Најекономично греење (затоплување)

Член од
26 октомври 2015
Мислења
53
Поени од реакции
60
Каде има да се купи мерач за потрошувачка на електрична енергија ?
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Денеска кај пријателот стигнала сметката за октомври. 2500, за месец октомври, климата монтирана околку 10, и користена за греење цело време до крајот на месецот, значи 20 дена, а во просек работела по 8-10 часа. Засега презадоволен, со оглед на тоа дека очекувал сметка од околку 3500.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
јас октомври 4150
инаку порано плаќав 2800
имам грее кози грееше во просек 5-6 саати на ден
немам замерка на потрошнава туку на затопленостам38 квадрати на постоечкиве температури во куќа за 1-2 саати ги праи 21-2 степени
скептик сум за у поладното мислам дека нема теорија да ме згрее, ама пак имам бекап опција на дрва или панел ако видам мака на минусни температури,
така да мој совет за тие кои се мислите грее кози никако за поголеми простории.
Eve greska vo start.
38m2 so najosnoven model 12-ka. Stavaj ja odma vo spalna, ne cekaj da padnat pod 0 temperaturite
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
јас октомври 4150
инаку порано плаќав 2800
имам грее кози грееше во просек 5-6 саати на ден
немам замерка на потрошнава туку на затопленостам38 квадрати на постоечкиве температури во куќа за 1-2 саати ги праи 21-2 степени
скептик сум за у поладното мислам дека нема теорија да ме згрее, ама пак имам бекап опција на дрва или панел ако видам мака на минусни температури,
така да мој совет за тие кои се мислите грее кози никако за поголеми простории.
Aj malce da se doobjasnis ako moze....imas kukja i toa bez izolacija, lokacija Prilep, vo 40m2 posle 100 moi/tvoi poraki na PP se resi da stavis 3.5ka (po preporaka od drug) namesto 5.5ka (vivax aeci ili slicna) samo zaradi smetkata da ne bide golema.
Resenieto ti e vakvo zasto izbra 3.5ka + panelka vo poladnoto i toa e ok. ama da mislis deka Cozy za pola saat ke ti digne od 16C ili kolku ti e tamu pocetna T so 5-6saati greenje u denot na 23-24 toa ni mitsa nemoze da go napravi.
Smetkava za struja od 4150.....ti vikas si zadovolen??, pa tolkava smetka i ja imam ama gream 15saati u denot....pa bas me interesira sporedbata 4150 so 2800, kade porano si plakjal 2800, mislam deka po PP kako sto zborevme prvpat si vo prostorot i go nemas greeno, ili gresam ?
Ili....ako porano si greel isto na struja primer so panelka i si imal smetka 2800 bi trebalo da si greel upola casovi od ovie 5-6 u denot...nesto ne mi ide tuka racunicata.
Takov prostor bez fasada treba cel den da go grees za da bide toplo i na +10 kako sto e sea a ne pa na -10, a toplo tebe kako sto kratko grees ti stanuva posle 3-4 saati rabota na klimata i ti pravi 23-24C sto za Cozy i parite e top!.
Po moe Ti u smetkava za struja dali imas 1000den za greenjeto od klimava a kako si dosol do 4150 u smetkata samo ti si znaes, i vtoro kllimava dobro si gree samo treba i da se ukljucuva zatoa sluzi a ne da ja gledas i da ne raboti taka sigurno nema da ti bide toplo :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Doobjasnuvam
taa smetka e za 1,5 (domakjinstvo kako jas bi kazal), zatoa sto dolen sprat frizider za dlaboko, a goren ima dva TV, imame eden boljer (ne solarno) za dvata sprata i drugi detalji dA ne gnjavam sea, i smetka ni idi 2600-2800-2900-2500(za dvata sprata zbirna) ti citam prethodni smetki,.
jas pred da dojdam na temava bev laik, i blagodarenie na tebe (od srce blagodaram) a usloven od mojot budzet otidov na Cozy, isto taka i sovet od montazerot, i pak ke kazam ova e prva klima vo mojot dom., mozda i zatoa ne lupnav mnogu pari.
Ova ti se smetki od letoska bez greenje ili od lani zimoto SO greenje ?[DOUBLEPOST=1448057535][/DOUBLEPOST]
Uf izvini strelec daj mu fotografija da stai doma pa kandilce da ti pali
Kandilce pojse ke mu treba na onoj so 5.5kata sto ja ceka 20dena da mu ja donesat od ICS....daj urgiraj tamu neli firma jaka bese ;)
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Ova ti se smetki od letoska bez greenje ili od lani zimoto SO greenje ?[DOUBLEPOST=1448057535][/DOUBLEPOST]
Kandilce pojse ke mu treba na onoj so 5.5kata sto ja ceka 20dena da mu ja donesat od ICS....daj urgiraj tamu neli firma jaka bese ;)
Do kaj dojde forumov kur se trese smetki za struja si raskazuvaat strasna rabota,druze ja sum guru ne gospod:)
Ne go znam coekot ako ima maka neka mi pise najmal problem mi e;)[DOUBLEPOST=1448058573][/DOUBLEPOST]
Ova ti se smetki od letoska bez greenje ili od lani zimoto SO greenje ?[DOUBLEPOST=1448057535][/DOUBLEPOST]
Kandilce pojse ke mu treba na onoj so 5.5kata sto ja ceka 20dena da mu ja donesat od ICS....daj urgiraj tamu neli firma jaka bese ;)
Abe zeznat naruciv nibe od prijatelov ke stignat posle nova godina probni nekoi samo za nas sakas da gi zirnes ko ke stignat
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Do kaj dojde forumov kur se trese smetki za struja si raskazuvaat strasna rabota,druze ja sum guru ne gospod:)
Ne go znam coekot ako ima maka neka mi pise najmal problem mi e;)
E gleas li sea kakvi krivini ispravam...i za zdravo ozbilno go zemal eden:)
Eve neka te procita i @animwr FTX50GV/RX50GV ja uplatil na 3ti noemvri barem togas napisa
Da gi zirnam...OBAVEZNO![DOUBLEPOST=1448058980][/DOUBLEPOST]
Letoska, lani sme greele drugi prostorii na drva
FALA da si ziv i zdrav!
@macci citas? ;)
 
Последно уредено:
Член од
8 октомври 2015
Мислења
18
Поени од реакции
9
Ova ti se smetki od letoska bez greenje ili od lani zimoto SO greenje ?[DOUBLEPOST=1448057535][/DOUBLEPOST]
Kandilce pojse ke mu treba na onoj so 5.5kata sto ja ceka 20dena da mu ja donesat od ICS....daj urgiraj tamu neli firma jaka bese ;)
Na ova mislev koga napisav "(iako na nekoi clenovi dobro bi im doslo dodatno i po eden merac na k.. koga ke se zapalat vo prepiskive) :icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr:[DOUBLEPOST=1448059109][/DOUBLEPOST]Na 30ti okt ja uplativ ama izgleda ja proizveduvaat pa ke stigne taze vrela od furna so datum na proizvodstvo 07.12.2015 :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Na ova mislev koga napisav "(iako na nekoi clenovi dobro bi im doslo dodatno i po eden merac na k.. koga ke se zapalat vo prepiskive) :icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr:[DOUBLEPOST=1448059109][/DOUBLEPOST]Na 30ti okt ja uplativ ama izgleda ja proizveduvaat pa ke stigne taze vrela od furna so datum na proizvodstvo 07.12.2015 :)
E ne si fer sea, ja urgiram za tvojava klima ti meraci na k za mene....
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Na ova mislev koga napisav "(iako na nekoi clenovi dobro bi im doslo dodatno i po eden merac na k.. koga ke se zapalat vo prepiskive) :icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr:[DOUBLEPOST=1448059109][/DOUBLEPOST]Na 30ti okt ja uplativ ama izgleda ja proizveduvaat pa ke stigne taze vrela od furna so datum na proizvodstvo 07.12.2015 :)
U pravo e drugarcevo on urgencija ti kuroi na koe ime si ja uplatil i prezime normalno
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
18
Поени од реакции
9
De be @Strelec ne bidi sueten mala shala napraiv :)[DOUBLEPOST=1448060295][/DOUBLEPOST]Nema potreba druze ne sakam da forsiram raboti ke stigne koga ke stigne neka ne ja rasipuvame karmata ;)
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Radosna vest!!! Mi crkna samsungot, sega uste na @yamaha10 da mu crkne neo-to i raat ste :)
Koga ce ja vklucam vnatresnata normalno funkcionira a na nadvoresnata i se vklucuva ventilatorot a kompresorot pravi kratok brum kako nekoj motor na primer od ventilator koga e vklucen a vie so raka go drzite da ne vrti, znaci kratok brum pa pauza nekolku sekundi pa pak brum i taka vo krug. Zaglaven e rotorot ili namotkata mu riknala?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom