ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Da Spodeli Nekoj Dali Lesno se Pominuva Na Ispit Sociologija kaj Jasna i Istorija Kaj Ivanka ??
dali lesno stavaaat 6ki ili butaat ako ne se znae , kako sto razbrav sociologija vikaat pustala ama istorija mi e strav :(
Пушта ако знаеш, ако не знаеш никој нема да те пушти. Јасна е далеку полабава од повеќето професори и знае да попушти, немаш толку трема пред нејзе како кај некои други професори. Јас полагав писмено Социологија и Историја, Иванка беше асистентка кај Биљана коа полагав и она беше доста фина, далеку од строга и сите кога идеа на допрашување поминуваа. Кај Јасна еднаш требаше да полагам усно, со нејзе беше Спасов, додека она испрашуваше мислам сите ги пушти, јас баш кога требаше да одговарам Јасна излезе и останавме само со Спасов кој е далеку построг од Јасна.
Тоа лесно полагање не си го земајте здраво за готово, под лесно поминување не значи дека ќе ве пуштат ако уста не отворите и ви ги вадат зборовите од уста. Многу пати иам видено како се имаат некои избрукано ради тоа ''лесно поминување'', доаѓаат без да чепнат нешто од материјалот и ги буткаат. Сите професори точно знаат какво е мислењето на студентите за нив, Јасна сигурно знае дека сите мислат за неа дека е полабава, поопуштена и дека нема толку строг критериум, али сите имаат долна граница на толеранција и ако немате појма ќе ве бутне без проблем.
П.С. Историја кога полагав, Иванка беше асистент и она не чуваше на испит, пола амфитеатар се дупна од препишување.
 
Член од
26 мај 2016
Мислења
23
Поени од реакции
7
Da Spodeli Nekoj Dali Lesno se Pominuva Na Ispit Sociologija kaj Jasna i Istorija Kaj Ivanka ??
dali lesno stavaaat 6ki ili butaat ako ne se znae , kako sto razbrav sociologija vikaat pustala ama istorija mi e strav :(
jas odgovoriv na ova prasanje pred nekoj den,skrolaj malce po drugite strani a ne da te mrzi da vidis sto ima pisuvano na predhodnite strani
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
11
Поени од реакции
2
Здраво колеги,
Сакам некој што има искуство да ми каже како е на магистерски студии насока Граѓанско право,
Ви благодарам.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Ќе си прашам уште еднаш:
Народе, како е да се полага кај Фрчковски? Знам дека процедурата е усно и кај него во кабинет, ама тешко или лесно се поминува?
И ќе си допрашам, да не знаете кога му е приемно време, денови и час?
 
Член од
2 јуни 2016
Мислења
10
Поени од реакции
0
Како е на испит административно ? ако знае некој да напише што најчесто дава на испит или прашања некои да сподели ... благодарам однапред :) :)
 
Член од
4 ноември 2015
Мислења
29
Поени од реакции
3
Колеги имате ли информација дали ќе има казнена сесија после оваа,и кога би била,во февруари или март?
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
94
Поени од реакции
29
Колеги имате ли информација дали ќе има казнена сесија после оваа,и кога би била,во февруари или март?
Моментално студентите бираат дали би сакале барањето за казнена да се поднесе за последната недела од февруари или да биде на средина на март.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.764
Моментално студентите бираат дали би сакале барањето за казнена да се поднесе за последната недела од февруари или да биде на средина на март.
Како што знам барањето е поднесено. А од кај тоа дека студентите бираат? И како бираат?
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
94
Поени од реакции
29
Како што знам барањето е поднесено. А од кај тоа дека студентите бираат? И како бираат?
Не знам точно како иде тоа зашто не сум координатор на група. Пред недела - две, ни пиша координаторката и рече дека ќе се поднесува барање за казнена и сите заинтересирани да се изјаснат кога сакаат. Понатаму, не знам како оди процесот. Претпоставувам дека координаторите на сите групи пренесуваат како сме гласале и се доаѓа до заедничко решение за терминот што ќе се напише во барањето.
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.063
Има група на координатори на фб и од таму се пробува да се направи некоја координација, обично за вакви работи се прашува секој координатор во својата група да постави анкета и после да каже за што гласале. Инаку мислам дека е поднесено веќе за крај на февруари.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.764
Не знам точно како иде тоа зашто не сум координатор на група. Пред недела - две, ни пиша координаторката и рече дека ќе се поднесува барање за казнена и сите заинтересирани да се изјаснат кога сакаат. Понатаму, не знам како оди процесот. Претпоставувам дека координаторите на сите групи пренесуваат како сме гласале и се доаѓа до заедничко решение за терминот што ќе се напише во барањето.
Многу веруваш во демократичноста на факултетов :icon_lol:
Одамна е поднесено барањето, ама како и да е факултетот ќе си одлучи кога му одговара и ќе изгласа сесија. Се разбира претставниците во ннс ќе кренат рака за што и да им кажат професорите.
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
94
Поени од реакции
29
Многу веруваш во демократичноста на факултетов :icon_lol:
Одамна е поднесено барањето, ама како и да е факултетот ќе си одлучи кога му одговара и ќе изгласа сесија. Се разбира претставниците во ннс ќе кренат рака за што и да им кажат професорите.
Јасно ми е дека не зависи ништо од нас - ни кога, ни дали воопшто ќе се одржи сесијата не е наша одлука. Објаснував само како ни го претставија нас тоа во групата. :)

Надвор од темава, да не знае некој дали Ценевска дава усно одговарање после писмениот испит Еу? Не ми личи дека ќе го положам...
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Јасно ми е дека не зависи ништо од нас - ни кога, ни дали воопшто ќе се одржи сесијата не е наша одлука. Објаснував само како ни го претставија нас тоа во групата. :)

Надвор од темава, да не знае некој дали Ценевска дава усно одговарање после писмениот испит Еу? Не ми личи дека ќе го положам...
Пак цел испит беше од прва книга?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom