Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
2014-12-14 00:00 Macedonia Arrive at Macedonia Airport-(Yanwen's Track End)
Original Country-Yanwen[AZ2030308] To China Post Air Mail[AZ2030308]
2014-12-13 00:00 BeiJing Handled by Airline,Flight No. LX197
2014-12-12 00:00 Beijing Internationg Mail Center Prepare to Dispatch
2014-12-11 00:00 BeiJing Arrived at Beijing Internationg Mail Center
2014-12-11 00:00 Beijing Internationg Mail Center Received
2014-12-09 20:00 ShenZhen Despatched from ShenZhen Yanwen Sorting Center
2014-12-09 18:00 ShenZhen Arrived at ShenZhen Yanwen Sorting Center

Еве уште една што не ми има стигнато. Порачана е на 5-ти декември. Чисто се сомневам дека би била стигната толку брзо во мк - веќе на 14-ти. И овој делува за лажен.

А инаку ако пратката е finished дали тогаш имам можност да отворам dispute?
Тракингот што оди преку Yanwen е лажен.И јас имав пратка со тракинг преку Yanwen ,пратката стигна но 25 дена покасно од тоа што јавуваше на тракингот.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Сакаш да кажеш дека секој тракинг со закочен саат на 00:00 е лажен? :/
Не реков ништо за сатот, туку не е можно да нема ниту еден лет/станица/скенер сменато и да е пратено од Кина директно во Мк па после то во Битола.
Тракингот е дефинитивно лажен.

2014-12-14 00:00 Macedonia Arrive at Macedonia Airport-(Yanwen's Track End)
Original Country-Yanwen[AZ2030308] To China Post Air Mail[AZ2030308]
2014-12-13 00:00 BeiJing Handled by Airline,Flight No. LX197
2014-12-12 00:00 Beijing Internationg Mail Center Prepare to Dispatch
2014-12-11 00:00 BeiJing Arrived at Beijing Internationg Mail Center
2014-12-11 00:00 Beijing Internationg Mail Center Received
2014-12-09 20:00 ShenZhen Despatched from ShenZhen Yanwen Sorting Center
2014-12-09 18:00 ShenZhen Arrived at ShenZhen Yanwen Sorting Center

Еве уште една што не ми има стигнато. Порачана е на 5-ти декември. Чисто се сомневам дека би била стигната толку брзо во мк - веќе на 14-ти. И овој делува за лажен.

А инаку ако пратката е finished дали тогаш имам можност да отворам dispute?
Лажен.
Ако се со статус Финишед (finished) тогаш неможиш да отвараш диспјут, парите веќе му се префрлени на продавачот. Единствено е директно со меил да им се обратиш на али серисот за купувачи. Меил опфатен во детали па да чекаш одговор.
Нарачав еден производ на али уште не е испратен има денови на процесирање арно ама сеа гледам не ми го отвара истиот продукт се јавува дека страната не е пронајдена исто и за продавницата неможе да ја најде! Што да правам има шанси да се прати нарачката или да поднесувам барање за да ми вратат парите ?
Влези во историја на нарачки, најверојатно треба да ти е затворена нарачката ('спишс/suspicious order) и парите да ти се вратени. Провери меил исто дали ти имаат контактирано од али.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Не реков ништо за сатот, туку не е можно да нема ниту еден лет/станица/скенер сменато и да е пратено од Кина директно во Мк па после то во Битола.
Тракингот е дефинитивно лажен.


Лажен.
Ако се со статус Финишед (finished) тогаш неможиш да отвараш диспјут, парите веќе му се префрлени на продавачот. Единствено е директно со меил да им се обратиш на али серисот за купувачи. Меил опфатен во детали па да чекаш одговор.

Влези во историја на нарачки, најверојатно треба да ти е затворена нарачката ('спишс/suspicious order) и парите да ти се вратени. Провери меил исто дали ти имаат контактирано од али.
Кога ќе потврди дека ја подигнал нарачката од пошта,тогаш се затвара случајот
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Кога ќе потврди дека ја подигнал нарачката од пошта,тогаш се затвара случајот
Читај не ја ни добил, a ко шо го разбрав не реагирал во тие 60 дена.
Шо значит во тие 60 дена ако не реагираш, тогаш системот автоматски си ја затвара нарачката.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Значит законски сеуште ќе се плаќа царина и ддв и пак ќе треба да се достави фактура или извештај од банка за направената трансакција.
Е сега ко ќе те известат некој од операторите дека е стигнато нешто на твое име, претежно овије брзи пошти(дхл, тнт, упс, федекс, емс...), ќе им кажиш дека сакаш да си поднесиш усна царинска декларација. Шо значит дека ако досега си ја пријавувал во писмена форма царинската декларација сега ќе можиш да си ја пријавиш усно, постапката ќе се скрати но не кизнајт колку и ќе биде малце поедноставна, со та разлика дека не ни треба да ангажираш шпедитер(шо досега го плаќавме). Но покрај то шо ќе дајш ти усна царинска декларација, цариникот ако сметат дека не е доволна можит да ја отфрлит и да ти барат да му доставиш писмена царинска декларација.
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.728
Поени од реакции
11.564
Сакам да нарачам витамин Б1 што никако не можам да го најдам тука, е сеа сакав да прашам дали има проблем за нарачка на вакви работи и ако може некој да ми каже добра страна за нарачување витамини, здравствени продукти.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.155
Поени од реакции
1.375
Витамин Б1 во форма на таблети? Тие беа оние што личат на екстази?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Сакам да нарачам витамин Б1 што никако не можам да го најдам тука, е сеа сакав да прашам дали има проблем за нарачка на вакви работи и ако може некој да ми каже добра страна за нарачување витамини, здравствени продукти.
Братучет ми имаше тешка операција и постоперативниот период му траеше малку поголго. Витамин Б1 и Б2 неговите нарачуваа од Франција и од Германија во вид на таблети и течност по пошта во малку поголеми количини знам дека тетин ми трчаше по пошта и царина затоа што му ги царинеа пратките. Ова ти го зборам за пред 1 година а и од други имам слушнато дека одредени витамини и здравствени продукти подлежат на царинење а некој не во зависност од компонентите во составот. Најдобро ќе биде да прашаш директно во царина па потоа да порачуваш.
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.728
Поени од реакции
11.564
Братучет ми имаше тешка операција и постоперативниот период му траеше малку поголго. Витамин Б1 и Б2 неговите нарачуваа од Франција и од Германија во вид на таблети и течност по пошта во малку поголеми количини знам дека тетин ми трчаше по пошта и царина затоа што му ги царинеа пратките. Ова ти го зборам за пред 1 година а и од други имам слушнато дека одредени витамини и здравствени продукти подлежат на царинење а некој не во зависност од компонентите во составот. Најдобро ќе биде да прашаш директно во царина па потоа да порачуваш.
Мене не ми е за големи количини, по 4-5 долари ми испаѓа ама проблемот ми е што тука нигде ги нема. Мислиш ќе ми вратат на мејл ако им пишам?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Има некој порачувано преку оваа страна http://footlocker.com/ ? Ако има нека каже дали ја бива и дали има shipping и колку време се чека за достава.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Има некој порачувано преку оваа страна http://footlocker.com/ ? Ако има нека каже дали ја бива и дали има shipping и колку време се чека за достава.
Нема шипинг за Македонија.[DOUBLEPOST=1425667941][/DOUBLEPOST]
Мене не ми е за големи количини, по 4-5 долари ми испаѓа ама проблемот ми е што тука нигде ги нема. Мислиш ќе ми вратат на мејл ако им пишам?
Најубаво да им се јавиш во дирекција, примаат многу мејлови и ќе треба да чекаш додека твојот дојде на ред за одговор.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Нема шипинг за Македонија.[DOUBLEPOST=1425667941][/DOUBLEPOST]

Најубаво да им се јавиш во дирекција, примаат многу мејлови и ќе треба да чекаш додека твојот дојде на ред за одговор.
Дали тоа значи дека не може да се порачува или ? де по детално ако знае некој да објасне :)
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Дали тоа значи дека не може да се порачува или ? де по детално ако знае некој да објасне :)
Де ја ќе ти објаснам ќе ја наредиме :P Може да се порачува без проблем само не знам колку би ти било исплатливо. Сооглед на тоа што до Грција за еден пар чорапи поштарината е 40$ т.е. за патики 50$, слободно. За до МКД додади ги и провизиите од Western Union + царина и данок затоа што они само тоа чекаат да видат голема цена и да удрат. Ако си заинтересиран доле ти е објаснета постапката доколку државата не е во листата за достава, а нашава за жал не е.

If your country is not listed, you will need to pay by Western Union QUICK Pay. Please email us or call Customer Service at 1.715.261.9588 for further information on placing your order + live chat 24/7
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Нема потреба да се трошиш со футлокер ко шо ти објасна Псајхоејлиен, туку истите можиш да ги набавиш од продирект, прифаќаат пејпал и вршат достава до МК, али доставата им е околу 11-12 фунти.
Ако ти вршат работа евој разгледај ги линкојте, истото шо го имат на футлокер го има и на овије страни.
http://www.prodirectselect.com
http://www.prodirectsoccer.com
Е сега зависи шо патики си заинтересиран да земиш? За каква намена, мал фудбал, фудбал, трчање, кежуал...?
Или ко и стално најефтина опција ти е моделот на патиките да ги најдиш на ибеј, има многу продавачи/продавници така да ќе ги најдиш и за поефтино.
@Alkatrazo[DOUBLEPOST=1425727425][/DOUBLEPOST]
Сакам да нарачам витамин Б1 што никако не можам да го најдам тука, е сеа сакав да прашам дали има проблем за нарачка на вакви работи и ако може некој да ми каже добра страна за нарачување витамини, здравствени продукти.
Не сум сигурен но ми се чини дека Алкалоид имаја Б1 витамин, но не во форма на таблети туку во раствор за инјектирање.
Инаку можиш да нарачаш од ајхерб доста снабден сајт, имам од таму нарачувано, доставата за ситни работи е нешто околу 5 долари и имаш опција да ти ги испратат со ДХЛ но не би ти било исплатливо. Но знам дека некои членови пред извесен период се жалеја од овој сајт дека нарачките не им стигнале. Ево линк кај шо имаме дискутирано околу то, па прочитај си види.
http://forum.kajgana.com/threads/iherb-искуства-и-препораки.73190/
Знам дека околу истово дискутиравме и во темата Бодибилдинг, прашања, совети...
Но исто би поставил и прашање во оваа тема, доколку веќе не си поставил, истата е активна и читана можеби некој ќе ти се најде во пресрест на твоето прашање.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom