Група Б (Шпа, Сло, МКД, Анг, Тун, Исл)

Кои 4 екипи ќе ја поминат групата?

  • Шпанија

    Гласови: 132 83,0%
  • Словенија

    Гласови: 131 82,4%
  • Исланд

    Гласови: 106 66,7%
  • Тунис

    Гласови: 49 30,8%
  • Ангола

    Гласови: 11 6,9%
  • Македонија

    Гласови: 143 89,9%

  • Вкупно гласачи
    159
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 април 2014
Мислења
7.108
Поени од реакции
11.139
abe ne bidete budali, zosto da kalkulirame so fucking island.Demek jak kur se tie evropskiot krem? daleku se tie od toa sto bile vo minatoto.Jas za klucna ja smetam taa so slovenia, od toa ke zavisime dali ke bideme 3 ili 2ro.Island sekako go dobivame.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
А да не праиме математики и да ги тепаме наредните две. На крај краева еве и со само овие две победи ако отидеме понатака не е тоа тоа. Нема ќејф во првенството ако не си плеснал барем една Европска селекција.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.632
Поени од реакции
8.376
Никакви калкулации. Ние можеме без никаков проблем да се носиме со трите репрезентации кои ни следуваат. Словенија, Исланд па и оваа Шпанија се репрезентации со кои можеме да се надигруваме. Не смееме да дозволиме лошо отварање на натпреварите, па после да бркаме високи разлики. На овие натпревари мора да бидеме блиску со резултатот и на крајот се може да се случи. Искрено верувам дека можеме бар до минимум две победи. Би сакал Трајковски да ги почне следниве натпревари, ама ќе видиме како ќе одлучи Балтазар.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Дечки просто ко грав е.. Ако ја победиме Словенија 99% сме 2ро место во групата.. Со нас, Шпанија и Тунис треба да игра Словенија, од нас и Шпанците пораз тоа е омјер 3-2, ние ако ја тепаме Словенија имаме омјер 3-0, губиме од Шпанија омјер 3-1, и со Исланд лабаво можеме бидејќи они би имале омјер 2-1-2 (победа против нас и Ангола)... Така да со змајечките единствени би имале омјер 3-2 башка сме ги тепале во меѓусебен дуел што автоматски значи 2ро место во групата... Или тако речи

1.Шпанија - 10 ( 5-0-0)
2. Мкд - 6 (3-0-2)
3. Сло - 6 (3-0-2)
5. Исланд - 5 (2-1-2)
4. Тунис - 3 (1-1-3)
5. Ангола - 0 (0-0-5)
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.313
Поени од реакции
6.541
Калкулациите даваат неколку можни сценарија и можеби не е лошо да се знаат. Ама некако тотално погрешно е воопшто да ги дискутираме моментално.

Има 3 меча до крајот на групната фаза: Словенија, Шпанија, Исланд. Со сите треба да се даде максимумот, да се игра на победа. Барем еден од трите мислам дека има екипата капацитет да добиеме. Сеедно е кој. Дај боже да можат дечките и повеќе победи да имаат.

Ако едно покажаа досегашните натпревари во групата тоа е она што и се претпоставуваше пред почетокот на првенството а тоа е дека разликите меѓу Словенија, Исланд, Тунис и Македонија не се големи и се е можно на меѓусебните натпревари. А иако е малку подобра, Шпанија не е далку пред овие, па ништо чудно и да киксне на 1 до 2 од овие дуели. Се очекуваше изедначена група, гарант така и ќе се покаже до крај.

Не се ништо подобри ни оние од другата група. Норвешка, Русија и Бразил се исто тука некаде со квалитет. Едино Франција дели далеку над другите. Од овие екипи 4 ќе одат во четвртфинале. Франција, веројатно Шпанија и уште 2. Македонија заедно со останатите 6 се бори за тие 2 позиции и во таа борба нема простор за калкулации. За нас борбата почнува утре со Словенија. Но што и да се случи со Словенија, после тоа пак треба да се оди на победа и со Шпанија и со Исланд.

А да не зборувам што и да се пласираме во осминафиналето и изгубиме таму не е сеедно како сме играле во групната фаза. Тоа е разлика од 9 до 16 место. Добрите игри во групата ни донесоа 9то рекордно во Катар и можност за Олимписки квалификации. Тоа е еден пример како самиот пласман има влијание. А да не зборувам што секое место погоре носи погорен рејтинг, а секој погорен рејтинг со текот на времето се собира и може да значи повисок шешир во некое идно првенство или квалификации.

Муабетот ми е, се игра до крај, за што е можно повисок пласман. Тоа е поентата на овие првенства и на спортот воопшто. Ако не играш за да победиш, џабе играш!!!
 
Последно уредено:
Член од
13 септември 2008
Мислења
556
Поени од реакции
307
точно е ако тепаме со словенците можеме полабаво да влеземе и со шпанија и со исланд, оти сме втори така, освен словенците да ги победат шпанците шо не е исклучено
друга работа коментаторите на тв викат ич не ни одговара нерешено шо испадна исланд и тунис, еми тунис ако тепаше јас викам па скоро сигурно ке си одеме дома, нека кутат, вака сме 99% и со три порази во осминафинале со франција, шо искрено е најреална опција, само треба словенија да ги тепа и тунис[DOUBLEPOST=1484505711][/DOUBLEPOST]
Добро ќе беше да победеше Тунис , сега не смееме да изгубиме од Исланд , но ни одговара нерешено со нив за трето место.
седи КЕЦ
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.076
Поени од реакции
84.734
Резултатов на Исланд не ми значи ништо, секако се знаеше дека мораме да ги тепаме во последно коло. Сега ете ни одговара и нерешено. А они пак уште помотивирани ќе влезат пошто може и гол разлика да им решава ако ете изгубат а имаат исто бодови со Тунис..

Него Норвежаниве...заебани се....ако бидеме трети може да го папаме лагано.

Али ајде..чекор по чекор...бринг он Словенија!
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.569
Поени од реакции
69.687
Дуелот со Словенците е решавачки за втората позиција, ќе можеме да си дозволиме и пораз од Исланд и Шпанија, ако претпоставиме дека Шпанците ќе си ја завршат работата.
Сепак, мислам дека шансата ќе ја бараме против Исланѓаните.
Решавачки дуел за третата позиција и избегнување на Франција.
Додуша и Норвешка нема да ни биде по мерак, ама подобро они отколку Французите. Со другите екипи од група А можеме да се носиме, ама немам толкава доверба дека би стигнале до второ место.
Не се нешто посебно ниту Словенците, ама мислам дека ќе загубиме.
Имаме проблеми во нападот со 6 на 6, а мислам дека Словенците нема толку лесно да ги добиеме со 7 на 6. Неколку голови на празен да ни заредат и има психички да не утепаат.

Кога ќе ја сумирам играта од квалификациите и во првите два дуела, не сум толку уверен дека имаме сили да ја победиме Словенија. Подослабениот Исланд може да капитулира, но и тоа ќе биде доста тежок дуел.
Се исфорсираа дел од клучните играчи, ако ги стигне заморот, ни Бахреин нема да го тепаме.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.582
Поени од реакции
5.505
Kolku vreme e potrebno da pomini (po otkazuvajne od edna reprezentacija) da mozis da zaigrash za druga? Daj nashive neka zapnat po Sterbik za slednive prvenstva.. iako ima 37 godini mislam slobodno mozi uste 3-4 god da brani na dobro nivo.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Kolku vreme e potrebno da pomini (po otkazuvajne od edna reprezentacija) da mozis da zaigrash za druga? Daj nashive neka zapnat po Sterbik za slednive prvenstva.. iako ima 37 godini mislam slobodno mozi uste 3-4 god da brani na dobro nivo.
2
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
Kolku vreme e potrebno da pomini (po otkazuvajne od edna reprezentacija) da mozis da zaigrash za druga? Daj nashive neka zapnat po Sterbik za slednive prvenstva.. iako ima 37 godini mislam slobodno mozi uste 3-4 god da brani na dobro nivo.
И зашто тоа би го правеле?
репрезентација моментот е наши играчи да играат, преку таквото од натурализирање - ако немаме играчи немаме и тоа е тоа.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.582
Поени од реакции
5.505
И зашто тоа би го правеле?
репрезентација моментот е наши играчи да играат, преку таквото од натурализирање - ако немаме играчи немаме и тоа е тоа.
Zasluzvi Lazarov so medal da se prosti od reprezentacija, ko mozea na Vugrinec i Pribak da mu davaat drzavjanstvo neka zapnat i za Sterbik.. za 2 godini Kuzmanovski, Taleski ke se strav i trepet za sekoja reprezentacija, podrzani od Lazarov so golman ko Sterbik ke sme TOP.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.906
Поени од реакции
15.880
Резултатов на Исланд не ми значи ништо, секако се знаеше дека мораме да ги тепаме во последно коло. Сега ете ни одговара и нерешено. А они пак уште помотивирани ќе влезат пошто може и гол разлика да им решава ако ете изгубат а имаат исто бодови со Тунис..

Него Норвежаниве...заебани се....ако бидеме трети може да го папаме лагано.

Али ајде..чекор по чекор...бринг он Словенија!
итекако значи..лошото е што Словенија игра на 17 со Тунис и теоретски може да изгуби. По мене најпаметно е да се договори со СЛО да не се игра остро на нож, најлошо сценарио е ако не тепат а после уморни изгубат од Тунис... после со Исланд ќе се бориме само за 4 место
http://www.balkan-handball.com/france-2017/island-i-tunis-stavili-balkance-pod-pritisak/
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.500
Поени од реакции
7.597
точно е ако тепаме со словенците можеме полабаво да влеземе и со шпанија и со исланд, оти сме втори така, освен словенците да ги победат шпанците шо не е исклучено
друга работа коментаторите на тв викат ич не ни одговара нерешено шо испадна исланд и тунис, еми тунис ако тепаше јас викам па скоро сигурно ке си одеме дома, нека кутат, вака сме 99% и со три порази во осминафинале со франција, шо искрено е најреална опција, само треба словенија да ги тепа и тунис[DOUBLEPOST=1484505711][/DOUBLEPOST]
седи КЕЦ
Оди скриј се . :pos:
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.215
Поени од реакции
3.214
Да се паметни и X да ја наредат утре ќе биде многу убоо.. А ништо чудно, има многу причини за тоа да се случи плус последните 2 ни се нерешени :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom