Терористички напади во светот

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.171
Поени од реакции
10.016
Леле еј преку кур од овие коментари за тоа како они не мислеле на нас кога ни се десило Куманово, кога ни се десило тоа кај Смиљковско, преку кур више. Само кај нашиов менталитет ова го има, па ова е бетер од тоа „да му умре козата на комшијата“, ова ти е поише ко „мене кога ми умре козата, на комшијата гајле му беше, па сеа него кога му умре жената мене гајле ќе ми е, па дури и ќе му се ситам“. Зашто сме мењале профилни, зашто во Скопје смениле бојата на зградите во бојата на француското знаме, не дека цел свет не го праи ова. Ама не, само ние имаме против, ние посебните антички македонци, најпаметните на светов. Дај преку кур прекинете да се праите паметни како вие да сте оптималните граѓани врз кои биле извршена страшна неправда, па сега бркате некаков си одмаздничко-егоцентричен поход.

Луѓе, нападов на Париз е терористички напад на подрачје кое во својата околина нема видено В од војна у последните 50 и кусур години. За разлика од блискиот исток каде војната е секојдневие, за разлика од Балканот каде што имаше војна во Југославија, за разлика од Македонија каде што ние имавме војна во 2001. Овој терористичи напад е удар на место врз граѓани кои не знаат за ништо друго освен мир, бидејќи никогаш не биле загрозени. Ова не е секојдневен удар, ова е сериозна закана за општеството, не само за Париз. И сега добиваш удар, хаос. Па се поставува прашањето. Ако терористиве можат тука да удрат и да нанесат вакви штети, па боже што би можеле да направат во понеразвиени и помалку безбедни држави, на пример како нашата? Што би правеле ние? Значи преку кур од ваквиов менталитет со ситење, со „е сеа ние ќе ви вратиме“, со „што не ни помогнавте вие тогаш“. Имајте малце човечност у вас. Сте слушнале за "be the change you want to see in the world"? Па ако ти сега не покажеш разбирање и сочувствување, како очекуваш во иднина на некој да му е гајле за тебе? Сте слушнале и за "be the bigger person"? Она кога двајца не се сложуваат за нешто, но во име на добрината и слогата едниот отстапува од своето? Зошто не можеме ние да бидеме тие? Крај краева, кој ебан фактор сме ние за некој да му е гајле за нас? Па токму овие прилики се моментите каде треба да покажеме дека сме некаков фактор. Ова се моментите каде што би можеле да направиме некаква база, и утре нас кога ќе ни треба помош да кажеме „ние бевме со вас тогаш, сеа вие бидете со нас“. А тоа нема да се деси со ваквиве ваши коментари. Пошто тоа што се случило во минатото се случило, поминало. Сегашноста е таа во која треба да правиме промени и да ја средиме работата како што сакаме да биде средена. И мислете малце, ако ова се случува во Париз, треба и те како да дадеме поддршка бидејќи ако тие луѓе не застанат на нозе, ние уште полесно би паднале.

Крај-краева, и да не ве боли кур за све ова, нека почне да ве боли кур за луѓето. Пошто јас не сакам никој од Париз да страда, а на неговото страдање ја да му викам „е сеа пати си, кој те ебе, тебе твојата влада и твоите медиуми не не покриваа нас толку и ти не направи ништо, сеа јас нема да направам ништо за тебе“. Не кур генерализирајте и не ги споредувајте владата и медуимите со просечниот човек. Пошто утре ако поради грешни постапки на мојата владата ние наебеме на некој начин, нејќам некој да одбие да ми помогне бидејќи ќе ме идентификува со премиерот или претседателот. Па замислете бе според вашава логика ако вие утре треба да се потпрете врз начинот на кој не претставуваат Хорхе и Латас, како ќе се чувствувате? Пошто граѓаните не се медиумот или владата. Граѓаните се цивили, цивили кои никогаш не смеат да претрпат ваков терор, не во 21ви век, без разлика од која држава се. И затоа 300 слики ако треба ќе изнаставам и ќе шетам со француско знаме, пошто ние сме луѓе, и сите сме исти, сите имаме глава, две раце, две нозе, мозок и срце, и без разлика кој како направил и што мислел порано, мораме да си помагаме.

Јас познавам еден французин, човек на кратко кој дојде кај нас да истражува за нашата држава бидејќи спремаше дипломска за нас. И тој сакаше да знае за нас, сакаше да знае низ што поминува нашата држава, какви се општествените прилики, и тоа да го изложи во научен труд кој ќе го приложи кај него. И сега според вашиве муабети, ја треба на него да му кажам, „кој те ебе брат, ти ништо не пиша за Куманово, ме заболе за твојот Париз“? А знам дека човекот се интересира за тоа и дека не би му било сеедно ако ова се деси кај нас.

Искочете од тој тесен ебан квадрат на размислување малце, работите се многу поголеми од тоа „нив не им беше гајле за нас, сеа нас нема да ни биде гајле за нив“. Ебате идиотската логика на одбивање да сочуствуваш со некој народ кој ни крив ни должен ги загубил своите најблиски, па и уште да се курчиш на некој што го праи тоа и да му викаш дека е глуп и дека не е у право. Само кај нас еј, само кај нас...
Какви глупости.
Прво викаш само кај нас го имало ова. Да, да само кај нас, и во повеќе од пола земји во светот. Сигурно украинците се многу потресени и засекирани од тоа што се случи во Париз. Не дека си имаат проблеми дома предизвикани од западот. Исто и сиријците, либијците, ирачаните, еѓипјаните, итн итн. Луѓето во Колумбија, Мексико итн каде секој ден има ликвидации од нарко картелите исто така се многу загрижени за случувањата во Франција. Пошто нели и французите многу ги заболе за тоа што се случува во соодветните земји. Гледам и коментари по разни страни од срби, руси, сиријци итн итн го прашуваат истото - зошто за срањата во нивните земји немаше вакви шокови? Како бе така си земаш за слобода да навредиш цел народ, демек само ние сме биле никакви? Да никакви сме, ама не ние сите, туку тие што прво се залагаат за права на педери, лезбејки курци палци, тие што одат да им го пушат на мигрантиве демек кутрите тие, баш таквите либерали се никакви. Па сега ставање профилни од Франција, молење за Франција??? Да да знам дека е тренди сега, а не дека некој многу се засекирал. Можиш до задутре да се молиш и да им се додворуваш. Ако утре те скинат среде Скопје нив и понатаму нема да им биди гајле. Не биле навикнати на војна? Не е навикната оваа генерација на французи. Претходно и те како имало војни таму. Нека се навикнат. Освен тоа, кога земјата им учествува во еден куп војни и е одговорна за еден куп несреќи и убиства и те како има да очекуваат да им стигни во дворот. Немаше да бидиме ни ние да не беше истиот тој запад. Сакаш да правиш разлика? Зошто тогаш драг Рики не ставивте профилни од Украина и не се помоливте за Украина? Сега убиствата таму се секојдневие точно, но кога почнаа срањата таму претходно беше мирно.Зошто тогаш не рековте еј греота е ова што им се случува дајте да ставиме профилни во знак на поддршка, да покрениме некоја петиција некој музеј да свети во боите на Украина, да се прошири дејствието низ цел свет па да ги видиме истиве градби кои сега светат во француско знаме да светат во украинско? Зошто не го направивте истото кога се случија нападите во Волгоград крајот на 2013 мислам??? Или кој ја еба Русија? Да напоменам дека неколку месеци претходно имаше напади во Бостон, а во Скопје дури и маратон се организира. Зошто не имаше маратон за Волгоград на пример? Терористичките напади таму се секојдневие???? Зошто не смените профилни со знамето на Сирија, Либија итн. Зошто не организирате некој маратон и во нивна чест? Зошто не се помолите и за нив? Ова сега е класично лицемерие и двојни арашини. Ништо друго. Срамно и бедно.
Разлика ќе правеле тие. Па уште само кај нас го имало ваквиот менталитет. Немој молим те
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Леле еј преку кур од овие коментари за тоа како они не мислеле на нас кога ни се десило Куманово, кога ни се десило тоа кај Смиљковско, преку кур више. Само кај нашиов менталитет ова го има, па ова е бетер од тоа „да му умре козата на комшијата“, ова ти е поише ко „мене кога ми умре козата, на комшијата гајле му беше, па сеа него кога му умре жената мене гајле ќе ми е, па дури и ќе му се ситам“. Зашто сме мењале профилни, зашто во Скопје смениле бојата на зградите во бојата на француското знаме, не дека цел свет не го праи ова. Ама не, само ние имаме против, ние посебните антички македонци, најпаметните на светов. Дај преку кур прекинете да се праите паметни како вие да сте оптималните граѓани врз кои биле извршена страшна неправда, па сега бркате некаков си одмаздничко-егоцентричен поход.

Луѓе, нападов на Париз е терористички напад на подрачје кое во својата околина нема видено В од војна у последните 50 и кусур години. За разлика од блискиот исток каде војната е секојдневие, за разлика од Балканот каде што имаше војна во Југославија, за разлика од Македонија каде што ние имавме војна во 2001. Овој терористичи напад е удар на место врз граѓани кои не знаат за ништо друго освен мир, бидејќи никогаш не биле загрозени. Ова не е секојдневен удар, ова е сериозна закана за општеството, не само за Париз. И сега добиваш удар, хаос. Па се поставува прашањето. Ако терористиве можат тука да удрат и да нанесат вакви штети, па боже што би можеле да направат во понеразвиени и помалку безбедни држави, на пример како нашата? Што би правеле ние? Значи преку кур од ваквиов менталитет со ситење, со „е сеа ние ќе ви вратиме“, со „што не ни помогнавте вие тогаш“. Имајте малце човечност у вас. Сте слушнале за "be the change you want to see in the world"? Па ако ти сега не покажеш разбирање и сочувствување, како очекуваш во иднина на некој да му е гајле за тебе? Сте слушнале и за "be the bigger person"? Она кога двајца не се сложуваат за нешто, но во име на добрината и слогата едниот отстапува од своето? Зошто не можеме ние да бидеме тие? Крај краева, кој ебан фактор сме ние за некој да му е гајле за нас? Па токму овие прилики се моментите каде треба да покажеме дека сме некаков фактор. Ова се моментите каде што би можеле да направиме некаква база, и утре нас кога ќе ни треба помош да кажеме „ние бевме со вас тогаш, сеа вие бидете со нас“. А тоа нема да се деси со ваквиве ваши коментари. Пошто тоа што се случило во минатото се случило, поминало. Сегашноста е таа во која треба да правиме промени и да ја средиме работата како што сакаме да биде средена. И мислете малце, ако ова се случува во Париз, треба и те како да дадеме поддршка бидејќи ако тие луѓе не застанат на нозе, ние уште полесно би паднале.

Крај-краева, и да не ве боли кур за све ова, нека почне да ве боли кур за луѓето. Пошто јас не сакам никој од Париз да страда, а на неговото страдање ја да му викам „е сеа пати си, кој те ебе, тебе твојата влада и твоите медиуми не не покриваа нас толку и ти не направи ништо, сеа јас нема да направам ништо за тебе“. Не кур генерализирајте и не ги споредувајте владата и медуимите со просечниот човек. Пошто утре ако поради грешни постапки на мојата владата ние наебеме на некој начин, нејќам некој да одбие да ми помогне бидејќи ќе ме идентификува со премиерот или претседателот. Па замислете бе според вашава логика ако вие утре треба да се потпрете врз начинот на кој не претставуваат Хорхе и Латас, како ќе се чувствувате? Пошто граѓаните не се медиумот или владата. Граѓаните се цивили, цивили кои никогаш не смеат да претрпат ваков терор, не во 21ви век, без разлика од која држава се. И затоа 300 слики ако треба ќе изнаставам и ќе шетам со француско знаме, пошто ние сме луѓе, и сите сме исти, сите имаме глава, две раце, две нозе, мозок и срце, и без разлика кој како направил и што мислел порано, мораме да си помагаме.

Јас познавам еден французин, човек на кратко кој дојде кај нас да истражува за нашата држава бидејќи спремаше дипломска за нас. И тој сакаше да знае за нас, сакаше да знае низ што поминува нашата држава, какви се општествените прилики, и тоа да го изложи во научен труд кој ќе го приложи кај него. И сега според вашиве муабети, ја треба на него да му кажам, „кој те ебе брат, ти ништо не пиша за Куманово, ме заболе за твојот Париз“? А знам дека човекот се интересира за тоа и дека не би му било сеедно ако ова се деси кај нас.

Искочете од тој тесен ебан квадрат на размислување малце, работите се многу поголеми од тоа „нив не им беше гајле за нас, сеа нас нема да ни биде гајле за нив“. Ебате идиотската логика на одбивање да сочуствуваш со некој народ кој ни крив ни должен ги загубил своите најблиски, па и уште да се курчиш на некој што го праи тоа и да му викаш дека е глуп и дека не е у право. Само кај нас еј, само кај нас...
Против сум бе Рики, мое право е да бидам против. Мое право е да ги просерам сите што си ја обоија профилната слика а пред тоа „активистите“ не постоеја да го искажат ставот при двата терористички акти во Македонија при кој во едниот ладнокрвно се утепани 5 лица (4 мислам малолетни) а при вториот 8 службеници на ЕСЗ/ЕБР.

Ќе го проќењам потегот зошто се става од тренд, мразам трендови и затоа ги серам, 90% од тие што ја ставиле сликава, нит жалат нит се сочувствуваат туку вечерва веќе се вратени мртви пијани од Мома/Океаник/Привилиџ.

Не велам дека французи требале да ставаат статуси или да имаат објави на твитер за Куманово туку дека ние нема потреба да ставаме таква слика зошто ми е ретардирана, еднаква со „за секој лајк на оваа слика Фејсбук ќе донира по 10 долари во афричко село“.

Бем ти фејсбук солидарност.

И да, бем ти тебе идиотска логика дека ако си ја сменил профилната слика дека повеќе сочувствуваш од мене што не сум ја сменил. Сочувствувам јас со невините лица кои поради мртви идеали си ги изгубија животите ама хаштази преј фор париз и менување профилни слики на фб ми е дебилно.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Какви глупости.
Прво викаш само кај нас го имало ова. Да, да само кај нас, и во повеќе од пола земји во светот. Сигурно украинците се многу потресени и засекирани од тоа што се случи во Париз. Не дека си имаат проблеми дома предизвикани од западот. Исто и сиријците, либијците, ирачаните, еѓипјаните, итн итн. Луѓето во Колумбија, Мексико итн каде секој ден има ликвидации од нарко картелите исто така се многу загрижени за случувањата во Франција. Пошто нели и французите многу ги заболе за тоа што се случува во соодветните земји. Гледам и коментари по разни страни од срби, руси, сиријци итн итн го прашуваат истото - зошто за срањата во нивните земји немаше вакви шокови? Како бе така си земаш за слобода да навредиш цел народ, демек само ние сме биле никакви? Да никакви сме, ама не ние сите, туку тие што прво се залагаат за права на педери, лезбејки курци палци, тие што одат да им го пушат на мигрантиве демек кутрите тие, баш таквите либерали се никакви. Па сега ставање профилни од Франција, молење за Франција??? Да да знам дека е тренди сега, а не дека некој многу се засекирал. Можиш до задутре да се молиш и да им се додворуваш. Ако утре те скинат среде Скопје нив и понатаму нема да им биди гајле. Не биле навикнати на војна? Не е навикната оваа генерација на французи. Претходно и те како имало војни таму. Нека се навикнат. Освен тоа, кога земјата им учествува во еден куп војни и е одговорна за еден куп несреќи и убиства и те како има да очекуваат да им стигни во дворот. Немаше да бидиме ни ние да не беше истиот тој запад. Сакаш да правиш разлика? Зошто тогаш драг Рики не ставивте профилни од Украина и не се помоливте за Украина? Сега убиствата таму се секојдневие точно, но кога почнаа срањата таму претходно беше мирно.Зошто тогаш не рековте еј греота е ова што им се случува дајте да ставиме профилни во знак на поддршка, да покрениме некоја петиција некој музеј да свети во боите на Украина, да се прошири дејствието низ цел свет па да ги видиме истиве градби кои сега светат во француско знаме да светат во украинско? Зошто не го направивте истото кога се случија нападите во Волгоград крајот на 2013 мислам??? Или кој ја еба Русија? Да напоменам дека неколку месеци претходно имаше напади во Бостон, а во Скопје дури и маратон се организира. Зошто не имаше маратон за Волгоград на пример? Терористичките напади таму се секојдневие???? Зошто не смените профилни со знамето на Сирија, Либија итн. Зошто не организирате некој маратон и во нивна чест? Зошто не се помолите и за нив? Ова сега е класично лицемерие и двојни арашини. Ништо друго. Срамно и бедно.
Разлика ќе правеле тие. Па уште само кај нас го имало ваквиот менталитет. Немој молим те
Ама како да ти објаснам дека мене ме заболе кој како ќе врати, кој што ќе мисли, и кој за што ќе се засекира. Јас во моментот сакам да бидам онаков каков што би сакал некој друг да биде доколку се најдеме во обратна ситуација. Бидејќи ако јас сум во таква ситуација, една од работите кои би сакал да ги добијам е поддршка. И затоа во случајов ја давам. Па сега шта би било кад би било муабети, дали и тие исто би се осеќале, дали некој за мене ќе мења знаме, ич кур не ме боли у моментов. Таа одлука е на индивидуалецот на кого ќе му биде дадена таа улога во таа хипотетичка ситуација. И да, се надевам дека во таа ситуација некој ќе ме поддржи. Но, реално, не можам многу да влијаам врз таа одлука. Ова е се што можам да направам бидејќи не сум способен да направам ништо повеќе. И го правам максимумот, кој не е речиси ништо. И затоа не е ни big deal да ставиш профилна од Франција. Пошто никој не е будала да мисли дека стварно ќе смени нешто. Не се секирај, не мислиме дека правиме којзнае што, барем јас сум свесен дека ова не е ништо и не сме некои луѓе кои ќе го сменат светот со тоа што ќе ја сменат профилната, идиотски би било да се размислува така, но така како да испаѓа дека уште поголеми идиоти се оние кои мислат дека така размислувам(е). Гестот е симболичен и убав, а тој што не му се свиѓа нека иде у курац и нека не се замара. Чим стварно за него нема значење гестот, зашто тогаш толку се потресува?

И не се молам за никој, не сум религиозен.

А ко што гледаш, не му вратив на никој кој ми направи триста споредби со други случаи. Тој муабет ќе го направиме кога ќе разграничите воена состојба на петта страна од светот, со терористички напад врз еден од центрите на Европа, културен центар, центар каде што европската цивилизација се ткаела со години наназад, и центар за кој било незамисливо дека некогаш би претрпел ваков напад. Загрозување на едно од најбезбедните места во светот. Терористички напад. Не воена агресија, не бомбаши самоубијци на локации каде територијата е постојано нестабилна, не. Туку терористички напад врз цивили кои во нивна релативна близина не слушнале како пука бомба последните 50 и кусур години. Кои патем не се ни криви ни должни што државата во минатото правела срања. И јас сум со тие луѓе кои се како мене и тебе, а не со некоја си државна творба која ја водат луѓе кои сакаат да си ја јачаат само својата моќ на сметка на туѓи животи. Овој напад не е напад врз некој си град, туку зад себе има тешка и заебана позадина, кој може да има сериозни консеквенци врз текот на судбината на светот. И затоа ова не е момент кај што некоја будала тука ќе ми бистри што правела Франција порано, па сега да сме им се сителе и да им викаме „така ви треба“. Пошто обичниот човек, без разлика дали е Македонец или Французин, со ништо не го заслужил тоа.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Пошто профилна слика во боја на француско знаме е еквивалентно со прегратна на мајка на прерано загинат син поради умоболие на самиот погреб. Која поддршка бе брат, што збориш? Што ти е на тебе? Како некој на кој му погинал брат ќе ја осети твојата поддршка? Ќе каже „добро, барем цел сфет стаи профилна слика со боите на француското знаме, подобро ми е, ако ми загина мајка ми“?
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Против сум бе Рики, мое право е да бидам против. Мое право е да ги просерам сите што си ја обоија профилната слика а пред тоа „активистите“ не постоеја да го искажат ставот при двата терористички акти во Македонија при кој во едниот ладнокрвно се утепани 5 лица (4 мислам малолетни) а при вториот 8 службеници на ЕСЗ/ЕБР.

Ќе го проќењам потегот зошто се става од тренд, мразам трендови и затоа ги серам, 90% од тие што ја ставиле сликава, нит жалат нит се сочувствуваат туку вечерва веќе се вратени мртви пијани од Мома/Океаник/Привилиџ.

Не велам дека французи требале да ставаат статуси или да имаат објави на твитер за Куманово туку дека ние нема потреба да ставаме таква слика зошто ми е ретардирана, еднаква со „за секој лајк на оваа слика Фејсбук ќе донира по 10 долари во афричко село“.

Бем ти фејсбук солидарност.

И да, бем ти тебе идиотска логика дека ако си ја сменил профилната слика дека повеќе сочувствуваш од мене што не сум ја сменил. Сочувствувам јас со невините лица кои поради мртви идеали си ги изгубија животите ама хаштази преј фор париз и менување профилни слики на фб ми е дебилно.
Пеџа, и за тебе некои од овие работи кои ги пишав важат, али ипак ќе ги повторам.

90% не се 100%, и генерализација у случајов е многу непотребна работа. И мене ми е дебилно што едно курвиче што го знам од средно, што е баш ко овие што ги опиша, ја мења профилната. Ама јас не сум она, и она не е јас.

Друга работа, ти можеш слободно да проќењаш за све што ќе си сакаш, затоа постојат социјални мрежи. Ама проблемот е што буквално викаш „ова нема ништо да смени“, а реагираш како којзнае што да направил некој. И како што ти мрзиш вакви трендови, јас мрзам кога некој онака без причина мрчи за тие трендови, поготово кога вика дека таквиот тренд нема никаква тежина, а сам се побива со тоа што му дава значење. Такада колку што имаш ти право да проќењаш за тоа, толку и јас имам право да проќењам за тој што кења, нели?

И да, последна и најбитна работа. Мојата логика воопшто не е дека јас сочувствувам повеќе ако ја сменам профилната, ама онака ни за секунда не сум го помислил тоа. Знаеш дека не сум таква будала. Тој муабет потекна токму од спротивниот „табор“. Еве баш ти у ДК остави коментар како не сме смениле профилната при нападот од Куманово, па сега мењаме. Кој ти е тој муабет? Со таквиот пост, сакал или не (а те знам за да знам дека не ти е тоа намерата), ти наведуваш на тоа дека јас повеќе сум сочувствувал при овој настан отколку при настаните со Куманово. Мислам дека нема потреба да објаснувам колку само не е така. И сега јас поради тоа што се бранам од таквиот коментар, испаѓа дека јас сум тој што мисли дека повеќе сочувствува ако сменил профилна. Немој брат, немој...
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
1.879
Поени од реакции
1.970
Јас како што сфаќам ..ова си нема врска уствари муабетот за нападите , за жртвите итн итн туку расправија дали ние македонците треба или не треба да ставиме француско знаме на фб , дали треба или не треба да пишеме статус на фб за Париз , ако следиш тренд дали си ИН , или си Ин доколку не го правиш тоа .. или си Ин ако ги исмеваш тие што следат тренд.. итн итн

Не , не ја обоив профилната слика у француско знаме , ама ставив слика на која пишува Pray for Paris , а у да тоа не го направив кога беа нападите у Куманово. И? Според многумината тука што сум јас? Идиот , предавник , антипатриот? Зошто? Зошто не пишав топик на ФБ? Тоа ли е сега мерната единица за човечност , хуманост , патриотизам? Топик или слика на ФБ? Муабетов е ист со оној ако седнам у кафич да пијам кафе , а не се тагнам на фб , како џабе да сум пиел кафе , или џабе сум бил во Америка , џабе бе ..ни еднаш не мавнав таг на фб , не видоа другите ..

Кој знае тука бе дали јас дали сосема некој друг што правел бе дур се случуваше она у Куманово? Не јас воопшто не се секирав за моите другари/другарки од Куманово , за мојот народ од Куманово .. Јас плачев за нив ..ама што дека заборавив да објавам на фб , заборавив тука да пишам нешто

Рики е тотално во право. Само огромна грешка правите ако го вбројувате во група луѓе што тоа го прават за лајкови , луѓе што следат само трендови. Убаво ама баш убаво објасни што е како е
Твој фб , твоја страна што сакаш објавуј , пишуј ..твое право да мрчиш , ама прави разлика за кого и како
 
C

Castiel

Гостин
Не чекај одговор на прашањата што ми ги постави после украсните придавки кои ми ги упати.
Не чека одговор пошто нема што да му вратиш на тоа. И да ти сметаат тие украсни придавки кога друг ти ги става, а ти тоа кога го правиш е океј? Добро е.[DOUBLEPOST=1447562942][/DOUBLEPOST]@RickyLFC9 Ти го прочитав постот огромниот до делот за тоа како тие не биле навикнати на војна. Каква врска има тоа? Ние на војна сме навикнати сакаш да кажеш? Кај си видел ти војна објасни ми? И да во кенија имаше исто терористички напад каде што изгинаа доста луѓе. Зашто не ставите сеа на пример слика со Кенија? Зашто само со франција? Ваши профили се ваше право, ама ипак селективни сте...И не е како да е прв терористички напад али прв пат е волку слики да се ставаат и тоа баш за Франција.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Какви глупости.
Прво викаш само кај нас го имало ова. Да, да само кај нас, и во повеќе од пола земји во светот. Сигурно украинците се многу потресени и засекирани од тоа што се случи во Париз. Не дека си имаат проблеми дома предизвикани од западот. Исто и сиријците, либијците, ирачаните, еѓипјаните, итн итн. Луѓето во Колумбија, Мексико итн каде секој ден има ликвидации од нарко картелите исто така се многу загрижени за случувањата во Франција. Пошто нели и французите многу ги заболе за тоа што се случува во соодветните земји. Гледам и коментари по разни страни од срби, руси, сиријци итн итн го прашуваат истото - зошто за срањата во нивните земји немаше вакви шокови? Како бе така си земаш за слобода да навредиш цел народ, демек само ние сме биле никакви? Да никакви сме, ама не ние сите, туку тие што прво се залагаат за права на педери, лезбејки курци палци, тие што одат да им го пушат на мигрантиве демек кутрите тие, баш таквите либерали се никакви. Па сега ставање профилни од Франција, молење за Франција??? Да да знам дека е тренди сега, а не дека некој многу се засекирал. Можиш до задутре да се молиш и да им се додворуваш. Ако утре те скинат среде Скопје нив и понатаму нема да им биди гајле. Не биле навикнати на војна? Не е навикната оваа генерација на французи. Претходно и те како имало војни таму. Нека се навикнат. Освен тоа, кога земјата им учествува во еден куп војни и е одговорна за еден куп несреќи и убиства и те како има да очекуваат да им стигни во дворот. Немаше да бидиме ни ние да не беше истиот тој запад. Сакаш да правиш разлика? Зошто тогаш драг Рики не ставивте профилни од Украина и не се помоливте за Украина? Сега убиствата таму се секојдневие точно, но кога почнаа срањата таму претходно беше мирно.Зошто тогаш не рековте еј греота е ова што им се случува дајте да ставиме профилни во знак на поддршка, да покрениме некоја петиција некој музеј да свети во боите на Украина, да се прошири дејствието низ цел свет па да ги видиме истиве градби кои сега светат во француско знаме да светат во украинско? Зошто не го направивте истото кога се случија нападите во Волгоград крајот на 2013 мислам??? Или кој ја еба Русија? Да напоменам дека неколку месеци претходно имаше напади во Бостон, а во Скопје дури и маратон се организира. Зошто не имаше маратон за Волгоград на пример? Терористичките напади таму се секојдневие???? Зошто не смените профилни со знамето на Сирија, Либија итн. Зошто не организирате некој маратон и во нивна чест? Зошто не се помолите и за нив? Ова сега е класично лицемерие и двојни арашини. Ништо друго. Срамно и бедно.
Разлика ќе правеле тие. Па уште само кај нас го имало ваквиот менталитет. Немој молим те
Bravo bate, istata peonta za svetskoto licemerje sakav i ja da ja pisam, pa me postedi od pisuvanje :)
Inace lugje ginat sekoj den na sekoj cekor so nekoja zemja, vo afrika bukvalno na sekoji 4 sekundi umira od glad po nekoj i nikoj ne gi bole kur , a sega za ebaniot moderen grad na "svetlosta" ajdeeee. Da mu i mocam na ja taa fensi vestacka svetlost. Normalno zalno e koga ke zagine sekoj ziv stvor, ama da se ignorirat ginenjata sekade , a demek da se socustvuva na fensi licemerni zemji e teska retardacija.
Samo ke dodadam: Se dodeka postojat klanici za zivotni i masovno se zdere meso nema da ima mir na planetata. Zatoa sho ako imas ljubov, socustvo uopste, toa e univerzalno za sekoj ziv stvor.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.710
Поени од реакции
6.647

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Овај Нетанјаху, е најголем лудак од вонземски размери со изјавине негој. До тој степен е мрднат шо последно кун крајот на прошлиов месец (Октомври) ги обвини Палестинциве за холокаустот извршен врз евреиве во 2ра Светска Војна.
 
Член од
8 октомври 2014
Мислења
489
Поени од реакции
300
Ми се допадна многу изјавата на сирискиот претседател.

-Тоа што сега се случува кај вас во Сирија е секојдневие последниве 5 години.-
Tocno e toa sto go izjavi ama ne izjavi deka TOJ e glavnata pricina zosto toa e sekojdnevie vo Sirija.
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Според BBC, германската полиција сомничи еден македонски државјанин за поврзаност со нападите.
Историја сум дупка, но на фејсбуков наидов на едно занимливо видео кое не го препорачувам за лица кои имаат мака да гледаат ликвидација. Пишува на видеото дека во 45-та во Алжир француската војска ликвидирала 1.500.000 Муслимани. На јутуб најдов слично видео каде бројката на загинати е пишана 45.000. Како и да е висока бројка е и да не бидам погрешно сфатен/интерпретиран, ме интересира доколку некој повеќе е запознаен со дешавкава, од чиста љубопитност да научам нешто да потврди, негира.

Видеото.

Убавини!!! Албанците кога прават Срање по Европа, тогаш се Македонци, а кога е други работи тогаш си се албанци. Се надевам нема да се рашири информацијава низ Северна Америка, не би сакал да ме покажуваат со прст како тоа мојата нација учествувала во нападите.


Инаку, сигурно е точна инфромацијата, прашањето е само колку имаат убиено. И не е само Алжир, цела Северна и Западна Африка страдала и сеуште страда од Французите[DOUBLEPOST=1447573289][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1447573463][/DOUBLEPOST]
Tocno e toa sto go izjavi ama ne izjavi deka TOJ e glavnata pricina zosto toa e sekojdnevie vo Sirija.
Уште еден трол, човекот си ја брани својата нација од Ал Каеда, Нусра ИСИЛ поддржани од Џихадистот Ердоган, Вахабистичките Саудиска Арабија И катар и нормално Изреал е во игра.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom