Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Мое мислење во врска со законопроектот што сите го очекуваме со нетрпение. Иститот е ставен на разработка на две комисии и тоа Комисија по правни в'проси која е водечка комисија и Комисија по политиките за б'лгарите в чужбина која е учествувачка комисија. Истиот е разгледан од комисијата за бугарите во странство, Оваа комисија има значително помалку работа биидејќи на истата и се доделени само овие два законопроекти. Разгледав и други закони кои биле изгласани и дојдов до слединве заклучоци:
- прво се закажува расправа на комисиите, и закажаните расправи се објавуваат на веб страната на комисијата, во нашиот случај комисијата за правни прашања сеуште го нема разгледано проект законот, ниту пак има информација кога ќе биде ставен на разгледување пред комисијата
- Откако ќе биде рагледан законопроектот водечката комисија доставува доклад до собранието по што предлог законот се става на прво гласање.
- потоа повторно се дава законот на разгледување на водечката комисија и истата изработува втор доклад
- откако ќе се изгласа по втор пат законот истиот се дава на потпишување на претседателот, и истиот се објавува во службен весник.
- Комисијата за правни прашања во моментов има за разгледување 82 законопроекти, и најстариот е од крајот на октомври
Не е точно тоа што си го видел се веќе разгледани законопроекти, а последниот законопроект е Гражданскија процесуален кодекс поднесен 06,02,2015 така да после тој законопроект има на ред само уште еден закон а они во комисијата од стенограмите се гледа дека на една седница разгледуваат и по 3-4 закони. И уште нешто каде виде дека измените ќе бидат разгледувани и од втора комисија?
 
Последно уредено:
Член од
6 мај 2007
Мислења
590
Поени од реакции
603
Луѓе дали е ова можнооооо , преписката ми беше прекатена пред месец и пол и сега по некоја случајност влегов да проверам и ми пишува дека Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции многу сум збунет , сите што сте прекратени годинава проверете .....
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Луѓе дали е ова можнооооо , преписката ми беше прекатена пред месец и пол и сега по некоја случајност влегов да проверам и ми пишува дека Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции многу сум збунет , сите што сте прекратени годинава проверете .....
Провери да не си ја утнал годината па да се однесува на друг предмет , а ако сепак си во право ти честитам и само напред:vozbud::ojeaa::jeeee:
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Провери да не си ја утнал годината па да се однесува на друг предмет , а ако сепак си во право ти честитам и само напред:vozbud::ojeaa::jeeee:
Ziv da ni bil bojko i mafija ... luge site ke dobieme pasos samo treba malce trpenie!
Nie epten sme pritreni i brzame ..
ova e citat u luge od prvosudie :)
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
590
Поени од реакции
603
Провери да не си ја утнал годината па да се однесува на друг предмет , а ако сепак си во право ти честитам и само напред:vozbud::ojeaa::jeeee:
Не бе братче 5 пати проверив фамозната 2012 не можеш да ја збркаш така лесно, не сакам да се радувам пред време ама секако живеам во Бг утре сабајле вртам у министерство да прашам дали е можно,зошто коа ме прекратија им се јавив и ми рекоја дека пак од почеток треба да почнувам!!

Ziv da ni bil bojko i mafija ... luge site ke dobieme pasos samo treba malce trpenie!
Nie epten sme pritreni i brzame ..
ova e citat u luge od prvosudie :)
Богами Бојко и не само тој и Каракачанов живи и здрави још година 100 :D според ова дај боже да не е некоја грешка , работата ептен трга на подобро !!
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Луѓе дали е ова можнооооо , преписката ми беше прекатена пред месец и пол и сега по некоја случајност влегов да проверам и ми пишува дека Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции многу сум збунет , сите што сте прекратени годинава проверете .....
Охооо, можам да си замислам колку си радосен. Ајде, ќе биде, баш ми е мило.
Честито на другите што добивте.
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Луѓе дали е ова можнооооо , преписката ми беше прекатена пред месец и пол и сега по некоја случајност влегов да проверам и ми пишува дека Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции многу сум збунет , сите што сте прекратени годинава проверете .....
Ajde neka e na dobro, sakavda te prasam odnese nesto dopolnitelni dokumenti?
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Одбиен сум за происходот,со стари документи од егзархија ,денес ми кажа посредников дека сум одбиен,т.е според него не само јас него сите ,поради измени во законот,до крај на месецов ке го изгласале законот и се ке се средело.Колку јас да верувам на ова
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Благодарам на сите за честитиките и да си исчекате што побрзо.Сакам уште еднаш да кажам за мојот случај кој нема прочитано поназат.Можеби некој ќе се најде во ваква или слична ситуација.
Јас интервјуто го поминав на самиот крај на 2012г.Во февруар 2014 бев вратен на дополнителна.Во сарата куќа најдов повеќе документи од времето на Бугарска Егзархија.Најдов посредник му дадов документ и пари за во предвидениот рок да ги достави и чекав но статусот со месеци не се менуваше.По осум месеци крајот на ноември 2014 побарав друг посредник за кој мноку луѓе кажаа добри работи.Човекот за многу краток перид ми ја заврши работата.Сакам да потенцирам внимавајте на кого давате документи и пари.Прво распрашајте се,добрите посредници колку,толку внимаваат на угледот.Вториот посредник не ги даде документите на шалтер, имаше неколку папки со документи слични на моите и ги достави горе во канцаларија каде што заседава советот по државјанства.
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
Одбиен сум за происходот,со стари документи од егзархија ,денес ми кажа посредников дека сум одбиен,т.е според него не само јас него сите ,поради измени во законот,до крај на месецов ке го изгласале законот и се ке се средело.Колку јас да верувам на ова
Nee vozmozno so stari dok od egzarhija da te odbijat za proizhod,izmenite vo zakonot gi cekame nie sto nemame stari dok.proverisi posrednikot nesto da ne te laze
 
S

Sukhoi-27

Гостин
Одбиен сум за происходот,со стари документи од егзархија ,денес ми кажа посредников дека сум одбиен,т.е според него не само јас него сите ,поради измени во законот,до крај на месецов ке го изгласале законот и се ке се средело.Колку јас да верувам на ова
Да не веруваш.Стари документи од егзархија се сметаат за најверодостојни.
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Добро овде и мене не ми мириса на убаво,овој посредников све ми зема од оргинал документи до бројче.Како да проверам дали ги доставил старите документи ,што да им пишам на ДАБЧ ,немам никаков број,мозе некој да ми помогне
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
91
Не е точно тоа што си го видел се веќе разгледани законопроекти, а последниот законопроект е Гражданскија процесуален кодекс поднесен 06,02,2015 така да после тој законопроект има на ред само уште еден закон а они во комисијата од стенограмите се гледа дека на една седница разгледуваат и по 3-4 закони. И уште нешто каде виде дека измените ќе бидат разгледувани и од втора комисија?
http://www.parliament.bg/bg/bills/ID/15141 еве ако се види хронологија на настани помеѓу прво и второ читање се гледа дека има разлика од еден месец, и двата доклади од водечката комисија се со различен датум и едната од нив е со датум помеѓу двете седници
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom