Work and travel USA

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Колеги, аплицирав преку Коузон за програмава но не добив виза. Лонг стори шорт, вчера биднала исплата на уплатените пари, и некако математиките не ми се поклопуваат.
Дали некој од вас кој потпишал договор со Коузон може да си го најде договорот и да ми каже колку беше фиксната провизија која агенцијата ја задржува?
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.007
Поени од реакции
2.043
Која е приказната со вадење возачка од Вашингтон Стејт? Зошто баш од таму?

Јас сум во Јута моментално и како шо гледам можам слободно тука да си извам а и во сите други стејтс. Има некоја разлика?

Washington state ti davaat na 5 godini ako si nad 21... Juta misllam kje ti dadaat dok datumot na legallniot prestoj.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.920
Поени од реакции
12.411
Јас не се согласувам со коментарот на Кацар за Северна Дакота. Ако во некое место во Америка можеш да заработиш пари, а да не си во пустелија како Алјаска, тогаш тоа е сигурно Дакота.
Бизмарк има 60 000 жители, има места за изглегување, има работа што е најбитно. Не може минатата година на сите да ни се погоди и сите да се вративме дома полни со кеш, а годинава на никој ништо да не му е погодено. Кога тргнуваш во Дакота треба да си свесен дека одиш чисто за работа, се успат што ќе излезе како журче, излегување ти е плус. Е сеа ако сте тргнале во Дакота со намера да се журкате и успат да работите, нормално дека ќе ви биде за никаде.
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.007
Поени од реакции
2.043
Дали уште е така, ми рекоа за возачка сега барале green card да имаш?
Pojma nemam drugar jas bev 2014ta...Edni drugarki bea pred aprill misllam, i toa so istechena viza i zemaa dozvolli taka da kojznae, mozhda za CDL treba grin karta..
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
Јасно ми е дека све е индивидуално (и голем фактор е среќата во целиот процес) од виза, работа, можност за втора работа, трошоци и т.н .
Мене ме интересира една работа. Каков е генерално смештајот за студентите од Work and Travel.
Мислам сигурно не е луксуз, ама дали е хумано сместувањето. По колку души спијат у соба/стан што и да е, дали е океј ко за наши македонски услови... Сеа мислам, фала богу и ова прашање спаѓа у "на кого како му се погоди", но дали ви се случило нехумано сместување, да спиете на душеци на земја, да сте 7-8 души у 30 квадрата(и слични ситуации) во тие 3 месеци. Или пак негде да сте слушнале за такви случаеви. И колку се чести таквите нехумани сместувања, доколку воопшто ги има.
Фала.

п.с може е банално прашањето, но ете, ме интересира :D
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Јасно ми е дека све е индивидуално (и голем фактор е среќата во целиот процес) од виза, работа, можност за втора работа, трошоци и т.н .
Мене ме интересира една работа. Каков е генерално смештајот за студентите од Work and Travel.
Мислам сигурно не е луксуз, ама дали е хумано сместувањето. По колку души спијат у соба/стан што и да е, дали е океј ко за наши македонски услови... Сеа мислам, фала богу и ова прашање спаѓа у "на кого како му се погоди", но дали ви се случило нехумано сместување, да спиете на душеци на земја, да сте 7-8 души у 30 квадрата(и слични ситуации) во тие 3 месеци. Или пак негде да сте слушнале за такви случаеви. И колку се чести таквите нехумани сместувања, доколку воопшто ги има.
Фала.

п.с може е банално прашањето, но ете, ме интересира :D
Де бе што замисли ти, робови :facepalm:
Смештајот ти е најмал проблем според мене, мене и двете години ми беше супер, 3 девојчиња у соба, а у цел апартаман 8 луѓе, и тука не ти игра фактор среќа, ако си најдеш добар си најдеш, ако најдеш таков “нехуман“, ќе си бараш друг, нема ништо комплицирано у тоа, нема никој да те присилува да мора да живееш таму :D
 
Член од
27 мај 2012
Мислења
186
Поени од реакции
112
Луѓе, сте зеле ли кредит oд ФУЛМ штедилницa зa прoгрaмaвa? Или знaете некoј штo зел? Кoи се услoвите зa пoдигaње нa кредитoт?
Преку Тутунскa не мoжaм дa пoдигнaм зaштo не ги испoлнувaм услoвите.
 
Член од
9 септември 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво дечки, оваа година сум апсолвентка,имам уште два неположени предмети, од кои едниот ќе го презапишам сега во септември, другиот ми е од летен семестар.Сакам оваа година да аплицирам за Америка. Дали има некој со вакво искуство? Поздрав :)
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
78
Поени од реакции
13
Јасно ми е дека све е индивидуално (и голем фактор е среќата во целиот процес) од виза, работа, можност за втора работа, трошоци и т.н .
Мене ме интересира една работа. Каков е генерално смештајот за студентите од Work and Travel.
Мислам сигурно не е луксуз, ама дали е хумано сместувањето. По колку души спијат у соба/стан што и да е, дали е океј ко за наши македонски услови... Сеа мислам, фала богу и ова прашање спаѓа у "на кого како му се погоди", но дали ви се случило нехумано сместување, да спиете на душеци на земја, да сте 7-8 души у 30 квадрата(и слични ситуации) во тие 3 месеци. Или пак негде да сте слушнале за такви случаеви. И колку се чести таквите нехумани сместувања, доколку воопшто ги има.
Фала.

п.с може е банално прашањето, но ете, ме интересира :D
Сместување зависи и од самата работа што ќе ја избереш. Во глобала работодавците не се замараат со нудење на сместување и во случај ако нидат гледаат за себе да си намалат трошоци со што нидат сместувања со по 10-15 души во апартман. Друга опција е сам да си најдеш сместување. Лошото е тука што ако си прва година не го познаваш местото и не знаеш кои населби се добри а кои не. Претежно оние кои не се добри нудат поевтини цени за сместување. Но џабе ти е тоа ако живееш на место кое е не безбедно. Оваа година се случи во еден апартман на студенти французи кои сами го бираа сместувањето да им упаднат крадци и да убијат еден студент. Зато треба паметно да избираш работна позиција, во која држава сакаш да одиш. Јас работам за pool компанија и се покажаа како работодавци кои навистина се грижат за студентите. Нудат свое сместување, во фини населби, целосно уредени апартмани со 2 купатила а се сместуваат не повеќе од 6 студенти. Така да си имав среќа!
Луѓе, сте зеле ли кредит oд ФУЛМ штедилницa зa прoгрaмaвa? Или знaете некoј штo зел? Кoи се услoвите зa пoдигaње нa кредитoт?
Преку Тутунскa не мoжaм дa пoдигнaм зaштo не ги испoлнувaм услoвите.
Да минатат година. Мора да имаш гарант мислам со повисоки примања во зависност од сумата што сакаш да ја земеш. Имаат ненормално високи камати. Единствено што е добро е што имаат 12 месеци грејс период. Но не би ти го препорачала. Ако баш тоа единствен начин на кој ќе можеш да одиш во УСА тогаш пробај.
Здраво дечки, оваа година сум апсолвентка,имам уште два неположени предмети, од кои едниот ќе го презапишам сега во септември, другиот ми е од летен семестар.Сакам оваа година да аплицирам за Америка. Дали има некој со вакво искуство? Поздрав :)
Аплицирај, се ти е индивидуално. Знам за многу случаи со апсолвенти. Не секогаш испитите го играат главниот фактор за добивање или одбивање на виза.
 
Член од
9 септември 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Аплицирај, се ти е индивидуално. Знам за многу случаи со апсолвенти. Не секогаш испитите го играат главниот фактор за добивање или одбивање на виза.[/quote]

Преку кои агенции имаат аплицирано? Јас прашав во една агенција, конкретно Ameriquest и ме обесхрабрија малку.Досега немале вакви случеави, шансите да добијам ми биле min, и требало да се консултираат дали да направат исклучок и да ми ја прифатат апликацијата..
 
Последно уредено:
W

W.HANNAH

Гостин
Nekoj sto e bil vo Park City,UT da mi kaze nesto za rabota,smestuvanje i dali rabotodavecot moze da ti ponudi da ostanes tamu da rabotis.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво на сите,

Планирам следното лето да одам во Америка преку Work and Travel USA. Учам на ФИНКИ, 2ра година сум сега и имам само 2 неположени предмети од втор семестар од 1ва година, но планирам да имам се положено до Јануари. Но во случај повеќе предмети да немам положено, колку тоа би ми играло улога во тоа дали ќе ми ја одобрат визата или не?

Исто така ме интересира која агенција е најдобриот избор и зашто таа агенција? Бев до Коузон да се распрашам и планирав преку нив да идам, но има многу различни мислења за нив па неможам да се одлучам. Дали Наром или Викинг се подобар избор ?

Ако може некој што има време и сака да поразговара да ми пише зошто имам уште прашања.

Фала однапред. :oleee:

~Mony
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
5
Поени од реакции
1
Здраво дечки, дали може некој да сподели колку испити е битно да имаш положено , јас сум на финки и планирам наредно лето да одам колку би можела од 15 предмети да немам положено, некој искуство ? :)
 

Aristotel :D

Mk151
Член од
13 декември 2014
Мислења
23
Поени од реакции
7
Дали за виза приоритет е исчистена година или...? Колку што имам чуено, добиле луѓе што слабо знаат англиски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom