Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Сега ми кажаа не враќале на дополнителна
Aha ne vrakaat, kako da ne. Se zavisi so sto dokumenti si. Imase nekoi clenovi ovde vrateni zosto ne im bile povrzani dokumentite za poteklo. Ako to a e vo red, togas nema da te vratat. Ti so sto dokumenti si i kako si povrzan/a?
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Па баба ми е, мајка на мајка ми ептен блиско сродство и не требаат мн документи за поврзување
Mnogu-malku, mora da imas. Tvoj izvod kade se gleda koja ti e majka, Izvod od majka ti kade se greda baba ti kako nejzina majka, preziminja da se vo red. Pretpostavuvam imas od novite DAPC uverenija
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Mnogu-malku, mora da imas. Tvoj izvod kade se gleda koja ti e majka, Izvod od majka ti kade se greda baba ti kako nejzina majka, preziminja da se vo red. Pretpostavuvam imas od novite DAPC uverenija
Почнав во јули 2015, мислам од новите уверенија иам. Во февруари 2016 бев на интервју,. Сега очекувам државјанство
 
C

CrazyCounter

Гостин
bez nervozi samo trpenie site ke dobiete bugarsko drzavjanstvo, no treba da se znae edna rabota ima premnogu kandidati koj apliciraat na osnov na roditeli tie sekako imaat prednost ( koj i da vi kaze deka ne e taka e laze ), druga rabota e da ne dozvoluvate da manipuliraat so vas "posrednicite" koi vetuvaat kuli i gradovi i pasos vo raka za 6 meseci do godina max, cisto informativno tie clenovi sto odat so potvrdi od kulturni drustva, vojnicki kniski, stari dokumenti odat preku agencijata za bugari vo cuzdina i tamu se ceka(se) najmalce 6 meseci za proizhod da najdat pa posle odi procedurata. Citam na forumov deka ima clenovi na dopolnitelna proverka pa popametno ke im bide namesto da dremat ovde po cel den da probat da najdat nekakov star dokument od dedo baba vujko i taka natamu pa da odat da go prilozat vo sofija ili bitola da dostavat toj dopolnitelen dokument pa mozebi toj ke bide presuden vredi da se proba... Btw zasekirani ste dali ke bide dobro da pobedi bojko pak ili ako izgubi se paga vo voda ?! .. hhh Vo prilog na R. Bugarija e sto poveke makedonci da dobijat bugarsko drzavjanstvo i za toa ne se sekirajte, fakt e deka rabotata e malko zategnata za razlika od pred 1 godina no toj sto saka da dobie pasos ke go dobie ;) Pozdrav i so sreka na site
 
Член од
1 јануари 2013
Мислења
197
Поени од реакции
143
едно прашање во врска со бугарско државјанство за 3 годишно дете со мајка и татко со бугарски колку време би одела процедурата и од прилика колку би коштало?

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk
 
Член од
26 јули 2011
Мислења
31
Поени од реакции
31
Здраво! Сакам да прашам дали има некој случај како мене. Преку амбасада сум во Скопје. Државјанството ми излезе во јуни, го земав државјанството и поднесов за пријавување адреса во амбасадата, во меѓувреме земав матичен број и адреса од Благоевград затоа што за таму и пријавив и бев да се сликам за лична карта и пасош пред 2 месеци. Дипломатската пошта уште не е стигната за да почнат со процедурата за правење на личната карта и пасошот, и кога ѕвонам во Скопје во амбасадата да прашам дали е пратена дипломатската пошта, ми се понашаат арогантно како тоа мене не требало да ме интересира, не давале такви информации, да сум прашувала во Софија. Им велам нели за да стигне таму првин треба од тука да биде пратена и ми викаат да пратена е и толку. И денес ѕвонев така ми рекоа и пред еден месец истото. Дали ѕвонел некој скоро да праша дали е пратена дипломатската пошта и што одговор добил?
 
C

CrazyCounter

Гостин
едно прашање во врска со бугарско државјанство за 3 годишно дете со мајка и татко со бугарски колку време би одела процедурата и од прилика колку би коштало?

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk
45 dena do zemanje na pasosot za troskovite ne se golemi a za tocna cifra neznam da ti kazam
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Здраво колеги. Дали некој е можеби запознаен со валидноста на документ од ваков тип. Се работи за крштеница на мој дедо издадена 1944, кај што е точно наведено името и презимето на дедо ми како и датумот на раѓање му е исто точен со датумот што му е пишан во новиве изводи, точно е наведено името и презимето на неговиот родител татко, името на родителот мајка е точно АМА презимето е пишано наместо Владева пишале Владимирова? Она што е проблем е што во изводот од матично (нов извод ваден сега од матична книга на починати) кај дедо-ми е пишано име на родител мајка Владева наместо Владимирева? Дали бугарите би го прифатиле документов како доказ за потелко? Или морам да направам некако промена во изводот на дедо ми во делот родител мајка и да го сменат тоа презиме така што да биде исто со Крштеницата? Фала многу...
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Можеш преку Битола и плус побрзо ќе ти биде.

Ти предлагам да се јавиш на 058058555 и да си закажиш од одма зашто ќе ти закажат на крајот на февруари.
Благодарам на одговорот. Можам да закажам од сега (не баш сега денес туку во наредните два месеца да речеме) или да си го почекам происходот прво (дали ќе има во него некоја информација што ќе им е битна на овие во конзулатот)?

Поздрав!
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Ми стои Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

Дали некој може да ги ми ги каже точно фазите како треба да пишува и што значи ова?
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Ова повеќе загрижува:
„Следниот понеделник, како што веќе реков- доколку ги загубиме изборите, а се надевам дека нема, ќе свикаме вонредни избори, ќе заминеме од владата“, рече Борисов.
Извор

Ќе видиме што ќе се случи до недела и дали гласачите на Каракачанов ќе ги подржат ГЕРБ. Доколку се случи тоа ќе биде тесно
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom