Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Само видете како нашите (ахем) портали ја лапнаа веста на енглезите и ја раструбија!!
До грло без капка да им падне!

Се е јасно…
Мада сигурен сум дека они само трошки колваат!
Тешки пари се истурени тука! Некој што фрла трошки убаво се мрси на гозбава..
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.787
Поени од реакции
4.441
Колку небулози напиша.
Забраи да напишеш дека немаат Кока Кола и да заокружиме.
Значи им пресуди и економски.
До сега воено го сведе на ниво на Бангладеш.
Економски требаше Русија да колабира пааа пред некои 9месеци. Воено исто.
Пола Русија. Па пиши дека и цела Кина ја мобилизирале. Што се срамиш. Да заокружиш со бисерите.

Што е сега оваа воено-економскава експертиза? Нов модул учеше со фоките или? :pos:


Париз се пишува кукле.
Признавам направив лапсус со Париз.
Ама за другото е вистина колку и да го релативизираш.
Се зголемуваат влоговите, а со тоа и веројатноста за директен судир.

Откај да знам колку луѓе мобилизирале, можеби мобилизираат огромна бројка и ги ротираат за да добијат воено искуство.
Можеби, не викам не, иако Русија никогаш не правела ротации.
Поентатае дека се мобилизира работоспособно население, гине работоспособно население. Тоа е сериозен удар за економијата.
Клинтоне, пред очи им направија нов сојуз во кој членува пола свет, ваков мат нема дадено ни Фишер во најдобри денови.

Иран уште покурназ, даде троа оружје, ама си обезбеди сојузник за во иднина. Не би се изненадил да го даваат оружјето во замена за нуклеарно, или експертиза да направат нуклеарка.

А војната во Украина ќе си потрае, имаат уште глупи аљабаци што одат да гинат, во меѓувреме гледај да не ти се јави Славјанка да одиш и ти, или да ја вратиш униформата за донација на Украина ;)
Кои држави влегоа во пола свет? Иран?
Швајцарија, Австрија, Шведска и Финска прекршија неутралност што не ја прекршија во Студената војна, ама ете Иран е пола свет.
@Klinton
Па војната во Украина ти е судир на НАТО и Русија, територијата и жртвите ги дава Украина, а оружјето го дава НАТО, плус платеници. :toe:
Жртвите ги дава Украина и Русија, за НАТО ова е прокси војна, не губат ништо освен што тестираат оружје. Како улета Русија во ваква замка, секоја чест

колку вакви кратки видеа имаме видено, 3 армии со персонал и цела техника во неповрат и засекогаш се уништени на укронатовска страна досега најмалку и тоа најдобриот персонал
Има едно чудо вакви видеа за руски загуби, ама вие само на една страна верувате
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.579
Поени од реакции
79.804
американците си кажаа дека дале 67 милиони по разни основи за разбивање на руско влијание

некои од постирачиве тука, што се проукраинци, ако не лапнале барем малку од колачот, за жалење се
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.635
Поени од реакции
5.174
Кои држави влегоа во пола свет? Иран?
Швајцарија, Австрија, Шведска и Финска прекршија неутралност што не ја прекршија во Студената војна, ама ете Иран е пола свет.

Жртвите ги дава Украина и Русија, за НАТО ова е прокси војна, не губат ништо освен што тестираат оружје. Како улета Русија во ваква замка, секоја чест

Има едно чудо вакви видеа за руски загуби, ама вие само на една страна верувате
Многу инат водиш.

Убаво ти рекоа дека пола свет (и више) не ги подржуваат повеќе овие игри на западот. Ти како мало дете викаш, кои држави влагаат во пола свет. Како да си паднал од Марс и незнаеш кој е тоа пола свет.
Ми ги спомињаш Финска и Шведска со вкупно 20 милиони жители, и како "прекршиле неутралност" :pos: овие до сеа неутрални беа, колку што ти се прикажуваш тука за неутрален.

И кога демантирате дека ова не е војна на НАТО... ви е најголемиот можен блам што го изнесувате.
Тестирале оружја, ахам. Пола арсенал го дадоа. Платеници илјадници, со се советници на терен и свашта.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.643
Поени од реакции
26.167
американците си кажаа дека дале 67 милиони по разни основи за разбивање на руско влијание

некои од постирачиве тука, што се проукраинци, ако не лапнале барем малку од колачот, за жалење се
Од друга страна пак, ако форумџииве лапнале, тогаш тие што ги даваат парите се за жалење.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.579
Поени од реакции
79.804
Од друга страна пак, ако форумџииве лапнале, тогаш тие што ги даваат парите се за жалење.
Тие што ги даваат парите живеат во меур од сапуница.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.643
Поени од реакции
26.167
Кои држави влегоа во пола свет? Иран?
Швајцарија, Австрија, Шведска и Финска прекршија неутралност што не ја прекршија во Студената војна, ама ете Иран е пола свет.
Све повеќе и повеќе држави опонираат на хегемонијата на САД. Гледај накаде се шири Брикс, Мексико, Аргентина, Индонезија, Иран, Египет, Алжир... Заедно со Иран, Кина, Индија, Бразил, генерално Африка, Азија и Јужна Америка, континентите кои највеќе го јаделе стапот од САД, и кои се дефакто најбројни со население, одат со Русија. Тоа веќе излезе од пола свет, и се движи кон 2/3.

Како што кажуваш за Швајцарија, Австрија, Шведска и Финска, денеска прекршија неутралност и на Рускиот блок се приклучуваат држави кои за Студената војна беа исто така неутрални во најмала рака. Па сега ако ги ставиш на вага на едната страна овие четири и Индија и Кина на другата, што добиваш ?
Автоматски споено мислење:

Тие што ги даваат парите живеат во меур од сапуница.
Тоа е тоа, кога е главниот услов да добиеш пари е да си либтард, резултатите се тие што се.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.750
Поени од реакции
35.342
Кои држави влегоа во пола свет? Иран?
Па од тоа што гледам Кина и Индија се заедно со нив, буквално на секое поле имаат зголемено трговска размена, со кинезите се договорија дури и да тргуват во јуан. На тој пола свет мислев.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.787
Поени од реакции
4.441
дај видеа од другата страна ако има, ја не сум видел, просветли не малце.

Многу инат водиш.

Убаво ти рекоа дека пола свет (и више) не ги подржуваат повеќе овие игри на западот. Ти како мало дете викаш, кои држави влагаат во пола свет. Како да си паднал од Марс и незнаеш кој е тоа пола свет.
Ми ги спомињаш Финска и Шведска со вкупно 20 милиони жители, и како "прекршиле неутралност" :pos: овие до сеа неутрални беа, колку што ти се прикажуваш тука за неутрален.

И кога демантирате дека ова не е војна на НАТО... ви е најголемиот можен блам што го изнесувате.
Тестирале оружја, ахам. Пола арсенал го дадоа. Платеници илјадници, со се советници на терен и свашта.
Не водам јас инат, нормална дискусија пробувам да водам.
Гледај како Јамајка реплицира и фаќај прибелешки.
Друг е моментот дека Индија беше и претходно сојузник на Русија, дека сите нови "сојузници" можеби имаат бројчано популација, но воено и економски се многу слаби. Не гледам јас некој руски сојузник гратис оружје да дава на Русија како на пример што се Полска, Германија, Чешка, Словачка, Словенија, Шведска, Финска на Украина
Автоматски споено мислење:

Па од тоа што гледам Кина и Индија се заедно со нив, буквално на секое поле имаат зголемено трговска размена, со кинезите се договорија дури и да тргуват во јуан. На тој пола свет мислев.
Тоа беше така и пред војната. Нов момент е само договорите за Јуанот. Што се сепак билатерални а не глобални. Ништо придобивка Русија не виде од тоа
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.579
Поени од реакции
79.804
Друг е моментот дека Индија беше и претходно сојузник на Русија, дека сите нови "сојузници" можеби имаат бројчано популација, но воено и економски се многу слаби.
Индија и Кина, Бразил и Јужна Африка и слични се воено и економски многу слаби?

не заебавај
Види статистики за армии.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.635
Поени од реакции
5.174


Не водам јас инат, нормална дискусија пробувам да водам.
Гледај како Јамајка реплицира и фаќај прибелешки.
Друг е моментот дека Индија беше и претходно сојузник на Русија, дека сите нови "сојузници" можеби имаат бројчано популација, но воено и економски се многу слаби. Не гледам јас некој руски сојузник гратис оружје да дава на Русија како на пример што се Полска, Германија, Чешка, Словачка, Словенија, Шведска, Финска на Украина
Автоматски споено мислење:


Тоа беше така и пред војната. Нов момент е само договорите за Јуанот. Што се сепак билатерални а не глобални. Ништо придобивка Русија не виде од тоа
Мислиш дека гратис го даваат тоа оружје? Нели плачеа Полска дека ако не им дадат германците Леопарди нема да им ги дадат Т72 на Украина.
Ете и нашиве дадоа нешто гратис. Пола нефункционални, другата пола без сервис 10 години.

Плус што тоа е веќе функционален воен сојуз, обврзани да си помагаат едни на други. Таков воен сојуз Русија сега за сега нема за нивна жал.

А ова за пола свет дискусијата, сега не те разбирам. Значи уствари сега веќе знаеш и си свесен дека пола свет и више не ги подржуваат игрите на западот, ама, тие биле воено и економски слаби ?
Индија и Кина не ми делуваат на воено и економски слаби :D

Ме мрзи да пишувам... ама за Кина како ги помага и подржува Русија сум пишувал. Индија исто. Имаше еден податок дека околу 50+ индиски Т90 во моментот на почеток на војнава се наоѓале во Русија, што за модернизација, што во производство. Им ги оставиле "гратис".
Индија и Кина да почне во некоја блиска иднина да дава оружје на Русија. Нема ни 100 Шведски, ни 100 Чешки и Словачки заедно да можат да парираат...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.454
Поени од реакции
29.998
Мислиш дека гратис го даваат тоа оружје? Нели плачеа Полска дека ако не им дадат германците Леопарди нема да им ги дадат Т72 на Украина.
Ете и нашиве дадоа нешто гратис. Пола нефункционални, другата пола без сервис 10 години.
За него кога силеџија го држи некој за јајца и на сила го тера да даде нешто „гратис“, тогаш тоа е навистина гратис. Така и вазалите сите сами сакаат, едвај чекаат да се закрват со една Руска Федерација. И затоа „гратис“ даваат оружје. Не мора САД да ги тераат, самите го прават тоа. Ете дури и ние гратис дадовме се што имаме (и понешто што немаме).

И ако до сега не си знаел, Клинтон ни е овде репер за објективност. Да не се сомневаш во него.
Ете и руски гробишта нашол, кај ќе ни биде крајот кога неизбежно после ќе најде и украински гробишта (за да парира и да доследно да остане објективен)... Ќе треба по десетици страни да гледаме со украински гробишта, пошто според независни извори (кои тој исклучиво ги следи) барем десет пати има повеќе убиени на украинска страна. Мачно ќе биде за гледање. :unsure:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.750
Поени од реакции
35.342


Не водам јас инат, нормална дискусија пробувам да водам.
Гледај како Јамајка реплицира и фаќај прибелешки.
Друг е моментот дека Индија беше и претходно сојузник на Русија, дека сите нови "сојузници" можеби имаат бројчано популација, но воено и економски се многу слаби. Не гледам јас некој руски сојузник гратис оружје да дава на Русија како на пример што се Полска, Германија, Чешка, Словачка, Словенија, Шведска, Финска на Украина
Автоматски споено мислење:


Тоа беше така и пред војната. Нов момент е само договорите за Јуанот. Што се сепак билатерални а не глобални. Ништо придобивка Русија не виде од тоа
Па не би рекол, имаат далеку поголема трговија откако е започната војната, така се почнува соработката.
Тоа со јуанот е нуклеарка, ако им ги отсечат лесните пари на САД, може да се сликаат. Украина според мене е повеќе да се биди или не за НАТО, отколку за Русија. Тие се влезени како фаворит, ако не успеат да ја одбранат Украина ни Афричките вукојебини нема да ги маваат од лево маде.

Како бе Индија е слаба? Имаат сиромаштија, али таа земја е во страшен прогрес, во неколку години успеа да лансира цела вселенска програма, имаат страшни научници и веќе дури и во ИТ пазарот почнуваат да го дигаат квалитетот. Еве ги пола Австралија ја држат тие, пола Филипини во поглед на ИТ, имаш аутсорсинг дечки од таму што работат по 50 долари од саат.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.787
Поени од реакции
4.441
Мислиш дека гратис го даваат тоа оружје? Нели плачеа Полска дека ако не им дадат германците Леопарди нема да им ги дадат Т72 на Украина.
Ете и нашиве дадоа нешто гратис. Пола нефункционални, другата пола без сервис 10 години.

Плус што тоа е веќе функционален воен сојуз, обврзани да си помагаат едни на други. Таков воен сојуз Русија сега за сега нема за нивна жал.

А ова за пола свет дискусијата, сега не те разбирам. Значи уствари сега веќе знаеш и си свесен дека пола свет и више не ги подржуваат игрите на западот, ама, тие биле воено и економски слаби ?
Индија и Кина не ми делуваат на воено и економски слаби :D

Ме мрзи да пишувам... ама за Кина како ги помага и подржува Русија сум пишувал. Индија исто. Имаше еден податок дека околу 50+ индиски Т90 во моментот на почеток на војнава се наоѓале во Русија, што за модернизација, што во производство. Им ги оставиле "гратис".
Индија и Кина да почне во некоја блиска иднина да дава оружје на Русија. Нема ни 100 Шведски, ни 100 Чешки и Словачки заедно да можат да парираат...
Па не би рекол, имаат далеку поголема трговија откако е започната војната, така се почнува соработката.
Тоа со јуанот е нуклеарка, ако им ги отсечат лесните пари на САД, може да се сликаат. Украина според мене е повеќе да се биди или не за НАТО, отколку за Русија. Тие се влезени како фаворит, ако не успеат да ја одбранат Украина ни Афричките вукојебини нема да ги маваат од лево маде.

Како бе Индија е слаба? Имаат сиромаштија, али таа земја е во страшен прогрес, во неколку години успеа да лансира цела вселенска програма, имаат страшни научници и веќе дури и во ИТ пазарот почнуваат да го дигаат квалитетот. Еве ги пола Австралија ја држат тие, пола Филипини во поглед на ИТ, имаш аутсорсинг дечки од таму што работат по 50 долари од саат.
Ме мрзи да ви објаснувам и онака е залудно.
Еве бивши ЦИА агент да ви објасни без влакна на јазикот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom