Фан Клуб: Косово

Член од
28 април 2011
Мислења
270
Поени од реакции
95
Косово стана 55. членка на УЕФА
Фудбалската Федерација на Косово попладнево беше прифатена како членка на Европската куќа на фудбалот


Со 28 гласа за, 24 против и два неважечки гласа, Косово беше примена за нова членка на УЕФА на денешниот конгрес во Будимпешта.

Сега се очекува Фудбалската Федерација на Косово да достави и барање за членство во ФИФА, и за ова одлука ќе биде донесена веќе на 13. мај на конгресот во Мексико Сити.

Доколку Косово стане членка на светската куќа на фудбалот, ќе може да игра во квалификациите за мундијалот во 2018.

http://www.24fudbal.com.mk/vesti/16154/kosovo-stana-55-clenka-na-uefa
 
Член од
28 април 2011
Мислења
270
Поени од реакции
95
Tomislav Karadzic mu cestita na Fadil Vokri za clenstvoto vo UEFA
[DOUBLEPOST=1462279284][/DOUBLEPOST]Vo 13 maj vo kongresot na FIFA sto ke se odrzi vo Meksiko ako se primi Kosovo togas moze da igra vo kvalifikaciite za SP 2018 vo Rusija,i toa vo edna od grupite H ili I
 
Последно уредено:

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Нека е честито и да се одржи нивото на соработка со Албанија.

Се надевам дека сепак најдобрите ќе играат за Албанија а Косово ќе служи како Б-репрезентација.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.906
Поени од реакции
84.307
Нека е честито и да се одржи нивото на соработка со Албанија.

Се надевам дека сепак најдобрите ќе играат за Албанија а Косово ќе служи како Б-репрезентација.
И најдобрите од Албанија пак, нека играат за Швајцарија :D
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Нека е честито и да се одржи нивото на соработка со Албанија.

Се надевам дека сепак најдобрите ќе играат за Албанија а Косово ќе служи како Б-репрезентација.
Реално и Албанија е Б репрезентација за Албанците од Швајцарија
 
J

joe.b

Гостин
И најдобрите од Албанија пак, нека играат за Швајцарија :D
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:[DOUBLEPOST=1462285013][/DOUBLEPOST]Иначе што се Косова тиче. :)
Нека стане, кога веќе е република го има правото. Честитки и многу успеси. E сеа почеток е, од последно место ќе тргнат, ќе биде тешко ко и секој почеток, али тоа е.[DOUBLEPOST=1462285104][/DOUBLEPOST]
Tomislav Karadzic mu cestita na Fadil Vokri za clenstvoto vo UEFA
И сеа србите пак ќе не тролаат како ние македонците сме криви што Косово е република :pos::pos: и што ќе стане членка на УЕФА и ФИФА.
 
Последно уредено од модератор:

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
мене ми е мака што косово и невлезено во фифа е со подобар рејтинг од нашиве жални врби :)
 

JimmyFloydBottleBank

Rimtutituki
Член од
29 ноември 2010
Мислења
6.801
Поени од реакции
8.600
Единствена нација со 3 репрезентации
Со све МачедоЊа 4, или и вие не ги сакате трупцине у репрезентација.:LOL:

Може Фифа/Уефа и заедно у група да ги стави Албанија и Косова. Нека си пукаат прелази, и онака фудбалот е отиден у курац одамна.
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Со све МачедоЊа 4, или и вие не ги сакате трупцине у репрезентација.:LOL:

Може Фифа/Уефа и заедно у група да ги стави Албанија и Косова. Нека си пукаат прелази, и онака фудбалот е отиден у курац одамна.
Их мајката сега фудбалот не чини :pos:
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.101
Поени од реакции
16.303
Дека парите имале улога и дека владеат во ФИФА и УЕФА и дека се најголемите местачи и мафиози се. Па можда зато ги примија Косово и тие се мафиози :D. Мајтап на страна ако ги примат честито нека им е нити ми менва мене дали е косово дел од ФИФА и УЕФА нит ништо за то ако му менва на Србите тие нека ја мислат а ние дека глумиме 'братски' народ баш ме заболе најсикрено. Честито нека им е доколку се случи нешто такво барем ќе има (се надевам) од кој да земаме поени и со кој да местиме утакмици кога не не бива за курац.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Ако знаете дека членки на фифа се и земји кои во основа и не постојат ова со косово кое е и колку-толку признаено е гола вода. Во фифа има членки како северен кипар или палестина, косово е ништо за нив...
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Има ли некој линк да сподели да видиме од федерациите која како гласала за или против ?
Инаку требало темата да ја отвори членот Дарди :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom