Експресно поминаа измените – придонеси и за хонорарците!

Член од
10 јули 2014
Мислења
86
Поени од реакции
36
Ова не е точно, има и со над 1000 евра пензии. БЦ е најпознат, ама не и единствен пример.
Nemoze od fond da ima penzija nad 500-600 evra toa e apanza ili samo za politicari ima goren limit na penzija 100% sum siguren.

Gesendet von meinem GT-S6310N mit Tapatalk
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Ako drzavata my ovozmozila Na nekoj da ostvari 900 000 evra prihod ondak e opravdano toj da Plati soodveten del za pridonesi vo razmer Na negovite prihodi.ti plakjas pridonesi za idna upotreba a ne spored toa koj kolku e bolen.ako gledame taka koj kolku e bolen,kje dojdeme do zklucokot deka hornicni bolni.debeli I pushaci treba da plakjaat najmnogu za zdravstvo.bidejki I najmnogu go trosat.
Za limitot 96k godishno Toa vazi za sekakvi prihodi(plata) ili samo za honorari?ako e za plata.togas ispagja deka za 16000 mesecno ti plakjas 20% Na godishnata plata? 40% a usvari prvite 96000 se oslobodeni a plakjas 40% Na vtorite 96000.efektivno plakjas 20% Na celata godishna plata od 192000?
 
Член од
16 април 2014
Мислења
32
Поени од реакции
2
Ako drzavata my ovozmozila Na nekoj da ostvari 900 000 evra prihod ondak e opravdano toj da Plati soodveten del za pridonesi vo razmer Na negovite prihodi.ti plakjas pridonesi za idna upotreba a ne spored toa koj kolku e bolen.ako gledame taka koj kolku e bolen,kje dojdeme do zklucokot deka hornicni bolni.debeli I pushaci treba da plakjaat najmnogu za zdravstvo.bidejki I najmnogu go trosat.
Za limitot 96k godishno Toa vazi za sekakvi prihodi(plata) ili samo za honorari?ako e za plata.togas ispagja deka za 16000 mesecno ti plakjas 20% Na godishnata plata? 40% a usvari prvite 96000 se oslobodeni a plakjas 40% Na vtorite 96000.efektivno plakjas 20% Na celata godishna plata od 192000?
pa ne mu ovozmozila drzavata Toj sam si uspejal da si obezbedi dopolnitelni prihodi.
glavniot problem so zakonot e shto ne dozvoluva opcija nekoj da ne plakja pridonesi dokolku nesaka da zema penzija
 
Член од
10 јули 2014
Мислења
86
Поени од реакции
36
Ako drzavata my ovozmozila Na nekoj da ostvari 900 000 evra prihod ondak e opravdano toj da Plati soodveten del za pridonesi vo razmer Na negovite prihodi.ti plakjas pridonesi za idna upotreba a ne spored toa koj kolku e bolen.ako gledame taka koj kolku e bolen,kje dojdeme do zklucokot deka hornicni bolni.debeli I pushaci treba da plakjaat najmnogu za zdravstvo.bidejki I najmnogu go trosat.
Za limitot 96k godishno Toa vazi za sekakvi prihodi(plata) ili samo za honorari?ako e za plata.togas ispagja deka za 16000 mesecno ti plakjas 20% Na godishnata plata? 40% a usvari prvite 96000 se oslobodeni a plakjas 40% Na vtorite 96000.efektivno plakjas 20% Na celata godishna plata od 192000?
Drzavata ne mu ovozmozila tuka taa mu bila precka da na pravi povekje...osven ako ne slucaj za mijalkov
Inaku tocno si razbrav za ona vtoroto.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
7
Поени од реакции
0
Се најде некое чаре за оваа работа?
 
Член од
22 август 2014
Мислења
35
Поени од реакции
22
А за да оствариш право на пензија ти треба да имаш стаж од минимум 15 години. И тоа што го плаќаме за пензиско како авторско право јас нема да можам да го подигнам пошто не ми течи стаж. Или колку стаж ќе ми признаат за ако сум напишал сцнарио за филм?
Или не сваќам или грешка сум нешто?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Ова не е точно, има и со над 1000 евра пензии. БЦ е најпознат, ама не и единствен пример.
Тоа е претседателска пензија и се дава сите оние кои некогаш биле претседатели. Плус имаат и многу други бенефиции.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
И тоа што го плаќаме за пензиско како авторско право јас нема да можам да го подигнам пошто не ми течи стаж.
Ќе ти тече стаж на сумата што ја добиваш како хонорар, барем оној дел што е во приватните фондови ќе може да си го искористиш на соодветна возраст.

Тоа е претседателска пензија и се дава сите оние кои некогаш биле претседатели. Плус имаат и многу други бенефиции.
Има и други примери за големи пензии, на комшија татко му работел во Управа за цивилно воздухопловство и земал плати еквивалентни на сегашни 2000 евра. Денес вози скоро нов џип (го купи нов пред 2-3 години) и постојано е на шетање по егзотични дестинации. Не верувам дека е под 1000 евра пензија за да го плати тој лајфстајл.

Туку кажете дали ако пензионер врши авторски права ќе му се пресметуваат други давачки надвор од персоналецот? Нема поента да плаќа за пензиско.
 
Член од
15 август 2014
Мислења
79
Поени од реакции
80
Ќе ти тече стаж на сумата што ја добиваш како хонорар, барем оној дел што е во приватните фондови ќе може да си го искористиш на соодветна возраст.



Има и други примери за големи пензии, на комшија татко му работел во Управа за цивилно воздухопловство и земал плати еквивалентни на сегашни 2000 евра. Денес вози скоро нов џип (го купи нов пред 2-3 години) и постојано е на шетање по егзотични дестинации. Не верувам дека е под 1000 евра пензија за да го плати тој лајфстајл.

Туку кажете дали ако пензионер врши авторски права ќе му се пресметуваат други давачки надвор од персоналецот? Нема поента да плаќа за пензиско.
Не е само тоа. Од новите пензионери последниве 2-3 години вака од роднини-пријатели и од радио милева, скоро сите викаат дека пензијата им е повисока од платата која ја земале во текот на животот. како е можно не знам.
 
Член од
22 август 2014
Мислења
35
Поени од реакции
22
Ќе ти тече стаж на сумата што ја добиваш како хонорар, барем оној дел што е во приватните фондови ќе може да си го искористиш на соодветна возраст.
Стажот се рачуна во време поминато на работа а не во пари платени на државата. Затоа што никаде нема да чуеш „Имам стаж од 2000 евра“. Сега ако јас направам некоја песна и ја продадам за 1000 евра, колку стаж ќе ми израчунаат? Како да сум работел пет месеци на минимална плата? И не ми требаат никакви приватни фондови. Знам како да раководам со сопствените парични средства (си ги ставам под перница додека не ми затребаат). Иако за тоа ми требало само три дена. Гледаш, нема логика.

Туку кажете дали ако пензионер врши авторски права ќе му се пресметуваат други давачки надвор од персоналецот? Нема поента да плаќа за пензиско.
Наполно се согласувам. Значи не можат да направат закон кој нема да има дупки и кој нема да е дискриминаторски. Можеби зато што ги прават за една вечер мислејќи како да го доисцедадат последниот денар од народот кој ионака трпи се.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
„Имам стаж од 2000 евра“.
Во приватните пензиски фондови се мери така, имам стаж од X денари. Дури и ти даваат секоја година извештај колку пари имаш кај нив.
 
Член од
22 август 2014
Мислења
35
Поени од реакции
22
Тргни ги настрана тие приватни фондови. Муабетот ми беше дека ако немаш 15 години стаж, нема државна пензија. Е сега ако цел живот заработувам од авторски права и плаќам пензиско и инвалидско осигирување во државниот пензиски фонд мене нема да ми следи пензија зошто фактички и немам стаж (во години - кој е валиден да почнеш да примаш пензија според сегашниве прописи).
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Друже, сакал нејќел една третина од уплатата оди во приватните задолжиелни фондови. Не може да ги тргнеш на страна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom