Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 март 2009
Мислења
19.876
Поени од реакции
15.832
A shto mislish ti, zoshto MMF, Svetskata Banka i nejzinoto visochestvo EU davaat "krediti" (chitaj ja kupuvaat Makedonija) oh, se razbira, oni shirat demokrstija i prosperitet sloboda na ova ili ona, prikazni z deca.. Nafta nema, dijamanti nema, e shto e rabotava? Geostrategiska polozhba...Vardarskata dolina bila vazhna od pamtivek, i ako tooa ne mozhesh da go svatish so tvojot ispran mozok ti si "waste of oxygen". Razberete edna rabota...Makedonija e car na Balkanot so svojata mestopolozhba. Ako toa ne go razberete jabana kislorodot shto go dishish za metabolizmot vo tvoeto opstojuvanje ....
Вронг !! геостратешки сме слепо црево.... ако бевме стратешки како МНЕ, мува нема да ја лазеше власта
( било кој да е на власт).
Може да добиеме стратешка важност ако Ципрас му даде на Бутин пристаниште за воените бродови....
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
A shto mislish ti, zoshto MMF, Svetskata Banka i nejzinoto visochestvo EU davaat "krediti" (chitaj ja kupuvaat Makedonija) oh, se razbira, oni shirat demokrstija i prosperitet sloboda na ova ili ona, prikazni z deca.. Nafta nema, dijamanti nema, e shto e rabotava? Geostrategiska polozhba...Vardarskata dolina bila vazhna od pamtivek, i ako tooa ne mozhesh da go svatish so tvojot ispran mozok ti si "waste of oxygen". Razberete edna rabota...Makedonija e car na Balkanot so svojata mestopolozhba. Ako toa ne go razberete jabana kislorodot shto go dishish za metabolizmot vo tvoeto opstojuvanje ....
Значи ЕУ се тресе пред нас и затоа ни дава пари?
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Се прашувам, што би било кога ММФ, Светска банка и ЕУ си ги побараат назад сите кредити кои и ги даваше на владата, а одеа во неповрат?
Големи пари, 2 милијарди :) Чичо Путин или Русија со песна ќе ни ги дадат.

Додуша, никој не може да ги бара сите пари оддеднаш оти за секој кредит има договор со точни дефинирани датуми за динамиката на доспевање на секоја рата. Потпишан договор си е договор и нема мрдање.

Само мене ме чуди, толку сте неупатени или некоја наивна пропаганда терате??? Ме насмеа денеска.:)
Чисто информативно кризата се започна од Заев цепкото и кога ништо не успева исто и ,,чадорите" и све ова има замешано околу светската банка да знаеш инаку тие пари е наменето за опшитнски инфраструктури ,а не лични за Груевски .
Полека, некои од западните пријатели не тераат во прегратките на Русија и Кина, ама мислам дека и тие се свесни дека светов е сменет, не сме 2001 и "укорот" ќе биде само вербален.
 

Man-ce-ster

fanatic
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
707
секои 2-3 месеци се објавуваат конкурси за вработувања во роболадетелските инвестиции, не можат да издржат толкави убајни и задоолства вработените па напуштаат, со солзи во очи велат “од преголеми убајни“ , и бараат негде надвор да одат каде не е толку убаво за да одморат об блаженсттвата и претерани задоволства кои им ги дава 10.000 плата за и по 16 сати работа.
До сега од Македонија се иселиа околу 600.000 луѓе претежно млади, дали се вработија во инвестициите толку луѓе?
поголеми редови има пред амбасади на ЕУ земји и бугарски конзулати од колку пред порти на погоните на странските господари.
Pa se selat koa sme nesposobni kurtoni ...Da ne vladata e kriva sto genetski sme glupi nekreativni i nerabotnici? A i tamu kaj sto ke se preselat se znae sto rabotat - najklosarskite raboti..
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
625
Поени од реакции
606
Pa se selat koa sme nesposobni kurtoni ...Da ne vladata e kriva sto genetski sme glupi nekreativni i nerabotnici? A i tamu kaj sto ke se preselat se znae sto rabotat - najklosarskite raboti..
Кој е тој стручњак, шо ќе се мотивира да работи во фабрика за 200е ?
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
секои 2-3 месеци се објавуваат конкурси за вработувања во роболадетелските инвестиции, не можат да издржат толкави убајни и задоолства вработените па напуштаат, со солзи во очи велат “од преголеми убајни“ , и бараат негде надвор да одат каде не е толку убаво за да одморат об блаженсттвата и претерани задоволства кои им ги дава 10.000 плата за и по 16 сати работа.
До сега од Македонија се иселиа околу 600.000 луѓе претежно млади, дали се вработија во инвестициите толку луѓе?
поголеми редови има пред амбасади на ЕУ земји и бугарски конзулати од колку пред порти на погоните на странските господари.
Огласите се зошто се шират фирмите. Во Кавадарци има цел град од 5600 вработени, во Битола само расте бројот на вработени.

А за бројот на иселени, се виде колку се. Пишуваше по медиумите со пречистувањето на изборниот список дека 139.000 биле иселени и 90% од нив биле Албанци.
Моја земља Швицарска :)
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Големи пари, 2 милијарди :) Чичо Путин или Русија со песна ќе ни ги дадат.

Додуша, никој не може да ги бара сите пари оддеднаш оти за секој кредит има договор со точни дефинирани датуми за динамиката на доспевање на секоја рата. Потпишан договор си е договор и нема мрдање.

Само мене ме чуди, толку сте неупатени или некоја наивна пропаганда терате??? Ме насмеа денеска.:)


Полека, некои од западните пријатели не тераат во прегратките на Русија и Кина, ама мислам дека и тие се свесни дека светов е сменет, не сме 2001 и "укорот" ќе биде само вербален.
Чичо Пугин ќе не спаси како што ги спаси србите?
 

Man-ce-ster

fanatic
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
707
Кој е тој стручњак, шо ќе се мотивира да работи во фабрика за 200е ?
Abe zosto nekoj mora da mu dava 200 evra, ako e strucnjak neka se angazira imame u Makedonija 300 moznosti i alternativi za privaten biznis. Neka sadi lesnici, neka odgledue pecurki, neka otvori sopstven biznis, neka sadi malini, neka cuva kravi , neka proizvedue mebel..Ja imam prijateli sto rabotat po 2 raboti ama koa se saka se moze..Drzavata ne ni ja biva ne zatoa sto Branko ne kradel ili drugite tuku zatoa sto ogromno mnozinstvo od narodot ima luzerski mentalitet - ceka nekoj da mu dade.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Кој е тој стручњак, шо ќе се мотивира да работи во фабрика за 200е ?
И тоа е добро, зошто со уништување на македонската индустрија и отпуштањето на 250.000 вработени за времето на сдс во 90те, се наруши пазарот на трудот. Па само пред 10 години се работеше од 6 до 6 за 60 евра.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.873
Големи пари, 2 милијарди :) Чичо Путин или Русија со песна ќе ни ги дадат.

Додуша, никој не може да ги бара сите пари оддеднаш оти за секој кредит има договор со точни дефинирани датуми за динамиката на доспевање на секоја рата. Потпишан договор си е договор и нема мрдање.

Само мене ме чуди, толку сте неупатени или некоја наивна пропаганда терате??? Ме насмеа денеска.:)


Полека, некои од западните пријатели не тераат во прегратките на Русија и Кина, ама мислам дека и тие се свесни дека светов е сменет, не сме 2001 и "укорот" ќе биде само вербален.
:facepalm:
Ти денес на норма си со глупостиве што ги тресеш?
Плаче Путин да ти даде 2 миљарди. Секогаш кога ќе ви згусти почнувате филмови со Русија, и лани кога почнаа протестите и сега. А вистината е дека ако секнат парите од кредити и се еба матер на државата. Дека го заболе Путин за нас. Ние радо би во нечија прегратка, ама кој сака лепрозен да гушне?!
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
:facepalm:
Ти денес на норма си со глупостиве што ги тресеш?
Плаче Путин да ти даде 2 миљарди. Секогаш кога ќе ви згусти почнувате филмови со Русија, и лани кога почнаа протестите и сега. А вистината е дека ако секнат парите од кредити и се еба матер на државата. Дека го заболе Путин за нас. Ние радо би во нечија прегратка, ама кој сака лепрозен да гушне?!
Со @bitushanec не се разговара со аргументи. Тој е букаке материјал на форумот. Го гледаш, му псуеш се до шестто колено, и толку.
 
Последно уредено:

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.009
Поени од реакции
7.070
Најјаки ми се ликовите кои немале допир со Економија, а се прават јаки економисти, како се отварат фирми, како тие што бегале биле неспособни, и.т.н.
 

Man-ce-ster

fanatic
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
707
Најјаки ми се ликовите кои немале допир со Економија, а се прават јаки економисти, како се отварат фирми, како тие што бегале биле неспособни, и.т.н.
Uste pojaki se tie koi imale firmi a propadnale od nesposobnost.
Ako si kreativen, pameten i vreden 100% uspevas. Gruevski napravi odlicna biznis klima vo Makedonija i mislam deka u naredni 150 godini nema da imame vakov premier -toj e nasiot Kire lazarov vo ekonomija ..Cisto za sporedba vo vremeto na SDS vo biznis uspevaa samo kriminalci, svercot cvetase ....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom