Скутерчиња: Се за и околу нив

Член од
25 јуни 2013
Мислења
587
Поени од реакции
249
Колку пари е тој торк контролер и од каде можам да го најдам
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
858
Поени од реакции
412
Колку пари е тој торк контролер и од каде можам да го најдам

Malossi torsion controller, го имаш кај Мото Јове Априлија сервисот што е, некаде околу 400-500 денари беше, не ме фаќај за збор, а изгледа вака


и се мести помеѓу федерот и ламелата

а спречува ова
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
ми треба ауспух цевката за у цилиндар нагоре права да биде, по можност Giannelli, за 50cc.
 
Член од
14 септември 2012
Мислења
94
Поени од реакции
12
Некој мајстор во Ѓорче Петров да не има за скутери? 50цц 4т
 
Член од
28 ноември 2015
Мислења
20
Поени од реакции
3
Сакам да ставам giannelli extra v2 на keeway matrix е сеа што ролни,федерчиња и голем федер.Јас мислам да ставам 4.8 ролни малоси,жолти федерчиња и жолт голем федер малоси ќе ги биде ли?
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
587
Поени од реакции
249
Здраво, имам Hamachi Intraxx 4T 50cc скутер и сакам малце да го појачам, сменив ролни малоси, федер голем малоси и мали федерчиња но сепак само мноогу малце се осети разлика, друго што би ми препорачале за 4тактен скутер барем подобро да повлача

за клип и цилиндар некјам да мењам пошто кога го купив скутерот од таму ми кажаа дека фабрички бил 70кубика(но се води дека е 50кубика)

за брзина: оди до 80km/h но мноогу тешко треба да е многу прав и долг патот за да качи толку, многу бавно кренува

што би ми препорачале вие?
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
858
Поени од реакции
412
Здраво, имам Hamachi Intraxx 4T 50cc скутер и сакам малце да го појачам, сменив ролни малоси, федер голем малоси и мали федерчиња но сепак само мноогу малце се осети разлика, друго што би ми препорачале за 4тактен скутер барем подобро да повлача

за клип и цилиндар некјам да мењам пошто кога го купив скутерот од таму ми кажаа дека фабрички бил 70кубика(но се води дека е 50кубика)

за брзина: оди до 80km/h но мноогу тешко треба да е многу прав и долг патот за да качи толку, многу бавно кренува

што би ми препорачале вие?


Ништо. Што и да правиш друго ке биде само џабе пари фрлање... Ти можеш да си играш со разни подесувања од типот што си пробал со федери, ролни, па и варијатори и карбуратори, ама разликата ке биде занемарлива, така да не се исплаќа да даваш пари. Едноставно нема момент 4 тактнатото...
 
Член од
14 септември 2012
Мислења
94
Поени од реакции
12
Здраво...имам Yiying 50cc 4T останав во дефект со него го однесов кај еден човек рече ко демек клип и цилиндар немало компресија а машината слабо вергла мн потивко од претходно...до што друго може да биде освен клип и цилиндар?
 
Член од
5 октомври 2012
Мислења
9
Поени од реакции
3
Да не барам назад во темава, ако можи некој да ми кажи колку ml масло (двотактол) се тура во 1л бензин за идеална мешавина на двотактен кинески скутер.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Здраво...имам Yiying 50cc 4T останав во дефект со него го однесов кај еден човек рече ко демек клип и цилиндар немало компресија а машината слабо вергла мн потивко од претходно...до што друго може да биде освен клип и цилиндар?
Да не имаш проблеми со ладењето нешто, или да не си имал претходно? Односно да не ти прегревало и сл.[DOUBLEPOST=1459881668][/DOUBLEPOST]
Здраво, имам Hamachi Intraxx 4T 50cc скутер и сакам малце да го појачам, сменив ролни малоси, федер голем малоси и мали федерчиња но сепак само мноогу малце се осети разлика, друго што би ми препорачале за 4тактен скутер барем подобро да повлача

за клип и цилиндар некјам да мењам пошто кога го купив скутерот од таму ми кажаа дека фабрички бил 70кубика(но се води дека е 50кубика)

за брзина: оди до 80km/h но мноогу тешко треба да е многу прав и долг патот за да качи толку, многу бавно кренува

што би ми препорачале вие?
Толку му е, нема што да му правиш друго, едино види си го каишот да не ти е изеден, од тоа може малце полош да е стартот. Ако ти е добар каишот, толку му е на тој мотор, за уште 200 евра ќе си земел 2 тактен и ќе си имаше многу поголеми опции за тунинг.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Епа тогаш стварно не знам... Обично проблемите со компресија се поврзани со клипот, не знам што друго би можело да дава таков проблем.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Да не барам назад во темава, ако можи некој да ми кажи колку ml масло (двотактол) се тура во 1л бензин за идеална мешавина на двотактен кинески скутер.
Поновиве скутерчиња користат мешавина 2-3%. Значи на 5л бензин, 2-3% (ете нека биде 3%) двотактол. Е сега, дали скутерчето само си ја прави мешавината ? Работи ли пумпата, или ти сам треба да правиш мешавина ???[DOUBLEPOST=1459900622][/DOUBLEPOST]
Сакам да ставам giannelli extra v2 на keeway matrix е сеа што ролни,федерчиња и голем федер.Јас мислам да ставам 4.8 ролни малоси,жолти федерчиња и жолт голем федер малоси ќе ги биде ли?
Тоа мораш да пробаш, не може вака да се знае.. ниедно моторче не е исто, не се понаша исто при ист сет-ап.. може само приближно да погодиш..[DOUBLEPOST=1459900702][/DOUBLEPOST]
Здраво, имам Hamachi Intraxx 4T 50cc скутер и сакам малце да го појачам, сменив ролни малоси, федер голем малоси и мали федерчиња но сепак само мноогу малце се осети разлика, друго што би ми препорачале за 4тактен скутер барем подобро да повлача

за клип и цилиндар некјам да мењам пошто кога го купив скутерот од таму ми кажаа дека фабрички бил 70кубика(но се води дека е 50кубика)

за брзина: оди до 80km/h но мноогу тешко треба да е многу прав и долг патот за да качи толку, многу бавно кренува

што би ми препорачале вие?
Земи си 2Т. :D 4т се тромави, економик.

Оди 80км/ч , но во реални услови не можеш да ги постигнеш... ако сакаш подинамично и поагресивно возење, 2т.. :)[DOUBLEPOST=1459901030][/DOUBLEPOST]
Здраво, на мојата кинеска ламела ке ставам малоси федерчиња зелени, е сега си велам да си порачам и голем федер само незнам дали овој што е на мотопартс е само за малоси ламела или пак ке биде и за оваа? и дали воопшто треба да го мењам да ставам и малоси голем федер
безбоен кинески нема како што видов
Зашто ќе менуваш федерчиња и федер ? Знаеш нели за што служат едните и другите ? Секоја боја на федер/федерчиња си има свое.. потврдо/помеко.. што сакаш да добиеш од скутерчето ???[DOUBLEPOST=1459901105][/DOUBLEPOST]
Здраво...имам Yiying 50cc 4T останав во дефект со него го однесов кај еден човек рече ко демек клип и цилиндар немало компресија а машината слабо вергла мн потивко од претходно...до што друго може да биде освен клип и цилиндар?
Измери компресија и ќе знаеш дали е до компресијата или не../
 
Последно уредено:

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
472
Поени од реакции
117
Здраво дечки ми треба мал совет. Имам hamachi 80 cc 4t (фабрички) и веќе му се ближи крајот изминав 25 000 км со него и сега сакам да земам нешто ново. Овој пат сакам да земам 2т и еден од скутерите што ми фаќа око е Априлиа sr 50. Пред се да напомнам не планирам никаков тјунинг или било какви модификации, едноставно ми треба за возење низ град, но сакам снага бидејќи почесто се возиме двајца одколку сам . Ме интересира дали вреди за парите или и некој кинес 2т што е на пола цена би ги исполнил моите барања.
Е сега има неколку гласини за Априлијата што ме плашат по малку па сакам да ги расчиста.
1. Потрошувачката која се движи околу 5-6 литри на 100 км.
2. Скапи делови т.е. скапа за одржување
3. Моторот издржувал најмногу 17-18 000 км и потоа ремонт.

Благодарам однапред
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Здраво дечки ми треба мал совет. Имам hamachi 80 cc 4t (фабрички) и веќе му се ближи крајот изминав 25 000 км со него и сега сакам да земам нешто ново. Овој пат сакам да земам 2т и еден од скутерите што ми фаќа око е Априлиа sr 50. Пред се да напомнам не планирам никаков тјунинг или било какви модификации, едноставно ми треба за возење низ град, но сакам снага бидејќи почесто се возиме двајца одколку сам . Ме интересира дали вреди за парите или и некој кинес 2т што е на пола цена би ги исполнил моите барања.
Е сега има неколку гласини за Априлијата што ме плашат по малку па сакам да ги расчиста.
1. Потрошувачката која се движи околу 5-6 литри на 100 км.
2. Скапи делови т.е. скапа за одржување
3. Моторот издржувал најмногу 17-18 000 км и потоа ремонт.

Благодарам однапред
Потрошувачката реално ти е 3-3.5 литри на 100км ако го возиш фабрички, и тоа е со возење под пуна гас.
А ако сакаш да иде многу нормално си нарачуваш ауспух, со него ти стигаат и ролни, монтираш ролните и ауспухот и моторот лета, ама се дига и потрошувачката малце :)
Дека се скапи деловите сега нормално априлиа е не е хамачи, не се некоја којзнае колкава цена ама да, поскапи се од другите мотори.
Сега да ти кажам нешто што сите моторџии ќе ти го кажат како одговор, колку ќе го пазиш толку ќе го имаш. Ако го возиш манијачки, ако не го оставаш да загрее, ако го извадиш од продавница и одма извадиш граничник и го возиш колку што иде, ако не му ставаш уље какво што треба туку користиш некое којзнае какво од 200 денари или поевтино литар, нормално дека ќе и правиш ремонт на 15,000.
Ако си ја возиш домаќински, не се секирај за ремонт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom