Купување преку интернет (генерална дискусија)

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Купив селфи стик на 11 јануари на ebay. Estimated delivery стои помеѓу Jan 15, 2016 - Feb 02, 2016
Му пишав синоќа на продавачот до каде е пратката за да не отворам dispute и ми врати дека пратката ја пуштил на 12-ти јануари како подарок за да не плаќам даноци (бла,бла) и дека пристигнувањето може да трае од 25 до 50 работни дена.
Пратката нема тракинг број а продавачот е top-rated.

Да отворам dispute доколку не стаса до среда или да почекам уште некој ден?
Вообичаено пратките ми пристигнувале во предвиденото време па немам вакво искуство.
Тоа од 12 јан до 15 феб е предвиден период така што некогаш знае и да не биде точно. Не мора да значи дека ако е топ селер мора да има и тракинг, се зависи каква пратка е и каков е неговиот метод на испраќање. Е сега ако го испратил он на 12ти по некоја логика предвидениот период за пристигнување на пратката би бил максимум до 3ти март. Почекај до петок евентуално понеделник, ако и до тогаш не пристигне отвори му dispute. Мислам дека од 12.01 до 5 (8).02 е доволен период, а и периодот кој он го навел ќе биде изминат.
 
Член од
22 ноември 2010
Мислења
18
Поени од реакции
1
Дечки , има некои искуство со купување на Evans Cycles ,праткава испратена е на 12 Јануари , сеуште не е стасана.Одбрав опција без tracking поефтина беше сеа незнам ни дали влегла у државава нит бутур.Од Customer support викаат контактирај пошта.Прашав неколку пати во поштавава во Карпош ама нема ни трага ни глас.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Дечки , има некои искуство со купување на Evans Cycles ,праткава испратена е на 12 Јануари , сеуште не е стасана.Одбрав опција без tracking поефтина беше сеа незнам ни дали влегла у државава нит бутур.Од Customer support викаат контактирај пошта.Прашав неколку пати во поштавава во Карпош ама нема ни трага ни глас.
Секогаш пратките без тракинг од Evans Cycles им каснат затоа што немаат тракинг и многу многу не се тресат.. Пред 3-4 месеца порачав KryptoLok, стигна со каснење од скоро два месеца, инаку поштарината без тракинг беше окулу 9 фунти. Секогаш кога им пишував на customer support одговорот беше, од наша страна е испратено, види си во пошта. Но на крај стигна :)
 
Член од
4 ноември 2010
Мислења
127
Поени од реакции
54
Купив селфи стик на 11 јануари на ebay. Estimated delivery стои помеѓу Jan 15, 2016 - Feb 02, 2016
Му пишав синоќа на продавачот до каде е пратката за да не отворам dispute и ми врати дека пратката ја пуштил на 12-ти јануари како подарок за да не плаќам даноци (бла,бла) и дека пристигнувањето може да трае од 25 до 50 работни дена.
Пратката нема тракинг број а продавачот е top-rated.

Да отворам dispute доколку не стаса до среда или да почекам уште некој ден?
Вообичаено пратките ми пристигнувале во предвиденото време па немам вакво искуство.
Imas 60 dena za despute ako e top rated togas nemoj da mu prajs problem bezveza toj nemkze da ne pratil mozda docni ednostavno pred 60 dena pratimu normalna poraka so molba da ti vrati parite nemojte so despute toj bidi siguren deka odma ce ti gi vrati bez problem, mozda se zagubila nekade ili ovde si e prisvoil kako gift nekoj :)

Sent from my SM-T210 using Tapatalk
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Секогаш пратките без тракинг од Evans Cycles им каснат затоа што немаат тракинг и многу многу не се тресат.. Пред 3-4 месеца порачав KryptoLok, стигна со каснење од скоро два месеца, инаку поштарината без тракинг беше окулу 9 фунти. Секогаш кога им пишував на customer support одговорот беше, од наша страна е испратено, види си во пошта. Но на крај стигна :)
То е стигнато, али овије заспаниве од кај нас те имет забораено:)
 
Член од
14 август 2011
Мислења
38
Поени од реакции
7
Ми стигна пратка од кина за 13 дена и уште се чудам како :)

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ми стигна пратка од кина за 13 дена и уште се чудам како :)

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
Се погодил тајмингот

Само двапати имам нарачано од али експрес,првиот пат чекав 2,5 месеци,вториот пат дојде за 35 дена.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Ова значи дека ми е пристигната пратката во Скопје?[DOUBLEPOST=1455236847][/DOUBLEPOST]А оваа пратка за колку ќе стигне од Швајцарија?
Првата е пристигната во СК а втората за недела до 10 дена највеќе ќе пристигне во МКД.
 
Член од
14 август 2011
Мислења
38
Поени од реакции
7
Од 27.1 е во Македонија никако да ми стигне дома.

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 
Член од
14 август 2011
Мислења
38
Поени од реакции
7
27/01/2016 21:30 - Item Arrived at Macedonia Macedonia оваа го пишува.

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
27/01/2016 21:30 - Item Arrived at Macedonia Macedonia оваа го пишува.
Се работи за фејк тракин, кога е испратена?

Треба да ти пишува
Macedonia (the former Yugoslav Republic of) SKOPJE 1003 OFFICE OF EXCHANGE Receive item at office of exchange (Inb) (доколку е пристигната во одделот за пратки)
Macedonia (the former Yugoslav Republic of) SKOPJE 1003 OFFICE OF EXCHANGE Send item to customs (Inb) (доколку е испратена на царинска проверка)
Macedonia (the former Yugoslav Republic of) SKOPJE 1003 OFFICE OF EXCHANGE Send item to domestic location (Inb) (доколку е испратена на посочената адреса)

само во овие случаи пратката се наоѓа во Македонија.

 
Член од
14 август 2011
Мислења
38
Поени од реакции
7
Испратена е на 4ти јануари со овој тракинг BLGMY15529875. Ако е лажен тракингот што да очекувам дека никогаш нема да стигне.

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.742
Kaко правите кога нарачувате, треба да се инсистира на некаква деклацарија или invoicе за цената (+поштарината). Треба да го напишат тоа на пакетот или пликот, за да има помалку можности цариниците да малтретираат?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom