Акција за помош за четирите дечиња од Велес кои немаат пари ни за кифла!

  • Креатор на темата .Lost Angel.
  • Време на започнување
L

.Lost Angel.

Гостин
Акција за помош за четирите дечиња од Велес кои немаат пари ни за кифла!
Приказната за четирите дечиња од велешкото село Слп кои немаат пари ни за кифла, а која ја објави ВЕЧЕР деновиве ги сплоти корисниците на социјалните мрежи кои организираа акција за помош
Впрочем, станува збор за акција во која сите можат да донираат облека, школски прибор или прехрабрени продукти. Акција ќе се одржи во сабота во 17 часот кафулето Енигма, кај дирекцијата на Т-мобиле. Секоја помош е добредојдена.
Мислам дека секој од нас може да одвои барем нешто и да помогне !!!
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
прочитав за децава пред 2 3 дена мислам кога беше објавена веста ( ако не се лажам ) искрено многу ми паѓа жал. мислам дека секој би можел да одвои 50 или 100 денара од својот џеб и да донира за овие мали невини дечиња.

ме загрижува ситуацијата што се почесто има вакви случаеви - веќе од дамна го допревме дното на мизеријата а ова го потврдува тоа. жалосно :(
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Кога патувам од Скопје на кај ПРилеп ги имам видено овие мислам дека треба да помогнеме на овие луѓе кои немаат. Дали било тоа со донирање на облека,храна или пари. Голема работа ќе завршиме бидејќи како и да е и да се 500 ден. нив повеќе ќе да и биде од помош отколку нас.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Мислам дека децата треба да зимаат детски додаток за едно е околу 500 ден месечно колку толку барем да си ја купат храната во училиштето. Да сум од Велес од мојот внук би им ја однел целата стара облека која е како нова. :)
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Мислам дека децата треба да зимаат детски додаток за едно е околу 500 ден месечно колку толку барем да си ја купат храната во училиштето. Да сум од Велес од мојот внук би им ја однел целата стара облека која е како нова. :)
А ти да претрчаш до Велес, јас радо би се нафатил да ја земам облеката и да ја однесам..
 
M

Moon Child

Гостин
Јас ги видов дечињава пред месец дена кога бев на излет во околината на Рајко. Вечерта околу 19:30 часот се симна еден човек со магаре на станицата, ние го чекавме возот за да си одиме во Велес. По некое време стигна возот од Велес и излегоа дечињата од него. Направивме два реда муабет со човекот додека чекаше, рече дека било далеку од Слп до железничката пешки. Си замислувам како ли им е зимно време на децава :( Па и да му се плукнам, како можеле да им ја скинат бесплатната карта, божем се возат на којзнае колку долга релација децата. Срамота! Мораше да излезе статија за да им текне да им ја вратат пак.
Во Велес ќе се организира акција за помош? Дајте ако нема да организираме, да помогнеме колку можеме!
 
L

.Lost Angel.

Гостин
дали имате информации КАДЕ ВО ПРИЛЕП можат да се однесат храна, облека и пари?
200001425395689 Стопанска банка,Ванчо Попов.
можеш тука да уплатиш пари.


--- надополнето: 19 април 2012 во 02:38 ---
Акција за помош за четирите дечиња од Велес кои немаат пари ни за кифла!
Приказната за четирите дечиња од велешкото село Слп кои немаат пари ни за кифла, а која ја објави ВЕЧЕР деновиве ги сплоти корисниците на социјалните мрежи кои организираа акција за помош
Впрочем, станува збор за акција во која сите можат да донираат облека, школски прибор или прехрабрени продукти. Акција ќе се одржи во сабота во 17 часот кафулето Енигма, кај дирекцијата на Т-мобиле. Секоја помош е добредојдена.
Мислам дека секој од нас може да одвои барем нешто и да помогне !!!
Затоа, АПЕЛ ДО СИТЕ ХУМАНИ СРЦА отворена е жиро сметка на која можете да ја дадете Вашата помош за овие четири дечиња.
200001425395689 Стопанска банка,Ванчо Попов.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
ПО ОБЈАВУВАЊЕТО НА СТОРИЈАТА ВО ВЕЧЕР


Четирите братчиња од Слп добија бесплатни билети за воз


Генералниот директор Оливер Деркоски, откако ја прочитал сторијата, одлучил Игор, Спасе, Никола и Филип Попови да добијат бесплатни месечни карти до крајот на годинава


По објавувањето на сторијата за маката на четирите деца од велешкото село Слп на страниците на Вечер, голем интерес пројавија поголем број хумани луѓе. Но сепак најзначајно е што Македонски железници - Транспорт реши овие деца да имаат бесплатен месечен возен билет.

Генералниот директор Оливер Деркоски, откако ја прочитал сторијата, одлучил Игор, Спасе, Никола и Филип Попови да добијат бесплатни месечни карти до крајот на годинава. Таткото на децата денеска од МЖ во Скопје ќе ги подигне картите", телефонски не информираше Моника Стефановска од Македонски железници.

До Редакцијата на весникот Вечер и до таткото на четирите деца, Ванчо Попов, пристигнаа поголем број понуди за помош. Хумани луѓе од сите краишта на Македонија се понудија да им ги скратат маките на децата кои секое утро од својот дом во селото Слп, пеш одат до железничката станица ЌРајко Жинзифов" од каде со воз патуваат до Велес да посетуваат настава во осумгодишното училиште ЌВасил Главинов".

Пари, облека, храна ми понудија поголем број поединци и фирми. Ми се јавија од Скопје, Струга, Битола, Тетово, Куманово, Струмица. Ми се јавија од секаде. Срцево ми трепери. Имало добри луѓе што сакаат да им помогнат на моите деца. Не знам како да им се оддолжам на сите нив што сакаат да ги скратат маките на моите деца. Им упатувам едно големо Благодарам. Тоа го имам", со треперлив глас и насолзени очи ни рече таткото Ванчо Попов.

Помош за децата од велешкото село Слп ќе пристигнува и во наредниве денови. Преку социјалните мрежи веќе се формирани групи кои за викендов најавуваат хуманитарни активности, а потоа она што ќе го соберат ќе го предадат на семејството на четирите деца. И тие разговарале со таткото Ванчо за тоа што на децата им е најпотребно дали облека, храна или училишен прибор.

Доколку хуманите луѓе сакаат да контактираат со таткото или пак со Игор, Спасе, Никола и Филип можат да го сторат тоа на телефонот 077 846 037.

(С.А.)
Извор
 
Член од
28 јуни 2010
Мислења
63
Поени од реакции
15
Македонската Медицинска Студентска Организација ( ММСА) во соработка со Невладината Млади за љубов Ве поканува на Хуманитарната забава организирана за собирање на средства за четирите братчиња од Велешкото село Слп. Би ни било драго доколку учествувате во оваа акција.. Поздрав

http://www.facebook.com/events/270231243073249/

.. 574849_3591823167268_1624063091_2911301_1811763561_n.jpg
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Сакам да им помогнам барем некако. Каде се наоѓаат?
 
Член од
28 јуни 2010
Мислења
63
Поени од реакции
15
Дојди на забавата и ќе помогнеш... Инаку селото е недостапно за пат, па минатиот пат средствата се однесоа со магариња... секој кој е во можност да донира нека го стори тоа, нека дојде на забавата каде ем ќе помогне ем ќе се забавува...воедно има отворено и жиро сметка
200001425395689 Стопанска банка,Ванчо Попов
 

Kajgana Shop

На врв Bottom