Џими Хендрикс

Член од
28 декември 2008
Мислења
99
Поени од реакции
3
Јас мислам дека секој гитарист било каков стил да е,треба да го слушне психоделичниот звук на ЏИМИ...БОГ на гитарата....во сите правци...Ај да се запознеме со Џими и да бидеме уште повеке инспирирани за свирење гитара....

Џими Хендрикс е роден на 27 неомври 1942 a умрел на 18 септември 1970...Свири на Fender Strtocaster....негови многу јаки песни се Voodoo chile,All along the watchtower(верзија на Боб Дилан),Foxy Lady,Red House,Hey Joe,The Wind Cries Mary,Purple Haze,Little Wing,Bold as love, HEAR MY TRAIN COMIN....и уште многу.....

зошто е сметан на БОГ??????зошто е инспирација на сите познати гитаристи????????
 
P

parvati

Гостин
Хеи мртфа ви тема, како не ве срам !!!
На дн'шањ дн e констатирана смрт у болницу на едну најголему легенду у историју на хипи музику
Мој најомилен артист, најбољи гитарист на сфи времиња.Дечко е стфорија стил на музику што ни до тк а и од тк наам нема ништо слично.
Rip Мастер Џими...
Kojу траку да ставу од јутуб мислу се, стфарно нема трака која мене не ми е хит, кој флајинг он ејсид му се дешаа док сфири на гитару, он не сфири на гитару, он е гитара...
Мене ми пун писи сс албуми од њега, никад не ми здосадуе овј магичан звук
А што не сам се родија у тој време да га слупам лајф..
Емоција ме пуца на овуј тему
Џими е најјак !!!
Омилени албум ми е Are u experienced
Oмилени траке... СФИ !
 
P

parvati

Гостин
Него ск ми текна, бш днска тоес ичера на дн кд ми текна дали има тема на форум за њега, бш тј дн е умреја
и бш ичера сестра ми ми врте да ми каже дека ми е стигнала мајца поручена од амазаон сс Џими хипи фејс...
која коинциденција, он знае дека ја га слушам : )
и да, рука да му се позлати(там горе на небо : ))) која гитара ми сфири по собу
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Легендарниот гитарист Џејмс Маршал “Џими” Хендрикс до ден-денес е огромна инспирација за музичарите. Неговите неверојатни способности и извонредни перформанси на сцената, неколку пати досега му го резервираа местото најдобар гитарист во историјата на рокот. Меѓу најпознатите настапи на музичкиот гениј е свирењето гитара со заби.
Хендрикс прерано замина во легендите. Почина на 27 години, најверојатно од предозирање со апчиња за спиење, но за причините за неговата смрт сè уште се шпекулира. Еве неколку цитати кои ќе ви го доловат неговиот поглед кон животот и музиката…

„Музиката е мојата религија.“

„Блузот е лесен за свирење, но тешко е да го почувствуваш.“

„Толку добро ме имитираа луѓето, што дури и ги копираа моите грешки.“

„Знаењето зборува, но мудроста слуша.“

„Кога силата на љубовта ќе ја надмине љубовта кон силата, тогаш светот ќе го запознае мирот.“

„Ќе фрлам клетва врз тебе и сите твои деца ќе се родат скроз голи.“

„Музиката не лаже. Ако постои нешто што може да се промени во овој свет, тоа може да се случи единствено преку неа.“

„Музиката е безбедна дрога.“

 
P

parvati

Гостин
Лајф како што може да се очекуе од њега, нели
Фокси лејде лајф е нешто сфето
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Т о дрхтењето на неговите жици ме потсеќа на пченка која оргијашки се тетрави меѓу испуканите најгер фингр и ветрот.:love:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom