Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
18 декември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
0
Zdravo, prasuvam pri apliciranje na rabotna viza, striktno prasuvam za graphic designer kako struka, dali treba da se prilozi za taa rabota diploma od fakultet? Bidejki najcesto se izucuva na kurs i se zema sertifikat, dali baraat i diploma od fakultet? Osven rabotnoto iskustvo, sto e drug uslov? Ako nekoj znae, neka spodeli, pozdrav
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Zdravo, prasuvam pri apliciranje na rabotna viza, striktno prasuvam za graphic designer kako struka, dali treba da se prilozi za taa rabota diploma od fakultet? Bidejki najcesto se izucuva na kurs i se zema sertifikat, dali baraat i diploma od fakultet? Osven rabotnoto iskustvo, sto e drug uslov? Ako nekoj znae, neka spodeli, pozdrav
Za rabotna viza se aplicira ako veke imas rabotna ponuda, no ako si mislela na skilled resident viza se bara isklucivo od fakultet. Taa diploma isto taka treba da se sertificira vo zemjata vo koja apliciras. Za rabotno iskustvo ke ti treba minimum 2 godini vo strukata , I drug uslov ti e da imas minimum 7.0 na IELTS angliski jazik za AU I Canada I 6.5 za NZ.

Duri I da se ispolnuvaat ovie uslovi nikoj nema da ti garantira 100% uspeh bidejki ima visoka konkurencija no sansite se dosta dobri za uspeh.
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
0
Zatoa i ne bev sigurna, bidejki mislev deka koga se raboti za struki, koi mozat da se izucat i na kurs ili samostojno, se raboti za vestina, ne baraat diploma, bidejki najcesto ne se izucuvaat na fakultet.. sigurno ima podelba na listata na barani struki, ne moze da recime da se isti uslovite za doktor i za vodoinstalater na primer. Osven uslovot za ielts testot, koj vazi za site.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.322
Поени од реакции
22.609
Zatoa i ne bev sigurna, bidejki mislev deka koga se raboti za struki, koi mozat da se izucat i na kurs ili samostojno, se raboti za vestina, ne baraat diploma, bidejki najcesto ne se izucuvaat na fakultet.. sigurno ima podelba na listata na barani struki, ne moze da recime da se isti uslovite za doktor i za vodoinstalater na primer. Osven uslovot za ielts testot, koj vazi za site.
Za zal ne e kako sto mislis. Ako se bara vodoinstalater togas baraat i zimaat vodoinstalater. Ako ima faks za toa togas ke baraat nekoj so faks. Ako nema togas gledaat adekvatni diplomi/kursevi i toa obicno od renomirani institucii. Za graficki dizajner ovde si ima adekvaten faks, da imase zavrseno na primer informatika pa posle si se nasocila kon graficki dizajner bi bilo od polza vaka tesko. Kolku i da zvuci glupo i smesno diploma od faks poveke ja cenat nego kursevite na microsoft zasto ednovo go gledaat kako strukturirano visoko ovrazovanie a drugoto kako dopolnuvanje na prvoto. Tuka e bar taka.
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
0
Za zal ne e kako sto mislis. Ako se bara vodoinstalater togas baraat i zimaat vodoinstalater. Ako ima faks za toa togas ke baraat nekoj so faks. Ako nema togas gledaat adekvatni diplomi/kursevi i toa obicno od renomirani institucii. Za graficki dizajner ovde si ima adekvaten faks, da imase zavrseno na primer informatika pa posle si se nasocila kon graficki dizajner bi bilo od polza vaka tesko. Kolku i da zvuci glupo i smesno diploma od faks poveke ja cenat nego kursevite na microsoft zasto ednovo go gledaat kako strukturirano visoko ovrazovanie a drugoto kako dopolnuvanje na prvoto. Tuka e bar taka.
fala za informacijata, ne prasuvam za mene, me interesirase kako odi procedurata za struki koga se vo prasanje, pozdrav
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
fala za informacijata, ne prasuvam za mene, me interesirase kako odi procedurata za struki koga se vo prasanje, pozdrav
Za nekoi struki koi se taka nareceni Trades ili zanaeti po naski se bara sredno strucno skolo, tie struki se elektricari, vodovodjii, plockari, avto mehanicari, kuvari, pomosnici na zabari itn itn. Sekako I za niv aplikantot mora da ima minimum 2 godini staz.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Za nekoi struki koi se taka nareceni Trades ili zanaeti po naski se bara sredno strucno skolo, tie struki se elektricari, vodovodjii, plockari, avto mehanicari, kuvari, pomosnici na zabari itn itn. Sekako I za niv aplikantot mora da ima minimum 2 godini staz.
на кој начин се докажува стажот ? што треба да им се прати ? и дали странски стаж има предност ?
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
на кој начин се докажува стажот ? што треба да им се прати ? и дали странски стаж има предност ?
Stazot se dokazuva so dogovor za rabota, izvod za platen staz od piom, m1/m2, a toa dali stranskiot staz ima prednost za AU nemam informacija dodeka za NZ stazot od zapadnite zemji se ceni poveke I se dobivaat poveke poeni.

Toa go vikaat compatible labour market I ovie se tie zemji

AustraliaJapan
AustriaMalaysia
Belgium-LuxembourgNew Zealand
CanadaNetherlands
CyprusNorway
DenmarkPhilippines
FinlandPortugal
FranceRepublic of South Korea
GermanySingapore
GreeceSpain
IcelandSweden
IrelandSwitzerland
IsraelSouth Africa
ItalyUnited Kingdom
United States

site drugi zemji se na isto ramniste so MK
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.322
Поени од реакции
22.609
Филипините? :facepalm: Кога последен пат НЗ ја има составено оваа листа, ако е после 1960тите некој таму треба да биде обесен...

@lion888 дали случајно имаш што точно се бара како доказ дека некој работел на филипините? Дали може договор со компанија регистрирана на филипините да помине?
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Филипините? :facepalm: Кога последен пат НЗ ја има составено оваа листа, ако е после 1960тите некој таму треба да биде обесен...

@lion888 дали случајно имаш што точно се бара како доказ дека некој работел на филипините? Дали може договор со компанија регистрирана на филипините да помине?
Nemam pojma no bi rekol deka sansite se golemi raboten dogovor od Filipinite da pomine ako e realen sekako bidejki pravat proverki. A zosto gi stavile Filipinite na taa lista koj da znae verojatno ima golema Filipinska zaednica tuka vo NZ pa sigurno napravile nekoj dobar dil so politicarive vo NZ.

Linkot e tuka

http://glossary.immigration.govt.nz/comparablelabourmarket.htm
 
Член од
29 март 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
Zdravo

Jas na Travel chanel gleadav edna emisija za Nov Zeland i izgledase mnogu ubavo. Mene me interesiraat nekoj raboti za zivotot tamu pred da razmislam da apliciram. Kakvi se lugeto, dali se prijatelski nastroeni, mislam dali se komunikativni, dali mozes da setas peski ili se se slucuva so kola (kako vo Amerika), dali lesno se naoga rabota, dali rabotodavacite se kulturni i ima red (ne kako kaj na), dali za se mora da imas vrski ili nekade moze da se pomine i bez toa :), dali ima rabotno vreme ili mora da rabotis po cel den za da prezivees (jas sakam da rabotam za da ziveam a ne da ziveam za da rabotam) ,kakvo e obrazovanieto (koga se trgnuva vo 1vo odd),i sto se slucuva koga bi dobile iselenicka viza a vo Nov Zeland nemas nikoj svoj, stignuvas sletuvas i sto se slucuva, dali te nasocuva nekoj, koj gradovi se najubavi za ziveenje, dali e naseleno ili pusto, ( jas sakam luge okolu mene)kakvo e vremeto, klimata i kolku cini karta od tamu do Makedonija? Sega za sega tolku. Blagodaram na sekoj sto ke se potrudi da mi odgovori.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.925
Поени од реакции
7.854
Zdravo

Jas na Travel chanel gleadav edna emisija za Nov Zeland i izgledase mnogu ubavo. Mene me interesiraat nekoj raboti za zivotot tamu pred da razmislam da apliciram. Kakvi se lugeto, dali se prijatelski nastroeni, mislam dali se komunikativni, dali mozes da setas peski ili se se slucuva so kola (kako vo Amerika), dali lesno se naoga rabota, dali rabotodavacite se kulturni i ima red (ne kako kaj na), dali za se mora da imas vrski ili nekade moze da se pomine i bez toa :), dali ima rabotno vreme ili mora da rabotis po cel den za da prezivees (jas sakam da rabotam za da ziveam a ne da ziveam za da rabotam) ,kakvo e obrazovanieto (koga se trgnuva vo 1vo odd),i sto se slucuva koga bi dobile iselenicka viza a vo Nov Zeland nemas nikoj svoj, stignuvas sletuvas i sto se slucuva, dali te nasocuva nekoj, koj gradovi se najubavi za ziveenje, dali e naseleno ili pusto, ( jas sakam luge okolu mene)kakvo e vremeto, klimata i kolku cini karta od tamu do Makedonija? Sega za sega tolku. Blagodaram na sekoj sto ke se potrudi da mi odgovori.

На твоето прашање надобро ке ти одговори лавот, јас не сум бил таму и не знам али знам една работа дека ''Кививе'' од Нов Зеланд бегаат од Нов Зелан во АУС исто како и Македонците што сакаат да бегат во АУС, зошто е така појма немам.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Zdravo

Jas na Travel chanel gleadav edna emisija za Nov Zeland i izgledase mnogu ubavo. Mene me interesiraat nekoj raboti za zivotot tamu pred da razmislam da apliciram. Kakvi se lugeto, dali se prijatelski nastroeni, mislam dali se komunikativni, dali mozes da setas peski ili se se slucuva so kola (kako vo Amerika), dali lesno se naoga rabota, dali rabotodavacite se kulturni i ima red (ne kako kaj na), dali za se mora da imas vrski ili nekade moze da se pomine i bez toa :), dali ima rabotno vreme ili mora da rabotis po cel den za da prezivees (jas sakam da rabotam za da ziveam a ne da ziveam za da rabotam) ,kakvo e obrazovanieto (koga se trgnuva vo 1vo odd),i sto se slucuva koga bi dobile iselenicka viza a vo Nov Zeland nemas nikoj svoj, stignuvas sletuvas i sto se slucuva, dali te nasocuva nekoj, koj gradovi se najubavi za ziveenje, dali e naseleno ili pusto, ( jas sakam luge okolu mene)kakvo e vremeto, klimata i kolku cini karta od tamu do Makedonija? Sega za sega tolku. Blagodaram na sekoj sto ke se potrudi da mi odgovori.
Ke gledam da odgovoram najdobro sto mozam bidejki ima eden kup prasanja I podprasanja no mnogu of ovie prasanja mozes da najdes odgovori na wikipedia.

Za koi se najdobri gradovi za ziveenje vo NZ sekako bi go izdvoil Auckland dodeka Wellington I Christschurch se na dalecno vtoro I treto mesto. Problemot so Wellington e sto e mnogu laden I vetrovit dodeka Christchuch ima dosta komunalni problemi posle zemjotresot pred dve godini I e ogromna gradezna zona. Klimata vo Auckland e umerena kontinentalna so 25 stepeni vo leto I 15 stepeni vo Zima. Vo Auckland ima skoro 1.5 milioni narod no bidejki se zivee na razbien nacin vo koi 95% ziveat vo kuki ne vo zgradi ili taka narecena suburbia I nema golema gustina na narod. Taka da ako iskocis peski da se prosetas niz naselbata vo koja zivees golemi se sansite deka nema da sretnes nikogo.

Za toa kako lesno ili tesko se naoga rabota sve zavisi od strukata, srekata I poznavanje na angliski, no bez vrski se naoga rabota za nekolku meseci. Rabotno vreme e 99% e 8 saati no ima dosta luge koi rabotat fleksibilno vreme ili denovi odnosno 2-3 dena vo nedela. Plata zavisi od kolku saati rabotis odnosno minimalec ti e 15$ na saat bruto.

Prvo odelenie se trga koga deteto pravi 5 godini I e sekako besplatno, sredno e isto besplatno a fakultet se plaka so okolu 5000$ godina koi drzavata moze da ti gi kreditira.

Lugeto kakvi se zavisi od koja nacionalnost se, vo Auckland imas 40% koi se beli Kiwijanci so englesko poteklo, 20% se so maorsko ili poteklo od pacifickite ostrovi I ostanatite se Kinezi Indijci. Obicno belite kiwijanci se dosta rezervirani kako narod, maorite se mnogu razlicni od nas mentalitet. Obicno sekoja zaednica se druzi nadvor od rabotata samo so svoite.

Ako mislis da emigriras vo NZ najdobro e da ispitas dali gi ispolnuvas uslovite kako potrebna struka, staz I potrebna ocenka za angliski. Ako gi ispolnuvas uslovite togas ti preporacuvam deka NZ e daleku podobro resenie nego da se ostane vo MK.
 
Член од
29 март 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
Blagodaram Lion 888 na odgovorot. Nasata ubava zemja e mnogu ubava ama i mnogu nestabilna, vrskagiska, korumpirana i kriminalna, zatoan i jas mislam da ja napustam. Te molam ako mozes da mi odgovoris i sto se slucuva koga nekoj dobiva iselenicka viza i zaminuva za Nov Zeland a tamu nema nikoj. Sletuvas na Aerodrom i sto ponatamu, dali emigracionoto nesto ti pomaga ili si ostaven sam na sebe?
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Blagodaram Lion 888 na odgovorot. Nasata ubava zemja e mnogu ubava ama i mnogu nestabilna, vrskagiska, korumpirana i kriminalna, zatoan i jas mislam da ja napustam. Te molam ako mozes da mi odgovoris i sto se slucuva koga nekoj dobiva iselenicka viza i zaminuva za Nov Zeland a tamu nema nikoj. Sletuvas na Aerodrom i sto ponatamu, dali emigracionoto nesto ti pomaga ili si ostaven sam na sebe?
i jas bi sakala da ja napushtam ,no kade ? postojano se raspravame na politichkiot forum
deka ke bide podobro ,no sega posle bombite ne mi se veruva deka ke bide poubavo za ziveenje vo MK.,zatoa bi sakala da si odam od tuka

(ЕДИТ: изменето од модератор, забрането е рекламирање на други форуми).
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom