Може ли Македонија да ги врати воопшто кредитите што ги зема?

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Бидејќи начинот на кој се создаваат пари не е онаков како што ти го замислуваш. Оние edgy видеата на ЈуТуп не се баш најдобри извори за информирање.
Е како се создаваат парите?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
А од кои експерти си чул дека парите тек така ќе ги вратиме? Така викаа и за Грција и они само се задолжуваа, се трупаа кредит врз кредит и пак рокнаа.Жива среќа што имаат море и пристаништа па има начин да се извадат, ние со мочуриштето кај Грушино ништо нема да направиме. Не е битно кој чив член е гледај реално. И сум те приметил и во Историја под форумот и тука, не продолжуваш дискусија и не одговараш на прашања кога не ти одговара!
Па тоа е поентата ти веруваш на едни експерти јас на други. И ти не си економист и јас не сум економист и 99% од луѓето не се. Од тие 1% што се економисти имаат 200 различни мислења. Суште ја памптам професорката од Економски (само името не и го памтам, сигурно @Branchez ја поддржувал во тоа време, која викаше дека воведувањето ДДВ ќе ја уништи Македонија.
Каква сериозна дискусија да водам кога ми викаш Груевски го избра Наумов и он бил сосема легитимен. Па уште ме подучуваш што е легалитет а што легитимитет. Кого претставува Наумов? Зошто воопшто има избори ако од секоја партија има министри и заменици. Дали се правиш недоветен или не знаеш дека во последниве 9 месеци имаше политичка криза а партиите се договорија да има технички министри и заменици министри кои ќе гарантираат фер избори во април? Тоа е нивната позиција. Да потврдат дека нема да има злоупотреби до изборите. Немаат право да спроведуваат политика која мислат дека е правилна или неправилна или некои свои идеи и замисли затоа што никој не ги избрал на избори да го прават тоа.
А за изборите точно е немам кристална топка, но еве чудесно некако знам дека нема да победи ЛДП. Еве дали се согласуваш со мене или според тебе до денот на изборите не постои можност некој да претпостави кој ќе победи? Сите имаат еднакви шанси?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Да ги прашам поискусните во врска со ова
Вчера слушнав на телма државава зимала кредити за да даде пензии и плати тоа се дешава секој месец постојано и као може да функционира така секој месец ко да зиам ја кредит за сметки дома смешно делува,и уште ги слушам се правдаа ке немало да исплатат па јеботе даваат милијарди за споменици кредит за пензии и плати кој кур им дава право вака да праат и кај кур е таа опозиција и зошто не доат да не опраат јапанциве малце едно 5-6 год у влада па после ние да владееме зашо не не бива
Јапонците се најзадолжена нација во светот спред ЦИА, џабе ги бараш тука да дојдат.

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2186rank.html
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Па тоа е поентата ти веруваш на едни експерти јас на други. И ти не си економист и јас не сум економист и 99% од луѓето не се. Од тие 1% што се економисти имаат 200 различни мислења. Суште ја памптам професорката од Економски (само името не и го памтам, сигурно @Branchez ја поддржувал во тоа време, која викаше дека воведувањето ДДВ ќе ја уништи Македонија.
Каква сериозна дискусија да водам кога ми викаш Груевски го избра Наумов и он бил сосема легитимен. Па уште ме подучуваш што е легалитет а што легитимитет. Кого претставува Наумов? Зошто воопшто има избори ако од секоја партија има министри и заменици. Дали се правиш недоветен или не знаеш дека во последниве 9 месеци имаше политичка криза а партиите се договорија да има технички министри и заменици министри кои ќе гарантираат фер избори во април? Тоа е нивната позиција. Да потврдат дека нема да има злоупотреби до изборите. Немаат право да спроведуваат политика која мислат дека е правилна или неправилна или некои свои идеи и замисли затоа што никој не ги избрал на избори да го прават тоа.
А за изборите точно е немам кристална топка, но еве чудесно некако знам дека нема да победи ЛДП. Еве дали се согласуваш со мене или според тебе до денот на изборите не постои можност некој да претпостави кој ќе победи? Сите имаат еднакви шанси?
Едно е да претпоставиш и навиваш друго е да тврдиш. Ти тврдеше.
За професорката не сум слушнал што изјавила, али се покажа дека државата касни по 1 година со повратот на ДДВ на фирмите, така да до некаде била во право! Наумов ги претставува тие 300 000 гласови. Ако за тебе 300 000 не се ништо тогаш иди живеј во С.Кореја. Тоа што ДПМНЕ победиле на избори, а не е сигурно дали биле легитимни или не тие избори (пошто да беа ќе направеа ко првично што најави Грујо, дека нема да дозволат предвремени избори и влада со други министри) не ги прави по легитимни тие министри од другите. Може сите да го сакаме Груевски и да гласаме за него, да победи со 1м и 700к гласа и да го стави Заев за заменик премиер. И нема да биде легитимен по твојата логика? Контрадикторен си сам на себе пријател, Груевски е легитимен, ама Наумов иако доби потпис како предлог од Груевски не е легитимен. Пусти штаб ништо не ти објасниле!
Тоа што не ги избрале на избори, како што ти милуваш да кажеш, не значи дека тие ќе бидат надзорен орган во министерствата. Сеа има нов министер за ВР и полиција нема да стопира пошто тој треба да биде само гарант за изборите.
Брат нај другарски, нај искрено и без навреди ти препорачувам малце да ги отвориш очите и да престанеш да гледаш Сител и Канал 5. Отвори ги погледите и престани да тресеш зелени!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Ех да беше светот така едноставен како во твојата глав let 3. Сите ќе бевме посреќни.
27.02.2013
"Од следната недела сите ќе се занимаваме со економскиот колапс предизвикан од Никола Груевски"
Кире Наумов, советник на поранешниот премиер Бранко Црвенковски и заменик-министер за финансии во владата на премиерот Никола Груевски.
стара вест е тоа уше од пред неколку години се занимаваме со колапсот и земјоделци и стечајци и болни луѓе и студенти и МВР и војска.....
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Едно е да претпоставиш и навиваш друго е да тврдиш. Ти тврдеше.
За професорката не сум слушнал што изјавила, али се покажа дека државата касни по 1 година со повратот на ДДВ на фирмите, така да до некаде била во право! Наумов ги претставува тие 300 000 гласови. Ако за тебе 300 000 не се ништо тогаш иди живеј во С.Кореја. Тоа што ДПМНЕ победиле на избори, а не е сигурно дали биле легитимни или не тие избори (пошто да беа ќе направеа ко првично што најави Грујо, дека нема да дозволат предвремени избори и влада со други министри) не ги прави по легитимни тие министри од другите. Може сите да го сакаме Груевски и да гласаме за него, да победи со 1м и 700к гласа и да го стави Заев за заменик премиер. И нема да биде легитимен по твојата логика? Контрадикторен си сам на себе пријател, Груевски е легитимен, ама Наумов иако доби потпис како предлог од Груевски не е легитимен. Пусти штаб ништо не ти објасниле!
Тоа што не ги избрале на избори, како што ти милуваш да кажеш, не значи дека тие ќе бидат надзорен орган во министерствата. Сеа има нов министер за ВР и полиција нема да стопира пошто тој треба да биде само гарант за изборите.
Брат нај другарски, нај искрено и без навреди ти препорачувам малце да ги отвориш очите и да престанеш да гледаш Сител и Канал 5. Отвори ги погледите и престани да тресеш зелени!
Да, јас сум убеден дека тоа ќе се случи.
Второво што да ти кажам ради наводно доцнење требал да се одложи проектот. СДС стајл.
Ти живеј во светот на бајките. 400.000 или колку и да беа е повеќе од 300.000. Ако не си слушнал демократија е владеење на мнозинството, во случајов таа партија која добива најмногу гласови на избори составува влада. Јас зборувам во мое име не во име на заев или груевски. За мене не е легитимен и едвај чекам да дојде Април за да му покажам. :)
И јас тебе ти препорачувам да излеше од штабот да престанеш да читаш тузот медиуми и да се држиш до темите на форумот. Да тврдиш дека СДС има еднакви шанси за победа на избори и дека Кире Наумов јас сум го избрал посредно на избори е сулудо. Ај да го збориш на шала па да се смееме ама ти си мртов озбилен а мене ме обвинуваш за партиски активизам.[DOUBLEPOST=1448892614][/DOUBLEPOST]
стара вест е тоа уше од пред неколку години се занимаваме со колапсот и земјоделци и стечајци и болни луѓе и студенти и МВР и војска.....
Општ хаос. Среќа што форумџииве исто си живеат како претходно. Ти си ми повесел од било кога.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.738
...
За глупостите кои зборуваш ти не сум економист и неможам да кажам дали се глупости, али според мене нај голема глупост на светот е да зимаш кредити за да дадеш плата на партиски војничиња вработени во администрација!
на буџет се и полиција и војска и доктори и градинки и училишта, факултети, судови, па индиректно и многу други..( комуналци, автобуси...) не само службеници по министарства....
Тука ајде да дискутираме како во окружението ги трошат парите од кредитите ?? Да не прават вселенска програма за колонизација на Марс :cool:
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Да, јас сум убеден дека тоа ќе се случи.
Второво што да ти кажам ради наводно доцнење требал да се одложи проектот. СДС стајл.
Ти живеј во светот на бајките. 400.000 или колку и да беа е повеќе од 300.000. Ако не си слушнал демократија е владеење на мнозинството, во случајов таа партија која добива најмногу гласови на избори составува влада. Јас зборувам во мое име не во име на заев или груевски. За мене не е легитимен и едвај чекам да дојде Април за да му покажам. :)
И јас тебе ти препорачувам да излеше од штабот да престанеш да читаш тузот медиуми и да се држиш до темите на форумот. Да тврдиш дека СДС има еднакви шанси за победа на избори и дека Кире Наумов јас сум го избрал посредно на избори е сулудо. Ај да го збориш на шала па да се смееме ама ти си мртов озбилен а мене ме обвинуваш за партиски активизам.[DOUBLEPOST=1448892614][/DOUBLEPOST]
Општ хаос. Среќа што форумџииве исто си живеат како претходно. Ти си ми повесел од било кога.
Оффф...НЕ СЕ БИРА МИНИСТЕР НЕПОСРЕДНО НА ИЗБОРИ ТОА ТИ ОБЈАСНУВАМ.
Втора работа ако некоја партија освоила повеќе гласови не значи дека е бог и батина. Прво знаеме сите како е дојдено до тие гласови, второ и да ги добиле нај легално не значи дека можат да прават што сакаат. Ако ти имаш пари и не ти чуе, па можеш да ги враќаш кредитите be my guest, али да оправдуваш задолжувања треба да ти фали нешто!
Не може за тебе да е легитимен или не легитимен, попрво се поставува прашањето дали Ставревски е легитимен него Наумов. Е ова е кај македонскиот народ проблемот експерти се сите и за се!
За демократија земи отвори некоја книга и прочитај.Си слушнал владеење на мнозинството и толку, завршува светот за тебе.Ко коњи сте коа ќе запнете со нешто, сте чуле не сте дочуле! БРУКИ!
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.665
Чудо како ваков генијалец успеал да биде само советник на БЦ и директор на агенција за разузнавање.
Не, не дека не пробал и во приватен сектор. Со ургенција додуша, ама пробал.



Е сега, овој човек дава експертиза за државни финансии. Гледам Ставрески се спрема да му спори одлуки пред ДИК и Управен. Ич нема сенс дека некогаш треба да ги оставиш будалите да си ги покажат роговите...
 
Последно уредено:

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Сега дали Македонија е многу задолжена или малку се проценува според % од БДП.
Во светот има држави кој што се многу задолжени и пак ништо не им фали.

Еве Украина е речиси пред банкрот, па да видиме што ќе се случи како ќе постапуваат со држава што не е од нивниот блок.
Досега не постои држава што не си го има платено долгот (милум или силум), Да на Грџија и простија огромен дел ама сигурно не со свои пари, Европската Централна Банка исштампа нови 2 трилијарди евра (мислам толку беа), нормално никој не ги ни видел ниту помирисал, туку се додадени на банкарското салдо.
Со тие пари овие повторно ја кредитираа Грција, сега ќе делат на Турција, ќе поделат и на нив самите и сите задоволни.

Во врска со Македонија, еден член спомна да се испечатат 100 милиони евра, ние за жал не можеме да печатиме евра, ама можеме да исштампаме 6 милијарди денари, ама вредноста на денарот ќе падне спрема еврото и ќе вреди некој 50 денари за евро (оваа е претпоставка може и 55 или 45).

Што е заклучокот? Оние што се главни во светот прават што сакаат за нив не важат правилата за долг, додека оние другите треба да играат според нивните правила инаку ќе ги нема.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
на буџет се и полиција и војска и доктори и градинки и училишта, факултети, судови, па индиректно и многу други..( комуналци, автобуси...) не само службеници по министарства....
Тука ајде да дискутираме како во окружението ги трошат парите од кредитите ?? Да не прават вселенска програма за колонизација на Марс :cool:
Пишав како ги трошат, од 270м 250м идат за плати и пензии и тоа им е малце. А мене као вработен во приватен сопственик ќе ми лупаат астрономски проценти за придонеси, на газдите ќе им лупаат индустриски струи, казни, рекети, ГПС каси и вработување на партиски војници!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.738
Па ко можи да ги врати значи има пари не треба да се задолжува и готово
вронг !! се задолжуват и тие што имаат пари, но ги вложиле во некој бизнис, а има што се задолжуваат поради сигурност. Знам човек кој имаше во време на ехЈу и девизно штедење ама и минус на дајнерс картица ... кога го блокираа девизното штедење тој се порамни со минусот од Дајнерс картичката..
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
вронг !! се задолжуват и тие што имаат пари, но ги вложиле во некој бизнис, а има што се задолжуваат поради сигурност. Знам човек кој имаше во време на ехЈу и девизно штедење ама и минус на дајнерс картица ... кога го блокираа девизното штедење тој се порамни со минусот од Дајнерс картичката..
јас знам луѓе кои не се задолжиле
сега шопрајме
 

Kajgana Shop

На врв Bottom