Средношколски протести

Член од
20 јануари 2015
Мислења
309
Поени од реакции
609
Само во Скопје бојкотираат настава и тоа не сите учулишта. Во Битола, Охрид, Куманово во по 2 училишта и ништо повеќе.
Од каде оваа информација?? Во Битола бојкотираат во 5 средни училишта, а вкупно се 7. И после ние сме биле изманипулирани...
 

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
2.231
Поени од реакции
3.830
Времето ќе покаже кој бил во право. Како што стојат сега работите, овие барања се игнорирани од министерството, а веќе имам информации дека едно по едно средните школи ќе почнат со редовна настава. На крај ќе излезе како онаа народната, секое чудо за три дена.
Викаш информации имаш а? Од каде?

Само во Скопје бојкотираат настава и тоа не сите учулишта. Во Битола, Охрид, Куманово во по 2 училишта и ништо повеќе.
За другиве градој незнам ама охрид бојкотираме тие шо ќе полагаме матура. Во угостителско се изјаснија дека ќе полагаат завршен испит а не матура и затоа не бојкотираат.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
143
Поени од реакции
54
Бе какви се овие матури бе ебати глупоста, учиш неколку години па се треба да запамтиш за една глупа матура и потоа ова да го заборавиш. Човекот треба да биде научен како да мисли и да бара информација за да си сврши дадена работа, а не да учи напамет формули и слично.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Не, не, не. Примаш информации од погрешни извори.

Проблемот е во тоа што кај нас чудово трае 9 г., а не 3 дена. Но чудото ќе стане реалност кога сериозни луѓе ќе седнат во оваа влада и конечно ќе се заложат да ги решат проблемите на народот. Тоа не мора да значи дека е потребна друга власт. И оваа власт има се што е потребно, само не сака (или не знае како).

Околу овој проблем. Лудост е да се мисли оптимистички, покрај ваков министер. Затоа и нивните барања сега за сега се утопија (како што реков), а времето како лек ќе докаже дали тие се издржани или не (како што рече ти).

Дали 2 негации даваат афирмација? Дали вандализмот е анархизам? Дали сочувството денес претставува грев?....многу прашања, одговори нема. Се надевам дека ми ја сфаќаш поентата.;)

п.с. Облечи нешто подебело. На Емирати моменталната температура изнесува -10С. Ама ако има дополнителен пад на температурата, ќе бидам загрижен за сите навивачи на Арсенал. :P[DOUBLEPOST=1430009223][/DOUBLEPOST]
Само во Скопје бојкотираат настава и тоа не сите учулишта. Во Битола, Охрид, Куманово во по 2 училишта и ништо повеќе.
А Тетово и Струмица!? Или тоа не се градови?!
И од каде ти се овие информации? Дај линк.
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Таа математика вода да ја однесе.
Срамота е шо 4/5, ај да се изразам со проценти пошто слабо со дропки стојат most people - 80 посто, од луѓето не знаат да решат едноставна задача како 1+1x2+3x1. :)

Треба ли да има екстерно? Треба.
Треба ли да го спроведува државата? Апсолутно не.

Али проблем е математика, треба да седнеш да помислиш малце, затоа ќе си учам историја и ќе набубам години до бескрај. :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.290
Поени од реакции
78.940
За работа на производна лента у индустриска зона не треба математика.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.057
Поени од реакции
17.751
Таа математика вода да ја однесе.
Срамота е шо 4/5, ај да се изразам со проценти пошто слабо со дропки стојат most people - 80 посто, од луѓето не знаат да решат едноставна задача како 1+1x2+3x1. :)

Треба ли да има екстерно? Треба.
Треба ли да го спроведува државата? Апсолутно не.

Али проблем е математика, треба да седнеш да помислиш малце, затоа ќе си учам историја и ќе набубам години до бескрај. :D
И за да научат потребна е задолжителна математика на матура за сите смерови?

Значи треба во основно училиште да се вработи поквалитетен кадар кој уште во второ и трето одделение ќе ги научи децата на основните работи од математиката.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
Во Хрватска, математика , мајчин јазик и втор странски јазик се обавезни на државна матура,плус изборни!
Полагаат сите што учат гимназија,а оние што учат стручни училишта само ако одат на факултет!
Па не протестираат по улици.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Во Хрватска, математика , мајчин јазик и втор странски јазик се обавезни на државна матура,плус изборни!
Полагаат сите што учат гимназија,а оние што учат стручни училишта само ако одат на факултет!
Па не протестираат по улици.
Кога веќе се одлучи да споредуваш друг модел на образование, како и менталниот склоп на двете држави, земи ја во предвид и изјавата на министерот за образование на Хрватска, кој при напуштањето на Болоњскиот систем на образование рече дека ниедна држава не може така просто да копира друга бидејќи секоја држава и своето население е различна и дека тие треба да ги адаптираат образовните услови на сопствените потреби, а не да ги базираат на туѓи држави со туѓо население.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Кога веќе се одлучи да споредуваш друг модел на образование, како и менталниот склоп на двете држави, земи ја во предвид и изјавата на министерот за образование на Хрватска, кој при напуштањето на Болоњскиот систем на образование рече дека ниедна држава не може така просто да копира друга бидејќи секоја држава и своето население е различна и дека тие треба да ги адаптираат образовните услови на сопствените потреби, а не да ги базираат на туѓи држави со туѓо население.
И според тебе населението во Македонија е неписмено и не може да положи Математика?
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
И според тебе населението во Македонија е неписмено и не може да положи Математика?
Грубо е да кажеш дека населението е неписмено, но факт е дека преголем проблем претставува тоа што постојат неписмени професори кои нема доволно да ги образоваат своите ученици (без разлика дали имало матура или не). Кога ќе ја додадеш матурата на тоа, автоматски се ствара раслојување на учениците низ државата бидејќи предност ќе имаат оние на кои им се паднале добри професори. И сега тебе поради тоа што ти се паднал лош професор, ќе ти биде неовозможено да влезеш во државна квота на факултет кој нема допирна точка со математика. Хрватите не се бунат бидејќи образовниот систем им е далеку поквалитетен од нашиот. Нашиот е едноставно премногу корумпиран и врскаџиски, професори кои не знаат ништо се вработуваат поради тоа што имаат човек на правото место, ученици кои се дел од младината на владеачките партии се повикуваат на истото и без учење добиваат оценки (жив сведок сум на двата случаи). Такада без разлика дали треба или не треба, нашето образование моментално е башибозук за ваква реформа да може да направи некакво подобрување. Не само што не ќе направи подобрување, туку може само и само да им наштети на учениците.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Само во Скопје бојкотираат настава и тоа не сите учулишта. Во Битола, Охрид, Куманово во по 2 училишта и ништо повеќе.
Охрид - гимназија, економско и медицинските паралелки и делумно од ЕМУЦ, само угостителите се ладат.Битола се 5 училишта - две гимназии, Економско, Медицинско, Техничко, музичкото не знам дали се.Куманово се 4 означени, Струмица 3, Тетово 3, Велес...делумно во Гостивар, Струга (најголемото по број на ученици во Македонија), Ресен, Кичево, Кавадарци, Неготино... а протести замисли имаше и во помалите места - Делчево, Дебар, Виница, Крушево, Македонски Брод!
 
Последно уредено:

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Лесно е да обвинуваме, ама верувај дека сека наставниците се далеку подобри од оние кои ги имав јас пред 10-тина години, посебно математика има стварно добри кадри. И точно, понеписмени сме од Хрватите, затоа што не мрзи да учиме. И јас во петто имав наставник кој имаше завршено ОТП, ама тоа не ме спречуваче да одам на државни натпревари по математика. Иако не можам да се пожалам, сум имал 4-5 одлични наставници, ама со истите тие наставници некои добиваа кецови, некои петки... едноставно не сакаш да го замараш мозокот. Точно, има влијание професорот, ама тоа е 5-10%, остатокот е до тебе. Претходно напишав, Математика е најлесен предмет, се учи само со решавање на домашни и мали повторувања пред писмени работи. Ама домашните треба да почнеш да ги решаваш од прво одделение, не да ти текне во 4-та средно. Има повеќе фактори кои влијаат, што е до мене мислам дека е семејството најголем виновник за тоа што сме слаби математичари. Какви се не наставници сум имал, тоа не ми е оправдување да бидам слаб ученик.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
Не ги споредувам системите,но ако можат нивните деца да полагаат три обавезни предмети за матура,нашите деца не се ништо поглупави .
Во Хрватска има корумпирани професори ,имаше и голема полициска акција.А ако некому се паднал лош професор ,а јас сум родител, ке платам приватен професор ,а ако немам пари има на интернет бесплатни програми за учење и вежбање математика.
Да се протестира поради математика е глупост невидена,да се бара стариот модел исто така ,зошто и тој не беше успешен.
Во средно имав една година математика,на факултет исто и цел живот сум осакатена со знаење мат,заради тој систем што сега го бараат назад,зошто бил многу подобар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom