Copa America Centenario 2016 - USA

  • Креатор на темата Џонтра Волта
  • Време на започнување

Кој ќе биде прогласен за најдобар играч на турнирот:


  • Вкупно гласачи
    43
Член од
23 август 2010
Мислења
38.189
Поени од реакции
107.828
Брат на Џон Сноу
:pos:
Шала на страна, ме нервира краставиов Пеџа, ми јаде гомна за Марадона е ликот бил Бог на фудбалот, у Аргентина имаат измислено религија според него. :D Глупости споредува, демек Меси имал повеќе титули од Марадона, а времето кога играле а и екипите се сосема различни...
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Јас се сеќавам на светските првенства од 1982 година па наваму. Мислам дека сум му ги изгледал сите репрезентативни настапи на светските првенства. Што се однесива на настапите на Наполи, се сеќаваам на сцени кога изграа заедно со Фалкао, ама не сум сигурен дека сум го гледал во живо, или ми се покасно создадени тие сеќавања од документарни филмчиња. :)

Меси е се само не е лузер, дечкото има победнички менталитет како малку кој спортист. Не му вклопи да освои титула со Аргентина, но тоа никако не го прави лузер.
ТОа сакам да кажам бе Ставро, што Марадона се глеал еднаш у четири години и ТИ си ЕДЕН во ИЛЈАДА што го глеале. Сфе друго што тврди „абе Марадона“, му нема изглеано ни третина утакмица, што ме напиња.

Во врска со Меси, се слагаме дека е трагично да кажеш дека е лузер :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
@Ставрогин
Кажи му на ова краставово створење Пеџадин, пренесувале ли Серија А во времето на Југославија и овие европските купови како денес ЛШ и ЛЕ?
Италијанскиот фудбал од големите лиги прв почнаа да го пренесуваат во Југославија. Сега која година тоа беше навистина не се сеќавам. За мене поим за лига секогаш ќе биде Калчото.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
:pos:
Шала на страна, ме нервира краставиов Пеџа, ми јаде гомна за Марадона е ликот бил Бог на фудбалот, у Аргентина имаат измислено религија според него. :D Глупости споредува, демек Меси имал повеќе титули од Марадона, а времето кога играле а и екипите се сосема различни...
Копиле едно, јас не реков дека Марадона е слаб, не постои или нешто слично. Јас само реков за такви ко тебе, што зборат дека Марадона е бог од муабети а му немаат изглеано ни третина текма. Еве сеа се поправи и викаш дека имаат религија по него а вчера пиша дека крстиле црква по него, па Марио ти се дупна од смеење. Си слушнал, не си дослушнал али од денес кога ќе се праи муабет за Марадона ќе го лупаш тоа ко аргумент, демек „еве колку знам“. Мрш ти ебам матер просељачка.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Копиле, знаеш ли ти што се има направено Марадона у кариерата бе?
тоа што го има направено за барса и наполи го усра на залезот на кариерата, плус голот со рака и кокаинот, батката реши да продава комунизм на сметка на неговата слава. сега засега меси освен со тоа донокот нема еден скандал излезено за него за разлика од марадона кој е контроверзен лик.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.189
Поени од реакции
107.828
Копиле едно, јас не реков дека Марадона е слаб, не постои или нешто слично. Јас само реков за такви ко тебе, што зборат дека Марадона е бог од муабети а му немаат изглеано ни третина текма. Еве сеа се поправи и викаш дека имаат религија по него а вчера пиша дека крстиле црква по него, па Марио ти се дупна од смеење. Си слушнал, не си дослушнал али од денес кога ќе се праи муабет за Марадона ќе го лупаш тоа ко аргумент, демек „еве колку знам“. Мрш ти ебам матер просељачка.
А како да му изгледам кога не сум бил роден, племе ти ебам закржлавено? Затоа имам родители, роднини, постари од мене што потврдуваат за тоа, постојат документарци, клипови, статистики и уште триста курчеви карики кои потврдуваат дека Марадона бил Бог, цар, господин човек, имал муда до колена и сечеле вени по него. Не кур умарај со тоа немаш изгледано немаш изгледано, па та преку куров ако ги неам гледано утакмиците у живо.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
А како да му изгледам кога не сум бил роден, племе ти ебам закржлавено? Затоа имам родители, роднини, постари од мене што потврдуваат за тоа, постојат документарци, клипови, статистики и уште триста курчеви карики кои потврдуваат дека Марадона бил Бог, цар, господин човек, имал муда до колена и сечеле вени по него. Не кур умарај со тоа немаш изгледано немаш изгледано, па та преку куров ако ги неам гледано утакмиците у живо.
Не зборам за у живо бе пичка ти матер глупа. Зборам за снимки, за документарци, за било какви видео клипови. Тоа со „не го глеале додека играл“, важи за стара гарда, која секој втор ден, поготово во време на ЛШ или Сфецко, кога се игра фудбал на највисоко ниво која знае да напомене „абе Марадона, бокибатиње“ а ТИЕ, копитару еден не писмен (одвоено, за да сфати Маки) му немаат изглеано 5 утакмици.

Знам дека ти и покрај тоа што си експерт над експертите, не си бил во можност да му глеаш текми у живо, пошто не си бил роден.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.398
Поени од реакции
5.868
:pos:
Шала на страна, ме нервира краставиов Пеџа, ми јаде гомна за Марадона е ликот бил Бог на фудбалот, у Аргентина имаат измислено религија според него. :D Глупости споредува, демек Меси имал повеќе титули од Марадона, а времето кога играле а и екипите се сосема различни...
Тоа што имаат измислено религија не го прави подобар од Меси бидејќи Меси е пред се фудбалер и спортист, не е дебел наркоман исфрлен како крпа од светско :) кој после ќе се влече со маици од Че Гевара и ќе игра домино со Фидел Кастро или Чавез. Бил најдобар играч во свое време но неславниот пад останува факт. Меси никогаш нема да биде во Аргентина обожуван како Марадона затоа што Меси стана легенда во Шпанија, чуден е, не се експонира, малку има материјал за да се поистоветат жители на гета од Буенос Аирес. И никогаш нема да биде дебела карикатура на крај на кариера.
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
Марадона пиел и шмркал, како може да го рачунате за еден од најголемите, па и поголем од Меси?!

За разлика од него, Меси е златно дете. Единствено само порез што не плаќа, ама кој кур ако не плаќал?! Ко речи милијарде се у прашање, а тоа само неколку стотина милиони.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.189
Поени од реакции
107.828
Тоа што имаат измислено религија не го прави подобар од Меси бидејќи Меси е пред се фудбалер и спортист, не е дебел наркоман исфрлен како крпа од светско :) кој после ќе се влече со маици од Че Гевара и ќе игра домино со Фидел Кастро или Чавез. Бил најдобар играч во свое време но неславниот пад останува факт. Меси никогаш нема да биде во Аргентина обожуван како Марадона затоа што Меси стана легенда во Шпанија, чуден е, не се експонира, малку има материјал за да се поистоветат жители на гета од Буенос Аирес. И никогаш нема да биде дебела карикатура на крај на кариера.
А кој рече дека е боље? Мене ми беше муабетот за лошата споредба на Пеџа, зема спореди што Меси имал повеќе титули со Марадона, а и сам како што тврди ГО НЕМА гледано така да не знам од каде може да го извлече тој заклучок. Марадона сам играл во Наполи и во Аргентина, Меси знаеме со какви играчи е/беше опкружен. Секако, тоа не ја намалува големината на Меси, во никој случај, секогаш ќе биде еден од најдобрите фудбалери во историјата, али да го оспориш Марадона зашо имал помалце титули од Меси... Марадона бил мудоња, курназ од играч, немал страв од ништо, а Меси како што кажа ти самиот е мирен, повлечен, не се експонира премногу. Марадона бил магнет за слава, едноставно таков бил човекот, ексцентричен.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.674
Поени од реакции
81.928
Марадона нема многу освоено на клупско ниво само ради тоа што играл во Наполи каде покрај него најголеми ѕвезди биле Фалкао и голобрадиот Ферара... Покрај Јуве, Милан, Интер, Сампдорија и оргиналниот Лестер (Верона) тие две скудета + УЕФА купот се премија за него.
Тоа ти е исто како денес Меси да го ставиш да игра во Валенсија, а пречка да му се Реал, Барса и А.Мадрид кои се фаворити за освојување на Ла Лига. Невозможна мисија, нели? :)

За Аргентина и таа во 80-тите била квалитетна, и сега е квалитетна... Меси има одиграно 3-4 финалиња и сите ги има изгубено, додека Марадона има само едно финале и тогаш го крена трофејот.

Нијанси се ви прашање луѓе, тешко е да избериш кој бил подобар :)
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.398
Поени од реакции
5.868
А кој рече дека е боље? Мене ми беше муабетот за лошата споредба на Пеџа, зема спореди што Меси имал повеќе титули со Марадона, а и сам како што тврди ГО НЕМА гледано така да не знам од каде може да го извлече тој заклучок. Марадона сам играл во Наполи и во Аргентина, Меси знаеме со какви играчи е/беше опкружен. Секако, тоа не ја намалува големината на Меси, во никој случај, секогаш ќе биде еден од најдобрите фудбалери во историјата, али да го оспориш Марадона зашо имал помалце титули од Меси... Марадона бил мудоња, курназ од играч, немал страв од ништо, а Меси како што кажа ти самиот е мирен, повлечен, не се експонира премногу. Марадона бил магнет за слава, едноставно таков бил човекот, ексцентричен.
Затоа и нема таков статус во Аргентина, повеќе им е како странец отколку што би го доживувале како еден од нив, не импонира на нацијата, нема некоја посебна емоција во него.
А за тоа дека Марадона играл сам за Аргентина не би рекол, имале феноменален состав кога биле прваци. Јас го имам гледано на две светски иако на првото не се сеќавам многу, мал бев, второто многу добро се сеќавам дека после утакмица со Грција кога даде гол беше дисквалификуван од светското и испратен дома.
Тука е и моментот кој во Аргентина се памети дека ги заебал англичаните, им го ``напикал`` со рака (што само по себе е за осуда) и им вратил за Фокландите, емоции на цела нација инвестирани во фудбал поради воена немоќ и понижувачки пораз од Британија, значи и условите надвор од фудбалот си имаат свој удел, легендите се ствараат и на тој начин :) да не се разбереме погрешно, тоа не значи дека незаслужено е легенда, но треба да се погоди и време и простор и емоција.[DOUBLEPOST=1467198929][/DOUBLEPOST]
Марадона нема многу освоено на клупско ниво само ради тоа што играл во Наполи каде покрај него најголеми ѕвезди биле Фалкао и голобрадиот Ферара... Покрај Јуве, Милан, Интер, Сампдорија и оргиналниот Лестер (Верона) тие две скудета + УЕФА купот се премија за него.
Тоа ти е исто како денес Меси да го ставиш да игра во Валенсија, а пречка да му се Реал, Барса и А.Мадрид кои се фаворити за освојување на Ла Лига. Невозможна мисија, нели? :)

За Аргентина и таа во 80-тите била квалитетна, и сега е квалитетна... Меси има одиграно 3-4 финалиња и сите ги има изгубено, додека Марадона има само едно финале и тогаш го крена трофејот.

Нијанси се ви прашање луѓе, тешко е да избериш кој бил подобар :)
Па играл баш во Барселона пред да оди во Италија.
Само две финалиња има Марадона, едно добиено и едно на кое се загубил на теренот.:)
 
Последно уредено:

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
720
Поени од реакции
1.537
Maradona be, lik koj izgradi kultni status radi dva gola protiv anglicanite (eden neregularen) I asistencija vo celo svetsko prvenstvo, narkoman debel od fudbalski I sportski aspekt ne mu e ni do maloto prste na mesi. Imal muda, pa normalno,nacukaj se kokain I oraj po terenot. Plus mu se pogodija I soigracite,ne znam dali vaka ke se jadese trici ako iguain gi pogodese cistite ziceri. Mesi e I vo klubskiot I reprezentativniot fudbal podobar,samo ja nema istata sreka. Mnogu smesno e sto golem del imaat mnogu nerealna, duri deluziona slika za debeloto radi to sto taka mu rekle.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
ПФФФФФФФФФФФФФФФ на Марадона му се погодиле соиграчите. Ај кажи ми барем 2ца што играле со него и важат за едни од подобрите фудбалери во негово време.
За Меси коа ќе се водат овие муабети за 2-30 години ќе велиме дека Меси играше во време кога соиграчи му беа едни Чави, Иниеста, Суарез, Ди Марија.

На Марадона кои му биле соиграчи, еве погледни го ростерот што освоил СП 86та и кажи ми освен Пасареља на залез на кариера и Валдано (не дека овој се спомнува ко некој фактор у фудбал ама познат е пошто играл у Реал и им беше директор) кој друг играч се истакнува ко некој фактор.
За составот на Наполи во негово време да не праам муабет.
Види го овој над мене, срам ме фати, слушнал нешто не дослушнал, ќе го прочита некој истотака неук како него и ќе си створат филм дека е така. Марадона се прославил со Божјата рака и една асистенција на целото СП а дечкото е најдобар играч на истото и светски првак.
Ок е, само Марадона има постигнато нерегуларен гол за кој подоцна сам си има признаено дека се извадил од памет од голманот на Англија и затоа ја подигнал раката за да не биде нокаутиран.

И дај не лупетајте со тоа дебел дека бил. И Роналдо е дебел па не му го намалува статусот што го ужива.
Наркоман кур се тресе, божем бил на лечење ебате ликовите. И Тајсон тепал калуѓерки и што све не праел па пак се смета за (покрај Мухамед Али) најдобар боксер у историја.
Марадона чуда праел на терен, не дека Меси не праи, никој не рече дека едниот е подобар од другиот ама да го деградираш Марадона пошто (епски заклучок) никој не го глеал е смешно. Вчера до 5 саат се расправавме со брадестиот Пеја бем му божијак.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom