Ќе никне нов град во Македонија?

M

Mario Gómez

Гостин
Градовите настануваат природно, не вештачки. Претежно новите градови во европа и светот стари околу 60 години на почетокот биле бараки за работници во рудниците. Од нула не се почнува.
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Многумина новиот град го нарекуваат Сончев град, поради тоа што локацијата на која треба да се гради постојано е осветлена од сонце.
Втората варијанта е дека градот ќе го носи името Македонија.
Аман бе кој е тој талент што пишел??? Како да е веке изграден градов. :tapp:

Јас имам слушнато (интервју со тоганиот градоначалник на св николе)дека ќе било како демек град за млади брачни парови(не стрикно).
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.447
Поени од реакции
4.076
Како да сум предосеќал дека ќе имало нов град со име Македонија :S
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Многу убава , интересна идеа. Точно дека со изградба на нов град треба да се планира и отварање нови работни места. Се надевам дека има луѓе кои сериозно работат на оваа идеа.
-Инаку во врска со името, некако се повеќе чувствувам потреба за градови со имињата Александрија и Филипи. Некако Скопје би сакал да се претвори во Александрија како главен град, а некое од пограничните места, како Гевгелија на пример во Филипи.
 

The Healer

Исцелителот
Член од
19 февруари 2009
Мислења
139
Поени од реакции
7
Аааа... Јако би било ова :) Убаво е тоа што е блиску до Скопје, а сепак ќе биде мало, чисто и убаво гратче - барем така се претпоставува, па ќе видиме колку време ќе биде чисто :/
-Инаку во врска со името, некако се повеќе чувствувам потреба за градови со имињата Александрија и Филипи. Некако Скопје би сакал да се претвори во Александрија како главен град, а некое од пограничните места, како Гевгелија на пример во Филипи.
Нааах... Мене ми се свиѓа и Скопје како име и би бил за тоа да не се менува името, пошто ми е преку кур од мењање на имиња и преговори, хаха :)
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
А бе немора да е Скопје баш, мене некако ми звучи моќно кога ќе кажеш Александрија, затоа го одбрав Скопје. Инаку и два нови града да се изградат со овие имиња е одлична идеа. :wink:
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Шо се занесувате бе? И што уопште значи тоа „постојано осветлен од Сонце’’? Над тоа место никогаш нема облаци?
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Ке биде како 3те 100 катници во Скопје hahahahahaha
 

x7Monster

kajgAnster!
Член од
4 декември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
6
Добро е тоа.Али прво да се досредат новите градови!
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Ако прават нов град, нека го направат и иден главен град, по примерот на Бразилија. :tv:
Ем ќе одберат убава локација (централна Македонија, подеднакво оддалечена од сите соседи), ем ќе го направат по нови, светски стандарди, широки патишта и булевари, водовод, гасификација, поделеност по сектори и сл., ем ќе имаме нешто со што би се пофалиле во светот. :vozbud:
Но да престанеме со сонувањето, оваа убава замисла не верувам дека ќе го види светлото на денот во наредниве 59 години. (за понатаму не гарантирам :vozbud:)
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Да да нешто како студенски град. Колку шо се секавам на муабети, мислам дека имало таков град близу Белград на времето.:toe:
Не е на времето туку сеуште постои и е во склоп на Белград, собира околу 100 000 луѓе
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.878
Поени од реакции
1.092
идејава мене ми е лично супер,но ме плаши тоа што кај нас се останува само на идеи...:salut:
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Aко веќе се прави нов град, зошто да биде до Скопје. Густината на неселението таму е веќе премногу голема.
Сосема спротивна е состојбата во Мариово. Таму е дивина. Сите села се исселени, и целото тоа земјиште погодно (колку-толку) за земјоделие пропаѓа неискористено. Едно гратче од 20000 жители може да ја смени ситуацијата.
Само како да се натерат луѓето да се преселат. Треба да даваат куќи за беспари.
А за името... Не е проблем, ќе се отпочнат преговори :)
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Aко веќе се прави нов град, зошто да биде до Скопје. Густината на неселението таму е веќе премногу голема.
Сосема спротивна е состојбата во Мариово. Таму е дивина. Сите села се исселени, и целото тоа земјиште погодно (колку-толку) за земјоделие пропаѓа неискористено. Едно гратче од 20000 жители може да ја смени ситуацијата.
Само како да се натерат луѓето да се преселат. Треба да даваат куќи за беспари.
А за името... Не е проблем, ќе се отпочнат преговори :)
Ова е глупост. Зошто да се прави до Скопје, кога во тој регион имаш 3 града: Скопје, Гостивар и Тетово на оддалеченост од 15 мин со кола? Овие три града имаат речиси еден милион жители, па што корист од уште еден?
Нов град треба да се изгради на една добра оддалеченост од поголемите центри, со цел истиот нов град да се развие во регионален центар, а не да остане провинција.
 
H

^HITMAN^

Гостин
Нека ги закрпат дупките по Скопјево прво, после нов град. Владата нема пари за плати на змејот од 300.000 вработени наречен администрација, а камо ли за нов град. Овој град и доколку започне да се гради утре нема да биде готов во наредните 50 години, со оглед на темпото на работа и бирократијата во Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom