Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
prvo mi kaza deka dobiv proizhod i da mu dam drugi dokumenti, sega go prasvam, mi veli se e vo red samo 10tina dena pocekaj treba da go potpisat proizhodot..... dzabe se izbrzav da vadam dokumenti na brzina
Nese sekiraj ke bidi I toa se kese sredi I site ke zemat pasosi ke pokazi vremeto samo trpenie da se ima drugoto kese sredi :)
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Моето бројче е 10 23*/2014,па дали одат по ред или еве некој напиша дека ако родителот имал бг пасош дека тој што аплицирал демек е попривилигиран,има вистина?Сите викаа дека ако татко ми имал што е и случај,јас ќе сум добил побрзо,ама еве од јуни 2014 а велите не е почната таа година за разгледување тогаш јас кој знае со тоа бројче кога ќе дојдам на ред?
Ne se sekiraj ke bidi,jas cekav 2,5 godini od intervjuto.
Ti sigurno nema tolku da cekas.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
iskreno koga ke ja pocnat 2014?
nekako super se dvizat zasega rabotive samo moze malcem pobrzo
 
Член од
13 април 2015
Мислења
52
Поени од реакции
28
ima li nekoj informacija od bt. dendeska do kade e rabotata ke bide li na podobro
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
rabotata sto posto ke bide na podobro ovaa golgota ke zavrsi samo se ceka da se izglasa noviot zakon i da stapi vo sila,znaci ke moze sekoj makedonec da aplicira za da dobie proizhod pa posle i drzavjanstvo,znaci mnogu lesno ke moze da se dokaze poteklo a ne kako dosega sto baraa sto godini stari dokumenti,e sega nie sto se ispozaglavivme dosega toa e toa ke bide podobro bitno rabotata,jas bev i licno razgovarav i so noviot predsedatel na dabc,i so gs.karakacanov.
 
Член од
13 април 2015
Мислења
52
Поени од реакции
28
a nas so ni se vrateni dokumentite na dopolnitelna proverka dobivame sigurno ili treba da podnesuvame uste dokumenti
 
S

Sukhoi-27

Гостин
Jas sum od 2012.12xxx dopolnitrlen podadov pted mesec ipol i nema nikakva promena seuste na dopolnitelna
И кај мене иста приказна.Мислам дека овој период не ги прегледуваат тие со дополнителна.Јас пред 3 и пол н
Е па тоа ми напишаа всушност , дека за тој полк под кој е мојот град немаат податоци за 41-43 година . И со оглед на фактот дека немам воена книшка ниту било каков друг документ од дедо ми - наебав. А колку што знам нема друг архив за служење војска за Бугарија . Нервози.
Нека ти пратат документ од архивот дека за тоа што го тврдиш не им се потполни документите.Шнасите за потврда се така 50 -50 т.е. дали ке скаат службениците да ти поверуваат во вота што го кажуваш.[DOUBLEPOST=1429391991][/DOUBLEPOST]
Дечки денес најдов сведителство од дедо,од Бугарско училиште каде што пишува дека е Бугарин има печати,но нешто ми боди очи.Сведителството е рачно пишувано,дали е ова случај со сите сведителства од тој период?
Да.Да не сакаш на компјутер да ги печатат :)
 
Последно уредено од модератор:
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
a nas so ni se vrateni dokumentite na dopolnitelna proverka dobivame sigurno ili treba da podnesuvame uste dokumenti
Awe drugar ti gi citam postovite, ama pishuvas stvarno nevideni gluposti i lrashuvash nesto sto nikoj od nas neznae da ti odgovori, imash 400 strani, prelistaj gi i najdi si go odgovorod, ne ocekuvajte deka nekoj ovde e dolzen da se objasnuva i rajasnuva!! Potrudete se malo
 
Член од
20 април 2014
Мислења
247
Поени од реакции
136
Некој да не ја знае процедурата за вадење лична карта и возачка дозвола. Не ми треба пасош, туку само да возма на БГ таблици.

Позз
 
Член од
13 април 2015
Мислења
52
Поени од реакции
28
vcera kazav deka sum nov i ne mozam da citam se a ti ako sakas da objasnis ok ako ne ne mora da vredjas ok
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Зашто п'рвиот пост не се измени со целата информација - што, как, каде и т.н. ? Хем новите нема да прашат еднакви нешта, хем другите нема да отговарат на истите.

Например:
Колку се чека - д/г
Как протича процедурата - д/г
Как да се докажува потекло - можни начини
Колко чини - д/г
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom