Агенција за вработување?

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.073
Поени од реакции
19.873
Паметен човек, никако. Тоа се само провизорно ставени за оние фирми кои имаат потреба да продолжуваат договор. Никој од тие огласи не е реален.
Не го лажи детето, не бидете толку расипани. :D
Ништо не го кошта, нека проба.
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Има ли некој што е информиран околу мерките на Владата за вработување лица до 29 години ?
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.552
Поени од реакции
2.130
Треба фирмите да аплицираат дека им требаат вработени (практиканти). И мора да исполнат одредени услови. Мислам дека ги има на сајтот на АВРМ.

Незнам како е по другите градови, ама во Охрид сеуште нема никоја фирма аплицирано за тоа. Ми личи на уште една патка на Грујо за вечерните вести на Сител.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Како што читам по вестите, за мерката практиканство предност имаат оние што се со пониско обрзование.
И мене ми личи на некоја патка по што мал е бројот на млади со ниско обрзование.

Иначе ова законот што е да не се плаќаат придонеси ако вработат нови лица. Дел од газдите наместо да вработат нови ги отпуштале старите работници и пак наново ги вработувале.
И после ќе се фалат дека 30.000 се вработиле со оваа мерка.
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Конкретно ме интересира за мерката за вработување на лица до 29 години.Сакаат да ме пријават со оваа мерка за да не плакаат приноси една година.Мене ме загрижува тоа што работодавачот се обрзува да те држи на работа барем две години а јас не знам дали би сакала да останам во таа фирма толку време.Доколу работодавачот те отпушти пред изминувањето на две години следува некоја казна,ама што ако јас сама напуштам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom