PayPal (официјална тема)

Член од
29 август 2011
Мислења
47
Поени од реакции
22
А по која логика на некој му ги враќат на пејпал на некој не :unsure:
@lazarot со оглед дека поминаа 30 дена од кога ја имаш направено трансакцијата пиши им на центарот за поддршка на пејпал и тие ќе ти кажат каде се парите. Јас ко се пожалив кај нив дека ми ги нема парите тие ми рекоа дека треба да поминат 30 дена после кој период тие ќе поведат истрага за тоа каде се парите завршени. Па мислам дека е можно да иницираат враќање на парите назад на пејпал. Во секој случај немаш што да изгубиш. А и на крајот на денот и ако ти одат парите курбан, па и моите, па и на остатокот кои се засегнати (пу, пу, скраја да е), барем ќе знаеме каде ни се заглавени парите и кој изиграва шериф. Моја предпоставка е дека е некоја институција на чело со некое бирократче. Некој спомена народна банка, не би ме зачудило ако од таму е кочницата. Како да е мислам дека е прашање на време пред да се дознае кој се заебава со нас.
 
Член од
13 март 2010
Мислења
378
Поени од реакции
480
Ги контактирав и еве што ми вратија:

As you have not received your funds, it will be necessary for you to upload a copy of your debit card statement from 31st July 2014 to date via the link below in order that we can commence a trace on your funds. Please reply to this email when you have uploaded this document in order that we can resolve this issue quickly for you:

http://www.paypal.com/va/cardconfirmfail/

It is my pleasure to assist you. Thank you for choosing PayPal.

На линкот бара и лична карта...
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Ги контактирав и еве што ми вратија:

As you have not received your funds, it will be necessary for you to upload a copy of your debit card statement from 31st July 2014 to date via the link below in order that we can commence a trace on your funds. Please reply to this email when you have uploaded this document in order that we can resolve this issue quickly for you:

http://www.paypal.com/va/cardconfirmfail/

It is my pleasure to assist you. Thank you for choosing PayPal.

На линкот бара и лична карта...
Што ви зборам јас цело време на темава? Уназад 10 пати ви кажав дека прашање на време е кога ќе ви побараат документи? Кажав и да не ги контактирате затоа што така шансите се зголемуваат да ви побараат документи! Ете како се останува без сметка и без пари!
 
Член од
13 март 2010
Мислења
378
Поени од реакции
480
Што ви зборам јас цело време на темава? Уназад 10 пати ви кажав дека прашање на време е кога ќе ви побараат документи? Кажав и да не ги контактирате затоа што така шансите се зголемуваат да ви побараат документи! Ете како се останува без сметка и без пари!
Не ми е блокиран акаунто уште можам да го користам.
 
Член од
29 август 2011
Мислења
47
Поени од реакции
22
Ги контактирав и еве што ми вратија:

As you have not received your funds, it will be necessary for you to upload a copy of your debit card statement from 31st July 2014 to date via the link below in order that we can commence a trace on your funds. Please reply to this email when you have uploaded this document in order that we can resolve this issue quickly for you:

http://www.paypal.com/va/cardconfirmfail/

It is my pleasure to assist you. Thank you for choosing PayPal.

На линкот бара и лична карта...
we are fucked.jpg
Али пак останува мистерија по кој критериум на некој им ги враќаат парите назад а на некои не?
 
Член од
29 август 2011
Мислења
47
Поени од реакции
22
За што да го користиш? Што можеш да правиш со него?
@sneui Еве јас ќе одговорам. Акаунтот може да се користи за се освен за повлекување пари на сметка во Македонија. И кај мене е исто како и кај @lazarot oд се досега видено изгледа дека народна банка се тие кои не зафркаваат. А за тоа зошто кај некој парите се враќаат а кај некои не, јас мислам дека оние кои имаат врски во НБРМ можат да средат парите да им бидат вратени. Али тоа е само мое субјективно мислење и само теорија. Доколку примателот го одбие трансферот парите се враќаат назад. Очигледно кај некои тоа се случи додека кај некои од нас тоа се нема случено.[DOUBLEPOST=1409599856][/DOUBLEPOST]Следново што ќе го речам можи и да не држи вода, ќе ме извините што пак идам со теории (оваа е најзабегана ;)) ....али досега еве тројца Битолчани на кои парите не им се вратени, во исто време од Скопје идат вести дека на некои им ги враќаат парите. Незнам дали кај сите од Скопје (нека ме извинат доколку има некој од Скопје кои не им се вратени парите) али факт е дека нас од БТ на ниеден не ни се вратени парите на сметка.

П.С. Ова нема врска со Битола / Скопје ривалство. Знам дека има голема шанса дека грешам али појако беше од мене мораше да спомнам.
 
Последно уредено:
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Што ви зборам јас цело време на темава? Уназад 10 пати ви кажав дека прашање на време е кога ќе ви побараат документи? Кажав и да не ги контактирате затоа што така шансите се зголемуваат да ви побараат документи! Ете како се останува без сметка и без пари!
Koј ти кажа дека ако ти побараат документи ќе останеш и без пари и без сметка?
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
@sneui Еве јас ќе одговорам. Акаунтот може да се користи за се освен за повлекување пари на сметка во Македонија. И кај мене е исто како и кај @lazarot oд се досега видено изгледа дека народна банка се тие кои не зафркаваат. А за тоа зошто кај некој парите се враќаат а кај некои не, јас мислам дека оние кои имаат врски во НБРМ можат да средат парите да им бидат вратени. Али тоа е само мое субјективно мислење и само теорија. Доколку примателот го одбие трансферот парите се враќаат назад. Очигледно кај некои тоа се случи додека кај некои од нас тоа се нема случено.[DOUBLEPOST=1409599856][/DOUBLEPOST]Следново што ќе го речам можи и да не држи вода, ќе ме извините што пак идам со теории (оваа е најзабегана ;)) ....али досега еве тројца Битолчани на кои парите не им се вратени, во исто време од Скопје идат вести дека на некои им ги враќаат парите. Незнам дали кај сите од Скопје (нека ме извинат доколку има некој од Скопје кои не им се вратени парите) али факт е дека нас од БТ на ниеден не ни се вратени парите на сметка.

П.С. Ова нема врска со Битола / Скопје ривалство. Знам дека има голема шанса дека грешам али појако беше од мене мораше да спомнам.
Јас знам од скопје на кои им ги немаат вратено а знам и такви на кои им ги имаат вратено така да не е до градот до цела држава е. Откако добивме комплетно бескорисен македонски пејпал сега ни ги скинаа и словенечките од кои барем малку фајде имаше.[DOUBLEPOST=1409608152][/DOUBLEPOST]
Koј ти кажа дека ако ти побараат документи ќе останеш и без пари и без сметка?
Без сметка сигурно а за парите ќе се изначекаш и изнамачиш.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Еве пријателиве од Белорусија имаат ист проблем као нас http://forum.onliner.by/viewtopic.php?p=66320368#p66320368
Они излеа преку Руски и Украински пејпали повлекуваат.
Колку што разбрав преку литвански/латвијски. Како и да е Белорусија добила пејпал како нас пред месец два (во истата група со нас се) и кај нив од 1 август проблеми. Значи до ПејПал е иако они викаат дека не е....
 

LePAk

пензиониран воваџија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
113
Поени од реакции
80
Вистини и митови за ПејПал

1. Сло/Буг/Хрв и други видови ПејПал акаунти станаа веќе скоро бескорисни, исто како и Македонскиот. Сега за сега, единствен начин да се извадат парите е: Да се купи нешто од Ибеј и да се продаде, или преку УС Пејмент Сервис од Пејонир, да се додаде како банкарска сметка и да се повлечат пари (Прашање на време е до кога ќе може ова да се прави)
2. Доколку веќе сте повлекле пари на ВИЗА картичка преку која било банка после 1ви Август, парите не стигаат, и се враќаат на сметка после некое време (кај мене 20 дена). Ако не се вратат, се праќа извод од банка, не бараат никакви лични документи.
3. Ако имате заробени пари на ПејПал и акаунтот сеуште ви е активен а немате Пејонир сметка, има еден дечко што вади пари од ПејПал за одредена провизија (Повеќе од 8%) али сеа да не му правам реклама

Наравоучение:
Не повлекувајте пари како до сега
Не отварајте нови сло/буг/хрв/срб и други акаунти
Не правете глупи потези туку прочепкајте по темава
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Колку што разбрав преку литвански/латвијски. Како и да е Белорусија добила пејпал како нас пред месец два (во истата група со нас се) и кај нив од 1 август проблеми. Значи до ПејПал е иако они викаат дека не е....
Мислам дека не треба предвреме да се тврди дека тоа е забрана од пејпал, на официјалниот форум на пајпал има еден куп постови од луѓе од разни европски земји и такви кои немаат никакви ограничувања, пишуваат за потполно истиот проблем што ние го имаме, тој проблем не се случува првпат, од 2010 година па до ден денешен.

Најдов на тој форум каде од пејпал ги убедуваат дека не е до нив проблемот, па после им се извинуваат и си ја признаваат грешката. Наводно имале проблем со некој од серверите кој прикажувал дека парите се испратени од пејпал, а не се.
Сега за најновите случувања исто така пејпал тврди дека не е до нив, но може да се случи пак да се работи за тхенички проблем како тој што настанал лани и речи си сите години наназад.

Треба да се воздржиме од шпекулации некој период, кога тогаш ќе излезе на виделина што точно е проблемот. Дали е забрана од пајпал, тхнички проблам на пајпал или нашава влада си игра к.урт.шак со векови напатениот македонски народ (или НБРМ).
 
Член од
2 јануари 2011
Мислења
1.557
Поени од реакции
998
според вас кој е најдобар начин да се извадат пари од пејпал без да се повлекуваат, да се купи нешто па да се продаде мислам дека е добра опција, што мислите би можело лесно да се продаде а да не биде физички продукт за кој ке чекаш да стигне за еден месец па да го продаваш, некои кодови за игри или нешто слично мислам дека би било добра опција
 

Kajgana Shop

На врв Bottom