Мачки (општи дискусии)

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.384
Под итно ми треба одговор!
Опасно е ако мало маче повраќа глисти? Значи ли тоа дека е преполно? Ќе биде ли океј до утре?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Под итно ми треба одговор!
Опасно е ако мало маче повраќа глисти? Значи ли тоа дека е преполно? Ќе биде ли океј до утре?
Да опасно е, може да му направи сериозни проблеми! Прв момент утре на ветеринар постепено да почне со терапија. И вие внимателно, убаво чистете и дезинфицирајте, раце миење! Знам звучи глупо, но и глупа грешка може да ве кошта инфестација.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.384
Да опасно е, може да му направи сериозни проблеми! Прв момент утре на ветеринар постепено да почне со терапија. И вие внимателно, убаво чистете и дезинфицирајте, раце миење! Знам звучи глупо, но и глупа грешка може да ве кошта инфестација.
Прашувам за пријателка. Сум чула некаде дека е опасно, тоа ѝ го зборував прееска. Јас лично не би оставила да ми дојде мачето до степен да повраќа глисти.

Сега ме плаши што ние го гушкавме и го бацувавме мачето. :confused:
 

Незапирливи 1903/87

Изгорен за Вардар
Член од
20 јули 2011
Мислења
3.496
Поени од реакции
9.988
40 денари се апчињата, по 1/4 или по 1/2 се даваше, зависи и од килажата, ќе ти кажат таму. Ги има во пет шоповите. Најјубаво е како прашок да го направиш апчето и да му ја ставиш во некоја течна храна

Иначе не се плаши, едно маче на мене ми имаше направено таква беља :icon_mrgr:
 
Член од
29 октомври 2014
Мислења
16
Поени од реакции
5
Утре ќе купиш се, вдоми го денес нема проблем. Песоци има различни, не се става многу можеби дебелина од 1 сантиметар. Триста денари ти е вреќичка песок и ќе имаш цел месец( барем на мене ми стига за цел месец ). А кутиите за песок се скапички, јас во кутија специјална не им ставам ами во ниска шерпа од тие плехчињата мали кои што не ги употребуваме. Ќе си се навикне оно да оди таму по нужда ... јас моево мало што беше кога и да го видов на почеток дека му се оди по нужда веднаш го земав и го носев кај песокот и така се научи. Некои мачки пак инситнкивно си знаат дека треба во песокот.
a nekoja idea jas mojava da ja naucam, vekje mesec dena ja imam napolni 4 meseci i seuste pravi belji nasekade vo kupatilo osven vo pesok.. i go cistam celo vreme, probav da ja stavam nekolku pati dnevno vo nego,no ednostavno ne reagira..
 
K

Kacar

Гостин
a nekoja idea jas mojava da ja naucam, vekje mesec dena ja imam napolni 4 meseci i seuste pravi belji nasekade vo kupatilo osven vo pesok.. i go cistam celo vreme, probav da ja stavam nekolku pati dnevno vo nego,no ednostavno ne reagira..
Сигурно не и е на одговарачко место песокот ... песокот пожелно е да биде во широка кутија или леѓен на онака сокриено место а не на отворено цел простор да го гледа додека врши нужда. Еве, додека мојата врши нужда и да ја гледа некој мјаука и се врти цело време како да е лутна. Значи песокот најдобро е да го ставиш таму кај што мислиш оти и одговара пример таму кај што она оди по нужда и прави беља.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
23
Поени од реакции
11
Мачкари мои ке ве молам за совет.:unsure: Мојот сопруг обожава мачиња и сака да имаме една дома, но да не се разбереме погрешно немам ништо против мачки едноставно имам страв од нив. Е сега да не бидам идиотка и да му удоволам се согласив да купиме маче ама јас буквално незнам како ке се справам со стравот и како да се однесувам и да го негувам мачето, каде би требало да спие да врши нужда пошто живееме во стан, а башка тоа по цел ден не сме дома мислам на работа сме дома се прибираме накај 17: 00 часот незнам како ке биде да го оставам само дома и дали смеам да го направам тоа:(? Ако може некој совет бескрајно ке ви бидам благодарна :love::love::love:
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Мачкари мои ке ве молам за совет.:unsure: Мојот сопруг обожава мачиња и сака да имаме една дома, но да не се разбереме погрешно немам ништо против мачки едноставно имам страв од нив. Е сега да не бидам идиотка и да му удоволам се согласив да купиме маче ама јас буквално незнам како ке се справам со стравот и како да се однесувам и да го негувам мачето, каде би требало да спие да врши нужда пошто живееме во стан, а башка тоа по цел ден не сме дома мислам на работа сме дома се прибираме накај 17: 00 часот незнам како ке биде да го оставам само дома и дали смеам да го направам тоа:(? Ако може некој совет бескрајно ке ви бидам благодарна :love::love::love:
Ако го земеш уште од мало лесно ќе го победиш стравот. Не само што нема да се плашиш туку и ќе ти влезе под кожа и сама ќе го земаш да го галиш.

За совети како да го чуваш разлистај неколку страници наназад има доста постови. Не се секирај можеш да оставиш мачка сама дома на неколку саати доколку има храна и вода. Најчесто ќе спие а ретко ако и е многу досадно може и по некоја ситна беља да направи.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
23
Поени од реакции
11
Ако го земеш уште од мало лесно ќе го победиш стравот. Не само што нема да се плашиш туку и ќе ти влезе под кожа и сама ќе го земаш да го галиш.

За совети како да го чуваш разлистај неколку страници наназад има доста постови. Не се секирај можеш да оставиш мачка сама дома на неколку саати доколку има храна и вода. Најчесто ќе спие а ретко ако и е многу досадно може и по некоја ситна беља да направи.
Но,не се работи за неколку часа се работи за околу10 часа. Дали мачето смее дома само да остане толку долго?
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Но,не се работи за неколку часа се работи за околу10 часа. Дали мачето смее дома само да остане толку долго?
Не знам најискрено пошто е мало, ама за поголемка мачка доволно е вода и храна и нема да биде проблем. Консултирај се со ветеринар.
 
Член од
29 октомври 2014
Мислења
16
Поени од реакции
5
Сигурно не и е на одговарачко место песокот ... песокот пожелно е да биде во широка кутија или леѓен на онака сокриено место а не на отворено цел простор да го гледа додека врши нужда. Еве, додека мојата врши нужда и да ја гледа некој мјаука и се врти цело време како да е лутна. Значи песокот најдобро е да го ставиш таму кај што мислиш оти и одговара пример таму кај што она оди по нужда и прави беља.
fala ti, jas imam golema kako kutija specijalna za pesok no moze i pesokot ne i odgovara, pa kje i go smenam.. nemam drugo care, mnogu zbesna nekako, samo belji pravi.:(
 
Член од
25 март 2013
Мислења
25
Поени од реакции
3
Здраво дечки, имам мачка што ми се шета по двор, и давам да јаде, многу е мила и сакам да ја чувам (не внатре во куќа) ама нон стоп се пари и ми ги носи мачињата, а ми носи и мачори што ми кењаат и мочаат во двор. Сакам да ја стерилизирам за да не раѓа више стварно ме нервира, па ако знае некој дај кажете кај можам да ја стерилизирам и колку кошта тоа чудо. Фала однапред :D
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Здраво дечки, имам мачка што ми се шета по двор, и давам да јаде, многу е мила и сакам да ја чувам (не внатре во куќа) ама нон стоп се пари и ми ги носи мачињата, а ми носи и мачори што ми кењаат и мочаат во двор. Сакам да ја стерилизирам за да не раѓа више стварно ме нервира, па ако знае некој дај кажете кај можам да ја стерилизирам и колку кошта тоа чудо. Фала однапред :D
1395863_10200895360406742_1085153958_n.jpg
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Ми треба совет.Чувам полуперсиска мачка т.е помало маче е денес 2-3 пати повраќаше но сега е добро.Забележав дека од левата страна кај стомакотима нешто подувано,сега се загрижив не знам што е.Може ли некој да ми каже отприлика колку чини преглед кај ветеринар?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom