Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Џ

ЏинЏер

Гостин
Еве една ситуациjа:

Имам по предмет 7ца.
Ставена ми е во индекс.
Сакам сега на испит да преполагам за повисока.

Е сега,
Ако на испитов некоj ме урочи и добиjам 6ка, дали можам да
не отидам да jа земам и со тоа да си jа задржам 7цата?
За да можеш повторно да пријавиш испит и да полагаш, мора прво да ја поништиш оценката која веќе ја имаш со молба на студентски прашања и тоа во рок од четири месеци откако си ја добил истата. Значи со самото твое повторно полагање, се откажуваш од 7ката која ја имаш.
Ова е официјалното правило, но ако се договориш со дотичниот професор може ќе ти дозволи да полагаш и без да ја поништиш оценката.
 
Член од
22 февруари 2014
Мислења
172
Поени од реакции
27
Коментари за машинско учење? Кои предмети кои би требало да бидат реализирани би имале најмногу влијание за успех во предметот? :)
 
Член од
16 октомври 2014
Мислења
25
Поени од реакции
61
За студенти запишани по стара програма (пред 2012) носи 12 кредити, по нова програма (после 2012) носи 6 кредити.
По правило содржината на секој предмет, а со тоа и бројот на кредити на одреден предмет зависи од тоа на која насока е предметот. Како за другите предмети, така и за дипломската. Иако има предмети кои се исти на различните насоки, тоа е исклучок, а не правило. Поради тоа, не може да се донесе волку обопштена генерализација, особено не да се генерализира врз основа на годината на запишување на студентот (во иста година може да има активен упис по повеќе различни насоки на различни програми со различни правила).

Ако ви е потребна вистинска информација колку носи дипломската на насоката каде студирате (или која ви е од интерес) треба да се обратите до службите. Погрешна информација може да доведе до тоа да си мислите дека е потребно 1 цел предмет помалку да отслушате до дипломирање.

Инаку, јас имам информации за насоки каде имало дипломска од 6 кредити, од 8 кредити, од 10 кредити, но не се сеќавам на насока каде дипломската била 12 кредити. Ако имате веродостоен извор за таква дипломска, може ли да споделите референца?[DOUBLEPOST=1463493350][/DOUBLEPOST]
За студенти запишани по стара програма (пред 2012) носи 12 кредити, по нова програма (после 2012) носи 6 кредити.
По правило содржината на секој предмет, а со тоа и бројот на кредити на одреден предмет зависи од тоа на која насока е предметот. Како за другите предмети, така и за дипломската. Иако има предмети кои се исти на различните насоки, тоа е исклучок, а не правило. Поради тоа, не може да се донесе волку обопштена генерализација, особено не да се генерализира врз основа на годината на запишување на студентот (во иста година може да има активен упис по повеќе различни насоки на различни програми со различни правила).

Ако ви е потребна вистинска информација колку носи дипломската на насоката каде студирате (или која ви е од интерес) треба да се обратите до службите. Погрешна информација може да доведе до тоа да си мислите дека е потребно 1 цел предмет помалку да отслушате до дипломирање.

Инаку, јас имам информации за насоки каде имало дипломска од 6 кредити, од 8 кредити, од 10 кредити, но не се сеќавам на насока каде дипломската била 12 кредити. Ако имате веродостоен извор за таква дипломска, може ли да споделите референца?
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
По правило содржината на секој предмет, а со тоа и бројот на кредити на одреден предмет зависи од тоа на која насока е предметот. Како за другите предмети, така и за дипломската. Иако има предмети кои се исти на различните насоки, тоа е исклучок, а не правило. Поради тоа, не може да се донесе волку обопштена генерализација, особено не да се генерализира врз основа на годината на запишување на студентот (во иста година може да има активен упис по повеќе различни насоки на различни програми со различни правила).

Ако ви е потребна вистинска информација колку носи дипломската на насоката каде студирате (или која ви е од интерес) треба да се обратите до службите. Погрешна информација може да доведе до тоа да си мислите дека е потребно 1 цел предмет помалку да отслушате до дипломирање.

Инаку, јас имам информации за насоки каде имало дипломска од 6 кредити, од 8 кредити, од 10 кредити, но не се сеќавам на насока каде дипломската била 12 кредити. Ако имате веродостоен извор за таква дипломска, може ли да споделите референца?[DOUBLEPOST=1463493350][/DOUBLEPOST]

По правило содржината на секој предмет, а со тоа и бројот на кредити на одреден предмет зависи од тоа на која насока е предметот. Како за другите предмети, така и за дипломската. Иако има предмети кои се исти на различните насоки, тоа е исклучок, а не правило. Поради тоа, не може да се донесе волку обопштена генерализација, особено не да се генерализира врз основа на годината на запишување на студентот (во иста година може да има активен упис по повеќе различни насоки на различни програми со различни правила).

Ако ви е потребна вистинска информација колку носи дипломската на насоката каде студирате (или која ви е од интерес) треба да се обратите до службите. Погрешна информација може да доведе до тоа да си мислите дека е потребно 1 цел предмет помалку да отслушате до дипломирање.

Инаку, јас имам информации за насоки каде имало дипломска од 6 кредити, од 8 кредити, од 10 кредити, но не се сеќавам на насока каде дипломската била 12 кредити. Ако имате веродостоен извор за таква дипломска, може ли да споделите референца?
KNI 2011, diplomskata e 12 krediti... verojatno istoto vazi i za drugite novi nasoki (mt, pet i ke).
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Инаку, јас имам информации за насоки каде имало дипломска од 6 кредити, од 8 кредити, од 10 кредити, но не се сеќавам на насока каде дипломската била 12 кредити. Ако имате веродостоен извор за таква дипломска, може ли да споделите референца?
Прашањето не беше специфично наведено за да добие специфичен одговор.
Секако тоа е информација од прва рака добиена на форум, доколку сака точно да се информира за кој смер, која насока и која година ќе си праша на студентски прашања, бидејќи сајтот на финки и понатаму е недоверлив поради недоволно специфицирани работи и погрешни информации а посебно во делот за содржина на предметите, за жал.

Не знам каде може да се најде веродостојна информација на финки, ако сајтот е веродостоен тогаш во 8-ми семестар, стара програма - нови смерови распоредот е следен:

1. Дипломска работа x кредити
2. Изборен – L2 6 кредити
3. Изборен – L3 6 кредити
4. Деловна пракса 6 кредити


Исто така и во iKnow е 12 кредити.
За студенти запишани по стара програма (пред 2012) носи 12 кредити, по нова програма (после 2012) носи 6 кредити.
Како што кажав, оваа информација важи за стара програма - нови смерови - 4 годишни студии, 12 кредити - Дипломска Работа

 
Г

Грејвдигер

Гостин
Прашањето ми беше бидејќи има еден куп различни информации за различни насоки и уште не ти знам што. Инаку се однесувше за старата програма на ФИНКИ за смеровите што се воведоа кога се создаде факултетот (2011).

За студенти запишани по стара програма (пред 2012) носи 12 кредити, по нова програма (после 2012) носи 6 кредити.
Фала.
 
Член од
14 декември 2013
Мислења
4.157
Поени од реакции
10.994
Познавате ли некој што дава часови,структурно програмирање C. Благодарам :)
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
На ИКИ и КНИ нема да можеш со такви поени, а на останатите смерови сигурно ќе те примат. На ПЕТ оваа година последниот што ја фати државната квота имаше 62 поена, па потруди се што е можно повеќе поени на матурата да извадиш.

Jas se plasam na E-tehnologii dan ne me primat ni vo privatna mozno e takvo neso? :D
so 55 boda od prilika
 
Член од
4 јануари 2010
Мислења
90
Поени од реакции
4
Дали е ФИНКИ лош избор ако не сум добар математика? има ли мн математики
 

Kajgana Shop

На врв Bottom