Бодибилдинг суплементи

Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Еве нешто како review од мене во врска со креатини (monohydrate) достапни тука:
1. Ultimate Nutrition - Creatine monohydrate:
Креатин без добра растворливост остава траги и е непријатен за пиење. Резултати имаше најверојатно затоа што ми беше прв па заприметив резултати... Не вреди.
2. Olimp Nutrition - Creatine monohydrate powde:
Креатин со екстра добра растворливост, екстра лесен за пиење. Резултати повеќе од тоа што очекував односно екстра добари резултати видливи веднаш по 2 недели... Вреди.
3. My Protein - Creatine monohydrate:
Креатин без добра растворливост, остава траги но сепак е питок. Резултат добар... Вреди
4. FA Nutrition - Xtrime Creatine monohydrate:
Најголемо срање, го отворив денес да го пробам онака нема во живот да им земам производ повеќе. Плус добив надуеност и гасови...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.732
Поени од реакции
35.251
Добро, знаете дека во МК имате гејнер од 2.790 денари за 4 кг?!
Не би се согласил дека гејнер е погшрена инвестиција за аматери, а особено за деца почетници. Незнам што тие би добиле со БЦАА, аминокиселини и слично.
Ако е премногу слаб можеби и ќе му биде од корист, но мислам дека поголема корист ќе му биде да научи правилно да се храни и да не се заебава со суплементи уште не влезен во теретана, обично тие почетниците очекуваат со ајвар, паштета, маргарин, бурек, ѓеврек и слични оброци да направат мускулесто тело.
Сепак, секој со своја математика и цели ;)
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.520
Поени од реакции
4.343
Еве нешто како review од мене во врска со креатини (monohydrate) достапни тука:
1. Ultimate Nutrition - Creatine monohydrate:
Креатин без добра растворливост остава траги и е непријатен за пиење. Резултати имаше најверојатно затоа што ми беше прв па заприметив резултати... Не вреди.
2. Olimp Nutrition - Creatine monohydrate powde:
Креатин со екстра добра растворливост, екстра лесен за пиење. Резултати повеќе од тоа што очекував односно екстра добари резултати видливи веднаш по 2 недели... Вреди.
3. My Protein - Creatine monohydrate:
Креатин без добра растворливост, остава траги но сепак е питок. Резултат добар... Вреди
4. FA Nutrition - Xtrime Creatine monohydrate:
Најголемо срање, го отворив денес да го пробам онака нема во живот да им земам производ повеќе. Плус добив надуеност и гасови...
Првиот го пијам фазла од недела дена. Се раствора ама во млака вода, во ладна не.
И шо е најлошо... не го сеќавам! Не знам оти ама ни сила осеќам ни ништо, а земам по 5 грама дневно.

За другиве не знам.[DOUBLEPOST=1479939077][/DOUBLEPOST]
Ако е премногу слаб можеби и ќе му биде од корист, но мислам дека поголема корист ќе му биде да научи правилно да се храни и да не се заебава со суплементи уште не влезен во теретана, обично тие почетниците очекуваат со ајвар, паштета, маргарин, бурек, ѓеврек и слични оброци да направат мускулесто тело.
Сепак, секој со своја математика и цели ;)
Повеќе луѓе го зборуваат истото, демек не ти е потребен гејнер, храни се квалитетно и количински и го добиваш посакуваниот ефект, што е точно. Но од друга страна некој од нас нема време за повеќе од 4 оброци.

Еве на пример јас..
Морам да станам во 8 за да јадам, по 2 саати заминувам в теретана, од 10 до 11 вежбам, си идам 11 и 30, јадам, се туширам и заминувам на работа.
На пауза еден оброк и евентуално во 23h откако ќе си дојдам. Вкупно 4 оброци, а треба да внесам рецимо над 3000 калории за да покачам маса.


А замисли колку би добил на време и колку би ми било практично доколку можам да уфелам уште 2 оброци од гејнер.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.732
Поени од реакции
35.251
Првиот го пијам фазла од недела дена. Се раствора ама во млака вода, во ладна не.
И шо е најлошо... не го сеќавам! Не знам оти ама ни сила осеќам ни ништо, а земам по 5 грама дневно.

За другиве не знам.[DOUBLEPOST=1479939077][/DOUBLEPOST]

Повеќе луѓе го зборуваат истото, демек не ти е потребен гејнер, храни се квалитетно и количински и го добиваш посакуваниот ефект, што е точно. Но од друга страна некој од нас нема време за повеќе од 4 оброци.

Еве на пример јас..
Морам да станам во 8 за да јадам, по 2 саати заминувам в теретана, од 10 до 11 вежбам, си идам 11 и 30, јадам, се туширам и заминувам на работа.
На пауза еден оброк и евентуално во 23h откако ќе си дојдам. Вкупно 4 оброци, а треба да внесам рецимо над 3000 калории за да покачам маса.


А замисли колку би добил на време и колку би ми било практично доколку можам да уфелам уште 2 оброци од гејнер.
Со толку време може и да се такмичиш ;) Колку кг си ти па да ти се малку 4 оброци?
Приказните за 7-8 оброци кај аматери се непотребно замарање според мене, јас внесувам три-четири големи оброци, протеин после тренинг и чат пат бадеми како ужинка по 50тина грама и успевам да внесам над 150грама протеин секој ден и кога сум на маса ги постигнувам калориите што ми се потребни.
Пак ќе пишам скоро сите што прашуваат тука се полнолетни лица, секој си ја знае целта и математиката и како му одговара така може да тера, од мое лично искуство кажувам дека не е потребно, јаглехидратите се ефтини за внес и тоа и од убав извор, за разлика од нив протеините се поскапи и потешки за внес преку храна, затоа мислам дека протеинот е многу попаметна инвестиција од гејнерот.
 
P

poker12345

Гостин
Има некој пробано протеин со вкус на банана или јагода?
Ми треба малку помош што да одберам од овие
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Има некој пробано протеин со вкус на банана или јагода?
Ми треба малку помош што да одберам од овие
јас имам од двете, од мајпротеин, бананата е подобра според мене, нема толку јак вкус и нема ни слаб, а јадодата имаше многу јак вкус и мораше вода поише да ставам многу благо ми беше.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.062
Поени од реакции
1.645
Јагодата од MyProtein лично мене не ми имаше убав вкус многу некако блага беше ( а и од останатите брендови овошните вкусови би требало да се полоши), Чоколада, Кукис и Ванила според мој вкус најдобри се за пиење, моментално имам чоколадо-минт и не е лошо а следен пат ќе пробам чоколада-портокал (ако има) тоа звучи вкусно.
 
P

poker12345

Гостин
А како ја затварате кесата со протеинот после кога ќе го отворете?
Имам нешто читано морало убаво да биде затворено кесето да не дише или што знам
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
А како ја затварате кесата со протеинот после кога ќе го отворете?
Имам нешто читано морало убаво да биде затворено кесето да не дише или што знам
Другар ти се зафркаваш со нас тука? :cautious:
 
P

poker12345

Гостин
Другар ти се зафркаваш со нас тука? :cautious:
Озбилен сум и на јутуб мислам гледав кажуваа дека е подобро да се купуваат суплементи во кутија одколку во кесе заради таа причина што ја наведив погоре, колку е точно незнам, знам дека е глупо прашањето ама морав да прашам почетник сум јбг.....
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Озбилен сум и на јутуб мислам гледав кажуваа дека е подобро да се купуваат суплементи во кутија одколку во кесе заради таа причина што ја наведив погоре, колку е точно незнам, знам дека е глупо прашањето ама морав да прашам почетник сум јбг.....
Многу е логички дека треба да го заштитиш од влага и од температурни разлики... Значи јас кога купувам протеин во кеса го префрлам во кутија што сум ја имал од порано...
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Дечки,

до пред два месеца вежбав типично рекреативно в теретана, без некоја желба за следење стриктен режим на исхрана, ниту бавење со протеини и слично (макар што чат-пат од Виталиа тоа протеините ги испробував, без некои очекувања) - туку само сакав да сум активен некаде, бидејќи немав време за реално посветување на сето тоа.

Е сега, решив малку посериозно да се занимавам со целиот овој филм, така да...разгледував овие денови видови на протеини. Па ги извадив овие, и би сакал да чујам мислење за тоа што да купам од нив.

1. Delicious
2. IronMaxx
3. Scitec

Она што сакам да го постигнам (си нагодив и најдов добра meal програма за во текот на денот) е да изградам мускулна маса во горниот дел од телото (гради и бицепс), додека долниот дел од телото го зацврстам и КОНЕЧНO го изгубам стомакот што го имам. Инаку сум toned градба, 193cm/97kg. Со мало стомаче. :)

Од тежина - губење до 5-7kg е во рамките на ОК.

Благодарам.
 
P

poker12345

Гостин
Што би ми препорачале да земам за да качам малку на килажа и да изградам мускул?
Во скоро време ќе земам протеин е сега размислувам што друго, креатин, глутамин БЦАА? совет некој?
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.062
Поени од реакции
1.645
Се што си наведе да си земеш, тоа се основните (и најдобрите) суплименти
 
Член од
19 март 2012
Мислења
383
Поени од реакции
210
Добра храна. Од суплементи едино шо вреде(до некаде) е креатин другото е џабе фрлање пари.(исклучок омега3, витамини, минерали..)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom