Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 април 2015
Мислења
8
Поени од реакции
11
Te prekratile poradi toa sto dokumentite ne si gi prevedil i legaliziral.Toa so klubot poveke ne vazi,a ako sakas da znaes zosto pisi mi vo pp.Sto se odnesuva do dokumentite od tvojot dedo tie se mnogu povazni i ke ti zavrsat rabota.Samo neznam za toa sto si prekraten ,no vredi da probas nisto ne gubis.
Zosto *toa so klubot ne vazi* , neli noviov zakon predviduva davanje proishod i na lica koi se clenovi na klub koj e priznat od DABC,a nemaat stari dokumenti za da dokazat poteklo
 
Член од
20 март 2010
Мислења
185
Поени од реакции
82
Друже ти си во еловуиран стадиум и она со измените во законот што многу луѓе не интересира и што е единствената причина за што го посетуваме форумов и темава, тебе ти е банално и не ти е интересно, исто како шо мене баш ме заболе за тие од 2012г., ме разбираш ?
Затоа те молам биди КОЛЕГИЈАЛЕН, СМИРЕН, ТРПЕЛИВ и ако имаш мака - кажи си ја, ако имаш нешто да помогниш - помогни, само немој те молам да се расправаш и да креваш тензија, зошто верувај дека со сите овие бомби и контра - бомби на сите ни чади главата, сите сакаме магла да фатиме што е можно побрзо...
Да бидиме ЛУЃЕ... !
PA MENE ME ZABOLE ZA TEBE A BARAS NEKOJ DA BIDE KOLEGIJALEN NELI SMIREN TRPELIV ILI DA SI GO ZEMES DOKUMENTOT STO TREBA DA ZAVRSIS RABOTA PA DA PCUES PO SE BUGARSKO TAKA LI
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Znae li nekoj koj broj se vnesuva vo statusot na dabc od ambasadite?Se probav od januari aplicirav i nema odgovor.
 
Член од
13 мај 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Zdravo. Ke ve zamolam za malce pomos. Gragjanstvoto konecno izleze vcera, megjutoa se obidov da napravam rezervacija no nemoze da se napravi i pisuva ,, Не сте спазили указанијата за поп'лване данните за резервација!,, Brojot ne e izlezen vo protokol uste.
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
Ќе има одговор од министерот за правда за еден месец :

"Минист'р'т на правос'дието Христо Иванов, којто с'што прис'ства на изслушването, се ангажира до месец да представи пред комисијата анализ на ведомството, којто да послужи за б'дешти законодателни инициативи за решаване на проблема."


Прочети повече на: http://www.novini.bg/news/282584-15-000-чакат-б'лгарско-гражданство-от-2013-г-.html
lelle uste ke se odolgovlekuva ova nee mozno leto dojde ao se iznacekavme a izgleda deka niv gi zabole za nas sto cekame so godini.kako predhodnava vlada ekspresno ja zapre rabotava za izdavanje pasosi,a sega ovie edna godina nemozat da ja opraat
 
Член од
28 мај 2014
Мислења
55
Поени од реакции
67
lelle uste ke se odolgovlekuva ova nee mozno leto dojde ao se iznacekavme a izgleda deka niv gi zabole za nas sto cekame so godini.kako predhodnava vlada ekspresno ja zapre rabotava za izdavanje pasosi,a sega ovie edna godina nemozat da ja opraat
Sega vikaat za eden mesec , posle toa ke dojdat odmorri ... Itaka vo krug..namesto kratko i jasno da go sredat prob. Kako sto go napravija turcitr od prethodnTa vlada .samite vikaat vie ste bugari i sega nedavaat drzavjanstvo .. Strasna rab
 
Член од
21 ноември 2014
Мислења
238
Поени од реакции
76
Zdravo. Ke ve zamolam za malce pomos. Gragjanstvoto konecno izleze vcera, megjutoa se obidov da napravam rezervacija no nemoze da se napravi i pisuva ,, Не сте спазили указанијата за поп'лване данните за резервација!,, Brojot ne e izlezen vo protokol uste.
Zdravo koja godina bese na iterviju I koj broj si od prilika.Pozdrav
 
Член од
15 септември 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
за всичко си има процедура :D
Ili juni ili juli[DOUBLEPOST=1431594456][/DOUBLEPOST]
Zdravo. Ke ve zamolam za malce pomos. Gragjanstvoto konecno izleze vcera, megjutoa se obidov da napravam rezervacija no nemoze da se napravi i pisuva ,, Не сте спазили указанијата за поп'лване данните за резервација!,, Brojot ne e izlezen vo protokol uste.
Moze i bez zakazuvanje da izvadis grazdanstvo, ima pogore objasneto, da pisese koj broj si posto jas sum 153** 2013 uste nemaat mrdnato so izdavanje gragjanstva veke eden mesec
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
867
Очигледно е дека бугариве не сакаат да даваат пасоши. Мислам дека по толку чекање редно е да си бараме нови алтернативи за бегство од државава.
 
Член од
13 мај 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ili juni ili juli[DOUBLEPOST=1431594456][/DOUBLEPOST]
Moze i bez zakazuvanje da izvadis grazdanstvo, ima pogore objasneto, da pisese koj broj si posto jas sum 153** 2013 uste nemaat mrdnato so izdavanje gragjanstva veke eden mesec
134**2012, odnesov bugarska licna karta od dedo mi. so srekja na site
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Очигледно е дека бугариве не сакаат да даваат пасоши. Мислам дека по толку чекање редно е да си бараме нови алтернативи за бегство од државава.
зошто да не сакаат, со соодветни документи секако дека ќе ти дадат, па братја ни се! :))
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
Luge, slusnav deka pocnale da pravat problemi poradi toa sto mnogu sirijci isto idele po bg pasosi..tocno e ili dezinformacija?
za kolku vreme otprilika zakazuvaat intervju otkako ke gi podades dokumentite? I kolku vreme se ceka otprilika ako edniot roditel ima bg pasos? Fala :)
 
Член од
2 мај 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Еве за оние кој пишале до воениот архив.Јас вчера после 3 недели добив одговор ,за пра дедо ми што го најдов преку книгата Македонско- одринско 1912-1913.Ми испратија скениран документ ,не пишан е маил ,дека документот го имаат да уплатам 16,20 лева ,10 за документот,5 за такса и 1,20 за поштарина.
Kako baras vo voeniot arhiv?Jas imam dedo,no ne mozam nisto da najdam?Moze li link,upatstvo...?Blagodaram
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
84
Поени од реакции
38
Другaрчињa тaксaтa oд вoениoт aрхив мoже некoј друг дa ми јa плaти вo бугaрскa бaнкa?
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom