Купување преку интернет (генерална дискусија)

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Почнаа да стигаат пратките, после 2 месеци и повеќе, само, почнаа да лажат овие Кинезиве, стално помали работи, поинакви, ова она... Ќе прекинам веќе да порачувам.
Од кај кинезиве можат едино да се купуваат некои ситници и џиџимиџирници, за се друго шо продавет е убо на слика дур не ти стигнит дома, ко ќе стигнит веќе е друга приказна.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Чекав 50 дена нешто од алиекспес на кое неам тракинг и вчера ми скурчи и отворив dispute.
Денес ми пишаја демек ако сакам да го затворам и да почекам уште 15 дена и ако не стигнит ќе ми вратат парите.

Незнам шо да прам пошо она заштитана или шо и да е времено шо течит ми истеквит за 10 дена ?
Почекај бар уште една недела, ако го нема и ако не ти го продолжи рокот, терај ја работата до крај :)
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Од кај кинезиве можат едино да се купуваат некои ситници и џиџимиџирници, за се друго шо продавет е убо на слика дур не ти стигнит дома, ко ќе стигнит веќе е друга приказна.
Изгледа ќе треба да им бараме реални слики за некои поскапи работи, ако сакаш да ти го купам прати ми реална слика а не симнувани од интернет.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Изгледа ќе треба да им бараме реални слики за некои поскапи работи, ако сакаш да ти го купам прати ми реална слика а не симнувани од интернет.
На ибеј го нема тоа.
Мора оригинална слика и комплетен опис на се што се огласува.

Вака веќе не оди,пратка по 40-60 денови да чекаш и да незнаеш дали ќе ја добиеш а по некое чудо ако ја добиеш ти наплаќаат високи давачки,затоа дај да се организираме и кај народен правобранител да се жалиме или да пробаме со јавувања и меилови да го бомбардираме
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Изгледа ќе треба да им бараме реални слики за некои поскапи работи, ако сакаш да ти го купам прати ми реална слика а не симнувани од интернет.
Јас ги избегнувам, како шо кажа Фринџ гледам да најдам на ебеј, се друго од официјални страни или нивни застапници.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.554
Поени од реакции
2.133
Чекав 50 дена нешто од алиекспес на кое неам тракинг и вчера ми скурчи и отворив dispute.
Денес ми пишаја демек ако сакам да го затворам и да почекам уште 15 дена и ако не стигнит ќе ми вратат парите.

Незнам шо да прам пошо она заштитана или шо и да е времено шо течит ми истеквит за 10 дена ?
Одамна немам пазарено на Али, најверојатно те дрибла. Ако го затвориш спорот ондак продавачот е чист, а ако не ти стигне производот најверојатно ќе останеш и без пари.

Ако веќе си чекал 50 дена кажи му дека ќе почекаш уште една недела, и ако не стигне да ти ги врати парите. Никако не го прекинувај спорот. Ако те зезне ќе треба да средуваш со техничката поддршка а тоа е многу замарање. Не дека вака не е али...
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Одамна немам пазарено на Али, најверојатно те дрибла. Ако го затвориш спорот ондак продавачот е чист, а ако не ти стигне производот најверојатно ќе останеш и без пари.

Ако веќе си чекал 50 дена кажи му дека ќе почекаш уште една недела, и ако не стигне да ти ги врати парите. Никако не го прекинувај спорот. Ако те зезне ќе треба да средуваш со техничката поддршка а тоа е многу замарање. Не дека вака не е али...
Mу кажав дека би почекал уште максимум 7 дена, спорот во тоа време да го затворам или да го држам отворен, пошо прв пат ми се дешават ова а и несакам да се замарам за 4 евра ?
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
Mу кажав дека би почекал уште максимум 7 дена, спорот во тоа време да го затворам или да го држам отворен, пошо прв пат ми се дешават ова а и несакам да се замарам за 4 евра ?
Види вака, просто е, чим си отворил спор не го затворај во никој случај (освен ако не ти стигне пратката во меѓувреме), тој што ти рекол да почекаш уште една недела мислам дека автоматски се додава времето на спорот за уште една недела, кога ќе заврши тоа ако не си го затворил спорот ти тогаш ќе ти ги вратат парите. Сега пред 1 недела имав иста случка.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.554
Поени од реакции
2.133
Mу кажав дека би почекал уште максимум 7 дена, спорот во тоа време да го затворам или да го држам отворен, пошо прв пат ми се дешават ова а и несакам да се замарам за 4 евра ?
Не го затварај во никој случај. Прво парите па после се затвора, никако обратно.

Ибеј многу поефикасно ги решава овие ситуации. Кај али е сеуште натегање.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Одамна немам пазарено на Али, најверојатно те дрибла. Ако го затвориш спорот ондак продавачот е чист, а ако не ти стигне производот најверојатно ќе останеш и без пари.

Ако веќе си чекал 50 дена кажи му дека ќе почекаш уште една недела, и ако не стигне да ти ги врати парите. Никако не го прекинувај спорот. Ако те зезне ќе треба да средуваш со техничката поддршка а тоа е многу замарање. Не дека вака не е али...
Да само на али експрес рокот е 60 дена од купувањето.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.554
Поени од реакции
2.133
45 дена е на eBay
+на eBay му ги блокираат paypal акаунтите затоа и брзо се решаваат случаите.
На ибеј ако правиш малверзации те банираат 6 месеци
Не.
Два или три месеци пред нова година има измени во Ибеј и ПејПал полисата. Преку contact seller можеш да отвориш спор како I dont recive item ако не се поминати повеќе од 6 месеци. Тестирано е од мене не зборам на памет.
 
Член од
27 јануари 2015
Мислења
7
Поени од реакции
0
ЗДРАВО, релативно сум нов на форумов незнам дали прашувам на право место но доколку можете да ми помогнете. Купував од алиекспрес но ја откажав нарачката, од таму ми го прифатија откажувањето, но ми рекоа ако за 7 дена не ми се вратат парите да ја контактирам банката, дали некој друг имал ваков проблем, односно да не му стигнат парите назат па да морал да се расправа со банката ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom