Колкава е платата во Македонија?

KOLKU IZNESUVA VASATA PLATA

  • pod 10.000

    Гласови: 42 11,7%
  • 10.000-12.000

    Гласови: 45 12,6%
  • 12.000-15.000

    Гласови: 47 13,1%
  • 15.000-18.000

    Гласови: 50 14,0%
  • 18.000-24.000

    Гласови: 55 15,4%
  • nad 25.000

    Гласови: 119 33,2%

  • Вкупно гласачи
    358

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Да, да...имаше добри сезони со штавелот. Времиња...

ПС. Замисли да ти текнало тогаш со штавелот и тезги да земеш , апропо муабетот од другар ти....на берза ќе си бил сега.....
Ќе сркаф коктели на јахтата в Охридско езеро и ќе гледав на 6 монитори наредени, напоредно берзата во Токио, Лондон, Њујорк, Парис Франкфурт и Ресен
 
Член од
24 мај 2016
Мислења
49
Поени од реакции
42
кој како се снашол...прееска беше мајката на кумот на синот да не кани праат свадба на помалиот син во август... веќе купил 80м2 стан на кредит... брат му има стан од 45м2 поодамно, купен во кеш а не е женет, родителите имаат 80м2 стан, деловен простор под наем за такси, стан што изнајмуват и викендица на Скопска Црна Гора. таткото беше прогласен пред 14 години технолошки вишок и тогаш почна да продава на еден пазар, во почетокот имаше и 3-4 тезги... а и сега држи 1 до 2 тезги
... кој не се срами од работа нема проблем, ќе успее...


Spiro Risteski jesi li to ti?[DOUBLEPOST=1465651551][/DOUBLEPOST]Iskreno da ne zvucam ko iskomplexiran gastarbajter ama vo makedonija ne e svesen narodot kolku tesko zivee. Naviknati sme. Ja sum od prosecno semejstvo i majka i tatko vraboteni ,eden stan isplakavme 30 godini, edna kola od 94 godiste se vozese do 2012ta, odmor u ohrid sekoja treta godina. I najbitnoto vo prosecni semejstva e mototo pod koe ne rastat 'SAMO TI UcI SINE I SE KE BIDE'. kur se ke bide!
I izbegav u usa. Demek amerika propaga ,pa ne si ti takov za da begas takvite ko tebe treba da ostanat da se borat tuka....mhda marijanovi...
1. Tuka argatev dve godini i otvoriv kompanija. Toa e prvata promena sto ja osetiv vo mene. Ne deka sum otvoril svoj biznis nego sto ovdesnata klima me smeni da pocnam nesto bez da se plasam od poraz. Kaj nas kako i site drugi bev po pazliv i po plasliv.

2. Zemav stan i go opremiv full so kozni garnituri so televizori so kurovi. .od dva ceka. Znaci dve nedeli rabotev za da opremam po doma. U stanot na moite edna garnitura imavme 20 godini. Kredit se zima za stan da opremis.

3. E ova malce potesko se objasnuva ama poinaku se dozivuvam samiot sebe zosto opstestvoto poinaku me dozivuva. Koga idam u banka mi se obrakaat ko da sum trifun kostoski, isto u restoran isto kaj i da vlezam. Postoi profesionalizam.

4. Ova e moze i najbitno. Ne se plasam od utre ni od naredna godina ni od nova vlada ni od stara vlada. Vo mkd imav odlicen zivot. Rabotev za 10-12 iljadarki, na eden stolar mu bev asistent mu pomagav. Toa so obrazovanie so sve. Imav ekipa ubi boze. Momci spremni i za pienje i za ebenje i za tepanje. Site bevme navijaci ubava ekipa. Imav po nekoja picka od vreme na vreme, kolata na stariot, piev iskacav se drogirav, SE SMEEV SEKOJ DEN. dodeka ne nacukav 24 godini i me pukna bed. Edna devojka sto ja imav ostana trudna pa abortirase ama iskustvoto me frli u melanholija. U depresija. Si vikam moite plakaat za mene da jadam da iam greenje doma, krov nad glava. Ja plakam samo za benzin so ke si staam i za iskacanje. I sto ako sega mi se rodese dete. Sto ke praam. Kako ke izdrzavam zena i dete, kaj ke gi nosam da ziveat sto ke im dadam da jadat. Neam redoven prihod neam nisto. I zatoa emigrirav, za da napravam idnina a ne za da baram podobar zivot za mene. Sega ne sum isplasen od idninata. Neka se rodi i dete neka mi se useli i zena. Ako mi propadne firmata ke sednam ke rabotam imam 1000 opcii. Ke skrpam kraj so kraj. Gledam kolku e lesno tuka. Realno e taka.

5. So drugarite koi ostanaa sto se desi? So mene emigriraa uste dvajca pa eden se vrati, raboti za 8000 neprijaven i sekoja nedela mi pusta poruka 'KUROV MI ,AJ OSVEZI ME SO NEKOJ BENJAMIN'. i mu pustam stalno zosto znam deka i ja da bev na negovo mesto isto ke barav. Uste 2ca drugari sega se vo germanija i svedska. Eden drugar se ozeni mu se rodi kerkicka pa glea i on kaj da mu ja zduvne. I imam 3ca drugari vo zatvor. Edniot nema da iskoci 10tina godini posto mu sobraa poise dela, deugiot go fatija so puna kofa amfetamin doma. Tretiot iskoci pred nepoln mesec ama pak ke ide za nekoe vreme posto ima sudenje. On lezese za krazba od 4000 evra. Da ne bidam kurton ama ja tolku vadam za deset dena. Mi se desilo da kanseliram proekti od 4000 evra zosto sum sakal da odmaram edna nedela. Ne mi bile bitni tie pari. On odleza 2 godini za tie pari. Da ti ebam makedonijata da ti ebam sve.

Imam uste 30tina vakvi tocki ali mnogu ke dojde.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
доста со те лаги на Сорос, Америчка амбасада, ЕУ, НАТО и странски служби кои нелегално ги снимија криминалните разговори на власта!

13329404_1695402660710806_7888400705837719250_o.jpg
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.900
Поени од реакции
15.870
Сител бизнис вести ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
abe ne treskaj ko papagal, tuka vi naselba aerodrom stanovite se prodavaat kako alva, ima narod pari, raboti a zemaat i krediti. Pred 3-4 godini imaše mala kriza, sega pak ripna m2 na 1000 eur .. a se gradat i prodavaat i vo drugi delovi na gradot... a stanovite povlekuvaat i opremuvawe, se otvorija duzini firmi za ureduvanje na stanovi, nameštaj, plastični prozorci, vodovod, greenje.......
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.716
Поени од реакции
12.145
abe ne treskaj ko papagal, tuka vi naselba aerodrom stanovite se prodavaat kako alva, ima narod pari, raboti a zemaat i krediti. Pred 3-4 godini imaše mala kriza, sega pak ripna m2 na 1000 eur .. a se gradat i prodavaat i vo drugi delovi na gradot... a stanovite povlekuvaat i opremuvawe, se otvorija duzini firmi za ureduvanje na stanovi, nameštaj, plastični prozorci, vodovod, greenje.......
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
кој како се снашол...прееска беше мајката на кумот на синот да не кани праат свадба на помалиот син во август... веќе купил 80м2 стан на кредит... брат му има стан од 45м2 поодамно, купен во кеш а не е женет, родителите имаат 80м2 стан, деловен простор под наем за такси, стан што изнајмуват и викендица на Скопска Црна Гора. таткото беше прогласен пред 14 години технолошки вишок и тогаш почна да продава на еден пазар, во почетокот имаше и 3-4 тезги... а и сега држи 1 до 2 тезги
... кој не се срами од работа нема проблем, ќе успее...
abe ne treskaj ko papagal, tuka vi naselba aerodrom stanovite se prodavaat kako alva, ima narod pari, raboti a zemaat i krediti. Pred 3-4 godini imaše mala kriza, sega pak ripna m2 na 1000 eur .. a se gradat i prodavaat i vo drugi delovi na gradot... a stanovite povlekuvaat i opremuvawe, se otvorija duzini firmi za ureduvanje na stanovi, nameštaj, plastični prozorci, vodovod, greenje.......
поради пребрзиот економски развој на држава, некои луѓе имаат превисоки плати па бидејќи нема на што да ги трошат парите, гледам почнале да се дрогаат.

бегајте од тоа дрогата, мислите ви се неврзани, пишувате глупости
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.900
Поени од реакции
15.870
поради пребрзиот еконмски развој на држава, некои имаат превисоки плати па бидејќи нема на што да ги трошат парите почнале да се дрогаат.

бегајте од тоа дрогата, мислите ви се неврзани, пишувате глупости
факт е дека ете кај нас во влезот нема стан каде живеат во заедница млади и стари, внучињата ги донесуваат младите кај нас во зградата ... а на времето во ехЈу конкурираа за општестевени станови, по 7-8 души во стан....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
факт е дека ете кај нас во влезот нема стан каде живеат во заедница млади и стари, внучињата ги донесуваат младите кај нас во зградата ... а на времето во ехЈу конкурираа за општестевени станови, по 7-8 души во стан....
денес младите 80% се иселија од Македонија, си побараа спас во други држави од немаштија и бавна смрт од глад овде.
Во Битола веќе е реткост да видиш помлад човек на улица, старата чаршија која во време на СФРЈ вриеше од занаетчии и каде еден дуќан вредеше кило злато за метар квадратен сега е празна и пуста а дуќаните се издаваат веќе не за марки или франци туку за брашно, масло, сапун.... Зградите се пусти, по 2-3 стана навечер дали светат и тие се или престари да се иселат или некои со партиски книшки кои се на терет на буџет.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
abe ne treskaj ko papagal, tuka vi naselba aerodrom stanovite se prodavaat kako alva, ima narod pari, raboti a zemaat i krediti. Pred 3-4 godini imaše mala kriza, sega pak ripna m2 na 1000 eur .. a se gradat i prodavaat i vo drugi delovi na gradot... a stanovite povlekuvaat i opremuvawe, se otvorija duzini firmi za ureduvanje na stanovi, nameštaj, plastični prozorci, vodovod, greenje.......

Со 9000 денари плата неможиш 2 дена во месецот да поминиш а не стан да купиш. Знајш кој купува станови сега? Тие шо ја испокрадоа државава ,тие шо се врзани со власта, тие имаат по 5-6-10 станови , тие имаат ДУЗИНИ фирми со кои перат пари ,тие имаат офшор сметки , тие ги имаат сите ебани тендери во државава, тие се тие тесниот круг од дпмне на кои им одговара оваа власт ! а ти и тие како тебе како на куче ви фрлаат по еден посен сендвич за кој се радувате како напалени шимпанза.

Те молам продолжи да зборуваш како становите одат како "алва" во државава.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.716
Поени од реакции
12.145
факт е дека ете кај нас во влезот нема стан каде живеат во заедница млади и стари, внучињата ги донесуваат младите кај нас во зградата ... а на времето во ехЈу конкурираа за општестевени станови, по 7-8 души во стан....
ја ко велев дека владата ве размази вас аеродромци ...ти си го замислуваш животот ваков



а оно да ти бил реално ваков






7-8% од селата се сосем празни, а во 300 има само по 20тина жители.
Ама како човек да ја убеди Марија Антоанета дека не сегде има водовод, амбуланти, пат, ....
 
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.231
abe ne treskaj ko papagal, tuka vi naselba aerodrom stanovite se prodavaat kako alva, ima narod pari, raboti a zemaat i krediti. Pred 3-4 godini imaše mala kriza, sega pak ripna m2 na 1000 eur .. a se gradat i prodavaat i vo drugi delovi na gradot... a stanovite povlekuvaat i opremuvawe, se otvorija duzini firmi za ureduvanje na stanovi, nameštaj, plastični prozorci, vodovod, greenje.......
Дали кредитите за станови на тие кои ќе бидат отпуштени од Оне.Вип ќе им ги плати Владата или Собранието?

Како директно одговорни за нивното отпуштање со оглед на тоа што Агенцијата за електронски комуникации и Комисијата за заштита на конкуренција се под нивна капа, би требало да го направат тоа.[DOUBLEPOST=1465675955][/DOUBLEPOST]
abe ne treskaj ko papagal, tuka vi naselba aerodrom stanovite se prodavaat kako alva, ima narod pari, raboti a zemaat i krediti. Pred 3-4 godini imaše mala kriza, sega pak ripna m2 na 1000 eur .. a se gradat i prodavaat i vo drugi delovi na gradot... a stanovite povlekuvaat i opremuvawe, se otvorija duzini firmi za ureduvanje na stanovi, nameštaj, plastični prozorci, vodovod, greenje.......
Дали кредитите за станови на тие кои ќе бидат отпуштени од Оне.Вип ќе им ги плати Владата или Собранието?

Како директно одговорни за нивното отпуштање со оглед на тоа што Агенцијата за електронски комуникации и Комисијата за заштита на конкуренција се под нивна капа, би требало да го направат тоа.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.900
Поени од реакции
15.870
ја ко велев дека владата ве размази вас аеродромци ...ти си го замислуваш животот ваков



а оно да ти бил реално ваков






7-8% од селата се сосем празни, а во 300 има само по 20тина жители.
Ама како човек да ја убеди Марија Антоанета дека не сегде има водовод, амбуланти, пат, ....
па празни се селата, се населија во Скопје, си купија станови и џипови...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
па празни се селата, се населија во Скопје, си купија станови и џипови...
Оди на страната на државен завод за статистика, имаш податоци, просечна плата 22.000 денари, невработеност 25% социјална помош земаат 34.000 фамилии (не луѓе фаммилии со 4-5 члена), и размисли со месечни тошоци од 20-30.000 по семејство кој изнакупи џипови и станови??
кој на 20.000 плата и 20.000 месечен трошок “заштедил“ 50.000 евра за стан и 20.000 евра за џип?
ти се смејат и мајтап прават со тебе, сам си го рушиш и уништтувш угледот како личност, си ја брукаш интелигенцијата и разумот
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Дечково погоре Шатган Матган како и да беше најубаво ви ја долови ситуацијата во Македонија.

Ебати животот ако за еден стан да исплатам треба мои правнуци да плаќаат .... кај би ги собрал иначе 60000 еур ? (пази, збориме за станЧЕ од 45-50 квадрата .....не збориме за луксузен 5-собен стан ....) и ако треба со факултетска диплома да работам за 300еур .....додека некој препичен што во Св. Николе завршил на некој измислен од господ Факултет за Руски науки или како и да е е примен на позиција за која што нема ни знаење ни искуство само дека лепел плакати односно покажал лојалност кон партија (една или друга)

Само надвор му е мајката ...свака им част на тие што собрале муда и решиле да бараат подобар живот! Се надевам ќе ви се приклучам во брзо време!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.716
Поени од реакции
12.145
Па нема друг начин освен ако не си добил спечалено или спечалил од претходниот систем или ако не си со власта. Треба да се почне со стамбен простор па деца нека доотплаќаат затоа што мора некаде да живеат. @Ireal или живее во некое посттранзиционо маало или измислува примери како правило на мнозинството. Или да се изразам со негов речник, треска...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom