Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
3 октомври 2011
Мислења
170
Поени од реакции
64
Умрела циганката, па сам да се пофалиш за "фраерлукот" :tapp:
А бе деца, од јадење гомна по форуми како вие никад нема да се заљубите у некоја, како по вас трчаат пи4иња, како вие само се мувате и нејќете врски, ќе го праите ова.
Ја до сеа не сум видела некој кој со сигурнст ќе каже дека нема да се заљуби, тоа се само празни муабети и курчење. Пошо љубов се случуе коа најмалку очекуваш.
:pos:алал да ти е ама баш така е како што му напиша на марчело:pos::drk:
 

Alan Shearer

Newcastle
Член од
6 јули 2011
Мислења
388
Поени од реакции
136
Дојде ред и на мене, па ајде и јас малку да се поплачам патем и да соберам некој совет. :) Имам две годишна врска, дечко ми и јас живееме скоро 200 км раздалечени. Бидејки бев на факлутет бевме 2 години неразделни. Сега кога се вратив дома почнаа кавгите. Морам искрено да признаам дека не сум сигурна дали кавгите ги поттикнувам јас или тој. Почнавме да се лажеме за без причина и ред други работи. Раскинавме на повеке од 1 месец но сепак неможевме еден без друг и пак се вративме. Сега кога пак се слушаме се случуваат преголеми кавги за тоа што се случувало предходниве месеци кога не бевме заедно. Едноставно освен кавга нема за што да правиме муабет. Се трудам на многу начини да почниме друг муабет но се завршува со молчење на телефонот.. Незнам што да направам веќе.
Дали некој го имал истиот проблем, како да го разбијам тоа молчење што страшно ме нервира.
Istiot problem go imav jas,samo sto nie togas bevme sredno i zaedno ziveevme koga fativme sekoj po svoite gradovi posle nekolku meseci vrskata zavrsi so kagvi i gluposti,od togas pominaa tri godini jas uste ja sakam a smeniv dosta zenski...mislam deka i kaj vas nema da bide dolgo...se nadevam deka gresam
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Животот е кучка,а тоа што правиш грешки ги учиш и секогаш стануваш подобар човек.Татко ми велеше еднаш,ајде бе бркни некоја глеј колку ти се вртат.Јас си имав своја филозофија дека ако си во врска си лојален и екслузивен за една личност,што е супер,но секогаш треба да бидеш спремен кога ќе тргне нешто како раскинување,да можеш побрзо да преболиш и да правиш работи што порано си ги сакал а не си ги можел.Најлошо во една врска е да си зависен од таа личност и стануваш досаден,а плус ние премногу даваме значење на љубовта кон другиот а љубовта кон себе полека изумира,што е грешка голема во било која врска.Затоа мој совет е секогаш кога ќе почнеш со личност нешто да си кажете во лице како сакате да иде вашата врска и до каде ќе дозволите една личност да ви биде дел од животот.Ние машките највеќе грешиме што секогаш почнуваме супер со голема самодоверба,но тоа полека умира и стануваш слаб на личноста што ја сакаш.Женските најголема грешка е тоа што некогаш премногу брзо се врзуваат со личноста и тоа што љубомората е најголемата слабост кај жените,неможат да поднесат да видат да имаш пријателка,а камоли некоја колешка од факултет што ја гледаш секој ден.Тоа се банални работи што според мене кај девојка ми смета,да ми се меша со кој сум,да ме испрашува се и сешто и ќе ми пукне некогаш ќе и го кажеш тоа и се наљутува и не се променува си продолжува.Тоа се работи што ме вадат од такт и се надевам дека кога ќе најдам некоја таква личност,ќе ја задржам и ќе ги поправам грешките што сум ги правел.Затоа што машкото секогаш е тој што води,колку сакате љутете се девојки но ако машко не ви одреди каде ќе идете вечерва и остава се на вас,тој автоматски ја губи девојката.Тоа е како денес на танц,ако не си водичот и оставаш на девојката не си за нејзе и ти дава друга :)
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Ако не планирам да се фаќам со секоја што ќе ја смувам,тоа според тебе значи дека имам плускавци на рацете или само колку да се наеш у муабет:D?Ова е исто ко тебе да ти кажам дека ако легнеш со некој после пијана вечер у диско треба после да завршиш у врска со него.

П.С Бар според мене љубовта(занес) е стање кое може да трае неколку месеци,па и неколку години.После се е навика и меѓусебно почитување на партнерите.Неможе долго да трае првичната возбуда(состојба),човек се навикнува дека ја/го има партнер-от/ката...Исто е со све во животот,го добиваш она што го сакаш,некое време си како ОМГ,цел гориш,едвај чекаш да ја видиш,но постепено се тргна тоа слепило од очите и трезвено ја гледаш личноста во која си заљубен.Гледаш дали е таа е тоа што навистина сакаш да биде покрај тебе.Почнуваш да ги гледаш и нејзините лоши страни,пошо у првичното лудило и нејзиното зло и маани ти изгледаат како најдобрата и најслатка работа на светот.Кога ќе се отрезниш од љубовта ќе видиш дали особата која е до тебе ти одговара и го заслужува твоето внимани,грижа и почит и неминовно и таа да сака да го стори истото за тебе.Ќе помине време и ако сеуште памтиш како тешко си дошол до неа и низ кој пекол си поминал ќе ја почитуваш и нема да ја запоставуваш дури и кога ќе имате по 90 години.Освен ако не си некое разгалено бандитче кое ја фрла играчката кога ќе му здосади и си бара нова и подобра.
Не секоја девојка ќе си дозволи да е толку пијана за да легне со непознат во диско, така да лоша ти е споредбата :).

Љубовта може да трае и многу години а тие ко тебе што мислат никогаш не ја доживеале и ја зборат од теорија, зборам за таа од повеќе години.

Јас сум на пример луд по фудбал и стреличарство и по борбени вештини и сеуште кога ќе имам договорено утакмица 2 дена пред тоа не можам да спијам од возбуда и тоа за еден обичен фудбал а камо ли за женска. Кога ќе видам лак и стрели во дуќан можам со саати да ги меркам и никогаш да не ми досади. Така да дали нешто ќе ти стане навика многу зависи од твојот карактер и психа. Дали ќе си досадите со девојка ти или жена ти зависи само од вас двајца и од никој друг, ама сосема е можно некого да сакаш со иста возбуда и после повеќе години. Ти тоа не си го доживеал ама има што го доживеале и знаат дека е можно :).

Лошите и добрите страни ги гледаш одма ако не си ептен слеп и заљубен и си мериш дали ти се ок или не пошто да се надеваш дека некој ќе се смени како ти што сакаш е голем ризик, луѓето се менуваат ама најчесто на негативно а ако некој се смени на позитивно во иднина е неочекуван поклон :) .

Не те сфаќам како тоа кога ќе се отрезниш ќе сфатиш дали ти одговара некој, па што си правел до тогаш, замисли ти се отрезниш после 5 год и и речеш абе мацо јас сум бил слеп ама сеа се отрезнив и не си ти за мене, знаеш колку идиотски звучи така да ти каже некој :)?

Исто не те сфаќам за каков пекол си поминал да ја освоиш, ти збориш ко ламји да ќе кротиш а не женска да бркаш, зар е кафето со неа и удварањето пекол, не си ми јасен треба да ти е задоволство и предизвик да си ја фатиш таа што ти се свиѓа :).

Има време ќе смениш и ти мислење за многу работи се гледа дека ти фали искуство ама ќе си дојде и тоа со тек на годините :) .
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Не секоја девојка ќе си дозволи да е толку пијана за да легне со непознат во диско, така да лоша ти е споредбата :).

Љубовта може да трае и многу години а тие ко тебе што мислат никогаш не ја доживеале и ја зборат од теорија, зборам за таа од повеќе години.

Јас сум на пример луд по фудбал и стреличарство и по борбени вештини и сеуште кога ќе имам договорено утакмица 2 дена пред тоа не можам да спијам од возбуда и тоа за еден обичен фудбал а камо ли за женска. Кога ќе видам лак и стрели во дуќан можам со саати да ги меркам и никогаш да не ми досади. Така да дали нешто ќе ти стане навика многу зависи од твојот карактер и психа. Дали ќе си досадите со девојка ти или жена ти зависи само од вас двајца и од никој друг, ама сосема е можно некого да сакаш со иста возбуда и после повеќе години. Ти тоа не си го доживеал ама има што го доживеале и знаат дека е можно :).

Лошите и добрите страни ги гледаш одма ако не си ептен слеп и заљубен и си мериш дали ти се ок или не пошто да се надеваш дека некој ќе се смени како ти што сакаш е голем ризик, луѓето се менуваат ама најчесто на негативно а ако некој се смени на позитивно во иднина е неочекуван поклон :) .

Не те сфаќам како тоа кога ќе се отрезниш ќе сфатиш дали ти одговара некој, па што си правел до тогаш, замисли ти се отрезниш после 5 год и и речеш абе мацо јас сум бил слеп ама сеа се отрезнив и не си ти за мене, знаеш колку идиотски звучи така да ти каже некој :)?

Исто не те сфаќам за каков пекол си поминал да ја освоиш, ти збориш ко ламји да ќе кротиш а не женска да бркаш, зар е кафето со неа и удварањето пекол, не си ми јасен треба да ти е задоволство и предизвик да си ја фатиш таа што ти се свиѓа :).

Има време ќе смениш и ти мислење за многу работи се гледа дека ти фали искуство ама ќе си дојде и тоа со тек на годините :) .
Извини пеер,али не се сите Вин Дизел па да им е доста едно кафенце и муабетче за да ја фатат девојката што ја сакаат.Очигледно никад не си бил вистински вљубен па да знаеш како е тешко,и веруј тоа нема да го споредуваш со ламји бркање,втФ мислам?Значи не зборам за обично свиѓање,за некоја убава цура што сакаш само да ја легнеш,тоа е тотално друга ствар.А иначе ако си торко можеш да се освестиш со каква личност си бил и после 30 години брак,али ај што зборам,сите вие тука сте експерти и сте прошле сито и решето.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Извини пеер,али не се сите Вин Дизел па да им е доста едно кафенце и муабетче за да ја фатат девојката што ја сакаат.Очигледно никад не си бил вистински вљубен па да знаеш како е тешко,и веруј тоа нема да го споредуваш со ламји бркање,втФ мислам?Значи не зборам за обично свиѓање,за некоја убава цура што сакаш само да ја легнеш,тоа е тотално друга ствар.А иначе ако си торко можеш да се освестиш со каква личност си бил и после 30 години брак,али ај што зборам,сите вие тука сте експерти и сте прошле сито и решето.
Па ти не го гледај аватарот, може нема врска тоа, може сум некој шмокљан што женска во живот не видел и 3 реда муабет не знае да сврзе . Гледај ја суштината на тоа што го пишав дали е точна а ти викам точна е и потврдена во пракса и тоа не само кај мене, тоа што ти не си го доживеал не значи дека не постои :).

Мислиш мене сите женски под нозе ми паѓаат, епа се лажеш сум бркал и по неколку години и некад сум успевал а некад не, ама нема некоја што сум ја фатил после 3 години на пример да ми е помила и повеќе да ја ценам од некоја со која ми биднало после 3 месеци. И двете сум сметал се тие со кои сакам да бидам и еднакво ќе ги ценам, а времето поминато во бркање не го сметам за мака иако сум имал и тешки моменти и сум јал корпи на кило ама не го сметам тоа за мачење, сум сметал девојката вреди да ја бркам, на крај или биднало или не :) .

Инаку ако се освестиш после 30 години дека си бил со погрешна личност е само твоја грешка (не лично ти туку на тој што ќе се „освести“ после толку време), едино да му кажам што правел 30 години и кај му биле очите и умот?

И не знам што толку сите се вреѓате на најобична реплика, наместо да биде форумов за дружба станува место за препуцавање и вреѓање посебно помеѓу машки.

Наместо да се осеќаш навреден види ја суштината на напишаното (тоа со ламјите јасно е метафора) а таа е малку различна од тоа како тебе сеа ти изгледаат работите :) .
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
17
Поени од реакции
4
Kako da prestanam koga sum vo blizina i prisustvo na bivshiot da se pravam nekoja ,,silna cura,, , samobendisana, devojka okolu koja cel svet se vrti so eden zbor kako da ne ,, letam visoko,,
Znachi ne e do mene :unsure: i ne e taka sekogash samo koga on e tuka neshto me tera od vnatre da pravam nekoi muabeti od inat na nego, da misli deka mi e seedno, sum zaboravila se, ne mislam na nego .. Sakam da prestane toa da se odnesuvam normalno ama ne mozham i drugarkite primetia i jas primetiv, a ne znam kako da go smenam toa ... :(:(
 

NA

Член од
8 јануари 2008
Мислења
79
Поени од реакции
1
Imam pisano na forumov i si izjasniv deka bi prostil neverstv, pred nekoe vreme se desi edna slucka so sakam da ja spodelam so vas. Moe drugarce ojt so zenskamu od prilika pet i pol godini. Devojkava super vo sekakov pogleg mislam na fizicki i karakterno posto dobro ja znam. Bidejki imam stav deka nemat zensko so nikogas nemat da go izneverit deckoto so drug kao demek go sakala i neznam so pa i bret pit da e vo prasanje ke go odbiet za mene toa e gruba zenska laga vo koja od den vo den sum se posiguren( siguren sum zosto sum dobro upaten vo ovaja problematika pa mislam deka imat decki na koi neznaat kako e da se bide odbien od devojka) da se vratam na sluckava istiov muabet go imam praveno i so nego. Od prilika mu kazav so kako i toj mi vikat jas za mojava sum siguren deka nemat nisto napraeno pa za drugu neznam. Znaekija nea toa so kaza toj za nea bese realno istoto bi go kazale i site drugi koi bi ja zapoznale nea a imaat razlicen stav vo odnos na ova prasanje od mene jas uste tigas mu rekov ne bidi siguren vo nikoja pa ni vo tvojava me napraj budala ali nemat vrska. Posle imame praeno na istava tema muabet uste nekolku pati i pocna neso da go kopkat i mi kazvese deka celo vreme ne mu priznavala a toj bese na um posekoja cena da doznae. Mu kazav na koj nacin da doznajt proba i rezultatot bese sokanten. Taa go izneverila uste pred da pominit necela godina pri sto imala i sex nekolku pati so nego. Niz solzi mu kazala kako toa sakala da mu go kazit porano kako se kaela mnogu za toa sto go napravila, pa se pravdala deka toj i vikal vo toa vreme da si ojme i so drugi nejze i deka so nego i bilo preubavo ama nemala sigurnost vo nea od moznosta deka toj mojt da ja ostajt i slicni raboti. Drugarov ocajno pobara sovet ostanav na toa da i prostit taka napraj i prosti. Pominaa okulu dve nedeli drugarov ne e toj so bese nasmevkata na negovoto lice iscezna, ponasanjeto mu se smeni ne e toj so bese. Mi prizna se e piradi nea deka tesmo mu ojt so nea mu stanala odvratna se pomalku skal da ja gledat mi rece pomagaj sega dojde najteskoto ubo vikase ti nemat devojkam verna i slicni raboti mu rekov ke razmislam pa ke ti kazam. Uste razmisluvam i baram pomos od vas inace ke zaboraev i uste nekoi informacii toj na tipkava i bese prv pa go izbeverila so ovaj pak ispadna onaa narodnana zena so eden primen *** ne ojt tmu kaj so i e mestoto. Pokraj nego i jas se custvuvam za nikade pa pomagajte so e mozno pobrzo so vese mislenje odnapren blagodaram na site so to ke se potrudat na napisat nessto razumno vo vrska so sluckava
 
Член од
6 октомври 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
problem i pol ? zaedno sme 8 gd se e ok so nas amaaaaaaa ne saka da se baknuvame na francuski poslednive 4 godini smaceno mi e a mi treba neznost i strast
--- надополнето: Oct 6, 2011 7:44 PM ---
problem i pol ? zaedno sme 8 gd se e ok so nas amaaaaaaa ne saka da se baknuvame na francuski poslednive 4 godini smaceno mi e a mi treba neznost i strast
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
21
Поени од реакции
5
Kako da prestanam koga sum vo blizina i prisustvo na bivshiot da se pravam nekoja ,,silna cura,, , samobendisana, devojka okolu koja cel svet se vrti so eden zbor kako da ne ,, letam visoko,,
Znachi ne e do mene :unsure: i ne e taka sekogash samo koga on e tuka neshto me tera od vnatre da pravam nekoi muabeti od inat na nego, da misli deka mi e seedno, sum zaboravila se, ne mislam na nego .. Sakam da prestane toa da se odnesuvam normalno ama ne mozham i drugarkite primetia i jas primetiv, a ne znam kako da go smenam toa ... :(:(
ете, веке напредуваш, барем си призна некои работи, само примени ги во пракса, спушти се доле малце, реагирај нормално, и дааа, сеуште ти значи, се замараш со него премногу, ради тоа и така се понашаш, пробај заборави го, да не почнувам со клише муабети од типот ''се е до психата бла бла... ''сите го знаеме тоа. сконцентрирај се на себе, не на него.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.681
Поени од реакции
4.420
Kako da prestanam koga sum vo blizina i prisustvo na bivshiot da se pravam nekoja ,,silna cura,, , samobendisana, devojka okolu koja cel svet se vrti so eden zbor kako da ne ,, letam visoko,,
Znachi ne e do mene :unsure: i ne e taka sekogash samo koga on e tuka neshto me tera od vnatre da pravam nekoi muabeti od inat na nego, da misli deka mi e seedno, sum zaboravila se, ne mislam na nego .. Sakam da prestane toa da se odnesuvam normalno ama ne mozham i drugarkite primetia i jas primetiv, a ne znam kako da go smenam toa ... :(:(
Проблемот е што се уште имаш чуства кон него јас можам да ти препорачам.
MOVE ON
Не е лесно и никој не може да ти каже како,но ако сакаш ќе успееш ете можам да кажам дека веќе си направила чекор напред си признаваш дека имаш проблем.
Патување од илјада километри заполнува со првиот чекор(или така нешо беше:D)
Друго не знам што да ти кажам пошто не те познавам за да те утешам тука ти се другарките ќе ти помогнат кажи и на БФФ да те клоцне кога ќе почнеш да се дигаш:sneaky:
позз
 
Член од
6 октомври 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
koja e pricinata?????????? se e ok pomegu nas zaedno sme 8 godini no poslednive 3 ne saka da se baknuvame na ,, francuski,, znae li nekoj sto moze da e napomenuvam drugo se e ok
 
Член од
11 септември 2011
Мислења
358
Поени од реакции
608
koja e pricinata?????????? se e ok pomegu nas zaedno sme 8 godini no poslednive 3 ne saka da se baknuvame na ,, francuski,, znae li nekoj sto moze da e napomenuvam drugo se e ok
Одговор барај од него преку разговор, од сеирџиите на форум никој нема искрено да ти помогне
 

Kajgana Shop

На врв Bottom