Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Z

ziko bt

Гостин
Дечки денес најдов сведителство од дедо,од Бугарско училиште каде што пишува дека е Бугарин има печати,но нешто ми боди очи.Сведителството е рачно пишувано,дали е ова случај со сите сведителства од тој период?
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Дечки денес најдов сведителство од дедо,од Бугарско училиште каде што пишува дека е Бугарин има печати,но нешто ми боди очи.Сведителството е рачно пишувано,дали е ова случај со сите сведителства од тој период?
Има ли печат ?
 
B

Blade Torch

Гостин
Не се потполни сите податоци во архивот во трново.Јас знам точно кај служел дедо ми и тие ми кажаа дека за тој полк немаат потполни податоци туку само дека знаат дека постоел.Ако имаш воена книшка тоа е најдобар доказ.
Е па тоа ми напишаа всушност , дека за тој полк под кој е мојот град немаат податоци за 41-43 година . И со оглед на фактот дека немам воена книшка ниту било каков друг документ од дедо ми - наебав. А колку што знам нема друг архив за служење војска за Бугарија . Нервози.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
93
Поени од реакции
83
Дечки денес најдов сведителство од дедо,од Бугарско училиште каде што пишува дека е Бугарин има печати,но нешто ми боди очи.Сведителството е рачно пишувано,дали е ова случај со сите сведителства од тој период?
od koj period e svidetelstvoto ?
 
Член од
10 јануари 2015
Мислења
58
Поени од реакции
83
Не веруваjте на Каракачанов... само на Петар Колев!
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
decki, me interesira kolku vreme cekavte za potpis na proizhod?
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
decki, me interesira kolku vreme cekavte za potpis na proizhod?
Jas od pocetoko ko podnesov za proizhod odnesov dokumenti stari so izvodi se komplet i za dva dena mi se javi posredniko i mi kaza proizhodot tie odobren se ceka potpis samo pa gi fati odmor tie tamu pa toj so trebase da potpise bil na odmor pa dodeka potpise okolu 2 ipol meseci cekav dago potpisat ama od samio start mi bese odobren zboram za period od juli mesec so septemvri 2014 :)
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Jas od pocetoko ko podnesov za proizhod odnesov dokumenti stari so izvodi se komplet i za dva dena mi se javi posredniko i mi kaza proizhodot tie odobren se ceka potpis samo pa gi fati odmor tie tamu pa toj so trebase da potpise bil na odmor pa dodeka potpise okolu 2 ipol meseci cekav dago potpisat ama od samio start mi bese odobren zboram za period od juli mesec so septemvri 2014 :)
prvo mi kaza deka dobiv proizhod i da mu dam drugi dokumenti, sega go prasvam, mi veli se e vo red samo 10tina dena pocekaj treba da go potpisat proizhodot..... dzabe se izbrzav da vadam dokumenti na brzina
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
Со самото тоа што родителот има бг.државјанство првата етапа се скока и ти си отишол дирекно на интервју.Сега прати го бројот што ти го дале на наведената страна,би требало набрзо да ја почнат 2014.
Моето бројче е 10 23*/2014,па дали одат по ред или еве некој напиша дека ако родителот имал бг пасош дека тој што аплицирал демек е попривилигиран,има вистина?Сите викаа дека ако татко ми имал што е и случај,јас ќе сум добил побрзо,ама еве од јуни 2014 а велите не е почната таа година за разгледување тогаш јас кој знае со тоа бројче кога ќе дојдам на ред?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom