Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Од тоа попроста работа не постои..Сам да си смениш антифриз..Отиди на некој напуштен канал,качи ја колата,и види дали имаш штопна на хладњакот..Ако имаш,ја отвораш капачката на казанчето за антифриз,отштрафуваш штопната,цела вода истекува,ја палиш колата,едно 6-7 секудни да поработи,и да ја исфрли цела вода..Затвораш,истураш антифризот и возиш..Е сеа,некои коли немаат штопна,па е потребно најдолното црево од термостатот што влегува во хладњакот да го извадиш,да ја олабавиш стегата,и само да го повлечеш..Ете тоа е целата процедура..А за антифриз,имаше еден од 220 денара на Тотал,овака нешто.И сум користел на ФАМ-Српски,180 денара концетрат..Е сеа јас си купувам 2 литра 100%-тен концетрат,и околу 3 литра дестилирана вода,и сам си ја правам мешавината..Кај мене собира околу 6 литра течост за ладење,1 литро секако неможам да го испуштам оти се наоѓа во блокот,а таму нема штопна..
Забоρави само една битна ситница: испуштањето воздух од системот!
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Вака дечки, оргиналниот клуч со далинско е изгубен, и го имам само резервниот без далинско, а колава си имат централно, само шо морат на брава да ја одлкучвам и заклучвам.. Можам на пример да купам ваков клуч и да напрам некако да се отварат на далинско?
http://www.aliexpress.com/item/3-Buttons-Uncut-Blade-Flip-Folding-Remote-Key-Case-Shell-key-protection-cover-Replacement-for-PEUGEOT/32358314060.html
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Вака дечки, оргиналниот клуч со далинско е изгубен, и го имам само резервниот без далинско, а колава си имат централно, само шо морат на брава да ја одлкучвам и заклучвам.. Можам на пример да купам ваков клуч и да напрам некако да се отварат на далинско?
http://www.aliexpress.com/item/3-Buttons-Uncut-Blade-Flip-Folding-Remote-Key-Case-Shell-key-protection-cover-Replacement-for-PEUGEOT/32358314060.html
Можеш бе..Кодот од клучот ќе се префрли на даљинското и немаш гајле..Само тоа мора кај некој клучар да биде..
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Можеш бе..Кодот од клучот ќе се префрли на даљинското и немаш гајле..Само тоа мора кај некој клучар да биде..
И исто мојт да се изрежит овој клуч па и колата да си ја палам со него? И колку би коштала таква операција?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
И исто мојт да се изрежит овој клуч па и колата да си ја палам со него? И колку би коштала таква операција?
Ти фактички сакаш копија од клучот да си направиш?Тоа не е скапо мислам 400-500 денара..
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Ти фактички сакаш копија од клучот да си направиш?Тоа не е скапо мислам 400-500 денара..
Не бе братче и едното и другото го сакам. Сакам и да си ја палам колата и да си ја одкучвам и заклучвам на далинското со новиот клуч од линкот погоре.. Колку би коштало тоа све заедно ме интересират, предпоставувам чим за копија требит 500 за кодот префлање поќе ќе коштат а не сум многу при пари :)..
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Не бе братче и едното и другото го сакам. Сакам и да си ја палам колата и да си ја одкучвам и заклучвам на далинското со новиот клуч од линкот погоре.. Колку би коштало тоа све заедно ме интересират, предпоставувам чим за копија требит 500 за кодот префлање поќе ќе коштат а не сум многу при пари :)..
Линкот од али експес ти е само пластиката без електроника. Џабе ќе го нарачуваш ако ти е изгубена електрониката внатре.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Линкот од али експес ти е само пластиката без електроника. Џабе ќе го нарачуваш ако ти е изгубена електрониката внатре.
Па тоа ми е и мене малце чудно пошо на резервниов клуч кој моментално го имам не вервам да имат електроника пошо е обичен клуч..
DSC_0001.JPG DSC_0002.JPG
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Па тоа ми е и мене малце чудно пошо на резервниов клуч кој моментално го имам не вервам да имат електроника пошо е обичен клуч..
Прегледај го приврзокот 130487 Прегледај го приврзокот 130488
На овој на слика имаш само транспондер внатре е, на тој што си го изгубил со даљинското, внатре има и транспондер и електроника за далечинско. Од али се празни без транспондер и електроника.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
На овој на слика имаш само транспондер внатре е, на тој што си го изгубил со даљинското, внатре има и транспондер и електроника за далечинско. Од али се празни без транспондер и електроника.
Чаре за да напрам клуч со кој ќе можам да користам далечинско отварање и затварање?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Чаре за да напрам клуч со кој ќе можам да користам далечинско отварање и затварање?
Незнам како се прилагодува даљинското за пежо, мислам дека најдобро е на старо да земеш даљинско и клучар да ти направи ќључ и да ти стави нов трансподер зошто нема да можеш без тоа да ја палиш колата.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Џабе е све тоа од али експрес најубаво ќе одиш кај клучарот,го има оригиналниот клуч и ќе режи копија од оригиналниот клуч па потоа ќе бара код за истата и ќе врши проверка дали работи и се тоа чини околу 130 евра кај мене е така за Ауди А4 ама клучарот не го бива


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Џабе е све тоа од али експрес најубаво ќе одиш кај клучарот,го има оригиналниот клуч и ќе режи копија од оригиналниот клуч па потоа ќе бара код за истата и ќе врши проверка дали работи и се тоа чини околу 130 евра кај мене е така за Ауди А4 ама клучарот не го бива


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Го фалат некој Мики,на реклама5 има телефонски број оставено..Види со него,ако си од Скопје.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Да да од Скопје сум ,а каде се наоѓа (населба) тој Мики ???


Sent from my iPhone 5s using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom