Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
ЗДРАВО, релативно сум нов на форумов незнам дали прашувам на право место но доколку можете да ми помогнете. Купував од алиекспрес но ја откажав нарачката, од таму ми го прифатија откажувањето, но ми рекоа ако за 7 дена не ми се вратат парите да ја контактирам банката, дали некој друг имал ваков проблем, односно да не му стигнат парите назат па да морал да се расправа со банката ?
Парите ќе ти бидат вратени, најкасно за 10 дена единствено може да имаш мала провизија и курсна разлика.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
Има некој искуство со USPS колку брзо стасуваат праткиве ?
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
5-7 дена освен ако робата не ти е за царинење, тогаш може да потрае и до 10.
15 поминаа брат уште е у Швајцарија,му пишав на тој кинезот ми вика биди стрплив,до нашите цариници ли е или што е работава?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
15 поминаа брат уште е у Швајцарија,му пишав на тој кинезот ми вика биди стрплив,до нашите цариници ли е или што е работава?
Ако е уште во Швајцарија тогаш таму е нешто проблемот. Тој кинезот убаво вика биди стрплив но до кога? Ако е стигната во МКД а не ја добиеш на време тогаш проблемот ќе биде кај нас како што е добро познато. Е сега слушнав дека нашиве имаат нова финта а таа е ако нешто им е интересно т.е. им фаќа око не праат апдејт дека е стигната во МКД и се праат на Тошо. Шемата им почнува со префрлање на топката царина - пошта - аеродром, тоа трае, времето на потерницата истекува а е 15 дена и секогаш ќе го добиваме истиот одговор, пратката не е стигната во МКД.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Бев денеска во царина да прашам што е проблемот што не ми ја
испраќаат пратката а на секое биро имаше по 2-3 интересни работи.
Пратив и претставка до НП и добив повратна имформација под кој број е заведена.
Баш ме интересира како ќе се одвива ситуацијата
 
Член од
24 ноември 2007
Мислења
166
Поени од реакции
101
Што значи кај шведската пошта „Local mail tracking“? Прв пат нешто ми испорачуваат преку шведска пошта па е малку чудно, ако некој има искуство нека каже.
 
Член од
4 февруари 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
На 7 јануари купив производи од Asos во вредност од 30 евра. Пишуваше дека ќе стигнат до 22 јануари најкасно, но се уште не се пристигнати. За нарачката не постои код за следење.

Отидов до пошта, но ми рекоа дека штом нема код за пратење на пратката не можеле да ми помогнат бидејчи имале некој нов систем.
Им пишав и на Асос, ми вратија да поечкам ако не пак да ги контактирам.

Дали некој може да ме посоветува што да направам? Дали можеби пратката е на царина па треба таму да се јавам?
Некој има слично искуство?
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.123
Денес добив пратка нарачана пред 3ипол месеци. Им симнувам капа за ажурноста на поштиве.
 
Член од
21 октомври 2007
Мислења
99
Поени од реакции
58
На 7 јануари купив производи од Asos во вредност од 30 евра. Пишуваше дека ќе стигнат до 22 јануари најкасно, но се уште не се пристигнати. За нарачката не постои код за следење.

Отидов до пошта, но ми рекоа дека штом нема код за пратење на пратката не можеле да ми помогнат бидејчи имале некој нов систем.
Им пишав и на Асос, ми вратија да поечкам ако не пак да ги контактирам.

Дали некој може да ме посоветува што да направам? Дали можеби пратката е на царина па треба таму да се јавам?
Некој има слично искуство?
Јас до сега имам петнаесетина пати нарачано од Асос и сите ми стигнале, но никогаш во рокот кој што они го пишуваат на почеток. Првиот пат кога ги контактирав, ми рекоа да почекам уште 8 работни дена, ако и тогаш не стигне, да им пишам пак. И така беше, не дојде пакетот, им пишав и тие ми вратија пари, за веднаш после следниот ден да дојде пратката, па јас им ги враќав парите. Затоа почекај уште десетина дена, би требало да дојде. Ако не, би требало да ти ги вратат парите.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
15
Поени од реакции
1
Купив џемпер од ebay на 14.12.2014 но не беше стигнат и отворив dispute на 16.01.2015 и ми вратија да почекам до 2/15 , а пак од ebay ми пратија емаил дека доколку не направам escalate или да стиснам дека проблемот е решен случајот ќе заврши. Вчера јас направив escalate по претходно известување на продавачот дека сакам рефунд на 1ви Феб но бев одговор. Е сега денес ми стигна џемперот но немав можност каде да напишам дека ми е стигнат ( оставив само фидбек за продуктот дека ми е стигнат, мислев дека на тој начин можеби ќе сфатат)и сега еве пред 1 час од ebay одлучиле да ми бидат вратени парите. Што да правам сега? Незнам дали да пишам и на кого, и да не испадне ти се зафркаваш со нас па после да неможам рефунд на нешто да направам кога стварно нема да стигне?
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Купив џемпер од ebay на 14.12.2014 но не беше стигнат и отворив dispute на 16.01.2015 и ми вратија да почекам до 2/15 , а пак од ebay ми пратија емаил дека доколку не направам escalate или да стиснам дека проблемот е решен случајот ќе заврши. Вчера јас направив escalate по претходно известување на продавачот дека сакам рефунд на 1ви Феб но бев одговор. Е сега денес ми стигна џемперот но немав можност каде да напишам дека ми е стигнат ( оставив само фидбек за продуктот дека ми е стигнат, мислев дека на тој начин можеби ќе сфатат)и сега еве пред 1 час од ebay одлучиле да ми бидат вратени парите. Што да правам сега? Незнам дали да пишам и на кого, и да не испадне ти се зафркаваш со нас па после да неможам рефунд на нешто да направам кога стварно нема да стигне?
Пиши му на продавачот дека ти стигнал џемперот и дека сакаш да им го платиш пак и ќе ти кажат како е постапката.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Обично за колку време стига пратка од Швицарска кај нас ?
 
Член од
17 септември 2014
Мислења
54
Поени од реакции
6
Шо треба да напишам кај State/Province/Region? Пробував разни варијанти и на крај ми пишува дека неможе да се достави до тој регион. Исто имаше и купувањето не е достапно моментално. Иначе на aliexpress е ова. Фала однапред :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom