Фан Клуб: Косово

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Нема што да ти се смешни, тие се за репрезентацијата која игра под албанското знаме, во Косово живеат албанци, етнитет како косовари не постои.
Плисат се меѓу најпатриотските навивачки групи кај албанците. Иначе не беа само Плисат во Скадар, туку има и многу членови на ТКЗ, има и обични фанови.

Е сега Косово ќе ја има подршката на сите албанци, но само после Албанија.
Не ,мене ме буни тоа што и покрај тоа што се Албанци сепак се од Косово каде исто така е нивна земја и ја ставаат Албанија пред Косово која играше прв историски натпревар во квалификациите...ај ја разбирам ситуацијата за кај нас ама Косово е Албанска држава и во случајот ако играат Косово-Албанија тие ќе навиваат за Албанија?:eek:..

Тоа ти е исто како ултрасите на Апоел да заминат да ја бодрат Грција наместо Кипар на домашен терен...и во Кипар живеат Грци како ентитет ама пред се си навиваат за Кипар бидејќи и таму живеат
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Не ,мене ме буни тоа што и покрај тоа што се Албанци сепак се од Косово каде исто така е нивна земја и ја ставаат Албанија пред Косово која играше прв историски натпревар во квалификациите...ај ја разбирам ситуацијата за кај нас ама Косово е Албанска држава и во случајот ако играат Косово-Албанија тие ќе навиваат за Албанија?:eek:..

Тоа ти е исто како ултрасите на Апоел да заминат да ја бодрат Грција наместо Кипар на домашен терен...и во Кипар живеат Грци како ентитет ама пред се си навиваат за Кипар бидејќи и таму живеат
Косово е албанска, но не игра под нашето знаме. Косово не ги претставува нашите бои.
Државното знаме на Албанија е национален симбол на сите албанци каде и да живеат, затоа над се ќе биде Албанија. Косово ќе ја има подршката на албанците, но само после Албанија.
Иначе Плисат јавно кажаа дека нема да навиваат за Косово, туку само за Албанија, па затоа се почитувани како едни од најпатриотските групи кај албанците.

Ете да земеме пример ако егејците во Грција добиваат држава за кого ќе навиваат македонците за Македонија или за Егејска Македонија?
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.532
Поени од реакции
1.515
работата е шо толку се тепаа за да играат фудбал и на крај ни сопствените навивачи не ги фермаат. тоа е жално. се однесува на косоварите, не на албанците од другите земји. поарно да не ни влегуваа во ФИФА, а играчите да си играа за Албанија која на тој начин може само посилна да биде, а не вака еден народ две репрезентации.[DOUBLEPOST=1473300226][/DOUBLEPOST]
Ете да земеме пример ако егејците во Грција добиваат држава за кого ќе навиваат македонците за Македонија или за Егејска Македонија?
за мене логично би било тие Македонци да навиваат прво за Егејска, а потоа за Македонија. па тие со оваа држава немаат ништо освен што се Македонци. животот им е таму, сè им е таму. ако веќе се бореле за да ја направат независна, тогаш логично е да им е на прво место.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.994
Поени од реакции
1.892
работата е шо толку се тепаа за да играат фудбал и на крај ни сопствените навивачи не ги фермаат. тоа е жално. се однесува на косоварите, не на албанците од другите земји. поарно да не ни влегуваа во ФИФА, а играчите да си играа за Албанија која на тој начин може само посилна да биде, а не вака еден народ две репрезентации.[DOUBLEPOST=1473300226][/DOUBLEPOST]

за мене логично би било тие Македонци да навиваат прво за Егејска, а потоа за Македонија. па тие со оваа држава немаат ништо освен што се Македонци. животот им е таму, сè им е таму. ако веќе се бореле за да ја направат независна, тогаш логично е да им е на прво место.
Ako se borele da se spojat so Makedonija ?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.804
Поени од реакции
15.723
..Е сега Косово ќе ја има подршката на сите албанци, но само после Албанија.
а што ако се паднат меѓусебно Албанија - Косово ?
Друго, дали во репката на Косово би земале играч од неалбанска националност ?
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.419
Поени од реакции
3.642
колку што егејска некогаш ќе се спои со македонија толку и косово ќе се спои со албанија...
Дали знаеш дека границата помеѓу Косово и Албанија е само онака, дали си поминал граница од Косово во Албанија или обратно?! Тие дефакто се споени како држави само што тоа не е официјално.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Дали знаеш дека границата помеѓу Косово и Албанија е само онака, дали си поминал граница од Косово во Албанија или обратно?! Тие дефакто се споени како држави само што тоа не е официјално.
Дали знаеш дека ако имаш ЕУ таблици кога влезеш во хрцатска а си тргнат за Штанија или Естонија на наредни „10“ граници само му краваш рака на сите граници по пат. И тие само дефакто не се споени држави?
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.419
Поени од реакции
3.642
Дали знаеш дека ако имаш ЕУ таблици кога влезеш во хрцатска а си тргнат за Штанија или Естонија на наредни „10“ граници само му краваш рака на сите граници по пат. И тие само дефакто не се споени држави?
Не незнам, фала на информацијата. Ајде сега уште еднаш размисли што споредба правиш. Во Косово и Албанија имаш еден ист народ, граница немаш онака од ќејф без никаков договор, ЕУ, курци палци, тоа неважи таму, тие се сметат како една иста држава и затоа немат граница, не е далеку ни денот кога и официјално ќе се организира референдум за такво нешто.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Не незнам, фала на информацијата. Ајде сега уште еднаш размисли што споредба правиш. Во Косово и Албанија имаш еден ист народ, граница немаш онака од ќејф без никаков договор, ЕУ, курци палци, тоа неважи таму, тие се сметат како една иста држава и затоа немат граница, не е далеку ни денот кога и официјално ќе се организира референдум за такво нешто.
Не знам, еве ќе речам со среќа нека им е... мене само ме мачи зошто една држава како Албанија, признаена од 8 милијарди народ би си направила проблеми со припојување на територија од друга држава која до „некни“ ти убедуваше истите 8 милијарди народ дека заслужува да биде самостојна и суверена. Зошто сега истото тоа Косово кое се бореше за независност ќе ја свитка опашката и ќе вика пупу не важи не сме способни сами, сакаме да сме едно со Албанија. Не знам дали ме сфаќаш но фактичкото припојување надвор од добрососедси односи и слично е штетно за двете држави. Еве нека бидне и тоа ако сами сакаат но верувај нема да е од полза за никој, најмалку за Албанија која на мала врата ќе треба да го внесе Косово во ЕУ и НАТО а таму бар овие светски политичари што се во живи моментално не го сакаат што не е случај со Албанија.
 

@Lbaneso

Лаеш НЕ касаш !
Член од
19 ноември 2009
Мислења
2.425
Поени од реакции
798
Вечерва Косово ќе изненади барем со Х против Хрватска :zloo:

(п.с дечки баталете политика ова е фан клуб за спорт)
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
колку што егејска некогаш ќе се спои со македонија толку и косово ќе се спои со албанија...
Па нормално дека нема да се спојат,пошто ако се спојат тогаш мафијашите главни во Косово нема да бидат главни во Албанија, и од тој аспект боље прв у село него задњи у град...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom