Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
14 август 2011
Мислења
38
Поени од реакции
7
А зошто не одиш у најблискиот српски град и да ти го прати по карго па да си го поминеш сам преку граница. Големи се шансите да го прошверцуваш.

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 

Fx1

Член од
23 јануари 2016
Мислења
6
Поени од реакции
1
денес тракингот ми се смени дека пратката е пратена од царина во пошта што значи дека сум оцаринет
Дали ке ми стигне пратката дома со цена колку треба да платам или само сметката и дали морам да платам ??
пошо многу скапо ке ме фати дали може да не го платам да го вратат назад ??
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
денес тракингот ми се смени дека пратката е пратена од царина во пошта што значи дека сум оцаринет
Дали ке ми стигне пратката дома со цена колку треба да платам или само сметката и дали морам да платам ??
пошо многу скапо ке ме фати дали може да не го платам да го вратат назад ??
Нема да ти стигне пратката, ке ти стигне писмо од царина со пресметка колку треба да платиш па после од кога ќе платиш пратката ќе ти стигне или ќе си ја подигнеш зависи. Не мора да ја платиш ако не сакаш, ке ја вратат назад. Е после како ќе си ги вратиш парите назад од пратката тоа со продавачот. Пред 2 месеца имав ваков случај за кулер за процесор од 20$ ми стигна писмо за царина. Ни го платив ни го подигнав.
 

Fx1

Член од
23 јануари 2016
Мислења
6
Поени од реакции
1
Денес ја донесоа пратката во поштата кај што живеам на неа ги имасе сите сметки дури и уплатница која беше потполнета,Ги прашав во пошта што ке се деси ако не ја земам пратката ми крева раменици вика ние ке пријавиме дека не сакаш да ја подигнеш па натаму незнам што ке биде.
Иначе царината со се тие поштенски трошоци ме фака 2800 за џоистик што кошта 7500.... не се нормални
Дали е ова сигурно дека ако нема да треба да платам ке го вратат назад ? Да не испаднат после некои казни ??
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Денес ја донесоа пратката во поштата кај што живеам на неа ги имасе сите сметки дури и уплатница која беше потполнета,Ги прашав во пошта што ке се деси ако не ја земам пратката ми крева раменици вика ние ке пријавиме дека не сакаш да ја подигнеш па натаму незнам што ке биде.
Иначе царината со се тие поштенски трошоци ме фака 2800 за џоистик што кошта 7500.... не се нормални
Дали е ова сигурно дека ако нема да треба да платам ке го вратат назад ? Да не испаднат после некои казни ??
7500 е добра сума за царинење плус ако имало и фактура внатре со реалната цена искористиле ситуација. Јави се тука 02/2461-878, цариснка испостава пошта и кажи им ја целата ситуација дека не ја сакаш пратката. Инаку нема казна затоа што и самите тоа ти го викаат ако не ја подигнеш ја враќаме назад.

Oва го пишува на фактурата за царинење

Ве исвестуваме дека постапката треба да ја завршите НАЈКАСНО ВО РОК ОД 10 ДЕНА , од денот на испраќањето на ова известување Во спротивно практата ќе биде вратена на испраќачот.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.159
Поени од реакции
1.378
Ама тешко дека продавачот во тој случај ќе му ги рефундира средствата, па сега да си види каков есап има
 

Fx1

Член од
23 јануари 2016
Мислења
6
Поени од реакции
1
Се јавив во царина "многу фино ми објаснија" изледа од спиење го разбудив тој ми кажа дека неморам да плакам ништо дека ке го врателе назад а пак продавачот е друга приказна џоистиков го нарачав почеток на ноември му пишав дека не ми стигнало и дека тракингот стоеше укочен 15 дена овој ми вика да почекам уште после месец ипол чекање и нормално ме изнервира што се не му пишував на крај ми понуди 70% од парите нормално не прифатив и отворив dispute на пејпал али ни од нив нема глас веке еден месец а продавачот веке не ми врака на пораките така да ми отидоа 7500ден за ништо... Чудесна е оваа наша држава
Едно не ми е јасно зашто никој не се буни за цениве во пошта зар сите имаат толку пари ..па ако имате дај барем пратете и ја да си ја платам царинава :D
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Се јавив во царина "многу фино ми објаснија" изледа од спиење го разбудив тој ми кажа дека неморам да плакам ништо дека ке го врателе назад а пак продавачот е друга приказна џоистиков го нарачав почеток на ноември му пишав дека не ми стигнало и дека тракингот стоеше укочен 15 дена овој ми вика да почекам уште после месец ипол чекање и нормално ме изнервира што се не му пишував на крај ми понуди 70% од парите нормално не прифатив и отворив dispute на пејпал али ни од нив нема глас веке еден месец а продавачот веке не ми врака на пораките така да ми отидоа 7500ден за ништо... Чудесна е оваа наша држава
Едно не ми е јасно зашто никој не се буни за цениве во пошта зар сите имаат толку пари ..па ако имате дај барем пратете и ја да си ја платам царинава :D
Тие таму цел живот се ненаспани. Инаку нема што да се буниш хехе тој царински тарифник е 5 години, следен пат пред да порачаш не е лошо да пишеш тука еден пост ќе ти објасниме што и како иде. Некогаш има и "финти".
 

Fx1

Член од
23 јануари 2016
Мислења
6
Поени од реакции
1
Ја самиот се зафркнав по емаил им ја пратив трансакцијата од паупал
Само незнам следен пат дали ако им пратам слика од страната на ебау да ја сменам цената и да стаам во насловот како божем користен дали ке ми успее да не ја царинат по вистинската цена
иначе имам над 70 нарачки од ебау ама до сега не сум имал никакви проблеми за повекето од тие нарачки сум требал да плакам царина ама немам платено ни денар се до денес ама и џоистиков кинезов го ставил во огромна кутија тежи 1.45kg па камења да ставаше немаше да ја постигне таа тежина :D
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Ја самиот се зафркнав по емаил им ја пратив трансакцијата од паупал
Само незнам следен пат дали ако им пратам слика од страната на ебау да ја сменам цената и да стаам во насловот како божем користен дали ке ми успее да не ја царинат по вистинската цена
иначе имам над 70 нарачки од ебау ама до сега не сум имал никакви проблеми за повекето од тие нарачки сум требал да плакам царина ама немам платено ни денар се до денес ама и џоистиков кинезов го ставил во огромна кутија тежи 1.45kg па камења да ставаше немаше да ја постигне таа тежина :D
Можеш и така да направиш да ја смениш страната и цена но ако ти побараат извод и банка ќе треба и него да го менуваш :) Те ставиле сега на црна листа :P :P
 

Fx1

Член од
23 јануари 2016
Мислења
6
Поени од реакции
1
не па нема да претерам ја ке пишам од 130$ на 60$ ако пројде така ок ако не пак нека го вратат назад ама ке мора и друг џоистик да зеам ептен приметно ке биде истиот со 50% поефтина цена.. ако успее ке платам само некоја поефтина царина али се ова нема да се деси ако ги добијам парите назад али ако не ги зеам назад може слободно да си го продадам дронот..Иначе може тој што го разбудив изнервиран ме ставил на црна листа .. од сеа ке ми ги краде пратките :D
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
За патики од алиекспрес што чинат 68 долари или околу 3800ден со поштарина , колку е ддв + царина ке се наплати ли ?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
За патики од алиекспрес што чинат 68 долари или околу 3800ден со поштарина , колку е ддв + царина ке се наплати ли ?
Се зависи на која нога се станати, ако ти наплатат тоа ќе биде 25% царина и 18% ДДВ т.е. 1800 денари плус, ако не, никому ништо :)
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
За патики од алиекспрес што чинат 68 долари или околу 3800ден со поштарина , колку е ддв + царина ке се наплати ли ?
Главно пишат тие кинезите некоја сума од +/-15тина долари + gift и поминуваат без никаков проблем.
Али не ја искључви и можноста да те царинат ко шо ти кажа @PsychoalieN
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.921
Поени од реакции
475
Купив селфи стик на 11 јануари на ebay. Estimated delivery стои помеѓу Jan 15, 2016 - Feb 02, 2016
Му пишав синоќа на продавачот до каде е пратката за да не отворам dispute и ми врати дека пратката ја пуштил на 12-ти јануари како подарок за да не плаќам даноци (бла,бла) и дека пристигнувањето може да трае од 25 до 50 работни дена.
Пратката нема тракинг број а продавачот е top-rated.

Да отворам dispute доколку не стаса до среда или да почекам уште некој ден?
Вообичаено пратките ми пристигнувале во предвиденото време па немам вакво искуство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom