Playstation 3

  • Креатор на темата A__
  • Време на започнување
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Ова Кобра е апликација се инсталира на пс3 и ставаш оргинал игра, а играш игри преку екстерен хард диск, демек го лажира нешто во таа смисла ли ?
Лажира - точно, но не е баш апликација.

Cobra Optical Drive Emulator е модификација за PlayStation 3, која мора да се инсталира во самата конзола.

Ова бара расклопување на конзолата и прелемување на некои компоненти.

Еве како се прави тоа на тазе нова PS3 Super Slim конзола.

 
Член од
9 октомври 2013
Мислења
8
Поени од реакции
1
Дали има некој што сака да правиме гејмшер понатаму или да размениме некоја игра?
Ја имам God Of War III и NHL 10 за замена :)
 
Член од
31 август 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
Сакам да купам нов Playstation 3 (не од тие 12г) и да го чипувам (Jailbreak). Прочитав 100 страни од темава и пак не ми е јасно. Ако може да ми објасните некој работи.
1, Му се јавив на тој типот од буњаковец и ми кажа демек он продавал чипувани имал уште 2 останати и да не купувам од друго место. Сега незнам дали ми прави финти да купам од кај него или навистина е така.
-Дали ново Сони од продавница може да се чипува (да се играат пиратски игри) ? Прочитав дека треба да барам некој CECH сериски број. Ако може да ми кажете кој број да барам и дали може да се најдат уште такви во Македонија што се над 160г на пример ова http://www.niko.com.mk/2013-02-17-10-42-30/playstation-3-slim-160gb-detail
2, Ако го чипувам сонито дали ако купам оригинал игра ке може да ја играм online? На пример PES. Само таа ја купувам оригинал секоја година и само таа да ја играм online без да ме фатат и блокираат.
3, Откако ке го чипувам дали ке може да се играат сите пиратски игри излезени до сеа. Зашто некаде прочитав како што излагаат нови игри неможат да се играат со стариот чип и дека ке треба пак да го носам на чипување.
Благодарам
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Сакам да купам нов Playstation 3 (не од тие 12г) и да го чипувам (Jailbreak). Прочитав 100 страни од темава и пак не ми е јасно. Ако може да ми објасните некој работи.
1, Му се јавив на тој типот од буњаковец и ми кажа демек он продавал чипувани имал уште 2 останати и да не купувам од друго место. Сега незнам дали ми прави финти да купам од кај него или навистина е така.
-Дали ново Сони од продавница може да се чипува (да се играат пиратски игри) ? Прочитав дека треба да барам некој CECH сериски број. Ако може да ми кажете кој број да барам и дали може да се најдат уште такви во Македонија што се над 160г на пример ова http://www.niko.com.mk/2013-02-17-10-42-30/playstation-3-slim-160gb-detail
2, Ако го чипувам сонито дали ако купам оригинал игра ке може да ја играм online? На пример PES. Само таа ја купувам оригинал секоја година и само таа да ја играм online без да ме фатат и блокираат.
3, Откако ке го чипувам дали ке може да се играат сите пиратски игри излезени до сеа. Зашто некаде прочитав како што излагаат нови игри неможат да се играат со стариот чип и дека ке треба пак да го носам на чипување.
Благодарам
Огромна е веројатноста дека во Нико го немаат овој PS3 Slim модел, бидејќи истиот од поодамна престана да се произведува.

Ако го имаат - супер, ако го немаат - пак супер.

Инаку, во постовите #2084 и #2086 убаво е прикажано и објаснето како функционира и како се модификува PlayStation 3 конзола со Cobra ODE, кој работи и со понов firmware, односно не е потребно да се врши downgrade на firmware - от на конзолата. Но дали и каде во Скопјево се инсталира Cobra ODE, ќе треба да го прашаш тој во Буњаковец или Драган ИДЦ во Аеродром, или прашај го @Jedah на форумов.

Е сега, факт е тоа дека Cobra ODE не е ни малку евтин, сигурно ќе те фати 100 евра, ако не и повеќе, бидејќи и самиот уред е скап за нарачување и за испорачување во Македонија, а за инсталирање па да не правиме муабет. Но сепак тоа е еднократна инвестиција која ќе ти се исплати на подолг рок.

Или можеш да го следиш советот на @Jedah и да купуваш оригинални видео игри на старо.

Ако си одлучен да купуваш тазе нова конзола, еве ти ги PlayStation 3 конзолите кои ги нуди Пан Европа.

Било која од овие конзоли може да се модификува со Cobra ODE.

http://www.panevropa.com.mk/playstation-3?field_kategorija_playstation_tid=30&items_per_page=9

На официјалниот веб сајт на Cobra ODE можеш да се информираш кои видео игри ги поддржува овој мод за PlayStation 3.

http://www.team-cobra-ode.com/downloads/Cobra_ODE_Supported_Boot_Discs.pdf
 
Член од
31 август 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
Вака PS3 ново е некаде над 17 000 + Cobra ode 100е + инсталирање = ке искочи +23 000

Значи најдобра опција и најефтина е таа на тој од Буњаковец. Ги продава по 16 000 чипувани со 6 месеци гаранција и вика дека ја работел 15 години таа работа и никој не му се пожалил. Сите пиратски игри ги пуштало без проблем.

Кажи ми уште само како оди со оригинална игра на чипувано Сони. Дали има шанса да ме блокираат за online да знам да не ја купувам за џабе.

И ако го имаат во Нико тој модел да видам кој CECH сериски број ми треба за чипување?
 
Последно уредено:
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.346
Поени од реакции
4.983
Што ти е тебе целта? Да играш една игра на конзолата? Само фудбал? Ако е тоа случај онда и Super Slim so 12GB ќе ти заврши работа. Купувај си дискови од надвор за поевтино....
И еве ти кратки одговори на горенаведените точки
1. Тој Јовица до лани продаваше половни PS3 Slim за 12.000ден. Другар зема од таму за таа цена.....Само во Македонија цените со тек на време растат.....16.000 хахаха......
2. Флешуван/Чипуван PS3 и Online не идат во иста реченица. Не може, односно може, додека те фатат и ти направат бан.
3. Лошо си разбрал.
Реалните цени за PS3 ти се 100-150€ половна нечипувана
150-200€ половна чипувана
Се над тоа - поштен грабеж
 
Член од
31 август 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
Погрешно си ме разбрал другар. Не планирам да играм само една игра. PESот да ја купам и играм оригинал а другите да ми бидат пиратски.

А кога се јавив кај Јовица во Буњаковец ми рече дека 16 000 е НОВА флешувана PS3. Расчепкав малце на интернет и видов дека тие PS3 што се флешуваат (како што разбрав) четврта генерација се произведувале до крајот на 2012. Сеа малце ми е чудно што ми кажа он дека продава нови флешувани.

Може нема врска ова што го пишувам ама не се разбирам многу.

Разгледав и опција да не го флешувам и да купувам игри на старо од Amazon и Ebay. И постарите игри не се многу скапи. Се движат до кај 15-20 долари што не е многу да земаш по 2-3 игрици месечно.

Може да ми препорачаш некој други страници а да не се Amazon и Ebay од каде би можел да купувам игри и колку време би им требало да стигнат.

Благодарам
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.346
Поени од реакции
4.983
PESот да ја купам и играм оригинал а другите да ми бидат пиратски.
Па нема врска што ја играш со оргинален диск кога Софтверот на конзолата ти е пиратски. Сепак си изложен на потенцијален бан.
www.play-asia.com
 
Член од
31 август 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
Значи најдобро е да земам PS3 и да не го флешувам. Да купувам оригинал игрици

Благодарам дечки поздрав
 
Член од
5 јуни 2013
Мислења
79
Поени од реакции
466
Се исплати ли да земам PS3 обичен модел original 80GB хард, чипуван за 150е, од познаник ? Со 3 рачки и 3 игри меѓу кои и GTA V ? :)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Се исплати ли да земам PS3 обичен модел original 80GB хард, чипуван за 150е, од познаник ? Со 3 рачки и 3 игри меѓу кои и GTA V ? :)
Ако мислиш на првиот - големиот PlayStation 3 - овој од лево на сликата, за тие пари се исплати.



Нов PS3 Super Slim со сопствена меморија од 12 гигабајти со само еден џојстик и без видео игри ќе те чини 200 евра, така да, доколку навистина е чипуван и доколку навистина може да се играат пиратски копии од видео игри на него, тогаш се исплати за тие пари.
 
Член од
5 јуни 2013
Мислења
79
Поени од реакции
466
Ако мислиш на првиот - големиот PlayStation 3 - овој од лево на сликата, за тие пари се исплати.

Нов PS3 Super Slim со сопствена меморија од 12 гигабајти со само еден џојстик и без видео игри ќе те чини 200 евра, така да, доколку навистина е чипуван и доколку навистина може да се играат пиратски копии од видео игри на него, тогаш се исплати за тие пари.
Од лево е тој големиот - првиот, може да се играат пиратски копии, значи за доста прифатлива цена може да си го земам. Благодарам за советот.
 
Член од
1 јануари 2013
Мислења
197
Поени од реакции
143
Imam konzola PS3 Super Slim CECH 4204 verzija 12gb stara pola godina ja cipuvav so Cobra Ode 4.20qsv vgradiv 500gb HDD + imam nadvoresen 500gb WD HDD do sega igram online igri znaci i najnovi sum nemal problemi so ban i takvi stvari. Znaci najbitno so Cobra Ode koga se kreira ISO fajl treba da se verifikuva deka e originalna a ne modificirana. A ako ima nekoj zainteresiran mozi i da go prodadam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom