[Кајгана готвач] Натпревар за оваа недела: Смути

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.504
Поени од реакции
14.678
@shumecha.tableta, да го олабавиме ред со рецептите, му се смачивме, да каже следен рецепт @Blondi затоа што победи во специјалното издание? Може ќе разбие малер. :)

А и завршија празниците и одење по слави, можете пак да почнете да готвите. :))
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
@shumecha.tableta, да го олабавиме ред со рецептите, му се смачивме, да каже следен рецепт @Blondi затоа што победи во специјалното издание? Може ќе разбие малер. :)

А и завршија празниците и одење по слави, можете пак да почнете да готвите. :))
Ако за вас завршиле славите јас имам дипломски и магистерски за славење, ќе си продолжам. :D Фала ти, иначе редот ќе ми пројдеше. :D
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.321
Поени од реакции
17.764
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Или одберете од ова: гулаш, шницли во сос, макарони во сос по избор, панцероти, риба....
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Гулаш нека биде, по избор со свинско или говедско или мешано може...

Еве јас сега скоро готвев ќе ја ставам рецептата и сликата, aма уште еден ќе направам... 20151124_173143.jpg 20151124_173159.jpg

Гулаш со пире

Свинско месо на коцки околу 400 гр се пржи на зејтин со неколку главици сецкан кромид све дури кромидот не се карамелизира (ова е битно за да биде гулашот густ)...Се ставаат зачини- вегета, бибер, сол, црвен пипер...Пoсле тоа се става доматен сос околу 200 мл и малку зовриена вода, 2-3 ливчиња ловоров лист, малку лук сецкан и неколку зрна шеќер и се остава да се динста поклопено со капак на ниска темпертура...За време на динстањето треба да се внимава да не загори и затоа по потреба може да се достава вода све дури месото не стане меко...Јас околу 1,5 саат го готвев...
- Пире на стандарден начин направено и се сервира заедно све во чинија...

На магдоносот не му обрнувајте внимание многу...:D
А варијации на овој рецепт има многу...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Направив нов...Постапката е иста како претходниот само што овој го правев со говедско месо и му требаше околу 2 саати динстање за месото убаво да омекне и гулашот да стане густ...

20160124_161132.jpg

Ова е кога се пржат во тенџере кромидот, месото заедно со бибер, сол, вегета, црвен пипер, а после се додаваат томатело сосот, зовриена вода, ловоров лист и малку лук и едно 2 саати се динста поклопено со капак на ниска температура...

На крај пак со пире го сервирав...
20160124_182439.jpg



И ајде бре напрајте и вие нешто вакво... Да праиме утакмица... :P:D
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.321
Поени од реакции
17.764
Јас ќе можам најверојатно во сабота да направам. Има уште некој доброволец? Штета што тој што ја кажал темата не може да учествува, ама такви се правилата...
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.764
Поени од реакции
24.476
Јас би ве дружела, обожавам гулаш, ама немам енергија во мене за ништо. Деновиве машкиот е задолжен за готвење. :)
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
Често пати се прави гулаш кај нас, ама прв пат јас да направам :D
Ја следев рецептата на Блонди + додадов шампињони.

Ова е пред да го додадам сосот и водата.


Ова е крајниот резултат, после речиси 2 часа




Не испадна лошо како за прв пат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom