Дежурна Ординација! #2

Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Можеш со вода да го пиеш и со млеко. Млеко и цимет ти е добитната комбинација , успут и кекс или бисквит добро оди, но и немора тоа. И добра алтернатива ти е за чајче (y)
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Имал некој проблем со рандом затегање на одредена мускулна група? Пред едно недела дена почна ненадејно да ми се затегаат стомачните од чиста мира, значи она како pump при вежбање, самошто јас веќе 2-3 месеци паузирам.
Се јавува најчесто кога стојам или сум во движење, поизразено е при стоење, при седење/лежење ептен малку се осеќа. Со истегнување/масирање ништо не се средува. Други проблеми како болки или слично нема.
Како и да е ќе појдам на лекар, муабетов ми беше да прашам дали искусил некој нешто слично, бидејќи ептен чудно ми е.
 
Член од
23 август 2006
Мислења
46
Поени од реакции
96
Јас би типувал дека имаш електролитен дисбаланс, најверојатно мањак магнезиум во комбинација со дехидрираност.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Имал некој проблем со рандом затегање на одредена мускулна група? Пред едно недела дена почна ненадејно да ми се затегаат стомачните од чиста мира, значи она како pump при вежбање, самошто јас веќе 2-3 месеци паузирам.
Се јавува најчесто кога стојам или сум во движење, поизразено е при стоење, при седење/лежење ептен малку се осеќа. Со истегнување/масирање ништо не се средува. Други проблеми како болки или слично нема.
Како и да е ќе појдам на лекар, муабетов ми беше да прашам дали искусил некој нешто слично, бидејќи ептен чудно ми е.
Најверојатно ти фали магнезиум. Имаш од тие шумливите, имаш апчиња ... ипак на доктор најдобро ќе ти кажат кога одиш веќе.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Фала ви ќе идам на доктор другата недела најверојатно понеделник па ќе видам што ќе испадне.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Чај од жалфија.
Ќе го тера на мочање чајот..Секоја течност пред спиење е лоша,истуширај се со топла вода,или само нозете потопи ги во леген со жешка вода..
 

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.987
Поени од реакции
1.610
Прееска јадев у Ројал Бургер и еве веќе 3 саата ме боли стомак и имам тегоби. Немам дијареа. Чаре некое? Добра идеја е да повратам на сила?

Фала.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.358
Поени од реакции
25.053
Прееска јадев у Ројал Бургер и еве веќе 3 саата ме боли стомак и имам тегоби. Немам дијареа. Чаре некое? Добра идеја е да повратам на сила?

Фала.
Напиј се еглонил ако имаш, ќе ти го смири желудникот. Повраќањето на сила не ти е добра идеја.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Прееска јадев у Ројал Бургер и еве веќе 3 саата ме боли стомак и имам тегоби. Немам дијареа. Чаре некое? Добра идеја е да повратам на сила?

Фала.
Заради вакви работи си носам јаглен апчиња нон стоп по мене, мада никогаш не ми се десило за тоа да ги искористам, појше кога ќе се начукам по 10 апчиња ги пијам. Сега е касно за аптека, држи топло шише со вода на стомакот, и секако пробај у вц да одиш. Види шо имаш дома од апчињата, ако имаш големи болки и нешто за болки ќе помогне на кратко, као БлокМакс на Алкалоид.
 

GROBAR1986

САМО ПАРТИЗАН
Член од
16 септември 2007
Мислења
627
Поени од реакции
92
Офффф лелееее цел ден денеска имам вртоглавица сум имал и порано али ова е невидено значи само шо ке легнам претерано ми се врти и осеќам позади кај вратните жили ептен јако стегање нема да се спие цела ноќ кажувајте чаре не бива
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Офффф лелееее цел ден денеска имам вртоглавица сум имал и порано али ова е невидено значи само шо ке легнам претерано ми се врти и осеќам позади кај вратните жили ептен јако стегање нема да се спие цела ноќ кажувајте чаре не бива
Сигурно не си пиел алкохол?

Да идеш да си провериш крв и кај матичен на преглед, а?
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Прееска јадев у Ројал Бургер и еве веќе 3 саата ме боли стомак и имам тегоби. Немам дијареа. Чаре некое? Добра идеја е да повратам на сила?

Фала.
Во вакви случаеви,помага сода бикарбона:)
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Сите дешавки ноќе се. Дома имам само стрепсилс па да знам дали ќе ме спаси.

Не ме боли ниту гребе грлото кога голтам, но надворешно кога ќе го притиснам десниот крајник баајги боли и е непријатно чувство. И кога ја вртам главата на лево ме затега таму и ме боли како оток да имам, а немам.

Идеја што може да е?
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Да не ти е од осмицата? Мене така ми беше од забот, крајникот зголемен, прво надворешно само го осеќав, после некој ден не можев ни да голтам храна убаво.
Ако е такво нешто, на забар ќе ти препишат антибиотик, ќе ти спадне отокот и вади го забот.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
За колку време се опоравува системот Мој термин? Веќе неколку денови, отпрвин немаше термин, после веќе најмалку 2-3 дена системот не им работи. И дали може на друг начин да се закаже за специјалист или мора преку МТ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom