Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Планирам да отидам месецов до Берово, до сега не сум била. Дали знае некој дали има добри мтб патеки ? Може ли да се направи кругче околу Беровско езеро, на мапа гледам не покажува пат, дали има некои споредни патчиња и сл. ?
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Дечки, ме интересира каде се во Скопје може да се купи велосипед, и дали продавниците нудат и достава по други градови по Македонија? Сакам да купам нешто стандардно, за по асфалт, со буџет од околу 250-300 евра, што би ми препорачале и од каде?
Можеш да побараш во Бајкмаркет, Бајк стоп, Пробајк, Проспорт, Аутдор. Мислам дека не е проблем доставата, ако немаат, ќе ти го пратат по Карго. Има доста избор и треба да разгледаш. :)
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Jas so velosiped dnevno pominuvam okolu 3km,a ednash nedelno 15km. Edinstveno ne vozam samo koga ima sneg :)
Е многу си се шинала 3 километри ко пензионер:D Супер е да си тераш точаче, еми еф и ние ко тебе чим имат снег ил планинариме ил скијаме:)
Тук ево веќе крена времево така да сеа се мојт и поќе километри да се прает.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Дечки може да ми кажете мислење за овој точак и овој.
Ви благодарам однапред :)
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
10
Поени од реакции
5
Е многу си се шинала 3 километри ко пензионер:D Супер е да си тераш точаче, еми еф и ние ко тебе чим имат снег ил планинариме ил скијаме:)
Тук ево веќе крена времево така да сеа се мојт и поќе километри да се прает.
Da puknesh me nasmea :D I definitivno sea koa se zatopli poise vreme ke imam za tocakot :)
 
Член од
27 февруари 2011
Мислења
297
Поени од реакции
227
Абе и три километри во зима се премија. Јас еве почнав и да работам, па зимава цело време (иако не е преголемо растојанието) сум на точак, само кога врне дожд/снег не го возам и сум задоволен од барем одржување на каква-таква форма зимава. Подобро малку, отколку ич.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
:( И јас навлегов во овој скапан систем на избор. Се решив да купам MTB и се решив да одвојам околу 15000 денари. Почнав како лаик да разгледувам што и како и да се информирам се повеќе и повеќе и сфатив дека 15000 се премалку за добар MTB. Веднаш си издвоив 18000 денари и отидов кон ниво погоре и со побарувачка и очекувања од велосипедот. Ми стана јасно дека за добра опрема и тоа е малку. Сега сум решен да дадам 20к+ и пак се двоумам дали да земам нов со послаба опрема или на старо со подобра опрема. Навлегов во преголем избор и на ново и на старо и можам да кажам сега дека сум тотално, изгубен и навистина не знам што да изберам. :confused:
А убаво си сакав Merida за 12-13 000... :cautious:
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
:( И јас навлегов во овој скапан систем на избор. Се решив да купам MTB и се решив да одвојам околу 15000 денари. Почнав како лаик да разгледувам што и како и да се информирам се повеќе и повеќе и сфатив дека 15000 се премалку за добар MTB. Веднаш си издвоив 18000 денари и отидов кон ниво погоре и со побарувачка и очекувања од велосипедот. Ми стана јасно дека за добра опрема и тоа е малку. Сега сум решен да дадам 20к+ и пак се двоумам дали да земам нов со послаба опрема или на старо со подобра опрема. Навлегов во преголем избор и на ново и на старо и можам да кажам сега дека сум тотално, изгубен и навистина не знам што да изберам. :confused:
А убаво си сакав Merida за 12-13 000... :cautious:
За 20+ илјади може да купиш само супербренд точак со најосновни делови (нов), со можност понатаму да го надградиш за подобри. На старо се наоѓаат интересни точаци со добри делови, ама сепак се на старо. Размисли убаво на што ќе си ги дадеш парите. :)
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
За 20+ илјади може да купиш само супербренд точак со најосновни делови (нов), со можност понатаму да го надградиш за подобри. На старо се наоѓаат интересни точаци со добри делови, ама сепак се на старо. Размисли убаво на што ќе си ги дадеш парите. :)

Погледни ги табовите горе и кажи ми дали сум размислил убаво.
Се изгубив, буквално. На ново освен entry level bike, друго ништо не може да очекувам за до 25000, но на старо гледам дека има премногу избор и тоа велосипеди многу малку возени некои освен асфалт не ни виделе кал или офроуд.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678

Погледни ги табовите горе и кажи ми дали сум размислил убаво.
Се изгубив, буквално. На ново освен entry level bike, друго ништо не може да очекувам за до 25000, но на старо гледам дека има премногу избор и тоа велосипеди многу малку возени некои освен асфалт не ни виделе кал или офроуд.
Хаха, не ти е лесно. :) Секако дека многу повеќе ќе добиеш ако бараш на старо, но никогаш нема да знаеш колку и како е возен. Посебно ако добро е исчистен и исполиран. Ова ти е нешто слично како со колине, кога некој ќе рече "Баба ја возела". :ROFLMAO: Не дека не може да се најде топ точак на старо, треба убаво да отвориш очи или некој компетентен да го провери.
Квалитетните делови се скапи, на пр. добри диск кочници може да те чинат колку пола од сумата што сакаш да ја дадеш, во случај да треба да се заменат. Е сега, може да ставиш поефтини, ама нема да биде тоа, тоа што било. :)
 
Член од
24 април 2014
Мислења
13
Поени од реакции
2
Дечки што лепите-ставате на рамот одоздола да не се оштетува од прскањето од камчињата од предното тркало.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Погледни ги табовите горе и кажи ми дали сум размислил убаво.
Се изгубив, буквално. На ново освен entry level bike, друго ништо не може да очекувам за до 25000, но на старо гледам дека има премногу избор и тоа велосипеди многу малку возени некои освен асфалт не ни виделе кал или офроуд.
Мене селекција ми е тоа кога ќе отворам на фејсбук кој го продава точакот и ако имаме повеќе од 5 заеднички пријатели го исклучувам веднаш од изборот. :D

Проблемот е што не можеш да знаеш дали и колку е возен како што спомна зоц ако добро го издрифтаат ланец, осовини и го исполираат.
Има дечки кои дрнкаат по планини 3000 км. годишно и за една, две години ќе ги потрошат деловите додека рамката изгледа беспрекорно.
Некогаш за да смениш добра гарнитура на опрема ќе потрошиш повеќе од 20.000, ако е потрошена и виљушката тогаш појде околу 30.000.
Затоа некои се одлучуваат да пуштат точак по поефтина цена, потоа дадат некој денар плус и земат нов точак и возат две сезони активно.

Има и добри точаци ефтино, ама пред да го купиш распрашај се дали човекот што го продава е некој што активно се занимава со велосипедизам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom