Лондон - работа, живот, авантура

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Здраво. Супер е темава а и многу искусни има.
Дали некој има што работи како програмер ? Гледам дека има многу работа online ама сумљиво ми е оти само агенции има, не ми е јасно зашто самите фирми не огласуваат ?
Што мислите, за колку време може да најдам работа ?
Најчесто преку агенција се наоѓа работа во Лондон, не е тоа ништо чудно.
Наоѓање работа зависи само од тебе.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
Од моето искуство до сега:

Штом ќе дојдете - отворете си сметка во банка. Мој предлог - Lloyds.
Отворив претходно сметка во Santander и не можев да ја користам за ништо освен да ставам и вадам пари на нејзе, не можев да плаќам во продавница со нивната картичка, ниту пак на интернет. И тоа имав закажано 4 дена пред тоа за да можам да ја отворам сметката за која треба да одам во банка да ставам пари и да одам во банката да извадам пари. Тотално губење на време.
Отидов во Lloyds и само им кажав дека сакам да отворам сметка и одма ми средија се, дури они ми ја затворија сметката во Santander, ми пратија картичка и чекови по пошта.

Ако некој ви препорачал друга банка - супер. Ова е од мое искуство.

После може да одите да си одберете матичен лекар.
Барате кој лекар е најблиску до вашето место на живеење, поштенски код, и ќе отидете, ќе им кажете дека сте од друга ЕУ држава и ќе ви дадат посебен лист да пополните, ќе треба да однесете и мочка :) ќе ви кажат таму се.
Причина зошто ова е второ нешто е затоа што ќе ви треба потврда за адреса, односно дека живеете на адресата на која им кажувате дека живеете.
А пошто од банка ви стигаат писма за ново отворената сметка, ќе може тоа да го приложите како доказ.
Здравство ви следува без разлика дали сте вработен или не (ова зборам за дали сте пријавени или не)
Значи здравството е бесплатно за сите.

Друго е National Insurance number. Ова е за да може да работите легално.
Ќе се јавите да закажете интервју на 0845 600 0643.

Ќе ви побараат лични информации кои се од пасошот, ќе ви закажат интервју за да го потврдат вашиот идентитети ќе ви пратат писмо преку пошта за кои документи треба да ги донесете.
Меѓу другото ви треба и потврда за адреса, така да чувајте извештаи од банка и се што ви стига со ваше име, презиме и адресата кај што сте.

Не ми текнува што друго....
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Знае ли некој дали ми треба виза за Лондон туристичка, ако имам дозволен престој во европска земја? Или морам да се вратам назад во МКД и да аплицирам за виза?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Знае ли некој дали ми треба виза за Лондон туристичка, ако имам дозволен престој во европска земја? Или морам да се вратам назад во МКД и да аплицирам за виза?
Зависи каков тип на дозвола имаш, ако е постојан престој и не си член на фамилија од ЕУ односно не си мажена со државјанин на еу или твоите родители имаат еу државјанство тогаш ти треба виза. Исто ако си мажена и по тој повод имаш престој а не поради договор за работа/студирање можиш да патуваш но само ако сопругот патува заедно со тебе :) .
Друг тип е ако поминуваш само транзит за кое важи следното правило.
Travellers do not require a Direct Airside Transit (DAT) visa if they hold a valid entry visa for Australia, Canada, New Zealand or the United States, and a valid airline ticket for travel via the United Kingdom, as part of a journey to or from one of those countries. Additionally permanent residents of theEuropean Union, Australia, Canada and New Zealand do not require a Direct Airside Transit visa.
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
Da nadopolnam:
Kupete si Oyster Card vednas koga ke stapnete vo London.
Za £10 imate sim karticka od 3, Giff Gaff ili O2 so internet besplatni minuti, poraki, itn.
Najdete si rabota sto pobrzo. :D
Не ми текна за ојстерот. :)
Може да ја регистрирате онлајн картичката на http://www.tfl.gov.uk/ и ќе гледате колку кредит имате на неа.
Од тоа што го дознав јас е дека повеќе од 4,40 не може да платите дневно. Јaс се вознам со 8 различни автобуси секој ден и максимално што ми наплаќаат е 4,40, имајте во предвид дека едно возење со ојстер е 1,45
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Не ми текна за ојстерот. :)
Може да ја регистрирате онлајн картичката на http://www.tfl.gov.uk/ и ќе гледате колку кредит имате на неа.
Од тоа што го дознав јас е дека повеќе од 4,40 не може да платите дневно. Јaс се вознам со 8 различни автобуси секој ден и максимално што ми наплаќаат е 4,40, имајте во предвид дека едно возење со ојстер е 1,45
А да си платиш за една недела и да се возиш колку сакаш со метро(спрема зони) и бус(у секоја зона) без да мислиш колку пари имаш на картичка.иначе ова 4.40 дневно е само за зоните во кои ти патуваш и само за бус.дополонување пари на картичка се исплаќа само у случај кога не патуваш или менуваш многу автобуси и возови дневно.
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
fucking birokratija, ili ja nemam sreka....
2 meseca cekam za Nin. vrtam telefon za informacii i mi velat zakazi si nov apoitment vo job centar...
stvarno se spori ili pa si igraat politika... ja mislam vtorovo
 
Член од
21 април 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, ми треба инфо во врска со UK виза, т.е. поточно family permit. За неполн месец ќе се мажам со граѓанин на ЕУ (не e од UK), којшто веќе живее и работи во струка 4 месеци (во Бристол).
Е сеа, дали некој знае контакт од личност шо посредува/советува за документација и постапка? Прочитав шо како треба на ukba, у врска кои документи требаат, ама не знам дали има некои цаки - не знам, на пр ако идеш на интервју некои трик прашања и сл.
Друго, дали знаете откако ќе аплицирам онлајн за колку време се добива дата за поднесување на документите? Една недела, месец, пола година? Т.е. ме интересира доколку некој имал вакво искуство или знае некој што минал низ ова - дали може да ме поткрепи со информации? Секое инфо и совет се добредојдени!
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Здраво, ми треба инфо во врска со UK виза, т.е. поточно family permit. За неполн месец ќе се мажам со граѓанин на ЕУ (не e од UK), којшто веќе живее и работи во струка 4 месеци (во Бристол).
Е сеа, дали некој знае контакт од личност шо посредува/советува за документација и постапка? Прочитав шо како треба на ukba, у врска кои документи требаат, ама не знам дали има некои цаки - не знам, на пр ако идеш на интервју некои трик прашања и сл.
Друго, дали знаете откако ќе аплицирам онлајн за колку време се добива дата за поднесување на документите? Една недела, месец, пола година? Т.е. ме интересира доколку некој имал вакво искуство или знае некој што минал низ ова - дали може да ме поткрепи со информации? Секое инфо и совет се добредојдени!
Јас колку што знам, нема никакви цаки.Како што пишува на УКБА сајтот така и е и тие се потребните документи.Ако не си сигурна обрати се на solicitor за визни прашања и тие ќе ти ја избркаат цела работа.
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
520
Поени од реакции
1.064
Исто ако си мажена и по тој повод имаш престој а не поради договор за работа/студирање можиш да патуваш но само ако сопругот патува заедно со тебе :) .
Ова е супер закон! Замисли да ја остаиш жената така сама да скита, којзнае што распуштеница ќе стане. Што е сигурно сигурно, мажот напред, жената метро поназад, погледот во земја и правец Хитроу.[DOUBLEPOST=1398110364][/DOUBLEPOST]
. За неполн месец ќе се мажам со граѓанин на ЕУ (не e од UK), којшто веќе живее и работи во струка 4 месеци (во Бристол).
Е сеа, дали некој знае контакт од личност шо посредува/советува за документација и постапка? Прочитав шо како треба на ukba, у врска кои документи требаат, ама не знам дали има некои цаки - не знам, на пр ако идеш на интервју некои трик прашања и сл.
Ако не ги знаеш сите синглови од првиот албум на Масив Атак, и сите три од Портисхеад, воппшто не се мачи да одиш на интервју, падната си.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Освен со бугарски пасош, има некој друг начин да се стигне до таму? Работно, не туристички.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom