Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.978
Поени од реакции
14.749
Ова на сликава е `ЌОС` и е македонска дива птица која многу сака да јади и да напаѓа грозје и слични плодови

кај мене во двор кога узрева црешата,ја има секоја ден по најмалку 10 пати и ќе ја сликам напролет
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Папагалчево нека има 3 месеци и сега му паднаа двата големи пердуви од опашот. Дали е нормално сега да му паѓаат? Од пред некој ден почна да се митари ептен пердуви цело време летаат од него :D
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.633
Поени од реакции
81.565
Папагалчево нека има 3 месеци и сега му паднаа двата големи пердуви од опашот. Дали е нормално сега да му паѓаат? Од пред некој ден почна да се митари ептен пердуви цело време летаат од него :D
Епа пролет иде, нормално е да ги менува пердувите... ќе му пораснат пердувите на опашот за месец дена
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Епа пролет иде, нормално е да ги менува пердувите... ќе му пораснат пердувите на опашот за месец дена
Се гледа дека му се обновуваат од секаде ѕиркаат новите ама ова ептен ме исплаши дека двата големи пердуви му паднаа и сега е ко со скратен опаш. :D Ама не ми текна дека пролет иде и заради тоа. Фала ти ;)[DOUBLEPOST=1424772483][/DOUBLEPOST]


Еве го моето лепотанче :)
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.978
Поени од реакции
14.749
на тигриците редовно им се менуваат пердувите,не се плаши за тоа
 
Член од
22 ноември 2013
Мислења
19
Поени од реакции
1
Луѓе имам еден проблем... на мојата тигрица веќе недела, две пердувчињата околу едното окце и се малку искубани, попаѓани... и некако изгледа како да има гурелки (така изгледа на лик отприлика) од што можи да биди тоа и како да направам да му помине? Еве вака некако изгледа само не е многу добра сликата....:S

 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.978
Поени од реакции
14.749
Има закачено некоја да речам-зараза,краста ли....така нешто.Но точно можи да го види само ветеринар.Побарај прво во некоја продавница за пагали некој лек,и ако нема ефект одма на ветеринар
 
Член од
22 ноември 2013
Мислења
19
Поени од реакции
1
Има закачено некоја да речам-зараза,краста ли....така нешто.Но точно можи да го види само ветеринар.Побарај прво во некоја продавница за пагали некој лек,и ако нема ефект одма на ветеринар
може да му биде нешто лошо од тоа? :(
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.978
Поени од реакции
14.749
Нешто слично ми се случи и на моето папагалче,ама неможам да се сетам што направив.Помина од тогаш 25 години!!!!!! и не се сеќавам баш најдобро
 
I

[In]kognito

Гостин
Луѓе... Со денови машково папагалче ми ги тепаше женсково ама партали ја направи. И го повреди ноџето па оваа го клукна во око и не можеше да гледа. Моиве дома испаничија почнаа да галамат и да скратам машкото го дадов на дечко ми. :place: отидов во пет шоп по храна па уќ муабет ми кажаа дека сакал да се пари а она не сакала па затоа бил насилен. Не знаев стварно како што читав овде ми кажаа дека ќе се парат по една година а они од прилика имаат по 6 месеци. Не приметувам некое променето однесување кај папагалчињава дека си фалат. Тоа таму си летало пеело дури од рака јадело исто и мојава ама често стои на вратата и не реагира кога и збориш гледа надоле кај што стоеа со другово и таква е згрчена често. Може треба време вака да навикнат ама мака ми е многу :(. Да оставам вака или да си го земам папагалчето назад па да им направам куќарка за парење? Ќе биде ваљда добро мојава ( пошо него му е супер ко што ми кажува дечко ми) сакам да се спитоми со мене барем да си се гали,цело време и зборам ја хранам од рака ама многу се плаши.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Абе мојов имаше секс со мојата рака хахахахахахаха
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.978
Поени од реакции
14.749
Ми направивте проблем:vozbud:.Морав и јас пак да земам папагал после многу години,и сега се одлучив за `козица` ама многу слабо ги познавам овие папагали.Би сакал кој знае нешто нека напиши .Многу некако е мирна птицава,дали е неприлагодено или сепак му е таков карактерот-ќе видиме

 

Kajgana Shop

На врв Bottom