Фан Клуб: Челзи

Член од
14 април 2012
Мислења
31.663
Поени од реакции
63.015
Челси побарал раскинување? BBC вика нешто друго, промена во стратегијата на Адидас.
 
B

bngj45

Гостин
Јас сакам Nike да биде спонзор следната сезона,но ќе видиме
 
H

HoT IcE

Гостин
Челси побарал раскинување? BBC вика нешто друго, промена во стратегијата на Адидас.
Нема зошто Челзи да плаќа оштета наредна сезона ако Адидас имале промена во стратегија, тогаш тие би требале да плаќаат на нас за предвремено раскинување договор.
Засега и двете информации не се сигурни ама како и да е, мило ми е што нема да биде Адидас повеќе, дизјанот на дресовите во последни сезони им опаѓа и ко да не знаат што сакаат да прават, последниве дресови се пижами буквално.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: D_T

D_T

Чорбаџи Димко
Член од
8 март 2009
Мислења
2.119
Поени од реакции
1.571


Еве една можна причина зошто е откажан договорот со Адидас...
Да речеме дека ако просечна цена на еден оргинален дрес е 50 фунти со толкава продажба од дресови се инкасираат годишно 150 Милиони. Од овие пари за клубот се само 10-15% или некаде околу 23милиони + 30-те милиони кој што годишно ги исплаќаше адидас - излегува дека вкупно клубот инкасира се на се 50М фунти годишно што е премалку кога оваа цифра ќе се спореди со доворите кој што ги има адидас пр. со Јунајтед, Реал, Јуве и Баерн каде на клубовите им се исплаќаат и преку 70М фунти годишно.
Неможе со олкава продажба да се задоволуваме со "мизерни" 50 М годишно а котираме така високо на листата - затоа ја поздравувам оваа одлука чија и да е...

Настрана што не чека реконструкција на Мостот + од адидас забегаа малку и со дизајнот - па промената доаѓа во право време
 
H

HoT IcE

Гостин
На твитер се шушка дека овој новиов директор што ни дојде прошло лето, Парслоу или како и да беше има склопено огромна зделка со некоја компанија за спортска опрема, се претпоствува дека е Најк ама кој знае што ќе излезе.
Иначе истиов тип ги донесе и Јокохама со рекорден договор, од финансиски аспект ептен јако се покажува тој за клубот затоа што баш оној ден читав статија за него дека откако е дојден во Челзи има раскинато неколку договори со помали компании и донесено побогати договори. Таки Фити што вика Видук.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
За мене, а верувам и за мнозинството, на Џон Тери треба да му се продолжува договор се додека самиот не рече дека е доста. Со намалена минутажа, со послаби утакмици, ама има сеуште фудбал во него. Башка тоа што исполнува таму тоа квотата за home grown player.
 
H

HoT IcE

Гостин
Не само од аспект на тоа што ќе пружи на терен туку и во соблекувална, на тренинзи. Тери е Мр. Челзи со причина, млади се угледуваат на него, авторитет е за сите играчи, самиот е многу посветен на сите млади играчи и многу работи со нив. Огромна загуба ќе биде да се изгуби Тери не само како играч туку како лидер и карактер на тимов баш кога највеќе ќе треба да се работи со Кристенсен, Зума и Томори, наши главни таленти за одбрана во иднина. Мора да остане, сигурен сум дека ќе има мала минутажа.
 
H

HoT IcE

Гостин
Дресовиве се туга. Едино голманскиов ќе помине така така.
Конечно се завршува фијасково од сезонава.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.000
Поени од реакции
84.537
Еве одличен крај на сезоната. Ккао и што предвиде Донев и останативе од фан клубов ете на крај шампионите ја поздравија публиката на Стемфорд Бриџ. Се беше супер, ја заебав работа, ама тоа е битно да си признаеш кога си грешка.

Здравје догодина уште повесело со уште некои фантастични трансфери да си ја освоиме пак титулата.

За многу години нека е :)
 
H

HoT IcE

Гостин
Детали од новиот договор понуден на Тери се намалена минутажа драстично и 60к неделно. Не ми се допаѓа целава драма што се издешава со Челзи и Тери, самиот си ископа дупка кога јавно рече дека не му е понуден нов договор и еве сега доби јавно нов договор кој што ако не го прифати за голем дел од фан базата што не ја пратат целава сага ќе речат дека е платеник ако замине за Кина.
А реално гледано со оглед на настапите сезонава и општо, ги сфаќам од Управава што му понудиле ваков договор, поготово ако Конте сака да го форсира Кристенсен прв тим заедно со Зума или па си бара ново засилување, премногу ќе биде да му се плаќа иста плата на Тери ако е планиран за замена.
Како и да е, ако замине од Челзи ќе биде огромна загуба, може да биде одличен ментор и за Зума и за Кристенсен, за тоа ќе биде најбитно да остане.
 

JimmyFloydBottleBank

Rimtutituki
Член од
29 ноември 2010
Мислења
6.801
Поени од реакции
8.600
Абрамович кога ракоплеска увек изгледа као некое мало детенце што се радува на киндер јајце .:pos::pos::pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom