Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    673

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.656
Поени од реакции
30.283
Сакаш Србија да дојде да не окупира или ослободи?
Бидејќи гледам неколку причини зошто сте слепи:
- Груевски и руската пропаганда (тешки последици)
- Руската пропаганда виа Србија (24/7)
- Српската пропаганда (24/7, 100+ години)
Што ти е главната теза, не те разбирам што сакаш да кажеш?
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
а реалноста е последиците од овој военконфликт само за 10 дена се поголеми на економски план од Ковидот за две години.
И мене ми е фрапантно ова, кога веќе диктаторот Путин извршил инвазија и западот не презема ништо воено да го сопре ( мило ми е што почнуваме сите да го согледуваме лицемерето ) зошто не го оставија сите да заврши со ова за една недела, да не воведуваме никакви санкции и да сите продолжиме нормално со животот и економијата. Ми делува дека исто како со ковидот и сега реакцијата на проблемот е диспропорционално полоша од самиот проблем и го ескалира во многу опасни води. Зошто воопшто не му дале тоа што барал пред конфликтот? Зошто не спречивме губење на невини животи? Или можеби некој го сакаше ова?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.291
Поени од реакции
36.184
Безвезни ми се муабетиве за болници, породилишта, школи или што ли ти ја знам. Војна е, се борат интензивно во градови, од куќа во куќа. Не знам што очекувате.

Тоа требало политичарите да му ја мислат ако нејќеле илјадници да гинат и болници да горат, и да се превенира преку политички договор пред да почне срањето и да се пуштат куќињата на војната. Касно е за плачки сега.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Како е, победува ли фраерот Путин? :) Не се свесни што ги чека заедно со мафијашите и секташите од православната црква

 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Немам време да сум активен на темата поради преголемите обврски во кои сум вклучен во моментов но на темава тоа што прочитав досега се гледа преголемо навивачко размислување во кое се губи тотален осет на реалнота, посебно кај русофилите.

Најјако ми е колку се заслепени сите од пропагандите на својата страна која ја избрале па не ни даваат да се даде до збор дека и другата страна трпи штети и тоа големи, дека не е се розово за неа, а реалноста е последиците од овој военконфликт само за 10 дена се поголеми на економски план од Ковидот за две години.

Од рускава пропаганда ми се гнаси , тврдат дека не бомбардираат цивилни објкети а има илјадници видеа дека е тоа така, бомбардираа објекти наменети за деца па тоа го негират како пропаганда, а уште погнасно ми е кога некој ктоа го опрадуваат како сега таму немало деца, а кога се ќе заврши децава нема ли да имаат потреба од вакви објекти кои повеќе ќе ги нема, цел свет го виде тоа и пак русиве негираат, од друга страна ми се гади и од целото лицемерие на Западот и начиниот на кој тие се однесуваат кон целиот конфликт.

Првично сите со поддршка за Украина а кога ги допре џебот прекинаа се, не им држи газот една финансиска криза да има кај нив, а не да помогнат на Украина суштински, се испосраа на цело.

Се борат против расизам а сега вршат најголем расизам врз русиве , што е виновен еден обичен руски спортист или било кого што е Русин па да му биде забрането да се бави со спорт, уметничка дејност, да се забрануват дела на уметници само затоа што се Руси, што згрешил некој што е етнички Русин или руски државјанин па да се соочува со вакви репресии и дискриминација, стоп за расизмот и клекнување, а од друга страна вршење на расизам врз цел еден народ поради дејностите на нејзината матична држава и власт.
Западот доживеа дебакл од невидени размери за нивните вредности во овој воен конфликт.



Уште почудни ми се нашиве кои се ситат на Украинциве дека вака ни било нас 2001, па токму оти нас ни беше така ние треба да сме оние кои се солидаризираат први со нив, посебно што тие Украинци беа тие кои и покрај сите последици со кои можеа да се соочат со притисокот и од НАТО и од Русија решија и и помогнаа на Македонија несебично во конфликтот 2001, народ со кој летово у Букурешт сите Македонци беа прегрнати, пиеа ракија , навиваа за Македонија и на крај тука некој им се радуват на нивната смрт, лицемерие рамно па можеби и поголемо од тоа на Западот.
Ако се солидаризираме со други дека им било вака направено, не дава за право сега тоа да се оправдува и обратно, ако претходно си оправдувал кога некој друг го врши тоа преиспити се самиот себе.


Кој што сака може да збори но Украинциве во целиот военконфликт покажаа преголема храброст, пожртвуваност и единствено како народ иако се поделени на многу повеќе основи од нас, а ние како народ и тоа како има што да научиме и треба да учиме од нив за тоа како се сака и треба да се бориш и жртвуваш за својата таковина, а не да си останеме воини само на тастатура.


Без разлика која страна ја бират членовиве на форумот јасно е дека ако оваа војна продолжи на долг временски период за нас како Македонци посебно тие што сме си во Македонија црно ни се пишува на економски план, посебно со оглед каква непособна влада имаме во моментот која буквално не знае кај тераше вака, па сега да не стане ни збор.
Државата на којашто Украина и помогна во 2001 веќе не постои, територијата е таа, ама не е тоа иста држава. А тие што стојат позади Украина(добро, не стојат, само ги водат Украинците жедни преку вода, и ги закрвавија со тие што им се најблиски), се всушност истите заслужни за тоа што ние немаме држава.

Најтрагично е за обичниот народ таму, тие веќе никогаш нема да се опорават, Јас не сум ни сигурен дека од кога сето ова ќе заврши Украина воопшто и ќе опстане како држава, и да опстане, веројатно засекогаш ќе останат осакатени, како и нашата абоминација од држава.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
736
Поени од реакции
1.596
Украинска пропаганда у стилу бели шлемови….
So tebe Jamajka golema e prijatele.Dosta golema,dolga i shiroka.
Ligi ti padnaa na vojnava.

Ve ima tuka nekolku clenovi,si znaete koi ste,bukvalno orgazam dozhivuvate na ofanzivava vrz Ukraina.
Kako e mozhno zhivotot na nekoi lugje do tolku prazen da e,pa nemajki sto drugo da pravat,24 saati na den se sitat na Ukraincive sto stradaat vo vojnava,kao demek obichniot narod zasluzhil,ete go nashiot car Putin sega ke im pokazhe niv i na Zapadot kolku e golema i silna majka Rusija.

Narodov vo drzhavava e za grevovi.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.278
Поени од реакции
21.690
Безвезни ми се муабетиве за болници, породилишта, школи или што ли ти ја знам. Војна е, се борат интензивно во градови, од куќа во куќа. Не знам што очекувате.

Тоа требало политичарите да му ја мислат ако нејќеле илјадници да гинат и болници да горат, и да се превенира преку политички договор пред да почне срањето и да се пуштат куќињата на војната. Касно е за плачки сега.
I vo vojna ima pravila. Drugo e da napagjas voeni objekti drugo e bolnici. Inace prevrtuvanje na realnosta. Ti gi krivis napadnatite a ne tie sto napagjaat. Uste kafe da im svarat na Rusite za dobredojde. Mislev deka pravoto na samoodbrana e univerzalno pravo. Ama ovde uvek nesto novo ke naucime.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.083
Поени од реакции
39.753
Немам време да сум активен на темата поради преголемите обврски во кои сум вклучен во моментов но на темава тоа што прочитав досега се гледа преголемо навивачко размислување во кое се губи тотален осет на реалнота, посебно кај русофилите.

Најјако ми е колку се заслепени сите од пропагандите на својата страна која ја избрале па не ни даваат да се даде до збор дека и другата страна трпи штети и тоа големи, дека не е се розово за неа, а реалноста е последиците од овој военконфликт само за 10 дена се поголеми на економски план од Ковидот за две години.

Од рускава пропаганда ми се гнаси , тврдат дека не бомбардираат цивилни објкети а има илјадници видеа дека е тоа така, бомбардираа објекти наменети за деца па тоа го негират како пропаганда, а уште погнасно ми е кога некој ктоа го опрадуваат како сега таму немало деца, а кога се ќе заврши децава нема ли да имаат потреба од вакви објекти кои повеќе ќе ги нема, цел свет го виде тоа и пак русиве негираат, од друга страна ми се гади и од целото лицемерие на Западот и начиниот на кој тие се однесуваат кон целиот конфликт.

Првично сите со поддршка за Украина а кога ги допре џебот прекинаа се, не им држи газот една финансиска криза да има кај нив, а не да помогнат на Украина суштински, се испосраа на цело.

Се борат против расизам а сега вршат најголем расизам врз русиве , што е виновен еден обичен руски спортист или било кого што е Русин па да му биде забрането да се бави со спорт, уметничка дејност, да се забрануват дела на уметници само затоа што се Руси, што згрешил некој што е етнички Русин или руски државјанин па да се соочува со вакви репресии и дискриминација, стоп за расизмот и клекнување, а од друга страна вршење на расизам врз цел еден народ поради дејностите на нејзината матична држава и власт.
Западот доживеа дебакл од невидени размери за нивните вредности во овој воен конфликт.



Уште почудни ми се нашиве кои се ситат на Украинциве дека вака ни било нас 2001, па токму оти нас ни беше така ние треба да сме оние кои се солидаризираат први со нив, посебно што тие Украинци беа тие кои и покрај сите последици со кои можеа да се соочат со притисокот и од НАТО и од Русија решија и и помогнаа на Македонија несебично во конфликтот 2001, народ со кој летово у Букурешт сите Македонци беа прегрнати, пиеа ракија , навиваа за Македонија и на крај тука некој им се радуват на нивната смрт, лицемерие рамно па можеби и поголемо од тоа на Западот.
Ако се солидаризираме со други дека им било вака направено, не дава за право сега тоа да се оправдува и обратно, ако претходно си оправдувал кога некој друг го врши тоа преиспити се самиот себе.


Кој што сака може да збори но Украинциве во целиот военконфликт покажаа преголема храброст, пожртвуваност и единствено како народ иако се поделени на многу повеќе основи од нас, а ние како народ и тоа како има што да научиме и треба да учиме од нив за тоа како се сака и треба да се бориш и жртвуваш за својата таковина, а не да си останеме воини само на тастатура.


Без разлика која страна ја бират членовиве на форумот јасно е дека ако оваа војна продолжи на долг временски период за нас како Македонци посебно тие што сме си во Македонија црно ни се пишува на економски план, посебно со оглед каква непособна влада имаме во моментот која буквално не знае кај тераше вака, па сега да не стане ни збор.
брат, со фашистички аватар нема да убедиш никого тука. Истиот амблем што го имала втората тенковска дивизија на SS.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.034
Поени од реакции
36.319
Другар мислев малце повеќе ќе размислиш пред да пишеш ваков нонсенс. Па ништат инфраструктура во болницата има апарати, лекови итн. Ќе требаат болници после војнава. Некои стварно од многу навивање ја изгубија последната хуманост во себе.
Автоматски споено мислење:


Голема загуба за човештвото.
Инфраструктура е де, ќе се обнови за некој месец. Ќе има грантови од ЕУ и САД, и еден куп донации од цел свет.

Хуманоста ми е право пропорционална како шо им беше на тие шо не натераа да капитулираме на добиена војна во 2001. Како на тие шо го бомбардираа Белград во 1999. Како на тие шо му украдоа 2 камиони од по 100к евра на тој гревот шо плачеше на камера вчера.

Ништење на азов и нивните фашистички кучиња треба да биде приоритет, макар значело и неколку болници и школи срамнети со земја. Би било идеално неколку од нив да завршат рапснати на крстови чисто колку да добијат слика шо се дешава со следбеници на Хитлер во 21 век.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom