Љубовни текстови, изреки, писма, смс...

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
Ме погледна, ме полуде...
Те погледнав...
Ме бакна...
Те бакнав, се вљуби...
Те сакав, а ти мене повеќе...
Се љубевме како ниедни други на планетава...
Бакнежите немаа крај...така страсни и врели...долги, неодоливи... Прегратките, неизбежни...со толку чувства, со...
Таква хемија...


Па се сврте се...
И сега...
 

CuCeNcE

perfectly imperfect
Член од
19 јуни 2006
Мислења
1.878
Поени од реакции
7
Te запознав кога баш кога немораше, те засакав баш кога не требаше, верував во љубовта која не постоеше...а сега прости ми за зборовите кои не требаше да ги кажам и солзите кои не ги сакаше, зошто бев скршена но и доволно храбра да те сакам, а сега ја немам таа храброст да те заборавам...
 

PiNkGiRl

Queen of rain
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.717
Поени од реакции
8
Prva solza-Ljubov
-golema i vecna.
Vtora solza-Iskrenost
-sekogas i zasekogas.
Treta solza-Te sakam
-samo tebe i nieden drug.
Cetvrta solza-Sreka
-no, samo na kratko.
Petta solza-Razdelba
Shesta solza-Bolka
-tolku strasna, tolku golema.
Sedma solza-Stranci
-kako eden od ovaa,drug od druga zemja.
Osma solza-Zboguvanje
Deveta solza-Osamenost
Desetta solza-Sudbina
-crna, mracna, grda, tazna
-Prokleta....
 

PiNkGiRl

Queen of rain
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.717
Поени од реакции
8
Posakuvam...

Posakuvam da bevme zaedno od momentot koga se zapoznavme Jas i Ti!
Posakuvam da bevme zaedno vo ovoj mig, vo ovoj cas!
Posakuvam da sum so Tebe sega,
i da sme zaedno zasekogas!
Posakuvam da me prasas dali sakam da ti bidam devojka!
Posakuvam da me pregrnes!
Posakuvam da me baknes,
i da se izgubime vo dalecinata kade sto nema nikoj,
kade sto ke bideme zaedno,
zaedno kako i site vljubeni!
Posakuvam da me pregrnat tvoite race i vo tvojata pregratka da se stopam!
Posakuvam da gi pocuvstvuvam tvoite usni na moite,
i koga ke se spojat nikogas da ne se razdelat!
Posakuvam vecno da ostanes so mene,
so onaa devojka koja te saka samo Tebe!
 

La Española

Лекот е отров!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1.808
Поени од реакции
556
Ти излезе од исток, но никогаш не зајде
Сите згаснаа
Само светлината во тебе гори
како и се друго
и зборот твој во мене се раѓаше
и кога се обидов да го изговорам твоето име
така гласот ми се скамени на усните
Долго си трепера таа ноќ гранките на езерото
а по брегот си шеташе историјата
со твоето име и со троа месечина во рацете.

Love makes fools of us... ahh
 

Мар мар

Take me to paradise
Член од
9 август 2006
Мислења
1.294
Поени од реакции
11
  • A man has only one escape from his old self: to see a different self- in the mirror of some woman's eyes.
  • I regard as a mortal sin not only the lying of the senses in matters of love, but also the illusion which the senses seek to create where love is only partial. I say, I believe, that one must love with all of one's being, or else live, come what may, a life of complete chastity.
  • Falling in love consists merely in uncorking the imagination and bottling the common-sense.
  • The deeper I spin
    The hunter will sin ... for your ivory skin ...
    Took a drive in the dirty rain
    To a place where the wind calls your name
    Under the trees the river laughing
    At you and me ...
    Halluijah, heavens white rose
    The doors you open
    I just can't close
  • And what's romance? Usually, a nice little tale where you have everything As You Like It, where rain never wets your jacket and gnats never bite your nose and it's always daisy-time.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Love is that condition in which the happiness of another person is essential to your own.

It seemed like years
Before I picked a bouquet of kisses off her mouth
And put them into a dawn-colored vase in my heart.
But the wait was worth it
Because I was in love.

If you are the dreamer, I am what you dream. But when you want to wake, I am your wish...

At the touch of love, everyone becomes a poet.
 

KaPsa

The G®eat One
Член од
19 јули 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
Некој ќе ти го украде срцето ке те здоболи, ќе те повреди, нема да помисли на твојте чуства, ќе ти даде еден поглед ке те гушне, ќе те бакне, ќе ти каже ТЕ САКАМ и ќе се изгуби во просторот каде се е забрането дури и нашата љубов. И ќе се прашаш ЗОШТО секогаш ги сакаме погрешните луѓе, ќе го сакаш тоа што не можеш да го имаш, ќе патиш за него, ќе сонуваш за него, ќе мислиш на него, ќе го сакаш обично и ќе го направиш совршено за тебе. И ЗОШТО секогаш ги сакаме погрешните луѓе. ПОНЕКОГАШ ќе седнам да размислам каде правиме ние грешки, каде го кажуваме тоа ТЕ САКАМ дали е вистинито или точно тоа, дали го кажуваш од срце, дали го мислиш дали сакаш да го
докажеш тоа ТЕ САКАМ, дали е грев да сакаш нешто, некого да се бориш за него, да ја бараш таа љубов и тогаш некој ке ти го украде срцето, ке те остави без зборови. ПОНЕКОГАШ деновите, месеците, годините, ја прават љубовта појака ама и послаба се судираат интересите на љубовта доага љубомората, посесивноста, себичноста и целиот свет на љубовта ти се руши, се што е градено со време со денови месеци,години го губиш она ТЕ САКАМ го повредуваш некој што ти значел го натеруваш да плаче, да пати да страда ЗОШТО ГО ПРАВИШ ТОА ??? Ги проверуваш чуствата негови проверуваш дали те сака, дали сака да е со тебе, дали мисли да биде со тебе
ЗАШТО ГО ПРОВЕРУВАШ ТОА !?!?! Што ти значи најмоногу на свет, што си се борел за него со денови, со минутки и со маки
да дојдеш до тоа да ти казе некој ТЕ САКАМ НАЈМНОГУ НА ОВОЈ СВЕТ и ти тоа го ПОВРЕДУВАШ повредуваш нешто што е невино,
што не треба да го повредиш, уништиш, да го натераш да ги пушти првите солзи на љубовта, да го натераш да ја презира
љубовта, да го натераш да пати за неа, а да ја сака ЗОШТО ГО ПРАВИШ ТОА !?!?! За да натераш некој да страда, за да научи да сака
ЗОШТО секогаш бараме совршено нешто ЗОШТО не бараме нешто обично и го направиме совршено за миг, за моменти кој ке го хранат
твоето срце. Понекогаш ќе каже некој, тешко е кога се сака, тешко е кога сакаш да сакаш, да го најдеш тоа што го сакаш, но никогаш не е тешко да ја доказеш љубовта, никогаш не се труди да бидеш со некој што не го сакаш, што мислиш дека го сакаш, што се разликуваш со него,
немој не го прави тоа ги повредуваш другите го унистуваш него/нејзе, а патиш за себе.
Секое живо суштество има потреба од љубов, права љубов бараме да сакаме и сакаме да не сакаат, бараме да има некој да ти каже
ТЕ САКАМ, бараме некој да те милува, бараме некој да не бакне, да биде со тебе, да чуствува со тебе, да сака да живее со тебе, бараме љубов...
 

KaPsa

The G®eat One
Член од
19 јули 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
НО НО НО секогаш ќе се најде некој, што ке ја скрши љубовта, ќе го подели срцето на милион парчинја каде што се запишани спомени, бакнежи, моменти на среќа и срцето повторно толку мало скршено и повредено од ''љубовта'' пак е спремно да сака.
ЗАТОА НИКОГАШ НЕ СЕ ОБИДУВАЈ ДА ПОВРЕДИШ НЕКОГО!!!
Понекогаш ќе ти се насмее некој, ќе те погледне, ќе ти намигне, ќе те понесе со себе, ќе ти се допадне, ќе бидеш со него/нејзе, момент еден момент два ке пробаш да го сакаш, ќе го засакаш, ќе бидеш со него ке поминеш моменти на срека и тага ќе сакаш да се смееш и
плачеш со него, ќе го тешиш и храбриш и тогаш ќе посакаш нешто ново и тогаш ќе ја направиш љубовта омраза, тага, плач, за некое срце..
А ти сакаш ново, сакаш да пробаш нешто што е забрането за тебе, сакаш ново задоволство, кое го плаќаш со повреда на нечие
срце за кое си одвоил време за спомени и моменти, одвоил време за љубов, одвоил време да му кажеш ТЕ САКАМ.
Зошто ја правиш сегашноста минато,а иднината сегашност? Зошто минатото го правиш тага, книга со скината корица на која гласи ЉУБОВТА Е БОЛКА.
А иднината ја правиш среќа, што си повредил некој.. За нешто ново ја правиш среќа што си посакал момент на туѓа среќа. Дали иднината ќе ти ја најде среќата со тоа што ке повредиш некој што таму негде на некое место те мисли, сонува и се буди за тебе. ЗОШТО понекогаш љубовта не прави најсреќни,а понекогаш најнесреќни ? ЗОШТО понекогаш правиме работи што ќе не направат среќни, а понекогаш правиме работи што ќе не направат најнесреќни ?
БАРАЈТЕ ЈА ВАШАТА ЉУБОВ, БАРАЈТЕ ЈА ВАШАТА СРЕЌА..
БОРЕТЕ СЕ ЗА ВАШАТА ЉУБОВ, САКАЈТЕ СО СРЦЕТО И ДУШАТА, БИДЕТЕ СРЕЌНИ....
Бидете со тој што ви значи. Направете го најсреќниот човек на свет. Подарете му ја љубовта што ке го тера да живее за вас. НО никогаш немојте да го повредите неговото срце. ЗАТОА ШТО е толку мало, а толку многу сака и толку многу може да го повредите што ќе страда.
САКАЈТЕ И ЌЕ ВЕ САКААТ - ЉУБЕТЕ И ЌЕ ВЕ ЉУБАТ !!
<3 Writed By KaPsa with Love <3
 

KaPsa

The G®eat One
Член од
19 јули 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
Морав вака на делови да го поделам текстот , за да го собери тука на форумот .. Напишан е лично од мене, во најтешките моменти од мојот досегашен живот.. Исто така можам да речам дека пишувањето на вакви текстови или било што е лек за душата. Ако некој го злоупотреби текстот и го нарече за свој, нека му служи на чест. А и не гледам некој ќар од тоа што ќе украдиш и некој текст од форум или било каде и ќе го наречиш за свој, кога ти во својата глава го немаш она што треба , ја немаш дарбата за да го напишиш сето тоа што си го зел и што си искористил некој нечиј труд. А и за да напишиш нешто вакво навистина треба да имаш нешто доживеано , па да земиш да пишиш. Ова е за тој што ќе сака да си го присвои текстот , за никој друг. :wink: Поздрав..
 

pinky**

..all over again..
Член од
16 декември 2005
Мислења
383
Поени од реакции
4
My bounty is as boundless as the sea,
my love as deep;
The more I give to thee the more I have,
for both are infinite.
-William Shakespeare


Love, unconquerable,
Waster of rich men, keeper
Of warm lights and all-night vigil
In the soft face of a girl:
Sea-wanderer, forest-visitor!
Even the pure immortals cannot escape you,
And mortal man, in his one day's dusk,
Trembles before your glory.
-Sophocles




**Spring 1797 **

To Josephine,
I love you no longer; on the contrary, I detest you. you are a wretch, truly perverse, truly stupid, a real Cinderella. You never write to me at all, you do not love your husband; you know the pleasure that your letters give him yet you cannot even manage to write him half a dozen lines, dashed off in a moment! What then do you do all day, Madame? What business is so vital that it robs you of the time to write to your faithful lover? What attachment can be stifling and pushing aside the love, the tender and constant love which you promised him? Who can this wonderful new lover be who takes up your every moment, rules your days and prevents you from devoting your attention to your husband?
Beware, Josephine; one fine night the doors will be broken down and there I shall be. In truth, I am worried, my love, to have no news from you; write me a four page letter instantly made up from those delightful words which fill my heart with emotion and joy. I hope to hold you in my arms before long, when I shall lavish upon you a million kisses, burning as the equatorial sun.
Napoleon Bonaparte



Sunday 19th

My beloved angel,

I am nearly mad about you, as much as one can be mad: I cannot bring together two ideas that you do not interpose yourself between them.

I can no longer think of anything but you. In spite of myself, my imagination carries me to you. I grasp you, I kiss you, I caress you, a thousand of the most amorous caresses take possession of me.

As for my heart, there you will always be - very much so. I have a delicious sense of you there. But my God, what is to become of me, if you have deprived me of my reason? This is a monomania which, this morning, terrifies me.

I rise up every moment saying to myself, "Come, I am going there!" Then I sit down again, moved by the sense of my obligations. There is a frightful conflict. This is not life. I have never before been like that. You have devoured everything.

I feel foolish and happy as soon as I think of you. I whirl round in a delicious dream in which in one instant I live a thousand years. What a horrible situation!

Overcome with love, feeling love in every pore, living only for love, and seeing oneself consumed by griefs, and caught in a thousand spiders' threads.

O, my darling Eva, you did not know it. I picked up your card. It is there before me, and I talk to you as if you were there. I see you, as I did yesterday, beautiful, astonishingly beautiful.

Yesterday, during the whole evening, I said to myself "she is mine!" Ah! The angels are not as happy in Paradise as I was yesterday!

Honore de Balzac, French writer, to Evelina Hanska, a Polish countess, June 1836.


i link za eden ljuboven test.... za vasiot celebrity partner:)interesen e a i kratok:http://www.advicediva.com/ad/lovetests/celebritymatch/

:helou: :helou: :helou:
 

PiNkGiRl

Queen of rain
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.717
Поени од реакции
8
Tesko e...

Tesko e da se umre bez troska maka,
no uste potesko e koga go sakas, a ne te saka.
Tesko e koga srceto ti pati
i teska misla te maci...
Nemoj da izluduvas, nemoj da places,
bidi hrabra i jaka
i trudi se voopsto da ne ti bide maka.
Tesko e
Tesko
bolkata na ljubov vo sebe da ja kries,
vo srceto da places, a nasmean da bides...


Taa go sakase
Toj nea Ne.
Taa go sonuvase,
Toj nea Ne.
Taa go molese
Toj nea Ne.
Taa go baknuvase
Toj nea Ne.
Taa go zaboravi
Toj nea Ne.

Ako nekogas druga te pogledne reci i:
"I Taa taka me gledase"
Ako nekogas druga te pregrne reci i:
"Taa toa go pravese so ljubov"
Ako nekogas druga te bakne reci i:
Taa toa go pravese podobro"
Ako nekogas druga ti rece "Te sakam" reci i:
Taa nemase smelost za toa.
Taa znaese iskreno da saka,
a sakana nikogas ne bese...


Sama sum vo nokta,
treperam,placam, so glupavi misli se macam,
te posakuvam samo Tebe
da te imam pokraj sebe.
No tebe druga te gali,
ko ogan te pali...
Bi sakala da trgnam snazno,
da ti kazam nesto tazno,
da ti kazam kolku boli
ova zaljubeno srce sto moli.
Prokleta da e kafenata boja na kosata tvoja,
na ocite tvoi,
eh da bi bile moi...
 
Член од
27 февруари 2007
Мислења
195
Поени од реакции
3
I love you not because of who you are, but because of who I am when I am with you.

Love makes life so confusing but without love would you want to live?:wub:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom