Windows Phone 8 (генерална дискусија)

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Жив срам ме изеде!

Ваљда тоа што мислев дека е кортана испаѓа дека не е пошто цело време што и да речам почнува да пребарува на интернет. Значи како се уклучува/наоѓа? Јас цело време мислев на копчето search се чува стиснато ама ко што гледам по коментари не ќе да е тоа.
Најбитното прашање - каде се наоѓа кортана?[DOUBLEPOST=1397705355][/DOUBLEPOST]Жив срам ме изеде!

Ваљда тоа што мислев дека е кортана испаѓа дека не е пошто цело време што и да речам почнува да пребарува на интернет. Значи како се уклучува/наоѓа? Јас цело време мислев на копчето search се чува стиснато ама ко што гледам по коментари не ќе да е тоа.
Најбитното прашање - каде се наоѓа кортана?
 
Член од
6 декември 2013
Мислења
33
Поени од реакции
9
Жив срам ме изеде!

Ваљда тоа што мислев дека е кортана испаѓа дека не е пошто цело време што и да речам почнува да пребарува на интернет. Значи како се уклучува/наоѓа? Јас цело време мислев на копчето search се чува стиснато ама ко што гледам по коментари не ќе да е тоа.
Најбитното прашање - каде се наоѓа кортана?[DOUBLEPOST=1397705355][/DOUBLEPOST]Жив срам ме изеде!

Ваљда тоа што мислев дека е кортана испаѓа дека не е пошто цело време што и да речам почнува да пребарува на интернет. Значи како се уклучува/наоѓа? Јас цело време мислев на копчето search се чува стиснато ама ко што гледам по коментари не ќе да е тоа.
Најбитното прашање - каде се наоѓа кортана?
Значи ако воопшто ти е активирана Кортана можеш да ја вклучиш со држење на копчето search или пак преку листата со апликации. Икончето е во форма на плав круг. Ако немаш такво иконче во листата со апликации тогаш веројатно Кортана не ти е активирана.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Значи ако воопшто ти е активирана Кортана можеш да ја вклучиш со држење на копчето search или пак преку листата со апликации. Икончето е во форма на плав круг. Ако немаш такво иконче во листата со апликации тогаш веројатно Кортана не ти е активирана.
Велика Британија ми била избрана, ког го апдејтирав не сум запазил, во ред е сеа. :D
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2007
Мислења
2.409
Поени од реакции
428
Има ли некој друг проблем со отварање страници со интернет експлорер. Ми појавува грешка за днс сервер скоро на сите страни. Ова ми се случува исклучиво кога сум на мобилен интернет. На wi-fi отвара се. Иначе на Вип сум.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Има ли некој друг проблем со отварање страници со интернет експлорер. Ми појавува грешка за днс сервер скоро на сите страни. Ова ми се случува исклучиво кога сум на мобилен интернет. На wi-fi отвара се. Иначе на Вип сум.
Имаш подесено апн како што треба точно?
 
Член од
13 декември 2007
Мислења
2.409
Поени од реакции
428
Имаш подесено апн како што треба точно?

Се друго што користи интернет од апликации си функционира. И други интернет броусери си функционираат, само интернет експлорерот не. Отвара само неколку страници, а повеќето не.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Се друго што користи интернет од апликации си функционира. И други интернет броусери си функционираат, само интернет експлорерот не. Отвара само неколку страници, а повеќето не.
Oд в штаб ти ги блокирале. :icon_lol:
 
Член од
9 март 2012
Мислења
175
Поени од реакции
249
Pomos ako moze, odkako go instalirav 8.1 ne mozam da iskoristam niedna aplikacija, mi se pojavuva error 8103010d i 80390000
.[DOUBLEPOST=1397780211][/DOUBLEPOST]Pomos ako moze, odkako go instalirav 8.1 ne mozam da iskoristam niedna aplikacija, mi se pojavuva error 8103010d i 80390000
.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
75
Поени од реакции
12
Како да направам wifi hotspot на моб од кога го имам земено нокиа лумиа 625 неможам да направам шер како што знам треба на интернет шеринг и да го уклучам 3г ама се конектирам од други мобилни или компјутери и ми дава дека е конектиран и сите работи ама неможам ниедна страница да отворам незнам во што е проблемот.[DOUBLEPOST=1397823266][/DOUBLEPOST]Како да направам wifi hotspot на моб од кога го имам земено нокиа лумиа 625 неможам да направам шер како што знам треба на интернет шеринг и да го уклучам 3г ама се конектирам од други мобилни или компјутери и ми дава дека е конектиран и сите работи ама неможам ниедна страница да отворам незнам во што е проблемот.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Sho e toa VPN na win phone , odnosno za shto se koristi ?
VPN = Virtual Private Network, пиши на гоогле what is VPN и ке дознаеш повеќе. Немаш потреба од таа опција, бар не во моментов со знаењата што ги прикажа со поставување на прашањево.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
132
Поени од реакции
164
Знае ли некој како може да го избришам или каде се наоѓа Back up фајлот, кој сум го направил на WP 8? Кога правам Hard reset ми го пријавува за restore, ама немам опција за да го избришам. Исто така во backup and restore нема delete backup. Доколку направам нов backup so WP 8.1 ќе го снима ли врз него или не?[DOUBLEPOST=1397851614][/DOUBLEPOST]
Знае ли некој како може да го избришам или каде се наоѓа Back up фајлот, кој сум го направил на WP 8? Кога правам Hard reset ми го пријавува за restore, ама немам опција за да го избришам. Исто така во backup and restore нема delete backup. Доколку направам нов backup so WP 8.1 ќе го снима ли врз него или не?
решено, успеав да го избришам.
 
Последно уредено:

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Како што знаеме има доста багови во 8.1, сепак е бета верзија. Кој има проблем од сега може да го пријави со следнава апликација



Едноставно е, ја уклучувате програмата па одите кај што ви се појавува проблемот. Завршувате со проблемот што го имате, ја отворате повторно апликацијата и праќате.

Убав, културен начин за средување на багови од страна на Мајкрософт. Не се надевам дека доколку имате некој уникатен проблем кој што го имаат 10 души ќе биде среден за брзо, но ако некој проблем се пријави над 10 000 пати барем знаеме дека знаат и дека работат на тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom