Лондон - работа, живот, авантура

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Здраво, ми треба инфо во врска со UK виза, т.е. поточно family permit. За неполн месец ќе се мажам со граѓанин на ЕУ (не e од UK), којшто веќе живее и работи во струка 4 месеци (во Бристол).
Е сеа, дали некој знае контакт од личност шо посредува/советува за документација и постапка? Прочитав шо како треба на ukba, у врска кои документи требаат, ама не знам дали има некои цаки - не знам, на пр ако идеш на интервју некои трик прашања и сл.
Друго, дали знаете откако ќе аплицирам онлајн за колку време се добива дата за поднесување на документите? Една недела, месец, пола година? Т.е. ме интересира доколку некој имал вакво искуство или знае некој што минал низ ова - дали може да ме поткрепи со информации? Секое инфо и совет се добредојдени!
На линков подолу има линк од Teleperformance , таму можеш повеќе инфо да добиеш,бидејќи апликациите за визи сега одат преку нив.гледам има опција priority visa за 3-5 дена се зима,се плаќа 100фунти.Мислам дека и редовна постапка за ееа family permit е кратко.за ова не е комплицирано така да средете си сами,за да не давате пари на посредници.
Иначе цаки нема само немој да лажете или да пополнувате формулари со неточни податоци.

https://www.gov.uk/government/world-location-news/applying-for-a-uk-visa-in-macedonia
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
Освен со бугарски пасош, има некој друг начин да се стигне до таму? Работно, не туристички.
Jas stignav ...haha.
3 meseci sum ovde i ne mozam da sredam obicni dokumenti nin CSCS idr. Sertifikati .ovde za se ima sertififikati aplikaci iiiiiii za se ...

Rabotam poluilegalno . Nada posledna umira
...
Probajte ja vi posakuju sreku[DOUBLEPOST=1398361019][/DOUBLEPOST]Univerzitet nekoj da se zapise ..ne znam ...
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Jas stignav ...haha.
3 meseci sum ovde i ne mozam da sredam obicni dokumenti nin CSCS idr. Sertifikati .ovde za se ima sertififikati aplikaci iiiiiii za se ...

Rabotam poluilegalno . Nada posledna umira
...
Probajte ja vi posakuju sreku
Каква CSCS сакаш да земеш и зашо сеуште не можеш?беше ли да полагаш?
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Jas stignav ...haha.
3 meseci sum ovde i ne mozam da sredam obicni dokumenti nin CSCS idr. Sertifikati .ovde za se ima sertififikati aplikaci iiiiiii za se ...

Rabotam poluilegalno . Nada posledna umira
...
Probajte ja vi posakuju sreku[DOUBLEPOST=1398361019][/DOUBLEPOST]Univerzitet nekoj da se zapise ..ne znam ...
Де бе пријателе што толку мака виде? Све ли правиш како што треба?
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
Каква CSCS сакаш да земеш и зашо сеуште не можеш?беше ли да полагаш?
2 meseca od kako sam apliciral - nisto

Jos nin Nemam .. isceznaja u administrativan sistem ...
Posle 35 telefoni zavrteno i 2 nedeli ebavanje .... poplaki i zalbi .. jos cekam nekoj odgovor

Ne mozu da najdu normalnu raboty bes nin. Idr ... mora da sedu bes rabotu ili ....da rabotu nesto evtino ili da prodavam drogu.

Toj mi e u gomna sam sto ke pravu ..nema nazad




Jos ga cekam nin ....
Posle 34[DOUBLEPOST=1398446201][/DOUBLEPOST]
Каква CSCS сакаш да земеш и зашо сеуште не можеш?беше ли да полагаш?

Jos nin Nemam .. isceznaja u administrativan sistem ...
Posle 35 telefoni zavrteno i 2 nedeli ebavanje .... poplaki i zalbi .. jos cekam nekoj odgovor

Ne mozu da najdu normalnu raboty bes nin. Idr ... mora da sedu bes rabotu ili ....da rabotu nesto evtino ili da prodavam drogu.

Toj mi e u gomna sam sto ke pravu ..nema nazad




Jos ga cekam nin ....
Posle 34
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Jos nin Nemam .. isceznaja u administrativan sistem ...
Posle 35 telefoni zavrteno i 2 nedeli ebavanje .... poplaki i zalbi .. jos cekam nekoj odgovor

Ne mozu da najdu normalnu raboty bes nin. Idr ... mora da sedu bes rabotu ili ....da rabotu nesto evtino ili da prodavam drogu.

Toj mi e u gomna sam sto ke pravu ..nema nazad




Jos ga cekam nin ....
За CSCS картичка не ти треба insurance number.Ради тоа те прашав каква сакаш.а за insurance number не знам зашо си чекал толку време да помине.обично за 2-4 недели после интервју ја добиваш картичката со бројчето.
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
Za NIN kraen rok e 1 mesec za da go dobijam ama isceznal negde i sga ....
Sigurno li za cscs ne treba nin. JA mislu treba. . Ne sam siguram 100 % ....
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Za NIN kraen rok e 1 mesec za da go dobijam ama isceznal negde i sga ....
Sigurno li za cscs ne treba nin. JA mislu treba. . Ne sam siguram 100 % ....
Za cscs treba da polagash test,ne ti baraat nin.ti veruvam ushte i materijalot go nemas za testot stom ne znaesh.taka da nabavi si so vreme i sredi si so vreme.
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
SEGA proveriv Ima
nacin da se dobie cscs bez nin ..

Barem toa da sredam[DOUBLEPOST=1398447705][/DOUBLEPOST]Dosega rabotev bes cscs bese ok ama sega mi e nephoden ...
Ima li razlika megu cscs ?
 
Последно уредено:

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Јас се сеќавам се јавив Понеделник или нешто такво, ми закажаа за НИН наредниот Понеделник, отидов припремен со све документи ова она и го добив бројчето.Не видов мака некоја, ама изгледа секој случај е посебен.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.374
Поени од реакции
1.948
2 meseca od kako sam apliciral - nisto

Jos nin Nemam .. isceznaja u administrativan sistem ...
Posle 35 telefoni zavrteno i 2 nedeli ebavanje .... poplaki i zalbi .. jos cekam nekoj odgovor

Ne mozu da najdu normalnu raboty bes nin. Idr ... mora da sedu bes rabotu ili ....da rabotu nesto evtino ili da prodavam drogu.

Toj mi e u gomna sam sto ke pravu ..nema nazad




Jos ga cekam nin ....
Posle 34[DOUBLEPOST=1398446201][/DOUBLEPOST]


Втората опција,конечен одговор...Џа или бу.
 

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
Имам бугарски пасош имам најдено работа Англија, чекам уште Македонската возачка дозвола да ја сменам за Бугарска возачка дозвола (зашто е признаена во Англија како ЕУ Унија, таму ќе треба да ја сменам за Англиска)
проблем е што немам 2000 евра да заминам :)
незнам дали е во ред да земам кредит некаков и да заминам, ќе заработувам првиот месец додека е обуката 1000 фунти,
а после тренингот за 5 дена во неделата до 550 фунти, а сабота и недела преку времено би дошло некаде до 800 фунти со се прекувремено и прекувремени саати,
или за еден месец 3200 фунти, или во евра 3886 . (n)
 
Последно уредено:
F

FARANG

Гостин
Имам бугарски пасош имам најдено работа Англија, чекам уште Македонската возачка дозвола да ја сменам за Бугарска возачка дозвола (зашто е признаена во Англија како ЕУ Унија, таму ќе треба да ја сменам за Англиска)
проблем е што немам 2000 евра да заминам :)
незнам дали е во ред да земам кредит некаков и да заминам, ќе заработувам првиот месец додека е обуката 1000 фунти,
а после тренингот за 5 дена во неделата до 550 фунти, а сабота и недела преку времено би дошло некаде до 800 фунти со се прекувремено и прекувремени саати,
или за еден месец 3200 фунти, или во евра 3886 . (n)

ako mozes zemi kredit of 2500 e i sibaj :)... 500 e da se otplakaat ratite prvite 3 meseci a posle ke si pratis pari od tamu na smetka
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: R.1
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Имам бугарски пасош имам најдено работа Англија, чекам уште Македонската возачка дозвола да ја сменам за Бугарска возачка дозвола (зашто е признаена во Англија како ЕУ Унија, таму ќе треба да ја сменам за Англиска)
проблем е што немам 2000 евра да заминам :)
незнам дали е во ред да земам кредит некаков и да заминам, ќе заработувам првиот месец додека е обуката 1000 фунти,
а после тренингот за 5 дена во неделата до 550 фунти, а сабота и недела преку времено би дошло некаде до 800 фунти со се прекувремено и прекувремени саати,
или за еден месец 3200 фунти, или во евра 3886 . (n)
Домашен и пазарски есап не е исти,така да не рачунај колку ќе земаш,рачунај колку ти требаат за таму.колку што знам ти сакаш да возиш камион а за камион мораш у англија еден куп сертификати без разлика на бугарската возачка.
Ко веќе сакаш да возиш мој совет ти е на почеток да си најдеш работа да возиш некое комбе,и у меѓувреме среди си ги сертификатите за камион.
Батали конвертирање фунти,у евра,денари и слично,со оглед на тоа дека ќе живееш у англија ќе плаќаш се у фунти.е сеа работново место не знам дали ти е ко самовработен,али ако е,ондак ќе треба ти да си платиш даноци. и гледај да имаш некоја резерва опција,пошо не знаеш како ќе биде у фирмава кај што сакаш да одиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom