Може ли Македонија да ги врати воопшто кредитите што ги зема?

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.750
Поени од реакции
7.566
За тоа беа тие пари? Океј тогаш.
Беа, биле, ваљда и уште одат за тоа. Камо да ја знаевме точната сума досега потрошена. Сигурно некоја обврзница помалку ќе требаше да издаваме. Не е ни близу до океј работата.
 
B

Bafra

Гостин
Види не е проблем да стисне некој delete копче во некоја институција во графата MK-DEBT, ама на лепе очи нема да го направи тоа. Ќе се викаш Пиперконија, ќе ти навјасаат 200.000 браќа од Блискиот Исток, ќе те ставаат во разни рамковни договори и ќе те Обадентируваат. Ќе си имаат своја држава во срцето на Балканот за ситни пари. А за што? За провизииче од СК2014, за божемно придвижување на економијата од криминалната транзиција. Ете за тоа. Ама ние сме групно за на еден офталмолог а после и за на психијатар. Пердето спуштено од 91ва и нема намера да се замара некој со лечење. Ќе го третираме ко генетско пренослива болест и на нашите деца.
Крадам ова, бест објаснување (y) посебно преносливото :pos: :aplauz:
Во време кога парите играат најголема улога во нашите животи ние сме најмалку економски образувани.
Знаеме се друго освен економија и после Грујо и Б.Ц ни се криви :neetaka: . Море малку ни е ова ама ако не умрат ќе немаат па корист :P
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.673
Поени од реакции
18.153
Не штимаат популистички одлуки од министри кои не се изгласани на избори. А инаку сите ќе бидеме пензионери еден ден а исто така не мислам дека админстрацијата треба да остане без плата (за кратење на бројот на работни места треба да се разговара).
И мене не ми штима тоа што ти рече дека земаш 1500 2000 евра месечна плата а една текстилна работничка зима 9050 денари, ама така функционира светот. Да се вратиме на темата.
Кој за што си учел, а и сигурно не почнал со 2000 евра плата, ниту па верувам државата му ги дава. Популистички е само буџетот на Ставревски, бројот на администрацијата, проценките за раст, проценките за буџетски дефицит кој се креира за плати, пензии, партиски субвенции, телевизори од 900.000 евра, таблети од по 1000 евра за у парламент, и трошкови за превоз за тоа стоката што се тови унутра. Пошто ти и Инглориус имате задача да ги завиткате гомната у целофан, еве да те прашам колку фирми се отвориле оваа година и споредбено со претходните години сукцесивно дали знаеш како се движи тој број? Дали знаеш дека најголемиот дел од тие фирми се локални гранапчиња и продавнички со приход до 16.000 евра на годишно ниво (тоа е прагот за ДДВ обврзник)? Ваквиот тип на фирмички кои се ДДВ обврзници имаат некои мали набавки споредбено со прометот што го вршат, така што кога ќе ја земеш разликата на сумите како даночна основа тоа е преголемо оптеретување за такво фирмиче. Додека во свет покрај даночни ослободувања ги стимулираат со деловни простори, хангари, магацини, опрема сите стартапи. А кога плус ќе додадеш на тоа дека банките неќат ни да слушнат да соработуваат со такви фирми и што со инспекции и казни мамето ќе ти го ебат, ќе си речеш ја луд сум што сакам да отворам фирма во ваква земја.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Не штимаат популистички одлуки од министри кои не се изгласани на избори. А инаку сите ќе бидеме пензионери еден ден а исто така не мислам дека админстрацијата треба да остане без плата (за кратење на бројот на работни места треба да се разговара).
И мене не ми штима тоа што ти рече дека земаш 1500 2000 евра месечна плата а една текстилна работничка зима 9050 денари, ама така функционира светот. Да се вратиме на темата.
Текстилна работничка не зима 9050 денари, зима нешто повеќе од 6000. Минималната плата не важи за текстилци, кожари и конфекции!
Е сега дали е крив министерот кој што не е избран на избори, не би рекол. Владите се мењаат министрите одат и доаѓаат! Кој ќе ги враќа тие кредити што се зимаат за исплата на пензии и палти. Незнам ни една фирма која континуирани зима кредити за да исплати плати на вработените, а у меѓувреме секоја година да купува службени коли од 600 000 евра.
Последната обврзница беше на 270 м евра. Од тие 270, 250м беа предвидени за исплати на пензии и плати во администрација, а 20м за бегалската криза! Е сега нека дојде некој навистина независен експерт по економија и нека каже чија одлука е подобра за Македонија, да се задолжува или не, дали е подобра онаа на "регуларно" избраниот министер или на оној не избраниот.
И САМО FOR THE RECORD МИНИСТЕР НЕ СЕ ГЛАСА НА ИЗБОРИ ЌЕ ВИ СЕ СМЕЕ НЕКОЈ!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
голем терет се пензионерите, јас мислам да се донесе закон да пензионерите мора да преминуваат улица на црвено и да им се укини здравствената заштита, за брзо време ќе се ослободиме од десетици иљади пензии. Башка и здравството ќе се опорави од нив, не можеш од први до пети на ред на доктор да дојдеш од редици пензионери кои чекаат рецепти, ќе има и лекови и помалце работа и трошоци по болници.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
голем терет се пензионерите, јас мислам да се донесе закон да пензионерите мора да преминуваат улица на црвено и да им се укини здравствената заштита, за брзо време ќе се ослободиме од десетици иљади пензии. Башка и здравството ќе се опорави од нив, не можеш од први до пети на ред на доктор да дојдеш од редици пензионери кои чекаат рецепти, ќе има и лекови и помалце работа и трошоци по болници.
И значително ќе се зголеми работата на погребалните фирми. Тоа е голем стимул за економијата!
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
@Grmys знаеш на што мислам. Овој заменик министер доаѓа од партија која губи на избори и пак ќе изгуби догодина. Нема никаков легитимитет. Да сум популист како него би притискал да се зголемат платите во сите сектори пошто и онака ќе губам на избори барем да изгубам со помала разлика ветувајќи глупости.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
@Grmys знаеш на што мислам. Овој заменик министер доаѓа од партија која губи на избори и пак ќе изгуби догодина. Нема никаков легитимитет. Да сум популист како него би притискал да се зголемат платите во сите сектори пошто и онака ќе губам на избори барем да изгубам со помала разлика ветувајќи глупости.
Прво како оцени дека партијата на тој заменик-министер ќе изгуби?
Второ зошто мислиш дека нема легитимитет?
Трето дали министерот за правда е праведно на неговата функција кога неговата партија не победи на предходните избори?
Четврто кои ветувања се глупости за тебе?Си прочитал некоја програма и мислиш дека баш таа мерка е неотстварлива и глупава?
Вака @Brutus за тоа дали ќе изгуби СДСМ или ДПМНЕ не сакам воопшто да коментирам бидејќи неможам да предвидувам иднина.
Легитимитет тој заменик-министер има, прво со тоа што за неговата партија гласале над 300 000 гласачи, и второ затоа што победничката партија сама прифати тој да биде заменик министер. Прочитај што означува терминот легитимитет и легалитет за да не тресеш зелени.
Министрите на ДУИ,СПМ,ДС и остала боранија која се врзува до големите партии нај легитимно си имаат свои министри кои се поставуваат од страна на претседателот на Владата. Така да не постои избор на министри и ако претседателот на Владата сака ќе ме стави и мене министер и тука гласачите неможат ништо!
За глупостите кои зборуваш ти не сум економист и неможам да кажам дали се глупости, али според мене нај голема глупост на светот е да зимаш кредити за да дадеш плата на партиски војничиња вработени во администрација!
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
А од кај знаеш ти дека ке изгубат што е ова фудбал ?
90 % од народот не ги рецкаат вмро освен паразитите што се во администрација

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Добро вака што се декларирате како поддржувачи на СДС пошто 3-4 години на форумов немаше јавно деклариран поддржувач на СДС (не мора да е член еве симпатизер).
Назад на темата. Дали може да ги врати? Да, може да ги врати и тоа не зависи од експерти од типот на Кире Наумов, Хајредини, Перо Гошев и останати самопоргалесни експерти кои имале шанса и не направиле апсолутно ништо.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.079
Поени од реакции
11.463
Темава не е кој ќе победи на следните избори. Следен офтопик ќе мора да бришам и награди да делам.
Фала лепо на пажњи.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Дали може да ги врати? Да, може да ги врати и тоа не зависи од експерти од типот на Кире Наумов, Хајредини, Перо Гошев и останати самопоргалесни експерти кои имале шанса и не направиле апсолутно ништо.
Па ко можи да ги врати значи има пари не треба да се задолжува и готово
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Добро вака што се декларирате како поддржувачи на СДС пошто 3-4 години на форумов немаше јавно деклариран поддржувач на СДС (не мора да е член еве симпатизер).
Назад на темата. Дали може да ги врати? Да, може да ги врати и тоа не зависи од експерти од типот на Кире Наумов, Хајредини, Перо Гошев и останати самопоргалесни експерти кои имале шанса и не направиле апсолутно ништо.
А од кои експерти си чул дека парите тек така ќе ги вратиме? Така викаа и за Грција и они само се задолжуваа, се трупаа кредит врз кредит и пак рокнаа.Жива среќа што имаат море и пристаништа па има начин да се извадат, ние со мочуриштето кај Грушино ништо нема да направиме. Не е битно кој чив член е гледај реално. И сум те приметил и во Историја под форумот и тука, не продолжуваш дискусија и не одговараш на прашања кога не ти одговара!
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Ех да беше светот така едноставен како во твојата глав let 3. Сите ќе бевме посреќни.
27.02.2013
"Од следната недела сите ќе се занимаваме со економскиот колапс предизвикан од Никола Груевски"
Кире Наумов, советник на поранешниот премиер Бранко Црвенковски и заменик-министер за финансии во владата на премиерот Никола Груевски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom