PayPal (официјална тема)

Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
хаха, погрешно сфативте а можи и јас погрешно ги подредив поимите! Имам картичка од стопанска банка скопје, и сеуште немам пејпал а сакам да купам некој производ од алиекспрес, прашав еден другар ми вели само од тутунска банка можело на пејпал, и затоа ве прашав да знам што да правам!
Сеуште немам отворено Paypal ама знам дека Стопанска банка Скопје има посебна картичка за пазарење преку интернет. Доколку веќе имаш обична Visa картичка,релативно брзо ке ја добиеш и интернет картичката само треба да имаш активирано е-банкинг и да имаш сертификат или токен за да можеш да префрлаш пари на интернет картичката.
 
Член од
2 јануари 2013
Мислења
153
Поени од реакции
30
Погрешно те информирал пријателот, бидејќи од летото 2014 па наваму, PayPal повторно ги нуди своите услуги во Македонија, што значи дека можеш да купуваш преку македонскиот PayPal со картичка од било која банка, се додека картичката е кредитна или дебитна со CVV2 или CVC код - тоа е кодот што се наоѓа на задната страна од картичката веднаш до полето за рачен потпис.

Единствено Maestro картичките не можат да се користат за купување преку Интернет, без разлика дали доаѓаат со CVV2 или CVC код или не.

За Aliexpress не е потребен PayPal, самата картичка ќе ти заврши работа. Некои продавачи на Aliexpress дозволуваат плаќање со Maestro дебитна картичка доколку доаѓа со CVV2 или CVC код.

PayPal е претежно потребен за купување на eBay и некои други веб сајтови кои преферираат плаќање преку PayPal, а некои од нив дозволуваат плаќање само преку PayPal, но конкретно за Aliexpress не е потребен PayPal, самата картичка е доволна и ќе ти заврши работа.
''Повторно ги нуди своите услуги во Македонија'' Ха?
Знам дека едно време не имаше на листата на земји но веднаш не тргнаа,по грешка не ставиле хехехе.
 
Член од
5 октомври 2008
Мислења
22
Поени од реакции
3
Имам едно прашање пред три дена од германскиот Ebay купив графичка картичка адресата на испраќање ми е во германија. Да напоменам дека ова ми е прв пат да купувам со PayPal

Прашањето ми е.

На маил ми стаса “ Thank you for your purchase. For bank transfer payments, you will find the bank account of the Seller on the "purchase details". “ а не ми зема пари од трансакциската сметка каде што ми е линкуван PayPal-от

Што би требало ова да значи.

Или треба уште нешто друго да се прави
 
Член од
2 јануари 2013
Мислења
153
Поени од реакции
30
Има доста продавачи што не користат пејпал во германија.Прашај го дали може преку пејпал да платиш.
 
Член од
16 март 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
kaj mene prestana da funkcionira so slovenskata opcija otkako mi pustija od tutunska nova karticka (mi istece pred nekoj mesec), i od togas povlekuvanje vo banka na transakciska ne raboti. Gi kontaktirav paypal nist (sreka ne mi ja zatvorija smetkata), duri i im pustiv licna karta i pasos...I mi rekoa sredena rabotata a sea na sekoe povlekuvanje parite gi nema 1-2 nedeli i posle se vrakaat na paypal balans :/

Ima nekoj idea so e rabotava?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.596
Поени од реакции
11.770
kaj mene prestana da funkcionira so slovenskata opcija otkako mi pustija od tutunska nova karticka (mi istece pred nekoj mesec), i od togas povlekuvanje vo banka na transakciska ne raboti. Gi kontaktirav paypal nist (sreka ne mi ja zatvorija smetkata), duri i im pustiv licna karta i pasos...I mi rekoa sredena rabotata a sea na sekoe povlekuvanje parite gi nema 1-2 nedeli i posle se vrakaat na paypal balans :/

Ima nekoj idea so e rabotava?
Доколку имаш словенечко државјанство и си им испратил дигитални фотокопии од словенечка лична карта и од словенечки пасош, тогаш можеш да отвориш трансакциска сметка во Словенија со словенечкото државјанство и со адреса на живеење во Словенија.

А доколку немаш словенечко државјанство и си им испратил дигитални фотокопии од македонска лична карта и од македонски пасош, си направил огромна грешка, бидејќи со тоа си им докажал дека не си од Словенија, туку од Македонија.
 
Член од
2 јануари 2013
Мислења
153
Поени од реакции
30
kaj mene prestana da funkcionira so slovenskata opcija otkako mi pustija od tutunska nova karticka (mi istece pred nekoj mesec), i od togas povlekuvanje vo banka na transakciska ne raboti. Gi kontaktirav paypal nist (sreka ne mi ja zatvorija smetkata), duri i im pustiv licna karta i pasos...I mi rekoa sredena rabotata a sea na sekoe povlekuvanje parite gi nema 1-2 nedeli i posle se vrakaat na paypal balans :/

Ima nekoj idea so e rabotava?
Што? Не функционира веќе?

О.Т.
Декстер плиз,не се луѓево трето одделенци па ко на ретардирани да им повторуваш нешто толку банално.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.596
Поени од реакции
11.770
Што? Не функционира веќе?

О.Т.
Декстер плиз,не се луѓево трето одделенци па ко на ретардирани да им повторуваш нешто толку банално.
Испраќање дигитална фотокопија од лична карта и пасош не е ништо банално.

Доколку има словенечко државјанство, тогаш воопшто не мора да се малтретира со НЛБ Тутунска Банка, туку како словенечки државјанин може слободно да си отвори трансакциска сметка во словенечката НЛБ Банка, да си земе од таму Visa Electron дебитна картичка или соодветна алтернатива на Visa Electron која би работела без никакви проблеми со словенечкиот PayPal и решен му е проблемот.

А судејќи според коментарите на некои членови на темава, мислам дека - за жал - некои од нив слободно можеме да ги квалификуваме како трето одделенци.
 
Член од
16 април 2012
Мислења
108
Поени од реакции
22
Здраво,

Пред неколку дена по грешка испратив пари oд Fiverr на пејпал,сакам да прашам дали е возможно парите да ми пристигнат на акаунтот,и доколку не е,која би била процедурата
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Дечки која е препорачаната максимална сума што можам да ја пратам на Словенски пејпал акаунт, без да станам сомнителен , дека користам словенски пејпал а не македонски? Дали потоа таа сума ке можам да ја испратам на мојата дебитна картичка од УниБанка?
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
173
Поени од реакции
199
Здраво,

Сум купувал многу пати со PayPal, но само преку Ebay!
Сега ми треба да платам директно преку PayPal со внесување на меилот на продавачот.
Кога пробувам да извршам уплата на 216$ го добивам следниот одговор:

Your card issuer denied this payment. If you have another debit or credit card linked to your PayPal account, please use that. Or take a moment to link a new debit or credit card. Contact your card issuer if you don't know why you were declined.

Картичката е Виза интернет од Стопанска.

Ве молам ако некој има искуство да ми каже каде е проблемот,
дали можам некако да извршам уплата до потребната меил адреса!
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Здраво,

Сум купувал многу пати со PayPal, но само преку Ebay!
Сега ми треба да платам директно преку PayPal со внесување на меилот на продавачот.
Кога пробувам да извршам уплата на 216$ го добивам следниот одговор:

Your card issuer denied this payment. If you have another debit or credit card linked to your PayPal account, please use that. Or take a moment to link a new debit or credit card. Contact your card issuer if you don't know why you were declined.

Картичката е Виза интернет од Стопанска.

Ве молам ако некој има искуство да ми каже каде е проблемот,
дали можам некако да извршам уплата до потребната меил адреса!
може имаш дневен лимит на картичката од банка провери....
 
Член од
2 јануари 2013
Мислења
153
Поени од реакции
30
Здраво,

Сум купувал многу пати со PayPal, но само преку Ebay!
Сега ми треба да платам директно преку PayPal со внесување на меилот на продавачот.
Кога пробувам да извршам уплата на 216$ го добивам следниот одговор:

Your card issuer denied this payment. If you have another debit or credit card linked to your PayPal account, please use that. Or take a moment to link a new debit or credit card. Contact your card issuer if you don't know why you were declined.

Картичката е Виза интернет од Стопанска.

Ве молам ако некој има искуство да ми каже каде е проблемот,
дали можам некако да извршам уплата до потребната меил адреса!
Мене ми вели така кога немам доволно средства.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom