Купување преку интернет (генерална дискусија)

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Само мене почнаа праткиве да ми каснат по 4-5 недели или кај сите истиот проблем е ?? од 7ми месецов бројот за следење недава никаква информација.. не е малку премногу ?
Кога не бил проблем со доцнење на пратки па сега да не е? Од кога почна да се распространува онлајн шопингот, пред 2-2,5 год почнаа да каснат и тоа со месеци или воопшто не ги добиваме. Многу од нив што биле ситни по 4-5$ веќе и ги имам заборавено дека воопшсто се порачани. [DOUBLEPOST=1424870168][/DOUBLEPOST]Малку оффтопик но и јас да поставам едно прашање во врска со поштиве, па ако може поупатените членови на форумов нека ми објаснат :)

Пред нешто повеќе од 15-20 дена пратив 3 препорачани пратки со авион (мали пакетчиња) од кои 2 до USA и една до Ерменија. Поточно станува збор за пакети со книги од по 400-500g.

Е сега за првата пратка до Ерменија (од прилика горе-долу знаеме географски каде се наоѓа) прашањето ми е како може пратката да стигне до пола пат и да се врати назад т.е. од Македонија до Либан и од Либан да се врати во Грција. Дали тоа значи дека пратката ми се враќа назад или таков е летот на авионот ?!?! сооглед на тоа што пратката воопшто не е добиена во Ерменија
2015-02-10 07:36
MACEDONIA (THE FORMER YUGOSLAV REPUBLIC OF), 1003 SKOPJE B, Insert item into bag (Otb)
2015-02-10 07:23
MACEDONIA (THE FORMER YUGOSLAV REPUBLIC OF), 1003 SKOPJE B, Receive item at office of exchange (Otb)
2015-02-16 14:33
LEBANON, LB3015, Send item to domestic location (Inb)
2015-02-16 14:28
LEBANON, BEYROUTH SORTING CENTRE, Receive item at office of exchange (Inb)
2015-02-23 13:56
GREECE, ATHENS AIR MAIL UNIT (AMU), Receive item at office of exchange (Inb)

Второ прашање е поврзано со пратките до УСА мислам дека скоро месец дена се некаде заглавени во некоја нивна пошта, затоа што од кога почнав да ги следам т.е. од кога пристигаа во USA пораката е иста. И денес ги проверив Origin Post is Preparing Shipment...
2015-02-10 12:24
MACEDONIA (THE FORMER YUGOSLAV REPUBLIC OF), SKOPJE 1003 OFFICE OF EXCHANGE, Insert item into bag (Otb)
2015-02-10 12:21
MACEDONIA (THE FORMER YUGOSLAV REPUBLIC OF), SKOPJE 1003 OFFICE OF EXCHANGE, Receive item at office of exchange (Otb)
2015-02-16 09:56
Origin Post is Preparing Shipment, We have received notice that the originating post is preparing to dispatch this mail piece.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
Кога не бил проблем со доцнење на пратки па сега да не е? Од кога почна да се распространува онлајн шопингот, пред 2-2,5 год почнаа да каснат и тоа со месеци или воопшто не ги добиваме. Многу од нив што биле ситни по 4-5$ веќе и ги имам заборавено дека воопшсто се порачани. [DOUBLEPOST=1424870168][/DOUBLEPOST]Малку оффтопик но и јас да поставам едно прашање во врска со поштиве, па ако може поупатените членови на форумов нека ми објаснат :)

Пред нешто повеќе од 15-20 дена пратив 3 препорачани пратки со авион (мали пакетчиња) од кои 2 до USA и една до Ерменија. Поточно станува збор за пакети со книги од по 400-500g.

Е сега за првата пратка до Ерменија (од прилика горе-долу знаеме географски каде се наоѓа) прашањето ми е како може пратката да стигне до пола пат и да се врати назад т.е. од Македонија до Либан и од Либан да се врати во Грција. Дали тоа значи дека пратката ми се враќа назад или таков е летот на авионот ?!?! сооглед на тоа што пратката воопшто не е добиена во Ерменија
2015-02-10 07:36
MACEDONIA (THE FORMER YUGOSLAV REPUBLIC OF), 1003 SKOPJE B, Insert item into bag (Otb)
2015-02-10 07:23
MACEDONIA (THE FORMER YUGOSLAV REPUBLIC OF), 1003 SKOPJE B, Receive item at office of exchange (Otb)
2015-02-16 14:33
LEBANON, LB3015, Send item to domestic location (Inb)
2015-02-16 14:28
LEBANON, BEYROUTH SORTING CENTRE, Receive item at office of exchange (Inb)
2015-02-23 13:56
GREECE, ATHENS AIR MAIL UNIT (AMU), Receive item at office of exchange (Inb)

Второ прашање е поврзано со пратките до УСА мислам дека скоро месец дена се некаде заглавени во некоја нивна пошта, затоа што од кога почнав да ги следам т.е. од кога пристигаа во USA пораката е иста. И денес ги проверив Origin Post is Preparing Shipment...
2015-02-10 12:24
MACEDONIA (THE FORMER YUGOSLAV REPUBLIC OF), SKOPJE 1003 OFFICE OF EXCHANGE, Insert item into bag (Otb)
2015-02-10 12:21
MACEDONIA (THE FORMER YUGOSLAV REPUBLIC OF), SKOPJE 1003 OFFICE OF EXCHANGE, Receive item at office of exchange (Otb)
2015-02-16 09:56
Origin Post is Preparing Shipment, We have received notice that the originating post is preparing to dispatch this mail piece.
Ја би рекол битно се движат некако :) :) :) мојата веќе 18 дена си мирува никако да се придвижи....
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.726
Поени од реакции
1.483
Нарачав еден производ на али уште не е испратен има денови на процесирање арно ама сеа гледам не ми го отвара истиот продукт се јавува дека страната не е пронајдена исто и за продавницата неможе да ја најде! Што да правам има шанси да се прати нарачката или да поднесувам барање за да ми вратат парите ?
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
Пратката ми стаса но бројот за следење не работи како е тоа возможно ? Во Македонија не е помината низ систем...
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Пратката ми стаса но бројот за следење не работи како е тоа возможно ? Во Македонија не е помината низ систем...
Или му е истечен ,,рокот на траење" или ти дале фејк тракинг. Зависи ако многу ти каснела пратката тракинг броевите имаат одреден рок на траење потоа не постојат т.е. не работат.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Според правилата на алиекпрес ако продуктот е конфискуван на царина поради тоа што е фејк алиекпрес прават фул рефунд, и се деси да го запленат, е сега дали да отворам диспјут или да му пишам на продавачот прво?... не сум имал до сега потреба од барање рефун.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Според правилата на алиекпрес ако продуктот е конфискуван на царина поради тоа што е фејк алиекпрес прават фул рефунд, и се деси да го запленат, е сега дали да отворам диспјут или да му пишам на продавачот прво?... не сум имал до сега потреба од барање рефун.
Пиши му прво на продавачот кажи му што како. Ако нешто почне да обесува отвори му диспјут.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Имам роднини во Англија и ми пратија мало пакетче со подарок (пар тренерки), и вчера ми стига писмо од царина-пошта дека треба да доставам фактура?!?!?!?! И сега чаре???
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Имам роднини во Англија и ми пратија мало пакетче со подарок (пар тренерки), и вчера ми стига писмо од царина-пошта дека треба да доставам фактура?!?!?!?! И сега чаре???
Не знам кај тебе како е мене ме зезна декларацијата на јакната затоа што братучет ми заборавил да ја тргне цената исто од Англија (над 45 евра беше) и се тегнев со нив скоро две недели. Нормално не попуштија зинати за пари, ми рекоа или ќе си платиш или ќе ја враќаме. Ми бараа 25% царина и 18% ДДВ. Ја вратија назад.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.729
Поени од реакции
9.839
Каде се плаќа ДДВ кога ќе пристигне пратката? Пошта,царина?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Каде се плаќа ДДВ кога ќе пристигне пратката? Пошта,царина?
Зависи некогаш има захефтано испечатена уплатница на пратката а некогаш при прием на самата пратка ти даваат царинска декларација со сумата.
 
Член од
12 јуни 2011
Мислења
36
Поени од реакции
12
Имам едно прашање. Имам пратка од Алиекспрес порачана уште во ноември, но сеуште ја немам примено. На следењето кажува дека е пристигната во Битола.

Screenshot_2015-03-03-01-21-28~2.jpg

Во некои претходни постови прочитав дека може да има и лажни броеви за пратење, па ме интересира дали ви делува овој број за лажен? Гледам дека времето на сите е 00:00, а и пишува на крајот Битола. Колку што знам пратење на пратките има само до Скопје, а не и во внатрешноста на мк.

А инаку имам уште три-четири други пратки порачани во ноември кои немаат стигнато. Ова луѓе е претеризам. Мора нешто да се преземи. Да се организираме и да се буниме до кај што се може.
 
Последно уредено:

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Имам едно прашање. Имам пратка од Алиекспрес порачана уште во ноември, но сеуште ја немам примено. На следењето кажува дека е пристигната во Битола.

Прегледај го приврзокот 115577

Во некои претходни постови прочитав дека може да има и лажни броеви за пратење, па ме интересира дали ви делува овој број за лажен? Гледам дека времето на сите е 00:00, а и пишува на крајот Битола. Колку што знам пратење на пратките има само до Скопје, а не и во внатрешноста на мк.

А инаку имам уште три-четири други пратки порачани во ноември кои немаат стигнато. Ова луѓе е претеризам. Мора нешто да се преземи. Да се организираме и да се буниме до кај што се може.
Ако си во можност отвори им диспјут и не се замарај, притисни дека пратката не ти е стигната и дека си сакаш фул рефјунд.
Тракот е лажен и то апла лажен.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Ако си во можност отвори им диспјут и не се замарај, притисни дека пратката не ти е стигната и дека си сакаш фул рефјунд.
Тракот е лажен и то апла лажен.
Сакаш да кажеш дека секој тракинг со закочен саат на 00:00 е лажен? :/
 
Член од
12 јуни 2011
Мислења
36
Поени од реакции
12
Ако си во можност отвори им диспјут и не се замарај, притисни дека пратката не ти е стигната и дека си сакаш фул рефјунд.
Тракот е лажен и то апла лажен.
2014-12-14 00:00 Macedonia Arrive at Macedonia Airport-(Yanwen's Track End)
Original Country-Yanwen[AZ2030308] To China Post Air Mail[AZ2030308]
2014-12-13 00:00 BeiJing Handled by Airline,Flight No. LX197
2014-12-12 00:00 Beijing Internationg Mail Center Prepare to Dispatch
2014-12-11 00:00 BeiJing Arrived at Beijing Internationg Mail Center
2014-12-11 00:00 Beijing Internationg Mail Center Received
2014-12-09 20:00 ShenZhen Despatched from ShenZhen Yanwen Sorting Center
2014-12-09 18:00 ShenZhen Arrived at ShenZhen Yanwen Sorting Center

Еве уште една што не ми има стигнато. Порачана е на 5-ти декември. Чисто се сомневам дека би била стигната толку брзо во мк - веќе на 14-ти. И овој делува за лажен.

А инаку ако пратката е finished дали тогаш имам можност да отворам dispute?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom